Jump to content

Grunau Baby IIb - FLY 1:48


Recommended Posts

Grunau Baby IIb - FLY 1:48

 

Witam! Na warsztacie znalazł się model szybowca Grunau Baby. Model będzie wykonany prosto z pudła, jedyny dodatek to będą maski. Model wykonam w malowaniu niemieckim. Instrukcja podaje kolor szary do wnętrza, czy RLM02 to będzie dobry kolor ? Następne pytanie mam jaki kolor jest na szybowcu kremowy? W instrukcji podany jest HUMBROL 106/AK009. Przydały by się też materiały na polskie malowania, może ktoś ma i się podzieli.

 

Firma FLY wydała model niemieckiego szybowca treningowego Grunau Baby IIb w skali 1:48. W skład zestawu wchodzą: instrukcja, kolorowy schemat kamuflażu, dwie ramki wtryskowe, klisza, blaszka i kalkomania. Chociaż w zapowiedzi jest aż 15 schematów kamuflażowych, to są one podzielone na kilkanaście pudełek. Więc każdy może sobie wybrać model w malowaniu takim jakie mu odpowiada. Jakość części jest bardzo ładnie odwzorowana bez przesunięć czy jamek skurczowych, delikatne linie podziałowe. Ślady po wypychaczach umieszczone są w niewidocznych miejscach. Bardzo ładnie wygląda odwzorowanie ugięcia płótna, na zdjęciach poniżej. W zapowiedziach jest też model w polskim malowaniu i jak zapowiada producent ma być wydany na festiwal w Bytomiu 2016r. Ciekawym i bardzo potrzebnym jest zestaw masek do malowania ugięcia płótna, który też wydała firma FLY. Ich pierwszy zestaw masek o nr. kat. artm001 jest właśnie dedykowany do szybowca Grunau Baby. W moje ręce trafił model o nr. kat. 48023 z szybowcem w niemieckim kamuflażu o kodzie LH-XH oraz opisany wcześniej zestaw masek. Zdjęcia zestawu poniżej. Na resztę zdjęć zapraszam na mojego bloga. Link poniżej.

 

http://kobzamodellfabrik.blogspot.com/2016/02/grunau-baby-iib-fly-in-box-148.html

 

DSC_0178_zpsl95llcmq.jpg

 

DSC_0180_zps9jlbudc9.jpg

 

DSC_0181_zpscdsgv9st.jpg

 

DSC_0189_zpscvavf3z0.jpg

 

DSC_0190_zpsnhmqzgzu.jpg

 

DSC_0196_zpszk4dl4aw.jpg

 

DSC_0208_zpsecaw4lgr.jpg

Link to post
Share on other sites

Wyglada ciekawie, i ja popatrzę, szukając odskoczni od artyleri w 35, a jeśli w Bytomiu bedą dostępne moze i sie skuszę bo malowania ładne na pudełku.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link to post
Share on other sites

Pudełko jest uniwersalne, a malowanie jest tylko jedne. Firma FLY będzie w Bytomiu, ma swoje stoisko.

 

Wyglada ciekawie, i ja popatrzę, szukając odskoczni od artyleri w 35, a jeśli w Bytomiu bedą dostępne moze i sie skuszę bo malowania ładne na pudełku.

 

Nie moja działka i skala, ale obserwuję z ciekawością ze względu na maski do malowania płótna. Mam nadzieję obejrzeć końcowy efekt w Bytomiu lub Koszęcinie

 

Sam jestem ciekaw jak wyjdzie malowanie płótna. Mam nadzieję że zdążę do Bytomia. I przy okazji to Koszęcin odbędzie się, info na dniach.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Do malowania użyłem dedykowanych do szybowca masek firmy Artillery artm001. Cały szybowiec jest w kolorze płótna a od góry są nałożone wężyki zielone i brązowe. W instrukcji kolor płótna jest podany HUMBROL 103 w różnych przelicznikach podane jest, że odpowiednikiem humrola jest GUNZE H34, ale jest on zbyt żółty i ja użyłem GUNZE H318. Pod maski dałem GUNZE H318 rozjaśniony białym. Od spodu bardziej rozjaśniłem aby uzyskać efekt prześwitującego płótna a od góry rozjaśniłem mniej . Poniżej kilka zdjęć.

 

DSC_0422_zps8xe1r22t.jpg

 

DSC_0425_zpsdjhh0v8g.jpg

 

DSC_0433_zpsneifqnbc.jpg

 

DSC_0444_zpsy1nwsgvt.jpg

Link to post
Share on other sites

Odpisuję wszystkim.

Maski nakładało się bezproblemowo i z zdjęciem ich nie było żadnego problemu, nie zostawiały żadnych śladów.

Tylko ja przez nieuwagą porysowałem powierzchnię w kilku miejscach. Do malowania używam różnych farb nie tylko Gunze, tego C45 nie mam ale to jest H85. Tak mi się wydają że jest zbyt szary, akurat użyłem go do pasów w Baby.

Czy będzie w Bytomiu to nie umiem odpowiedzieć, bardzo możliwe. Kalki do Polskiego malowania już są, brakuje tylko planszy barwnej. A jak już jesteśmy przy temacie polski to jakie kolory użyć do malowania zaproponowanego przez producenta? Od spodu RLM65 a zielony na górę to …? Chyba że ma ktoś materiały na inne malowania polskie?

Link to post
Share on other sites

Witam, pogrzebałem lecz za dużo w kwestii koloru nie poradzę , w 18 nr Lotnictwo z Szachownicą jest obszerny artykuł na temat szybownictwa w Pl przed wojną tu linka z plikiem do pobrania z mojego dysku na googlu --> https://drive.google.com/file/d/0BwJdQam03-uiRGpUSU5pX0hGMjA/view?usp=sharing

plik dostępny do pobrania dla wszytskich.

 

Na stronie 39 jest przedstawione malowanie "zdobycznego" Baby II, jest plansza barwna lecz z odczytaniem koloru bedzie problem, tyle o ile można się sugerować niemieckimi kolorami plus polskie kody i szachownice. Dół kremowy (??) a góra jakim zielonym mi zalatuje, musze sie zagłębić i przejrzeć barwy zieleni u Niemców czym Oni to tam malowali, i coś dobrać pod to, wychodzi że Polacy zmienili tylko znaki kodowe i zamalowali swastykę Szachownicą, a kolory pozostały bez zmian.

 

 

EDIT:

 

Na szybko pogrzebałem po necie i znalazłęm ciekawe jak dla mnie malowanie juz jako "Jeżyk" szybowiec

 

w galerii malowanie http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/1133/126/Grunau-Baby-II

 

Starałem sie pomóc

 

Pozdrawiam

 

Jakub

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.