Jump to content

Recommended Posts

Kupując niedawno ( zresztą cały czas to robię) arsenał produktów potrzebnych w modelarstwie zapytałem sprzedawcę, czy może mi polecić jakieś forum modelarskie - polecił mi właśnie http://modelwork.pl/- dlatego tu jestem i cieszę się że jest takie miejsce, skąd można czerpać wiedzę, chociaż jak widzę Wasze modele, czytam Wasze dyskusje ... to czuję się jak przedszkolak posadzony w ławce na uniwersytecie z jedną myślą " ja nigdy tak nie będę umiał" Póki co nie mam co pokazać, bo wszystko dopiero jest w fazie "początkowego zbieractwa" ale, o ile mogę, postanowiłem utworzyć temat, w którym będę opisywał po kolei - co się dzieje u mnie na początku.

Jak napisałem w wątku powitalnym - bawiłem się w sklejanie modeli dość dawno - kiedy to w sprzedazy w składnicy harcerskiej były tylko Łosie, Czaple i o ile dobrze pamiętam Karaś. Od jakiegoś czasu zastanawiałem się, co tu wymyślić, aby czas spędzony z córką na zabawie dobrze spożytkować, bo nie ukrywam, zabawa lalkami i pet shopami już mnie nudzi. Ze starszą córką - jakieś 7-8 lat temu miałem epizod modelarski w postaci sklejenia Hammera - niestety, moja starsza córka nie podchwyciła wtedy tematu i ... minęło parę lat i przypomniałem sobie znowu o modelarstwie - niespodziewanie młodsza córka podchwyciła temat. Dałem jej skleić model FOKKER D VII - Revell w skali 1:72. Pozwoliłem jej na każdą ingerencję, malowanie , klejenie, wycinanie - efekt:

 

y3m8riTEy3NyLHbWLtALi8yaiNSCIetPguPajG2bskxfBqlGY-KYHfFRjhaTqe1b1EXiTylYOowd3QBDbTU_Lu35mBqtEY0m_mvCNvNV4_NuG8oX8X1anGjVcgUWL5Qzmc2AHf4_3RR-DgKYP-zRBxaziKVLCCcBB1JPzAuB8Pu-yg?width=660&height=495&cropmode=none

 

To nic że kółka odpadły i wygląda jak wygląda, dla mnie ważne jest że codziennie słyszę - "tata - pokleimy coś ? "

Teraz na tapecie mamy WWII U.S. ARMY INFANTRY AT REST ( TAMIYA 1/48) - robimy wspólnie, powoli i w miarę dokładnie - w miedzyczasie dochodzą narzędzia

 

Co już mam:

 

1. Zestaw OLFA Mata CM-A3 + Nóż AK-5 + Ostrza KB-5

y3mwvcrQ7Te4uzSUY7tzzKCU4rSqItFtQKBiW5eDatjip3QR8A9ew6c9xnVX5XQzrYAAojNXy91uU6owGOSxOots5ojeN6w-RaUyNydnXFvhQuVD72ohBIZ1gQb2uvhmD4GqYgn6IQ0pLIji7C1kwwm-th2KHhzMdbu3LebayPVmoo?width=660&height=495&cropmode=none

 

2. Zestaw pędzelków - przyszly dzisiaj - niestety - okazało się że to wielkie "G" - trzeba szukać innych

118.jpg

 

3. Trochę farbek do modelu WWII U.S. ARMY INFANTRY AT REST - jesli byl zamiennik - kupowałem pectre - jak temat modelarstwa bedzie sie rozwijał - przejdę na lepsze - droższe

 

y3m4clMwyfpSEuGeT4QUJkf6SArXj7mp15HVykJCOqK-9cnuUqLfcPrlRmp0iLsZarqzh0hmB_ULUZvBfA16duC0JePuuiTW3fh6WncxU4Kvc8IEAXfYTpaJj0lrtq1StWHBSirBAfJItWtlt-1W1nH_mKGvps0XawZNVNkqCdV5UA?width=660&height=495&cropmode=none

 

4. Aerograf Harder & Steenbeck Ultra + 2 dysze ( znaleziony na allegro - poznałem nowe znaczenie słów "praktycznie nieużywany, przez większość czasu przechowywany był w pojemniku z płynem zapobiegających zaschnięciu farby. Stan bardzo dobry" na szczęście sprzedający okazał się na tyle uczciwy, że dogadaliśmy się na korektę cenową.

 

y3mkc_4eu-4Oy4sN0W4LYhp_TNOXPeytUUFcx-OQivATM8CXmyl3BOZfXfwwcHdXk15WA2OkkzDUC-E-LnYkMyN5K04w_7Ag4jCugm73pDUvPjx96tvI6CzevFC4_u3u27M_oDrvRg9UyY-qmCS288JO1_fWa7Ye2dxn_maVLnnpsM?width=660&height=495&cropmode=none

Edited by Guest
Link to post
Share on other sites
  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pactra to po prostu zło.

Nie wiem czy udałoby Ci się na rynku znaleźć gorsze farby do aerografu.

Jeśli chcesz aby modelarstwo, a szczególnie malowanie przyniosło Ci przyjemność i satysfakcję, używaj farb Gunze (C albo H, bez różnicy), albo Tamiya.

Te ostatnie są naprawdę tanie, bo słoiczki 23 ml (starcza taki na wiele modeli) kosztują nieco ponad 9 zł za sztukę.

Kup tylko do nich dedykowany rozcieńczalnik, najlepiej Gunze Leveling Thinner.

I nie wmawiaj sobie że na początek kupisz tańsze farby albo tańsze narzędzia, a jak się wkręcisz to kupisz lepsze.

To tak nie działa. Używanie złych farb, złych narzędzi to dobra droga do zniechęcenia się do tej zabawy i szybkiego porzucenia modelarstwa.

Kupiłeś znakomity aerograf, nie zapychaj go marnymi farbami.

Link to post
Share on other sites
Pactra to po prostu zło.

Nie wiem czy udałoby Ci się na rynku znaleźć gorsze farby do aerografu...

 

W sumie to trochę zacząłem żałować że kupiłem te farby, bo jak patrzę teraz na moje wydatki to w tym wszystkim oszczędność na farbach to pikuś.

Link to post
Share on other sites

Polecam Ci farby Tamiya z dedykowanym rozcieńczalnikiem tejże firmy. Opóźniacz (retarder) już masz. Gunze też wszyscy chwalą, więc zapewne sam też zacznę korzystać. Aero dobry jak na początek, tylko pamiętaj aby go czyścić dokładnie po każdym użyciu - zgodnie z zasadą 5 min malowania, 10 czyszczenia

Link to post
Share on other sites

Lepiej było się spytać przed zakupem, tutaj zawsze Ci ktoś coś doradzi.

Niestety, ale początkujący modelarze z reguły wychodzą z takiego założenia: kupię na początek tani aerograf i tanie farby, a potem się zobaczy.

No i z reguły się nie zobaczy, bo szybko kończą zabawę, bo aero się zapycha, ciągle trzeba go czyścić, ciągle pluje farbą, albo robi kleksy, albo coś innego, a malować się nie da.

Prawda jest taka, że modelarstwo, o ile podchodzi się do niego w miarę serio, trochę kosztuje.

Dobry sprzęt do malowania, dobre farby, firmowe rozcieńczalniki, plus parę innych drobnych narzędzi do cięcia, klejenia i szlifowania - to niezbędny zakup.

Można naturalnie kupić tanio i liczyć na cud, albo swój wielki talent.

W innych przypadkach warto zainwestować.

Link to post
Share on other sites
tylko pamiętaj aby go czyścić dokładnie po każdym użyciu - zgodnie z zasadą 5 min malowania, 10 czyszczenia

 

Nie jest to prawdą.

W przypadku Ultry, jeśli już pisać coś w tym stylu, to raczej: godzina malowania, 30 sekund czyszczenia.

Ten aergoraf jest niezwykle prosty w utrzymaniu i w ogóle nie potrzebuje jakiegoś specjalnego czyszczenia po prosty.

Wystarczy w praktyce przepuścić przez niego zbiorniczek acetonu albo innego specyfiku do czyszczenia i to wystarcza.

Link to post
Share on other sites
tylko pamiętaj aby go czyścić dokładnie po każdym użyciu - zgodnie z zasadą 5 min malowania, 10 czyszczenia

 

Nie jest to prawdą.

W przypadku Ultry, jeśli już pisać coś w tym stylu, to raczej: godzina malowania, 30 sekund czyszczenia.

Ten aergoraf jest niezwykle prosty w utrzymaniu i w ogóle nie potrzebuje jakiegoś specjalnego czyszczenia po prosty.

Wystarczy w praktyce przepuścić przez niego zbiorniczek acetonu albo innego specyfiku do czyszczenia i to wystarcza.

 

Akurat Spotter też ma Ultrę - trafiłeś kulą w płot.

Acetonu producent nie zaleca. To, że ty go używasz nie znaczy WSZYSCY mają.

 

Poza tym jest stara zasada jak dbasz tak masz...

Chyba, że masz nieograniczone środki to możesz i wyrzucać aerograf po każdym malowaniu.

Link to post
Share on other sites

Ja nie twierdzę że Spotter nie ma Ultry, tylko że pisząc że ten aerograf trzeba długo czyścić po każdym użyciu, pisze nieprawdę.

A w ogóle tekst że "5 minut malowania i 10 minut czyszczenia" to zwykła i wierutna bzdura.

No chyba że ja przez te 4 lata używania Ultry i nie czyszczenia go przez 10 minut po każdej sesji (tylko przez kilkadziesiąt sekund, jak pisałem), coś robiłem źle.

Jakoś jednak do tej pory aerograf pracuje bez zarzutu i dalej maluje jak trzeba, zupełnie jak w momencie gdy go kupiłem. I nawet jest w środku czysty.

Nie wiem zresztą co miałoby w tym aerografie zająć choćby i 5 minut czyszczenia, skoro farba w nim nie ma prawa dostać się do środka korpusu.

A nawet jeśli do tego dojdzie, to wyczyszczenia go tam zajmuje dodatkowe 30 sekund.

 

Co do acetonu, to nie zaleca go dystrybutor, jednak w prywatnej rozmowie ten same dystrybutor przyznał, że jak najbardziej acetonem technicznym można przepłukiwać aerograf, byle go nie moczyć godzinami w całości, czego nikt rozsądny chyba nie robi.

Ja go używam od 4 lat, zarówno w aerografie Ultra jak i Infinity, i jakoś problemów z nim nie mam.

Naturalnie są lepsze i dedykowane środki do czyszczenia tego sprzętu, jak Gunzle Tool Cleaner, ale koszty stosowania takich środków na codzień są moim zdaniem dość wysokie, choć jak ktoś oczywiście chce, to bardzo proszę.

Dla mnie aceton do czyszczenia po każdej sesji jest wystarczający.

Link to post
Share on other sites
Lepiej było się spytać przed zakupem, tutaj zawsze Ci ktoś coś doradzi...

Święte słowa, ale jak wczesniej napisalem, o forum dowiedzialem sie wlasnie przy okazji kupowania farb. Dlatego już aerograf starałem się kupić lepszy niż z CHRL, matę i nożyk tez kupiłem dzieki info z forum. Kolory Pactry kupowalem do zestawu WWII U.S. ARMY INFANTRY AT REST, więc kolejne modele beda juz obkupowane farbami Tamiya.
Link to post
Share on other sites

Może lepiej po prostu kupuj farby do konkretnego modelu.

Nie wiem jakie modele chcesz robić, ale w lotnictwie często w instrukcji są podawane kolory Gunze, więc ja mam łatwiej.

Gdy chcesz malować na przykład farbami Tamiya, to pamiętaj że najprawdopodobniej w instrukcji do danego modelu nie będą podane ich numery, tylko numery innych farb - wtedy trzeba kombinować do danego koloru z instrukcji pasuje jaki kolor Tamki.

Link to post
Share on other sites

Solo, Ty jak zwykle bierzesz wszystko dosłownie. Jakbym napisał, że 1 godzina malowania i 2 czyszczenia to byś twierdził, że każę człowiekowi czyścić aero przez 2h? Sorry, ale musisz się nauczyć trochę czytać między wierszami.

 

Prawda jest taka, że nawet jeżeli malujesz przez 1 minutę, bo musisz psiknąć jeden mały element, to zawsze trzeba bardzo dobrze wyczyścić aero. Nie twierdzę że Ultrę czyści się trudno. Uważam, że jest wręcz bardzo fajna pod tym względem. Ale na pewno nie zajmuje to 30s, no chyba, że tylko się przedmu:bip:e jakimś środkiem. Ja za każdym razem nie tylko przedmu:bip:ę, ale dokładnie czyszczę dyszę, osłonę, zbiorniczek i kanał z farbą. I nie ważne jak długo bym przedmuchiwał, zawsze wydobędę resztki farby. Im lepiej dbasz o swój sprzęt, tym dłużej będzie Ci służył.

 

Aceton jest bardzo silnym środkiem i ma negatywny wpływ na uszczelki w aero, które są wykonane z PTFE (dobre tworzywo, ma sporą odporność chemiczną). I jak wszystko mają swoją ograniczoną odporność. Krótko mówiąc im ostrzejszy środek używasz, tym krótszy okres życia takich uszczelek. Polecam zakupić rozcieńczalnik do akryli. W marketach kosztuje do 10,- pln i jest łagodniejszy niż aceton. Poza tym świetnie się nadaje do rozcieńczania podkładu Tamki (podkład nie jest farbą! Pamiętaj o tym). Dzięki temu prędzej rozwalisz dyszę od użytkowania, niż uszczelki Ci pójdą

 

Co do sklepu, w którym zamiast Tamki dają Ci Pactrę - Cooper powiedział wszystko. Najlepiej tam wróć i spytaj się, czy możesz oddać im Pactrę i zakupić jednak Tamkę. Jeżeli nie zgodzą się na tyki myk, to już tam nie chodź - krótko mówiąc chcieli się pozbyć Pactry. Możliwe, że są stare.

Link to post
Share on other sites
Zarąbisty sklep jak zamiast Tamiya polecili Pactry.

 

No co? Wyzbyli sie tego co im nie schodziło...

 

Frosta- jak widzisz, tutaj jest jak w greckiej akademii filozofów, ścierają sie różne koncepcje i szkoły. Ty niestety musisz pójść własną ścieżką ale korzystając z doświadczeń tych co przecierali szlaki.

Link to post
Share on other sites

Sluchaj doświadczonych, ale i nie bój się podejmować decyzji samodzielnie. Czasem trzeba się przekonać na własnej skórze co jest złe. Nie kupuj jednak od razu takiej ilości chemii jednego typu bo potem żal patrzeć jak leży nieużywana.

Link to post
Share on other sites
Solo, Ty jak zwykle bierzesz wszystko dosłownie.

 

Kiedy był poprzedni raz?

 

 

 

Wiem że użyłeś przenośni, jednak zasugerowałeś że czyszczenie aerka trwa i trwa (nie mówiąć już, że może trwać dłużej niż malowanie, więc na kij taka zabawa - może pomyśleć początkujący), co w przypadku Ultra jest po prostu nieprawdą.

To, że u Ciebie trwa to nie wiem ile to Twój problem, ja napisałem jak to u mnie wygląda.

Proszę, zdjęcie rozebranego przed chwilą aerka, przeczyszczonego tak jak opisałem:

 

315.jpg

 

Jak widać to wystarcza, sprzęt pracuje prawidłowo.

Żeby nie było niedomówień, codzienne czyszczenie aerografu po zakończeniu pracy to bardzo prosty proces: przepłukanie 1-2 zbiorniczkami acetonu albo Tool Cleanera i przetarcie nawilżoną takim specyfikiem szmatką iglicy.

The End.

Owszem, dyszę warto wyczyścić co jakiś czas firmowym skrobakiem w środku, bo farby Gunze i Tamka zostawiają tam lekki osad, który nie całkiem zmywa się przy przepłukiwaniu i ma tendencję do nawarstwiania się. Powiedzmy raz w tygodniu takie czyszczenie wystarczy, trwa ono z kilkanaście sekund.

Naprawdę nie wiem co Ty tam jeszcze chcesz czyścić, co by miało tak wiele czasu zajmować.

 

Co do acetonu, to jest on zupełnie bezpieczny dla tego aerografu, bo tam gdzie ma on kontakt ze sprzętem, nie ma gumowych elementów (uszczelek), które rozpuszcza.

Ultra ma w środku korpusu uszczelki które na aceton nie reagują.

Uszczelka gumowa jest w air-capie, którego raczej się często nie czyści, bo nie ma go za bardzo jak zabrudzić. Jeśli jednak trzeba go przeczyścić, to uszczelkę się po prostu z niego zdejmuje.

Aceton zaszkodzi Ultrze wtedy, gdy go zostawisz na długi czas zanurzony w acetonie. Przepłukiwanie i przecieranie go tym środkiem jest w pełni bezpieczne.

Oczywiście są i inne środki, jednak aceton techniczny jest łatwo dostępny i chyba najtańszy (u mnie w sklepach chyba ok. 7 zł za butelkę).

Link to post
Share on other sites
Kiedy był poprzedni raz?

Nie pamiętam. Trudno się przekopać przez te tysiące postów

 

Ale generalnie to już nie chce mi się z Tobą na ten temat dyskutować, bo Tobie trudno zrozumieć inny punkt widzenia.

Sluchaj doświadczonych, ale i nie bój się podejmować decyzji samodzielnie. Czasem trzeba się przekonać na własnej skórze co jest złe. Nie kupuj jednak od razu takiej ilości chemii jednego typu bo potem żal patrzeć jak leży nieużywana.

Święta prawda. Ja czytałem z pół roku to forum, zanim kupiłem pierwszy model i narzędzia a i tak nie udało mi się uniknąć pewnych błędów. Działaj dalej nie zrażaj się, dużo pytaj i wyciągaj wnioski

Link to post
Share on other sites
Zarąbisty sklep jak zamiast Tamiya polecili Pactry.

Nie - sklep jest ok, tylko moja wina ze powiedziałem ze chcę jakieś tanie farby - a najtansze mieli wlasnie Pactra.

 

To tak czy inaczej spróbuj u nich zamienić je na Tamiya.

Jak chcą mieć klienta na lata to zrobią to bez problemu.

Do nich kup sobie flaszkę 250ml Tamiya X-20A i pozamiatane.

Jak Ci się będzie kończył to albo kup następną flaszkę albo według recepty z forum zrób sam

Link to post
Share on other sites

Kolejne modele do zabawy i nauki - w poniedziałek dotrą. Mam nadzieję że po przeróbce tych modeli posiądę już jakiekolwiek umiejętności. Wyszlo cos kolo 10 zlotych za model 6190427294

Link to post
Share on other sites
Kolejne modele do zabawy i nauki - w poniedziałek dotrą. Mam nadzieję że po przeróbce tych modeli posiądę już jakiekolwiek umiejętności.

 

To też nie jest najlepsza droga.

Kupowanie tanich, być może (bo ich w ręku nie miałem) złych modeli to nie jest dobra metoda nauki.

Jest wiele tanich ale dobrych, a czasami bardzo dobrych modeli, które mogą służyć do nauki.

Określ skalę i modele jakich maszyn Cię interesują i ludzi Ci szybko doradzą na czym warto się uczyć.

Nie warto bawić się w modele, z którymi będziesz być może miał tylko problemy.

Link to post
Share on other sites

Zebysmy sie dobrze zrozumieli, nie zapominajcie ze w tym wszystkim jest moja corka ktora bedzie skladala razem ze mna ( tak mi sie wydaje) te modele. Z czasem przyjdzie czas na wybranie tematyki, skali, jakieś usystematyzowanie pracy. Może to bledne myslenie, ale na ten moment nie chce wydawac 200-300 zlotych za model - a sprawa się rypnie. Zreszta, dopiero co sprzedale na allegro model, ktory kupilem starszej córce "Revell 05206 R.M.S. Titanic" przeleżał kilka lat na szafie. Stopień skomplikowania nas wtedy przerósł. Dlatego tym razem lajtowo podchodzę do tematu. Natomiast narzędzia ( kompresor, aerograf, podkladka, nozyki itp - staram sie kupować raczej te droższe.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.