Jump to content
ministersan

POLECAM-NIEPOLECAM - Lotnictwo 1:48

Recommended Posts

Mig-25RBT 1/48 ICM ktoś składał? Jakie opinie?

Składałem już tem model i muszę przyznać że model zaskoczył mnie bardzo pozytywnie.

Na początku moje obawy wzbudzało tworzywo jest dość miękkie (elastyczne) i miąłem obawy czy nie będzie to problematyczne, okazało się jednak że wręcz przeciwnie.

Linie podziału i nity są naprawdę ładne odpowiedniej głębokości i szerokości a spasowanie części jest bardzo dobre.

Przyznam że w tej kwocie czyli dziś ok 150zł to Bardzo dobry zakóp i moim zdaniem wręcz obowiązkowa pozycja dla osób działających we współczesnym lotnictwie.

Jaki zestaw polecili byscie do ulepienia argentynskiego Daggera? W 48 oczywiscie. Wiem ze jest zestaw Wingmana, ale nigdzie nie dostepny, poza tym slyszalem kiepskie opinie o ich zywicach. Dostepne sa za smieszne pieniadze zestawy Italieri Nasher/Dagger, podejzewam ze to jakies starenkie ESCI. Moze lepiej pokombinowac z jakims zestawem Mirage III?

Dzieki Mikele. A jak z kokpitem? Trzeba cos przerabiac w Mirage III zeby upodobnic do Daggera? W miedzy czasie znalazlem dostepnego Wingmana, szukalem wszedzie, tylko nie na stronie producenta ;) Zestaw ma wszystko co trzeba - nos, dysze i kalki odpowiednie, tyle ze ma w ciul zywic typu kokpit i wneki, a ja jednak preferuje ostatnio blachy. No i wypraski Kinetica, chyba nie sa najlepsze. A Edek chyba przepakowywal Hellera o ile dobrze pamietam?

Tak wyglada spasowanie zachwalanego meteora z Airfixa:

WZfKZUt.jpg

jy67dh3.jpg

Pierwszy raz musialem uzyc CA do klejenia kadluba, bo nie dosc ze zwichrowany to po wlozeniu kokpitu nie mozna go bylo zamknac. Musialem tez wywalic gotowe wneki dzialek bo inaczej bym nie zlozyl polowek kadluba. Co nam po ladnym detalu, skoro zniknie pod warstwa szpachli.. Masakra

Mam chec go wywalic, ale walcze dalej.

...A jak z kokpitem?

Takie o znalazłem:

Nesher_zpsyu5jnkkc.jpg

Israeli Mirage and Nesher Aces, Osprey Aircraft of the Aces no59, Osprey Publishing, ISBN 978 1 84176 653 9

Planuje, a właściwie to zamawiam Spita z Edka (8282). Zdecydowany jestem też zanabyć do niego silnik i radio, chodzi też za mną kokpit żywiczny, tylko czy to już nie będzie sztuka dla sztuki. Jeśli ktoś miał w rękach niech da znać, czy warto wykładać tą stówe?

Zestawowy kokpit w Spitach Eduarda broni się sam. Z dodanymi przewodami, blaszkami zrobi robotę. Silnik to co innego, bo w plastiku nie występuje.

Tak wyglada spasowanie zachwalanego meteora z Airfixa:

WZfKZUt.jpg

.

Szpara ma taką samą szerokość na całej długości. Jeśli jeszcze nie przykleiłeś kadłuba do płata, to spróbuj wkleić rozpórki do wnętrza kadłuba, która powiększy jego szerokość na poziomie łączenia z górnymi połówkami skrzydeł. Błąd może wynikać ze zniekształcenia wypraski po wyjściu z formy, albo ściskałeś połówki kadłuba tak mocno, że się cały kadłub zwęził.

Edit: Już przykleiłeś:) No to trzeba było pasować przed sklejeniem:)

Mam ten zestaw Eduarda - 1190. Wiem że to przepaki Academy, jest tam trochę blach i żywicy.

314046-14983-99-pristine.jpg

Jako nie doświadczony modelarz lotniczy zastanawiam się czy zamienić go na któryś z Zoukei Mura? Co radzicie?

To ja w pocie czoła robię porównawczego inboxa, a Ty się pytasz?

http://imgur.com/a/lgo5h

Możesz też zerknąć do dyskusji na samej górze in-boxów w Lotnictwie.

Jedna uwaga: Eduard to model F-4B, Z-M to F-4J.

Jeśli nie chce Ci się czytać całego inboxa, to ja mogę powiedzieć w skrócie tak: Z-M jest na pewno lepszym modelem od Academy, ale różnica nie jest jakaś ogromna, do tego model Academ/Eduarda ma kilka elementów przewagi nad Z-M (uzbrojenie, malowania, dysze silników, kilka detali tu i tam, no i cena rzecz jasna).

Generalnie Academy to wciąż znakomite modele, ale po macanku Z-M jakoś nie mam ochoty więcej wracać do koreańskich zestawów, których niestety mam kilka.

Mam pytanie dotyczące F-16C w skali 1:48 - co jest godne polecenia w tej skali?

Model Kinetica to badziewie z częscią nosową pociętą w dość dziwny sposób i ogólnie model rozczarowuje i to bardzo może Tamka dodam że chciałbym wykonac w tej skali F-16C w Polskich barwach.

Tamka w wersji 32/52 bedzie najlepsza. Armahobby zapowiedziała na maj zestaw konwersji do polskiego 52+ dopasowany do Tamiya

Tamka w wersji 32/52 bedzie najlepsza. Armahobby zapowiedziała na maj zestaw konwersji do polskiego 52+ dopasowany do Tamiya

Zastanawia mnie czy Kinetic i Tamka nie mają tych samych wad modele wyglądają bardzo podobnie choć mam nadzieję że Tamka typowo dla siebie jest lepiej spasowana. Ponieważ w Kineticu spsowanie to żart i to bardzo kiepski.

Porównywanie F-16 Kinetica i Tamki to jest dopiero żart.

Solo, nie znam modeli w tej skali dopiero raczkuję w 48'e więc mogę błądzić tym bardziej że miałem do czynienia z Su-33 od Kinetica i model oceniam na więcej niż bardzo dobry. Może dlatego takim rozczarowaniem jest F-16 z tej samej firmy.

A porównanie polega jedynie na ocenie podobieństw w rozkładzie elementów w ramkach.

F-16 Tamki to zestaw o legendarnej jakości, zarówno jeśli chodzi o detal, spasowanie jak i merytorykę.

Nie ma w tej skali zestawu F-16 nawet zbliżonego do tego co oferuje Tamiya, choć ma on już 10 lat.

Dzięki Panowie F-16 od Tamki już zamówiony czekam na pojawienie się zestawu o któym wspominał Karambolis.