Skocz do zawartości

Na czym tniecie blaszki fototrawione?


Rekomendowane odpowiedzi

blaszki najlepiej tnie się na zielonej macie do cięcia. Takiej, którą pewnie wszyscy używamy. Ja mam akurat zieloną....

 

trzeba po prostu mieć do tego oddzielny dedykowany tylko do cięcia nożyk. Ja używam Olfy model ostrza AK-3 i zasadniczo nic innego.

Ostre ostrze odcina łącznik bez jakiegokolwiek podgięcia czy odkształcenia elementu. Dokładnie w miejscu cięcia tworzy równą krawędź. Odcinam w tez sposób relingi o grubości 0,1mm i szerokości 0,1mm bez najmniejszego kłopotu.

Używanie twardego podłoża (szyba, metal, twarde tworzywo) bardzo szybko tępi nożyk i prowadzi do nierównych krawędzi oraz wewnętrznej złości.

 

Nożyk musi być ostry. Ja zużywam średnio 10-20 szt na model tylko do cięcia blaszek ...oczywiście ich nie wyrzucam - tylko zakładam na drugi uchwyt i stosuję jak regularny nożyk modelarski - wciąż bardzo ostry

 

podgiętą lub wygiętą blaszkę najłatwiej wyprostować również na zielonej macie - dociskają dużym (o dużej powierzchni) nożykiem "na płasko" - zwyczajnie palcem. Prostuje się absolutnie wszystko i równo

 

Blaszkę bez podtrawień, wzorów lub innych otworów czy nierówności można włożyć między dwa duże nożyki, ścisnąć i nieco przesunąć względem siebie - wychodzi blaszka jak walcowana - idealnie gładka i prosta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Ja uzywam takiej wlasnie plytki i jestem zadowolony. Kupilem jak bylem na wystawie w Birmingham. Jak byloby duze zainteresowanie mozna pomyslec o jakims zbiorowym wiekszym zamowieniu i wysylce do pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gięcie blaszek na specjalnym przyrządzie ułatwia pracę. Jest jednak obszar w mikromodelarstwie, gdzie taki przyrząd jest po prostu bezużyteczny....

 

w przypadku małych elementów najlepszy zestaw to nożyki, mikroszczypce, metalowe wałeczki różnej średnicy oraz wykałaczka...

 

15954213408_5166b78d04_b.jpg

 

przy użyciu owych utensyliów wykonanie skrzynki amunicyjnej do działek 25mm nie jest problemem:

 

16115416736_d917cab58f_b.jpg

 

 

wąski nożyk doskonale nadaje się do przytrzymania elementu na macie.

15953758598_5d50291536_b.jpg

 

 

szarszym i nieco stępionym nożykiem łatwo można - poprzez podłożenie i wyprostowanie - zaginać dowolne płaszczyzny blaszki pod dowolnym kątem pomiędzy 0 a 90..

 

15953757938_588853ce6e_b.jpg

 

15518872734_ca16e52f08_b.jpg

 

16139298991_4ca09cb829_b.jpg

 

15518871264_287e2a1b33_b.jpg

 

 

przy użyciu pęsety modelarskiej można łatwo doginać blaszkę z zachowanie równoległości ścian:

 

 

15955438897_eb85b4e402_b.jpg

 

 

i gotowe:

 

15953756258_1a05ef9a4b_b.jpg

 

być może to herezja - i wbrew poradnikom modelarskim - ale odcinanie blaszek na macie jest bardzo komfortowe i nie daje żadnych odkształceń. Jedyny wymóg to ostry, sztywny nożyk. Odcinam w ten sposób ok tysiąca elementów na model - bez jakichkolwiek podgięć....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się że jest już profesjonalne narzędzie do tego celu.

 

CUTOFFSM2.jpg

 

Można na szklanej płytce, nie ma takiego prestiżu jak zakupiony przyrząd ale działa dokładnie tak samo dobrze. Może być i stalowa płytka z InPosta. Nie sądzę żeby było to zagadnienie warte trzystronicowej dyskusji.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.