Skocz do zawartości

Fotografowanie modeli


Rekomendowane odpowiedzi

Za nim Spotter nie wpadł swoimi butami w ten temat, miałem zamiar pokazać jak można wykorzystać różne rodzaje oświetlenia, co wybrać i czemu, by osiągnąć jak najlepszy wynik na białym tle, nawet bez wykorzystania namiotu bezcieniowego (którzy tak w zasadzie jest kwadratowym softboxem).

 

Co Ci przeszkadza żeby zrobić to o czym piszesz wyżej?

Po to właśnie założyłem ten temat.

Nie oglądaj się na to co piszą inni tylko doradzaj skoro masz wiedzę i doświadczenie.

Zdjęcia powyżej piękne, naturalnie bez komentarza co i jak są tylko pięknymi zdjęciami i nikt tylko na ich podstawie niczego się raczej nie nauczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Wielkość softboxa wpływa na rozchodzenie się światła. Im większy, tym światło będzie bardziej się rozchodzić i będzie bardziej miękkie. Mały softbox daje ostrzejsze światło i bardziej skupione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem kilka kawałków plexi i spróbuję teraz zrobić zdjęcia na takim "szklanym" tle.

Generalnie nie wychodzi to źle, tło ładnie podbija kontrast, ale trochę nie podoba mi się to, że wszystko dookoła się odbija w tym jak w lustrze.

Ale będę dalej kombinować.

 

239.JPG

 

A tu na przezroczystej plexi, z białym papierem pod spodem.

Tutaj musze pokombinować z ustawieniami światła, bo nie widać w ogóle że to jest lustrzana powierzchnia.

 

240.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle się wyraziłęm - nie mam nic przeciwko temu że odbija się model, bo on miał się przecież odbijać.

Martwi mnie trochę to że poza nim odbija się wszystko co jest w pomieszczeniu.

Druga sprawa to brak odbicia na przezroczystej plexi, muszę pokombinować z kątem padania światła na powierzchnię, bo tak jest bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy fotografowaniu od pewnego kąta to już się nie da tak, żeby tylko szkło było w kadrze, czasami ta biel musi być.

Ten kontrast podoba mi się, jeśli zrobiłbym w pionie tło z czarnego kartonu, wyglądałoby to gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak nie do końca można.

Robiąc zdjęcie z góry można cały model zmieścić na tle plexi.

 

242.jpg

 

Z niższej perspektywy nie jest to już możliwe.

Dodatkowo jak widać fatalnie wyglądają odbijające się krawędzie kartonu - nie mam niestety takiej białej powierzchni żeby to w całości pokryć.

 

243.jpg

 

No i brak odbicia światła od powierzchni sprawia że model jest niedoświetlony od spodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokombinowałem ze światłem (teraz jest nie z góry, ale z przodu) i chyba tak jest lepiej.

Więcej światła pada na spód maszyny, dodatkowo doświetliłem to białym kartonem służącym mi za ekran, z przodu.

Model mocniej odbija się na podłożu no i widać to odbicie na przezroczystej plexi.

Udało mi się też tak wykadrować, żeby tło było gładkie, bez kawałka ściany.

Wydaje mi się że takie fotografowanie może mieć sens.

 

244.jpg

 

245.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać że fajnie wyglądają te zdjęcia. Przy okazji zobaczyłem że w Ikeii są jednak lampki które dają radę z tymi studyjnymi żarówkami. Teraz jednak mam wrażenie że żarówka 65W i 3750 lumenów to za mało :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 5500k, na razie tylko jedną na próbę. Nie miałem jej dotychczas za bardzo w co włożyć, bo poprzednia lampka nie wytrzymała jej ciężaru. Na początku wydawało mi się że taka żarówka to overkill, ale teraz mam wrażenie że brakuje im mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie, 65W nawet kierowane bezpośrednio na model to zdecydowanie za mało.

Ja używam w sumie 5, tylko ze ja nie mam namiotu i staram się światło rozproszyć na ścianach i suficie, ale jeśli ktoś używa namiotu to sądzę ze 3x65W byłoby w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem już te dwie lampki z Ikeii. Cena wydawała mi się całkiem atrakcyjna, a że są mocowane na krawędzi biurka to jestem na razie z nich zadowolony. Postaram się dokupić teraz jeszcze jedną żarówkę i może uda mi się wykonać samemu improwizowany namiot bezcieniowy. Potem jeszcze dokupię składany stojak na trzecią żarówkę i pozostanie mi tylko ogarnąć obsługę mojego aparatu.

Całość chyba wyjdzie mi cenowo jak jeden model więc wydaje się spoko.

 

Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kombinowałem z ustawieniem oświetlenia.

Tym razem boczne źródła światła ustawiłem mniej więcej bezpośrednio z przodu i z tyłu modelu po skosie.

Wydaje mi się, że teraz jest znacznie lepiej doświetlony od tyłu.

Pleksi też chyba trochę lepiej odbija światło do dołu.

 

248.jpg

249.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.