Jump to content

Recommended Posts

Tutaj jest fajny przepis jak go samemu zrobić za grosze

sam znalazłeś w google? niesamowity postęp, zaczynam się przychylać ku teorii Darwina.

PaRazo - obśmiałem się jak nutria Trafiłeś w samo sedno! Brawo!

Cień pod modelem jest przydatny...

227RAV.jpg

Jak bardzo można marnować światło zobacz tutaj:

Parametry znów te same, f/16, 0.6s, ISO100, 50mm. Oświetlenie - żarówka 1x60W w lampie Ikea:

Ja celowo "marnuję", bo gdybym skierował te wszystkie 505W światła bezpośrednio na model, miałbym bardzo ostry cień (jak u Ciebie na zdjęciach).

Wolę światło odbijać od ścian i sufitu, tracąc go sporo, ale mieć jednak łagodniejsze cienie.

Proszę: 1/8s, f/16, ISO100, 24 mm, 505W bezpośrednio na model:

228.jpg

Cień pod modelem jest przydatny...

Moim zdaniem nie za bardzo gdy tło jest białe.

Za nim Spotter nie wpadł swoimi butami w ten temat, miałem zamiar pokazać jak można wykorzystać różne rodzaje oświetlenia, co wybrać i czemu, by osiągnąć jak najlepszy wynik na białym tle, nawet bez wykorzystania namiotu bezcieniowego (którzy tak w zasadzie jest kwadratowym softboxem).

Co Ci przeszkadza żeby zrobić to o czym piszesz wyżej?

Po to właśnie założyłem ten temat.

Nie oglądaj się na to co piszą inni tylko doradzaj skoro masz wiedzę i doświadczenie.

Zdjęcia powyżej piękne, naturalnie bez komentarza co i jak są tylko pięknymi zdjęciami i nikt tylko na ich podstawie niczego się raczej nie nauczy.

Próbowałem jeszcze pokombinować z oświetlenie, dodatkowym ekranem z białego papieru, rozproszeniem światła.

Na razie niczego lepszego niż coś jak poniżej nie dam rady zrobić.

Trudno, muszę z tym żyć.

229.jpg

Ja również proszę o pomocne rady-wiedzy nigdy za dużo

Atlis czego użyłeś aby uzyskać ten efekt ala lustro ? Jakaś pleksa ?

Ja właśnie zamówiłem sobie dwie płyty plexi, przezroczystą i czarną, zobaczymy jaki to da efekt na zdjęciach.

Atlis - na co wpływa rozmiar takiego softboxa, bo widzę że w sprzedaży są różne rozmiary?

Wielkość softboxa wpływa na rozchodzenie się światła. Im większy, tym światło będzie bardziej się rozchodzić i będzie bardziej miękkie. Mały softbox daje ostrzejsze światło i bardziej skupione.

Kupiłem kilka kawałków plexi i spróbuję teraz zrobić zdjęcia na takim "szklanym" tle.

Generalnie nie wychodzi to źle, tło ładnie podbija kontrast, ale trochę nie podoba mi się to, że wszystko dookoła się odbija w tym jak w lustrze.

Ale będę dalej kombinować.

239.JPG

A tu na przezroczystej plexi, z białym papierem pod spodem.

Tutaj musze pokombinować z ustawieniami światła, bo nie widać w ogóle że to jest lustrzana powierzchnia.

240.JPG

ale trochę nie podoba mi się to, że wszystko dookoła się odbija w tym jak w lustrze.

Ale będę dalej kombinować.[/img]

A jak byś zastosował filtr polaryzacyjny?

Źle się wyraziłęm - nie mam nic przeciwko temu że odbija się model, bo on miał się przecież odbijać.

Martwi mnie trochę to że poza nim odbija się wszystko co jest w pomieszczeniu.

Druga sprawa to brak odbicia na przezroczystej plexi, muszę pokombinować z kątem padania światła na powierzchnię, bo tak jest bez sensu.

Przy fotografowaniu od pewnego kąta to już się nie da tak, żeby tylko szkło było w kadrze, czasami ta biel musi być.

Ten kontrast podoba mi się, jeśli zrobiłbym w pionie tło z czarnego kartonu, wyglądałoby to gorzej.

No tak nie do końca można.

Robiąc zdjęcie z góry można cały model zmieścić na tle plexi.

242.jpg

Z niższej perspektywy nie jest to już możliwe.

Dodatkowo jak widać fatalnie wyglądają odbijające się krawędzie kartonu - nie mam niestety takiej białej powierzchni żeby to w całości pokryć.

243.jpg

No i brak odbicia światła od powierzchni sprawia że model jest niedoświetlony od spodu.

Pokombinowałem ze światłem (teraz jest nie z góry, ale z przodu) i chyba tak jest lepiej.

Więcej światła pada na spód maszyny, dodatkowo doświetliłem to białym kartonem służącym mi za ekran, z przodu.

Model mocniej odbija się na podłożu no i widać to odbicie na przezroczystej plexi.

Udało mi się też tak wykadrować, żeby tło było gładkie, bez kawałka ściany.

Wydaje mi się że takie fotografowanie może mieć sens.

244.jpg

245.jpg

Muszę przyznać że fajnie wyglądają te zdjęcia. Przy okazji zobaczyłem że w Ikeii są jednak lampki które dają radę z tymi studyjnymi żarówkami. Teraz jednak mam wrażenie że żarówka 65W i 3750 lumenów to za mało :/

Jedna to zdecydowanie za mało. No i ważna jest barwa światła, musi być zbliżone do światła dziennego, czyli właśnie takie ok. 5400 K.

Mam 5500k, na razie tylko jedną na próbę. Nie miałem jej dotychczas za bardzo w co włożyć, bo poprzednia lampka nie wytrzymała jej ciężaru. Na początku wydawało mi się że taka żarówka to overkill, ale teraz mam wrażenie że brakuje im mocy.

No nie, 65W nawet kierowane bezpośrednio na model to zdecydowanie za mało.

Ja używam w sumie 5, tylko ze ja nie mam namiotu i staram się światło rozproszyć na ścianach i suficie, ale jeśli ktoś używa namiotu to sądzę ze 3x65W byłoby w sam raz.