Jump to content

Recommended Posts

Proponowałbym stworzenie działu Tutorials (nazwa może byc inna) , w dziale tym znajdowałyby się porady jak krok po kroku zrobic różne rzeczy przy modelu np Zimmerit itd. Co wy na to ? Uważam , że dobrze by było , gdyby znalazło się to wszystko w 1 miejscu

Tylko mi bardziej chodzi o wyodrębnienie już gotowych poradników , od Pytań , na które nie zawsze pada ścisła odpowiedz

Za gotowe rzeczy często się płaci. Polecam lekturę poradników Payo, a z anglojęzycznych to książki pana Sheparda Paine'a i "FAQ of AVF Vehicles" Miga Jimeneza.

Swoją drogą można by mimo wszystko trochę popisać. Idą święta, może znajdzie się czasu trochę i zrobić takie "rady zebrane". Może warto posiedzieć parę chwil i napisać coś takiego, co pozwoli uniknąć miliardów pytań na które "GDZIEŚ" była odpowiedź jakie pojawiły się ostatnio. Takie absolutne minimum, takie właśnie FAQ.

Nie wiem , czy mówisz o tym FAQ - Tutaj,czy o innym , ale ja sądzę , że dobre jest miejsce na forum ,gdzie znajdują się tylko Tutoriale np jak malowac , jak robic zimmerit itd.

Pomysł całkiem, całkiem, tylko jeśli mogę coś zasugerować to trzeba by było taki dział podzielić na poddziały, po to aby oddzielić od siebie poszczególne etapy pracy nad modelem.

proponuję by wpierw powstały takie tematy-opracowania a potem jak będzie wystarczająco dużo wartościowych to możemy się zastanowić nad stworzeniem działu i przeniesieniu do niego odpowiednich tematów, póki co nie widzę sensu tworzenia odrębnego działu dla samej idei (choćby była słuszna)

jak to zauważył reggy idą swięta, więcej wolnego, zobaczmy czy znajdą się chętni by stworzyć parę opracowań

Jędrek

Dokladnie. Caly problem polega na tym, zeby zapelnic taki dzial jakas sensowna i merytorycznie wartosciowa zawartoscia. Nie sztuka stworzyc nowe podforum, w ktorym bedzie dokladnie to samo, co teraz w "Jak to zrobic..." Nie o to przeciez chodzi.

W sumie idea słuszna. Bo w "Jak to zrobić..." jest spory bałagan. Często w tematach nie ma dokładnych odpowiedzi, a dokładne odpowiedzi porozrzucane są po różnych tematach i czasem naprawdę ciężko się ich doszukać. Ja myślę, że koledzy mają na myśli coś w rodzaju działu, gdzie będą same tutoriale - np. [Tutorial] Wash i same posty opisujące tenże technikę - ale takie powiedzmy mini-opracowania, a nie pojedyncze wtrącenia zdań. Myślę, że pomysł niegłupi, i jakby zorganizować kilka takich tutoriali, to bardzo by to pomogło nowym modelarzom i skończyłyby się ciągłe pytania "czym rozcieńczać farby akrylowe", "co to jest preshading" itd.

No to widzę Jaro, że jesteś chętny. Na pewno miło pisze się tuturiale przy bro. Cykać dużo fotek trza, pisać treściwie i coś na pewno się zrobi. Ja osobiście z chęcią swoje napiszę, długo w tym nie siedzę, ale sam niemało czytałem i chyba najgorszych modeli nie robię, a że wspomnienia z moich początków mam ciągle żywe, to wiem na co zwrócić uwagę i jakie pytania się rodzą. Z wątków a washu, aerografach należałoby zrobić ekstrakty najważniejszych postów, złożyć to w kupę. Napisać przewodnik po narzędziach, chemii, farbach, producentach. Opisać sklejanie, szpachlowanie, szlifowanie. No i najwięcej o malowaniu. Bardzo przydałby się wkład kogoś, kto może dużo powiedzieć o pędzlowaniu. Opisać techniki malarskie. Takie kompendia wiedzy są na wielu witrynach, ale raczej nie przeszkadza mieć to własnego tutaj. Pozwoli to uniknąć wielu pytań (czasami nie oszukujmy się - denerwujących) i zamiast do googli i do "szukaj" będziemy mogli jeszcze odsyłać do FAQ.

Pomysł słuszny i sam czekam już na jego realizację. Jest tylko jeden malutki problem - różnorodność zdań i podejść do tematu. Na przykład jedni modelarze (w sumie większość) przed nałożeniem kalek kładą na model lakier błyszczący, a po nałożeniu - matowy. Ale są również i tacy, którzy w obu przypadkach nakładają matowy. Takich przykładów jest wiele więcej. Jak więc rozwiązać ten problem?

Pozdrawiam

Na przykład jedni modelarze (w sumie większość) przed nałożeniem kalek kładą na model lakier błyszczący, a po nałożeniu - matowy. Ale są również i tacy, którzy w obu przypadkach nakładają matowy. Takich przykładów jest wiele więcej. Jak więc rozwiązać ten problem?

Moja propozycja - ktoś zakłada temat, for example "[Tutorial] Nakładanie kalkomanii". I opisuje dokładnie swoją metodę. Jeśli ktoś ma inną? Niech też ją opisze! Ale tak, żeby w temacie były li tylko posty z opisami technik. Jak ktoś ma pytanie to na PW - i potem można na końcu tematu zrobić "najczęściej zadawane pytania do tematu" i dla mnie to byłaby już utopia.

Jakby się postarać, to wyszłoby cudne i miodne kompendium wiedzy.

O to właśnie chodzi , jedni piszą, że kalka idzie bez lakieru robią zdjęcia efekt widzisz , inni robią inaczej pokażą ci to na foto efekt będziesz widział wybór techniki należy do ciebie.

No dobra, domowe porządki zrobione, samochód umyty, ciasta się pieką, teraz przyjemności.

Pora ruszyć z tym jakże ambitnym projektem.

Oczywiście każdy może się ze mną nie zgodzić.

Pora również chociaż nakreślić szkic, co miałoby na początek w tym dziale znaleźć.

Modelarstwo nie jest monolitem, są różne gałęzie, pokrywające się z grubsza z tym czterokategoriowym podziałem jaki jest na tym forum (wojskowe, lotnictwo, okręty, cywile). Dioramy da się podciągnąć pod pojazdy wojskowe zazwyczaj, a figurki mają swoje fora. Wiele technik jest specyficznych dla danych kategorii modelarstwa, jednak podstawy zawsze się pokrywają. I właśnie ważne, żeby na początek stworzyć podwaliny opisując podstawy.

Pamiętam, że pierwsze pytania przed jakimi staje początkujący modelarz to:

1. Co wybrać, którą gałęzią się zainteresować, jakiej firmy kupić pierwsze modele żeby się nie zrazić.

2. Jakich narzędzi potrzebuję na początek, a w jakie powinienem się zaopatrywać z czasem. (noże, skalpele, pęsety i bardziej zaawansowane)

3. Jaka chemia modelarska jest mi niezbędna na początek, a na zakup której mogę jeszcze poczekać. (kleje, szpachlówki, płyny do kalek, rozcieńczalniki)

4. Jak obrabiać części, jak sklejać, jak szpachlować, jak szlifować, jak przygotować się do malowania.

5. Części fototrawione, żywice, własne waloryzacje, modyfikacje modelu.

Myślę, że powyższe pytania są podobne niezależnie od gałęzi. Jednak dalej następuje rozłam. Inaczej maluje się cywile, a inaczej pozostałe typy. Jeśli idzie o malowanie cywili, to trzeba opisać głownie malowanie spray'ami i aerografem. Opisać rodzaje sprayów (dużo było o to pytań), specyficzne przygotowanie warsztatu i lakierni, sposoby malowania sprayami i ogólnie to co związane. Trzeba oddzielnie opisać malowanie cywili aerografem, bo to inna para kaloszy niż wehikuły militarne. Opisać wszystkie sposoby polerowania, zabezpieczania szyb, malowania świateł, postępowania z chromem, radzenia sobie z potężnymi kalkami. Ja się nie tym nie znam, ale na tym forum na pewno znajdzie się wiele osób które z chęcią podzielą się swoją bogatą wiedzą odnośnie technik cywilnych.

Sposoby malowania pojazdów wojskowych, samolotów i okrętów można na początek zgrubnie podpiąć w jeden temat. Różnice są kosmetyczne i dotyczą raczej miejsc specyficznych dla danego typu (gąski, owiewka, pokład).

Ważne jest rozbicie technik na pędzel i aerograf.

Koniecznie na początek trzeba opisać chemię malarską, bo pytań o to jest po prostu multum.

1. Rodzaje farb (akryle/olejne), producenci, postępowanie z farbą, rodzaje rozcieńczalników (też gorący temat).

2. Lakiery, rodzaje lakierów, producenci, zastosowanie.

To ogólnie z teorii, w praktyce dalej różnicuje się pędzel/aerograf.

PĘDZEL:

-rodzaje pędzli, producenci, rozmiary, kształty, przechowywanie, konserwacja, mycie

-specyfikacja farb pod pędzel, rozcieńczanie, pojemniki, zasady mieszania farb

-aplikacja farby, nakładanie kolejnych warstw, sposoby malowania kamuflaży (można wspomnieć o próbach robienia płynnych przejść przy użyciu pędzla i mu podobnych)

-lakierowanie pędzlem

Aerograf - czyli temat rzeka.

Kwestie techniczne odnośnie aerka podpinają się automatycznie też pod cywile.

1. Rodzaje aerografów, zasada działania, producenci, oferta na polskim rynku, montaż - demontaż, konserwacja, czyszczenie, naprawa, tuning, części zamienne.

2. Rodzaje zasilania w powietrze, czemu butle są złe, zasada działania kompresora, oferta gotowych kompresorów na polskim rynku, zrób to sam - czyli kompresor lodówkowy, konserwacja, zasady bezpieczeństwa.

3. Specyfikacja farb pod aerograf, rozcieńczanie, dodatkowa chemia.

4. Malowanie, maskowanie, otrzymywanie różnych efektów przejść, podkłady, lakierowanie.

Gdzieś po drodze zaplątują się kalkomanie i suche transfery (rzadkość).

1. Sposoby postępowania z kalkami, przechowywanie, przygotowanie powierzchni pod kalkę, wycinanie, aplikacja, chemia, zabezpieczanie.

Dalej idziemy w już coraz bardziej specyficzne techniki.

Temat rzeka - wash. Dużo można wybrać ze świetnego wątku który już gdzieś tu był.

1. Rodzaje washu (akrylowy/olejny), przygotowanie powierzchnie pod wash, aplikacja, zabezpieczanie.

Tu ważne jest, żeby wypowiedziało się wiele osób ze swoimi poradnikami na wash. Ilu modelarzy, tyle washów, więc "diversity" wskazane.

Z washem wiążą się inne, bardziej zaawansowane techniki z farbami olejnymi artystycznymi.

1. Rainsy, co to jest, po co to jest, co reprezentuje, aplikacja, zabezpieczanie.

2. Filtry, co to jest, po co, dlaczego, jak się to robi, zabezpieczanie.

3. Zacieki, powierzchnia, aplikacja, zabezpieczanie.

Potem przychodzi pora na suchy pędzel. A więc też rozbicie na akrylowy i olejny (mniejsze znaczenie niż przy washu). O tym też już trochę zostało napisane.

1. Rodzaje suchego pędzla, po co to jest, co reprezentuje, przygotowanie powierzchni, jaka powinna być farba, jakie pędzle są rekomendowane, technika nakładania, zabezpieczanie.

Po drodze zaplątują się też gdzieś pigmenty.

1. Co to są pigmenty, jakie kupić/jak zrobić domowymi sposobami z pasteli, co reprezentują, jak nanosić, jak przygotować powierzchnię, jaką chemią się wspomagać, jakie efekty można uzyskać.

Blisko pigmentów znajdują się okopcenia luf i wylotów z silnika.

Kolejnym tematem rzeką są obicia, zadrapania farby. Ogólnie tak jak z washem - wiele punktów widzenia, wiele technik. Też towar pierwszej potrzeby.

Potem takie różne wykończeniówki, malowanie narzędzi, w samolotach gdzieś po drodze kokpitów, błotko, różne smaczki.

Wydaje się tego dużo, bo i dużo tego jest. Nie da się opisać wszystkiego, nie da się opisać tego obiektywnie.

Proszę więc, żeby każdy kto może i CZUJE ŻE MA WIEDZĘ KTÓRĄ WARTO PRZEKAZAĆ aby się nią podzielił w sposób jak najbardziej profesjonalny. Ja sam nie mam doświadczenia w cywilach, obicia to dla mnie czarna magia, w zaawansowanych technikach farb olejnych i pigmentów dopiero raczkuję (no może już powoli staje na dwie nogi) i nie mam zamiaru teoretyzować czy pisać "o czymś co słyszałem". Dlatego proszę nie gniewajcie się może o ton zdania ale: nie znasz się - nie wypowiadasz się.

Naprawdę, plakatówkami się nie maluje...

Nikomu się nie spieszy. Jeżeli akurat robicie model i możecie zrobić piękny poradnik z fotografiami jak zrobić wash, zacieki, czy wypolerować lakier - chwytajcie aparat i róbcie! Ubierzcie to w słowa, nie spieszcie się, rozpiszcie się.

Póki co proszę o sprawdzenie co można dodać do ogólnego szkieletu projektu. Wszystko co stworzycie w jego ramach dawajcie w dziale "Jak to zrobić i pokazać" ze znacznikiem powiedzmy [projekt] na początku tytułu. Oczywiście o ile Administracja forum wyraża zainteresowanie i pozwala na realizację.

Narazie w wątkach nie musi być super porządku, jeżeli zebrałoby się wiele tematów, wówczas można by z wątków wydzielić esencję i założyć dział FAQ gdzie porządek "MUSI BYĆ". Oczywiście zakładając, że Administracja nadal pozostaje przychylna. Czasu mamy dużo, nikomu się nie śpieszy, macie wenę i wiedzę - tworzycie - wrzucacie. Postarajcie się. Im więcej wartościowych postów tym lepiej.

Chciało się komuś to powyżej doczytać do końca?

Ja przeczytałem. Co z tego się rozwinie - zobaczymy, wszystko zależy od tego, czy będą chętni podzielić się swoją wiedzą (i umieją pisać, co nie zawsze się zdarza). Kilka osób za pisanie takich porad otrzymuje pieniądze, tutaj tego nie dostaną (poradniki wszelkiej maści i jakości).

Pomyślcie także , że wzrośnie liczba oglądających to forum . Ja bym chciał, żeby zapadłą decyzja na temat tego działu i moja propozycja , jeśli nie chce wam się przerzucać tematów z jednego działu do drugiego , dajcie mi Moda na ten czas , wtedy ja zrobię to za was.

Pomyślcie także , że wzrośnie liczba oglądających to forum . Ja bym chciał, żeby zapadłą decyzja na temat tego działu

Na większość propozycji załoga forum już odpowiedziała, nie mówimy nie, ale nie ma mowy także o stworzeniu działu od zaraz. Staramy reagować się na potrzeby FORUM, także jeśli taką dostrzeżemy zwrócimy się w kierunku reorganizacji zawartości forum.

Co do:

…………………………………………………………………………………………………………………………….i moja propozycja , jeśli nie chce wam się przerzucać tematów z jednego działu do drugiego , dajcie mi Moda na ten czas , wtedy ja zrobię to za was.

Oczywiście nie ma i nie będzie takiej możliwości.

W żaden też sposób nikt z załogi FORUM nie traktuje swojej pracy dla NAS w sposób lekceważący. Użyłeś sformułowania „nie chce wam się” niefortunnie, w zapale dyskusji. Jeśli będzie decyzja o reorganizacji, to nie ma możliwości żeby komukolwiek z nas zabrakło chęci.

Pozdrawiam.