Skocz do zawartości

Gorący, choć nie letni dzień w Fallujah...1:35


makinen

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 5 - Dioramy

Specjalna 1 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

Specjalna 2 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

Specjalna 5 - najlepsza praca w klasach 1,2,3,4,5 zbudowana w oparciu o model Tamiya

 

Tym razem zabieram się za coś poważniejszego. Ideą jest oddanie faktów historycznych drugiej bitwy w Fallujah w postaci szczególnych wydarzeń. Jednym z nich jest historia sierżanta Bradleya Kasala. Tytułem wstępu kilka słów, które stały się inspiracją do pomysłu na dioramę

Patrolując ulice miasta Fallujah, 1st Stg. Kasal i jego pluton napotkali silny ostrzał przeciwnika z jednego z irackich domów z naprzeciwka. Chwilę później z budynku wybiegli inni Marines. 1st Sgt. Kasal dowiedział się, iż w budynku nadal uwięzionych jest trzech Marines. Nie było wtedy rzeczy, która mogłaby powstrzymać go przed udzieleniem im pomocy.

 

-'Going in for them was the right thing to do' ( wejście tam po nich jest właśnie tym co należy zrobić )- powiedział Kasal.- 'They're Marines, and I'm a Marine, we look out for each other' ( To Marines i ja jestem Marine, my uważamy na siebie wzajemnie ).

 

Po wejściu do budynku, wydał rozkaz młodszemu Marine PFC. Alexandrowi Nicoll aby osłaniał pozycje prawdopodobnie zajęte przez rebeliantów. Sam wbiegł do jednego z pokoi, wprost na jednego z rebeliantów, krzyczącego po Arabsku. Oboje otworzyli ogień na ekstremalnie bliskim dystansie lecz to Kasal trafił, zabijając przeciwnika. Chwilę później ze schodów z tyłu oraz z okna w dachu, pozostali rebelianci otworzyli ogień z ak-47 przygważdżając Kasal'a i Nicoll'a do podłogi. 1st Sgt został trafiony sześcioma pociskami w nogę lecz nie zważając na ten fakt, skupił się na odciągnięciu PFC. Nicoll'a w bezpieczne miejsce, gdyż on również został trafiony przez okno w dachu. W tym samym czasie kolejny pocisk z ak-47 trafił Bradley'a w pośladek. Oboje krwawili, lecz Kasal użył swoich dwóch jedynych bandaży do pomocy rannemu koledze kontrolując jego krwawienie.

 

-'It made more sense to use all of the bandages on one of us then to split the supplies and have us both bleed to death' ( Więcej sensu jest w użyciu wszystkich bandaży dla jednego z nas. Dzieląc je, oboje wykrwawili byśmy się na śmierć )- powiedział.

 

Rebelianci wrzucili do pomieszczenia granat, aby wypłoszyć Marines z ukrycia. Upadł on zaledwie kilka stóp od krwawiących marines. Widząc to Kasal zdecydował się użyć własnego ciała do osłony kolegi przed odłamkami. Po wybuchu, poraniony odłamkami Kasal używając swojego służbowego pistoletu nadal prowadził ogień, aż do przybycia pomocy. Broniąc swoich Marines, otrzymał ponad 40 ran z odłamków granatu oraz 7 strzałów z ak-47 cudem unikając wykrwawienia się. Odmówił także pomocy medycznej wewnątrz budynku, który stał się znany pod nazwą 'house of hell' ( piekielny dom ). Kasal zgodził się przyjąć pomoc medyczną dopiero po upewnieniu się, że każdy z marine już ją uzyskał a Marines na zewnątrz budynku nie postrzelą własnych kolegów wychodzących z niego. Walka trwała ponad godzinę.

Podczas gdy był wynoszony z domu przez LCpl. Chrisa Marquez i Dana Shaffer, Bradley Kasal stracił około 60% krwi. Towarzyszący im fotograf Lucian M. Reed zrobił wtedy zdjęcie, które stanowi ikonę dla Korpusu Piechoty Morskiej US.

W konsekwencji walk zginął Sgt. Byron Norwood, 25 letni Marine z Teksasu a dziesięciu innych Marines zostało ciężko rannych. PFC. Alexander Nicoll przeżył walkę lecz w wyniku odniesionych obrażeń jego prawa noga została amputowana.

 

Po wszystkim Stg Maj Kasal Powiedział, że podczas akcji w budynku, podjął trzy decyzje, które miały zaważyć o życiu lub śmierci, nie oczekując wyjścia z tego cało. Pierwszą decyzją było wystawienie się na ogień nieprzyjaciela, w celu odciągnięcia innego Marine z tzw. 'strefy śmierci'. Drugą było udzielenie pomocy medycznej innym Marines, podczas trwającej walki. Trzecią zasłonięcie kolegi własnym ciałem, chroniąc go przed wybuchem granatu. Zaraz po tym dodał, iż zrobił zaledwie to, co zrobiłby każdy, dobry Marine.

Bohater przeszedł około 22 operacji, które miały uratować jego prawą nogę. Kiedy tylko mógł wsiąść na wózek inwalidzki, często odwiedzał rannych marines rozmawiając z nimi i motywując ich. Wciąż powtarzał jak bardzo chce powrócić do Iraku, do swoich ludzi. Na chwilę obecną pełni swoje obowiązki w stopniu Sergeant Major w obozie rekrutów w Des Moines, w stanie Iowa. Niestety, prawdopodobnie nigdy nie odzyska pełnej sprawności. Cierpi na artretyzm (zwyrodnienia stawów), silne bóle pleców, częściowe upośledzenie ruchowe i złe krążenie krwi oraz wiele innych problemów zdrowotnych. Nie traci jednak nadziei i nie zamierza się poddać. Wciąż znajduje mnóstwo rzeczy do zrobienia, jak sam mówi:

'I have a lot of issues I'll have to deal with for the rest of my life' ( mam jeszcze wiele obowiązków i będę je wypełniał do końca życia )

Oto słynne zdjęcie z tej akcji

bradley-kasal-navy-cross1_zps9vmx1j5v.jpg

Bohater doczekał się nawet swojego pomnika

5400175_G_zpsbgrhfytk.jpg

 

Kolejna ciekawa historia jest związana z żołnierzem Marines noszącym w plecaku maskotkę

gunny_zpsoala6eji.jpg

gfb_zpsvc2dyvvo.jpg

 

Obie te historie stały się podstawą powstania figurek, które wykorzystam

Airborne Miniatures

a_zpswl1lchhv.jpg

oraz Mantis

35044d_zpsleakd6z3.jpg

Zgromadziłem i przeglądnąłem masę zdjęć z Fallujah, więc będę starał się oddać klimat tamtych wydarzeń. Kolejna inspiracja

Marines_raid_Fallujah_garage_zpsbqp7lfrw.jpg

z wykorzystaniem tego zestawu wzbogaconego o żywiczne główki i hełmy z Airborne Miniatures, oraz szpeje Marines.

untitled123_zpsqymvjzmi.png

Głownym bohaterem będzie oczywiście humvee wykorzystywany przez Marines w Fallujah. Dwa zdjęcia referencyjne

Bridge209_zpsjmm8tgak.jpg

fallujah_m1a1_11_zpslz2bdij7.jpg

Kolejne figurki również mają swoje pierwowzory

usmc_zpsosslcnrz.jpg

i produkty firmy Mantis

p1.jpg

 

Dziś tyle, a jutro spis produktów, zdjęcia i inboxy.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 147
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

I oto jest - czarny koń tego konkursu Cieszę się, że jednak się zdecydowałeś wziąść udział. Jak zwykle będzie na co popatrzeć

 

Pozdrawiam

Messer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj będzie ociekać marinsowskim etosem, jak się tylu znamienitych fanatyków zebrało. Też oglądam, choć protestowałem przeciwko tej wojnie na ulicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne figurki również mają swoje pierwowzory

usmc_zpsosslcnrz.jpg

i produkty firmy Mantis

p1.jpg

 

 

Makinen ale te figurki to już Afganistan dekadę później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale chodzi o realne podejscie producentów do figurek.

 

czaję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkich elementów, drobiazgów, waloryzacji i rzeczy użytych w dioramie nie będę fotografował. Będę je wrzucał na kolejnych etapach.

Tu główni aktorzy

a. Humvee z Tamiya

b. Budynek wraz z kawałkiem ulicy z MAIM Miniatures

c. Figurki z MB, Mantis i Airborne Miniatures.

 

1_zpsadtmrlsf.jpg

3_zpsmpgwc99e.jpg

2_zpswfkzr0ng.jpg

 

Zacząłem od ludzików z MB wzbogaconych o główki z hełmami z Airborne Miniatures.

4_zpsweiibgc7.jpg

5_zpszenhmz3d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek - jak to doprowadzisz do końca w cztery miesiące to masz duże piwo...

to będziesz musiał postawić dwa, bo cały lipiec jestem na wakacjach, więc zostają mi 3 miesiące...

A jak nie zdążysz, to Ty stawiasz po piwie

 

 

Środkowy ludek radio powinien mieć chyba w bardziej poręcznym (i podręczym) miejscu:

http://media.defense.gov/2012/Jul/11/254039/-1/-1/0/120711-M-0000M-002.jpg

Poza tym bardzo dobrze (chyba ) wyglądają, na pewno pomogła im podmiana końcówek górnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubisz- może tak, może nie...

Kolega z Twojego zdjęcia ma bagnet na piersi, inny na nogawce, jeszcze inni przytroczone do pasa. Obejrzałem masę zdjeć i jednego klucza w oporządzeniu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.