Jump to content

Propozycja małych zmian na forum

Recommended Posts

VDR - nie mam wrażenie, by rozmowa była akademicka. Poprostu uważam, że nie powinniśmy robić z ludzi oszustów z automata i oszustami nie są tylko Ci, którzy spełniają warunki.

Jest akademicka bo nie ma 100% metody aby uchronić giełdę od oszustów.

Dwa - wychodzisz z błędnego założenia, że robi się z ludzi oszustów. Nic bardziej mylnego. Na większości for Giełda czy Targowisko - to przywilej. Przywilej dla ludzi którzy wnoszą coś na forum. I w takim kontekście powinno się odbierać to ograniczenie 200 postów. Udzielam się sporadycznie a nabiłem nie wiadomo kiedy prawie 120. Wystarczy być aktywnym i ograniczenie znika samo w ekspresowym tempie.

• Replies 249
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nie no ja rozumiem bardzo dobrze, czemu ma limit postów zabronić. Mi chodzi tylko o to, że jeżeli jest użytkownik XYZ, który nie ma 200 postów, to czemu ma mu ktoś zabronić sprzedać coś na forum, tylko ze względu na ilość jego postów. Przecież jeżeli ja go nie znam, to mogę poprostu poprosić o pobranie i nawet taki 5 postowy użytkownik może się okazać być spoko gościem.

EDIT: a tak swoją drogą handel czymś, czego się nie ma, powinien być zabroniony.

Calkiem niedawno rzucilem propozycje wyrozniania mlodocianych. Pomysl upadl, widac byl zly, zadnej urazy bo to byla propozycja a nie ultimatum. Co mnie jednak w tej chwili poruszylo (tylko dlatego postanowilem sie odezwac w tej dyskusji) ze watek o ktorym mowie byl zamkniety z konkluzja ze zadnych podzialow na tym forum nie bedzie. Czy mi sie wydaje czy wlasnie nastapil podzial? Na tych co malo pisza i czegos nie moga i na tych co duzo pisza i moga? Moze czegos nie zrozumialem wiec na wszelki wypadek przepraszam urazonych.

A w temacie biezacym to to jest forum a nie portal aukcyjny, nikt nie ma obowiazku zapewniac tu bezpieczenstwa transakcji.

Mi nie przeszkadza zaden podzial, tylko chcialbym zrozumiec dlaczego pewne zasady dzialaja gdy maja dzialac a innym razem te same zasady sa zamiecione pod dywan? Mam juz tyle lat ze rozumiem ze swiat to jeden wielki podzial.

Doszło do kilku oszustw - to dość poważna sprawa, prawda?

Dlatego administracja zadziałała, bo nie ma - jak sądzę - ochoty aby jej forum zyskało opinię tego, na którym łatwo przewalanki robić.

Może się mylę, po prostu tak uważam.

Doszło do kilku oszustw - to dość poważna sprawa, prawda?

Dlatego administracja zadziałała, bo nie ma - jak sądzę - ochoty aby jej forum zyskało opinię tego, na którym łatwo przewalanki robić...

SZACH, MAT !

VDR - ponownie dzielisz ludzi na lepszych i gorszych. Ci, którzy czytają nie są nic warci i są oszustami a Ci, którzy piszą mają przywileje... Masakra. A może ten, kto ma 1000 postów to zwykły, nic nie warty spammer? I tak jak napisał 7urgen - giełda nie jest głowną funkcją forum.

Ja rozumiem, że Goebbels powiedział, że kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą, ale ja nigdzie nic takiego nie napisałem. To Ty próbujesz udowadniać własną tezę, że tak się traktuje ludzi. To Twoje zdanie więc bardzo proszę nie wkładaj w moje usta słów, których nie wypowiedziałem. Tak jak napisałeś - masakra. Każdy uczciwy, aktywny uczestnik forum te 200 postów zrobi bardzo szybko. Akademickie bicie piany i nic więcej. Nie mam 200 postów i nie przeszkadza mi, że nie będę mógł sprzedać dopóki nie będę miał 200 postów. Więc zaliczam się do tej grupy - która według Ciebie nie jest nic warta i jest oszustami. Ale ja NIE CZUJĘ SIĘ OSZUSTEM Z POWODU BRAKU 200 POSTÓW - więc z łaski swojej nie jątrz i nie pisz farmazonów.

O tym, że giełda nie jest najważniejsza piszę co najmniej trzeci raz a Ty bronisz tego podforum jakby to była kwestia śmierci i życia. Zdecyduj się co jest dla Ciebie ważniejsze.

P.s forum jest od dyskutowania a nie od handlowania...

Czasami radykalne decyzje są niepopularne i kogoś mogą skrzywdzić, jednak czasami są niezbędne w celu ochrony większości.

Tak jest w tym przypadku i naprawdę wszelkie dyskusje i wzajemne złośliwości niczego nie zmienią, bo administracja podjęła decyzję.

Zboczymy teraz czy pojawią się jakieś przypadki prób oszustw. Jeśli nie, można będzie uznać tę decyzję za słuszną.

No ale my uważamy, że nie jesteś uczciwy, bo nie masz 200 postów.

Odpowiedzialność zbiorowa była dobra w czasach PRLu. To Ty uważasz, że nie jestem uczciwy bo nie mam 200 postów. Tak to sobie wykoncypowałeś i próbujesz wszystkim wmówić, że tak jest. Głupie myślenie ale nie mam wpływu na to co w głowach innych siedzi. Dla mnie możesz uważać, że jestem oszustem, nie przeszkadza mi to.

Niestety nie rozumiesz, o co mi chodzi.

A może na odwrót ?

Zmień założenie, że wszyscy poniżej 200 postów to oszuści i krętacze i zrozumiesz, że nikomu uczciwemu krzywda się nie dzieje.

A przynajmniej ja - zaliczający się do tych oszustów i krętaczy według Twojego rozumowania nie odczuwa by się mi działa.

Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu jak to mawiała moja wychowawczyni w szkole średniej. Nie uszczęśliwiaj na siłę.

Zamiast fraz spróbuj argumentami, dobra?

Ja poprostu jestem pod tym względem liberałem i ludziom ufam. A jeżeli nie ufam, to szukam sposobu by się zabezpieczyć - nie jest mi do tego potrzebna niańka w postaci ograniczeń. W obecnej, restrykcyjnej, wersji forumowej wszyscy są oszustami dopóki nie osiągną jakiś pułap, który, niestety, nie ważne jak wysoki by był, nie gwarantuje niczego.

Przeczysz sam sobie. Albo ufasz ludziom albo piszesz, że Ci poniżej 200 postów są oszustami. Rozdwojenie jaźni czy co ? Dla mnie Ci z 0 postami również, są uczciwymi ludźmi ale sprzedawać mogą na forum od 200 postów bo takie są zasady forum i tyle. Jeśli ktoś z tego powodu czuje się oszustem to pozostaje mi tylko współczuć. Wystarczy się zaangażować w życie forumowe i restrykcję spadają. Proste i klarowne. Nie ma w tym, żadnej złośliwości czy dzielenia ludzi.

Żeby tutaj pisać musiałeś się zarejestrować - to Ci nie przeszkadza ? Podnieś larum, że forum powinno być otwarte i każdy powinien móc pisać otwarcie bez rejestracji. Bo to dzieli na tych którzy chcą się rejestrować i tych którzy nie chcą się rejestrować ale oprócz czytania chcą od czasu do czasu coś napisać (engine pozwala na coś takiego, jakby zaraz miał paść argument, że bez rejestracji się nie da). Po co się będziesz ograniczał w tym zaufaniu.

Nie forum - Ty uznajesz. I nie możesz tego zrozumieć. Dla mnie, dla Solo i pewnie dla wielu innych - takie osoby nie są oszustami bo mają poniżej 200 postów.

To Ty ciągle stawiasz tą tezę. Forum nie ma mózgu - ono nie klasyfikuje w żaden sposób. Forum ma reguły i zasady i jedną z nowych zasad jest, że ogłoszenia o sprzedaży w dziale Giełda można pisać mając 200 postów na liczniku. Związane jest to z cwaniactwem jakie miało miejsce na forum (a nie wszystkie przypadki zostały opisane, o czym nawet nie wiesz). W pewnym stopniu to ograniczy cwaniaków ale oczywiście nie wyeliminuje. Ale nikt przy zdrowych zmysłach nie traktuje takich osób jak oszustów. To jest Twoja nadinterpretacja. Nie wiem w ogóle jak wpadłeś na taki pomysł, skoro piszesz, że ufasz ludziom.

A osoba mająca poniżej tych 200 postów i tak zawsze znajdzie sposób. Na forach rodzą się sympatie, lokalne społeczności i zawsze znajdzie się ktoś kto ma 200 postów. Ostatnio kupowałem model na forum, od kogoś kto był tylko pośrednikiem bo ta osoba w ogóle tutaj konta nie miała. Da się ? Da się.

Jest jeszcze administracja - która też może pomóc np. osobie której hobby nie podeszło i chce sprzedać to co jej zostało. Uczciwa osoba z pewnością da sobie radę, nawet z tym ograniczeniem.

Ja oszustem się nie czuje i tak jak pisałem - jeśli ktoś się czuje oszustem z tego powodu, że nie ma 200 postów to pozostaje mi współczuć. Każde forum to forum społeczne - grupa osób, którą zazwyczaj scala wspólna pasja, hobby, zainteresowania etc. Każde forum ma jakieś zasady i reguły.

P.s Z socjologicznego punktu widzenia to jest dość ciekawy temat - z internetem jestem związany od 96 roku i na większości społeczności w których uczestniczyłem lub uczestniczę wprowadzenie czegoś takiego najbardziej przeszkadzało osobom najmniej zainteresowanym Po czym po paru miesiącach okazywało się, że przypadki w których uczestnikowi forum to ograniczenie przeszkadzało można policzyć na palcach jednej ręki ;P Ot taka mała statystyka.

I jeszcze jedno - na wielu forach - świetnym rozwiązaniem jest obowiązkowe zdjęcie sprzedawanego produktu. Nie zdjęcie z netu, tylko własnoręcznie zrobione zdjęcie tego co się sprzedaje. I to jest bardzo dobre rozwiązanie.

"Na forum jest reguła" nie znaczy, że forum osiągnęło świadomość. :-D

Osoba nie mająca 200 postów znajdzie sposób - och jakie to typowe. Tu się zakręci, tu się załatwi... A nie można tak poprostu bez trucia komuś dupy? Tak normalnie? :-D

A Ty dalej o kręceniu i załatwianiu. Nie umiesz pomyśleć w innych kategoriach ?

Na prawdę nie rozumiem czemu sprowadzasz coś tak prostego jak friendship do trucia dupy ?

Nikt inny nie napisał, że Ci co poniżej 200 postów to oszuści. Jak na razie Tobie taki pomysł przyszedł do głowy

Mam rozumieć, że jeśli napisze do Ciebie kolega, który nie ma 200 postów, a którego znasz to będzie to dla Ciebie krętacz i załatwiacz i będzie Ci truł dupę ?

Nie wierzę, że tak myślisz

• Super Moderator
I jeszcze jedno - na wielu forach - świetnym rozwiązaniem jest obowiązkowe zdjęcie sprzedawanego produktu. Nie zdjęcie z netu, tylko własnoręcznie zrobione zdjęcie tego co się sprzedaje. I to jest bardzo dobre rozwiązanie.

I właśnie takie rozwiązanie od dziś wprowadzamy. Nie będzie fotki - oferta zostanie skasowana i użytkownik otrzyma upomnienie. Osoby, które nie będą miały ochoty się podporządkować będziemy zmuszeni wykluczać z forum. Osobiście - jest mi bardzo przykro, że trzeba na naszą społeczność nakładać takie zasady, ale ostatnie kilka tygodni dowiodły, że inaczej się nie da. To, że ktoś posiada tutaj konto nie oznacza, że jego oferty są "bezpieczne" i należy "brać" w ciemno. Jeszcze raz napiszę - blokada jest tylko na zakładanie ogłoszeń w dziale giełda. Czytanie, odpisywanie na ogłoszenia itp nadal są i będą aktywne dla każdego użytkownika. Kilka osób pisze, że nie jest problem napisać 200 postów i przekroczyć barierę - odpowiem, oczywiście, nie ma w tym najmniejszego problemu, na szczęście administracja posiada narzędzia które od razu zgłaszają nam z tak zwanego "automatu" nadgorliwych w pisaniu delikwentów. Szybkie porównanie dat rejestracji, sposób nabijania postów itp itd - decyzja o wywaleniu takiej osoby następuje w mniej niż minutę - możecie mi wierzyć. I u przejmie proszę nie nad-interpretować naszych (administratorów i modów) decyzji. My tu jesteśmy dla Was, chcemy mieć dobre forum, które trzyma poziom.

pozdrawiam

Admin

Pozwolę sobie wyrazić swoją opinię, także dlatego, że byłem uczestnikiem tych ostatnich zajść na forum. Moim zdaniem limit 200 postów (czy jakikolwiek inny limit) problemu nie rozwiąże. Jest to jakiś krok, ale nie jestem pewien czy w dobrym kierunku. Potrzeba czujności, zdrowego rozsądku i jak w każdej dziedzinie trochę szczęścia. No i trzeba pamiętać, że ryzyka nie da się wyeliminować całkowicie, a na pewno limit 200 postów nie sprawi, że to ryzyko znika.

Odnośnie obowiązku umieszczenia prawdziwego zdjęcia - jak to ma działać? obowiązek zrobienia zdjęcia z gazetą z danego dnia? na tle dowodu osobistego sprzedawcy czy monitora ze screenem forum modelwork? Może warto to określić żeby miało to sens dla potencjalnych kupujących jako dowód, że przedmiot jest w posiadaniu sprzedawcy (inna sprawa czy go wyśle, itd.), a dla potencjalnych sprzedawców nie było tylko bezsensowną uciążliwością.

Odnośnie limitu, forum obserwuję od kilku lat, ale konto mam od prawie roku i w tym czasie udało mi się zgromadzić 54 posty (z tym chyba 55). Jeszcze 3 lata i może będę mógł coś sprzedać

Już widzę, jak sprzedający po 30-50 modeli na raz będą wstawiać zdjęcia wszystkich pozycji. Krótko mówiąc, już ich z nami nie będzie. A szkoda :(

Na zdjęciu może być kilka modeli, osobiście nie uważam, że to jest problem. W praktyce to może być nawet bardziej wiarygodne niż zdjęcie każdego przedmiotu osobno.

Przecież może wstawić zdjęcie na którym jest kilkanaście modeli

Na pewno będzie dużo widać. Niestety, ale wszelkie utrudnienia dla sprzedającego, które w teorii mają chronić kupującego, zawsze działają na szkodę tego drugiego. Bo sprzedający znajdzie rynek zbytu gdzie indziej.

Na innych forach wygląda to tak, że po prostu robisz fotkę sprzedawanego produktu - żadnych dowodów osobistych, monitorów w tle i innych takich.

Sprzedajesz 50 pozycji - zdjęcie zbiorcze - albo pojedyncze. Zresztą na tym forum było wiele wątków, gdy ktoś wrzucał wiele modeli i do każdego dodawał zdjęcie.

Posłużę się jednym z for morskich - dwie pierwsze z brzegu:

http://nano-reef.pl/topic/82607-s-lodz-odpieniacz-cyrkulacja-filtr-chemia/

http://nano-reef.pl/topic/81727-szczepki-korali-na-dobry-poczatek/

Jakoś giełda tam nie upadła a z reguły sprzedaje się więcej niż jeden "produkt".

Na innych forach wygląda to tak, że po prostu robisz fotkę sprzedawanego produktu - żadnych dowodów osobistych, monitorów w tle i innych takich.

Sprzedajesz 50 pozycji - zdjęcie zbiorcze - albo pojedyncze. Zresztą na tym forum było wiele wątków, gdy ktoś wrzucał wiele modeli i do każdego dodawał zdjęcie.

[...]

Wiadomo, że można zrobić tak jak napisałeś. Ale można się zastanowić czy nie można tego robić jeszcze lepiej (jeżeli się da).

Poniżej pierwsze lepsze zdjęcie z internetu - skąd wiesz czy to jest moje zdjęcie czy nie? Zapiszę sobie gdzieś żeby link mnie nie zdradził i się pewnie nie zorientujesz.

Untitled-1-2.jpg