Skocz do zawartości

Most zwodzony w Darłowie ~1:50 (zapałki)


Drozdek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w nowym warsztacie. Wiem, że niezbyt tematycznie bo inna technika ale chciałem się podzielić.

 

Naszło mnie trochę na sentymenty z rodzinnego miasta co powoduje że poprzednie warsztaty zostały wstrzymane. Mianowicie chodzi o zwodzony most który w stacjonował w Darłowskim porcie. Został zdemontowany w 1977 roku. Zdjęć w internecie jest dość dużo lecz wymiarów mostu nie znalazłem co powoduje, że nie będzie konkretnej skali tylko wymiary "na oko" w przybliżeniu do 1:50. Bardzo możliwe, że będą budowane dwa identyczne mosty jednocześnie (ja oraz kolega również z Darłowa) by każdy mógł mieć projekt w domu.

 

Również zastanawiamy się nad mechanizmem podnoszenia/opuszczania by można było regulować ręcznie wysokość podniesionego mostu. Makieta będzie przedstawiała fragment portu oraz most.

 

Oba identyczne mosty będą wykonane z zapałek.

 

Poniżej przedstawię kilka starych fotek oraz pierwszy szkic na papierze.

 

Fotopolska_345059_zps0emvyfyo.jpg

Fotopolska_409067_zps9ct2kvra.jpg

Fotopolska_438364_zpsqqbz0qsk.jpg

1_zpstvwmgg17.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekcik powoli do przodu. Z bloku technicznego przerzuciłem się na AutoCAD gdzie również widać już efekty:

 

most_zpsaghurmo8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt w programie już zakończony, teraz pozostało kupienie zapałek oraz wymyślenie mechanizmu ruchomego.

 

3_zpsk6hv6aie.jpg

4_zpsd4uoznbc.jpg

5_zpsazwcw1mp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Przesyłka dotarła w całości. Ilość zapałek nas przeraziła (około 40tyś sztuk).

 

6_zpse3syukfs.jpg

 

Ruchomy "pomost" już prawie gotowy do pierwszego projektu, teraz czas na kolejne dwie takie płyty do drugiego projektu.

7_zpswsytonmw.jpg

8_zpsy5s2hodl.jpg

9_zpscwhnxot0.jpg

 

Zdjęcie poniżej przedstawia element który postanowiliśmy że zostanie w takim stanie, ponieważ naszym zdaniem stare mosty nie miały równo ułożonych poprzecznych belek. Wg nas wygląda to lepiej oraz dodaje większego uroku dla całego projektu. Podobnie jak zdjęcia powyżej przedstawiające wierzchnią powierzchnię mostu Jeden element trochę przeszlifowaliśmy lecz trochę pogorszył stan elementu więc kolejne części będą lekko oszlifowane.

10_zpsu9kz6psl.jpg

 

Taki mały dodatek potwierdzający że staramy się z całych sił by projekt wyszedł godny odwzorowanie nieistniejącego mostu.

11_zpsnrqqgzyc.jpg

12_zpsjn4kldwp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Trochę czasu wolnego, majówka i powoli pracę ruszyły z kopyta. Obecnie skupiamy się na jednym moście ponieważ możliwe że zdążymy skonczyć i wystawić w Koszalinie. Praca była żmudna i monotonna - zapałka przy zapałce itd i końca nie miało. Ale zaczęliśmy powoli iść w górę. Powstały pionowe belki (8szt), jedno poziome ramię (pozostały jeszcze 3szt), pomosty już także prawie gotowe oraz na niektórych pojawiły się nawet barierki.

 

Co prawda jeśli wyrobimy się na BFM to i tak do zrobienia pozostanie podstawa w postaci dna oraz bali podtrzymujących w wodzie oraz elementy ruchome. Jednak sam zarys mostu miejmy nadzieję że już będzie.

 

Jakość zdjęć nie powala ponieważ późnym wieczorem robione ale chyba jest w miarę widoczne.

 

PS.

Pewnie się zastanawiacie czemu tak krzywo zapałki sklejone i nie są oszlifowane. Postanowiłem wraz ze współtwórcą że dodadzą uroku takie lekko powyginane zapałki w różnych odcieniach, także te efekty są zamierzone

 

13_zpszt6qzxsa.jpg

14_zpsqm64q2qd.jpg

15_zpssplx0his.jpg

16_zpsfobqbmcv.jpg

17_zpsigqm6rwf.jpg

18_zps12jzbv6p.jpg

19_zpssyctegwk.jpg

20_zpsf0ofwo8p.jpg

21_zpsi4qnrjnb.jpg

22_zps88lyyrh4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balsa może byłaby prostsza w formowaniu ale nie oddałaby takiego efektu co zapałki. Jak tylko połączymy wszystkie elementy które zrobiliśmy to będzie wtedy zobaczymy powoli efekt końcowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotrkur czyli mówisz by trochę przeszlifować powierzchnię?

 

Pierwsze przymiarki na "sucho"

To jest tylko połowa mostu.

 

23_zpshgmaand3.jpg

 

Więcej zdjęć prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu

 

EDIT:

Gotowe i przyklejone części. Łańcuszek jest tylko do przymiarki, jego długość będzie większa.

 

24_zpsqg1faly0.jpg

25_zpsutgk6ngw.jpg

26_zpslkp1rp22.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas V Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego w Koszalinie 2016 model "Mostu zwodzonego" dostał dwie nagrody:

- w kategorii "Budowle"

- oraz Nagrodę Darłowskiej Grupy Modelarskiej.

 

Serdecznie dziękujemy za docenienie pracy mimo niedokończonego projektu!

 

1_zpsgva1ecbr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Gablota już wykonana i można wrócić do rzeźbienia w drewnie

 

Szkło jednak pozostało w rodzinnym domu ale wystarczy sama podstawka by kontynuować dłubanie. Wysokość szkła wynosi 30cm a wymiary deski to 80x30cm więc jest dość sporo miejsca. Małe pudełko słodkości dla zobrazowania wielkości

 

Zastanawiam się nad tym, czy gąbka do kwiatów będzie się gryzła z klejem polimerowym, ktoś miał kiedyś styczność z moją zagwozdką?

 

32_zpspmqrxaxx.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Prace idą do przodu. Generalnie tak to będzie wyglądać ale trochę pracy jeszcze pozostało.

 

Pytanie z innej beczki - domek do obsługi mostu został wymierzony standardową miarą "na oko" sugerując się zdjęciami i punktami odniesienia. Okna również tą samą drogą zaznaczone, zamalowane pola będą wycięte i zostanie wstawiony kawałek przezroczystej folii. Znalazłem tylko dwa zdjęcia w których ledwo widoczne są uchylone drzwi więc na to też proszę przymknąć oko, ale w planach jest by były uchylone.

 

Także czy taka koncepcja pomysłu jest akceptowana czy coś musiałbym zmienić, skorygować?

 

Do domku jeszcze trzeba dorobić dach a do mostu przyczółki mostowe które także są w trakcie pracy (pustek pudełka po tic-tac'ach obklejone zapałkami

 

Wybaczcie za mało profesjonalne podpórki mostu ale nic innego nie nadawało się by przytrzymać.

 

33_zpsdvwjtahi.jpg

34_zps6n7czonk.jpg

35_zps71kv58tj.jpg

36_zpsxnw7czud.jpg

37_zpsdyvtpiuz.jpg

38_zpsyej2ggjh.jpg

39_zpsvmr9rvjp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Projekt nabiera coraz więcej kształtów oraz nawet pojawiły się kolory

 

Zdjęcie w tle zrobione jest ze środka mostu, który obecnie stacjonuje na miejscu starego.

 

Wiem również, że widać pionowe łączenia kartek (3 pionowe kreski) ale jak za całe jednolite tło zawołali mi ponad 50zł to wolałem wydrukować w formacie A4 i skleić.

 

file.php?id=7860

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.