Skocz do zawartości

Klejenie elementów po pomalowaniu


Headhunter88

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, przestawiam kolejny temat, który drażni mnie od samego początku przygody z malowaniem modeli.

Otóż jak rozwiązujemy problem następującej natury:

Buduję AH-1G z mastercraftu, mam rozcięte włazy kabiny, tak żeby zrobić helikopter na lądowisku z otwartą kabiną, pomalowałem już cały model, oba włazy osobno oraz teleskopy do nich również. Moje pytanie, czym i jak przymocować włazy i teleskopy do reszty modelu ?

Chodzi mniej więcej o sytuację z powyższego zdjęcia

http://smnzone.scalemodellingno.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2015/07/4-HN-Ac-Revell-Bell-AH1W-Super-Cobra-1.48.jpg

Druga sprawa, robiąc większe helikoptery napotykałem na problem mocowania malutkich detali, anten, uchwytow, świateł etc, które mogą odpaść przyklejone za wcześnie podczas dalszej obróbki modelu przed malowaniem. Większość z Was sugeruje doklejać je dopiero po malowaniu. w takim układzie czym to robicie, jakim klejem, jak usuwacie ślady kleju itp.

Jak zawsze dzięki za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, ja też kleję tym klejem pomalowane części, tylko wtedy trzeba bardzo uważać, bo rozpuszcza on farbę.

Ale przy odrobinie ostrożności, używając niewielkiej ilości kleju - można.

Naturalnie najlepiej takie drobiazgi do pomalowanej powierzchni przyklejać żelem CA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to staram się nie doprowadzać do takich sytuacji, bo potem jedyne wyjście to malowanie takiego obszaru od nowa.

Co do kleju, to używam:

 

loctite-454.jpg

 

Sądzę że każdy inny żel CA też będzie dobry.

A żel dlatego, że łatwiej z nim ustawić klejone elementy w pożądanej pozycji.

Jeszcze jedna uwaga (wyczytana, bo sam nie sprawdzałem): ponoć warto kleić żelem CA w kokpicie, bo nie ma wtedy problemu z oparami, jak przy zwykłym kleju CA, które niszczą owiewkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne ok tyle sam tez wiem,ale jaki klej polecacie i jak sobie radzicie z plamami na modelu, siwieniem powierzchni (np superglue) oraz rozpuszczaniem farby?

 

Dlatego trzeba użyć rzadkiego kleju który szybko paruje z powierzchni a sam wpłynie w szczelinę. Superglue używam co najwyżej do drobnicy. Jeżeli element wystaje to bardzo często zdarza się, że czymś o niego zawadzę a kropelka trzyma tak mocno jak sama farba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy ja pytałem na forum czym kleić pomalowane elementy - podpowiedziano mi wikol. Kupiłem więc klej Vinavil i... jakoś się da to robić. Farba nie jest rozpuszczana, a klej po pełnym zaschnięciu jest przezroczysty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze to co ja stosuję, klejone miejsca styku oczyszczam z farby, dozują minimalną wymaganą ilość kleju (CA lub taki do tworzywa czy też typu wikol), minimalne wycieki da się wyretuszować i np złoszować. Kwestia wprawy i doświadczenia, można też szukać własnej drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do łącznie szyb i elementów przezroczystych dobry jest ten specyfik

Mr.Hobby -MJ-199 MR.CLEAR GLUE MJ-199, nie zostawia siwych śladów, i nawet dobrze trzyma jak dany element nie przenosi obciążen

Portalus, dokładnie tak samo robiłem do tej pory ale myslalem ze może ktoś wykombinował coś lepszego

A czy do klejenia elementów fototrawionych takze klej CA??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.