Jump to content
Sign in to follow this  
czesiek

Numery farb i odpowiedniki

Recommended Posts

Przewaliłem na forum i w necie ten temat i jakoś nie mogę znaleźć odpowiedzi na taki problem: Chcę malować model Poli farbami akrylowymi Pactra. Nie mam co prawda jeszcze pudełka, a więc i instrukcji (zamówione), ale może mi ktoś konkretnie odpowie, jakie numery Pactry będą potrzebne by ten model pomalować? Wiem, że w oryginale były to m.in.Rosso matton i Verde scuro antivegetativo... Jakie wobec tego numeru farb z Pactry, byłyby odpowiednie?

Tak, to ma być Pactra, a model to krążownik Pola. I jeszcze jedna sprawa z tym związana, czy mają to być farby matowe, a póżniej należy całość lakierować,czy też farby błyszczące i potem już bez lakierowania? cz

spróbuję się z tym pobawić, ale będzie ciężko...Dzięki

Mam dziwne wrażenie, że na końcu poszukasz na forum...

Kogoś do sklejenia i pomalowania modelu.

PS.

Mi ponad rok temu (jak wracałem do modelarstwa) jakoś bez problemu udało się wszystko poznajdować...

Więc masz błędne wrażenie, kolego. Dopiero zaczynam tę przygodę, więc nie mam doświadczenia, to raz. Ze znajomością angielskiego jest u mnie cienko, to dwa. Wolę kilka razy o coś dopytać, niż raz zrobić byka, bo tak mnie życie nauczyło, to trzy. I po czwarte, przyjmuję krytyczne słowa wobec mnie, ale myślę, że po to jest to forum by szukać pomocy u osób z pewnym doświadczeniem i to właśnie czynię. Wiem, że niektórym starym wyjadaczom, Tobie również,moje pytanie mogą wydawać się dziwne i śmieszne, ale przypomnij sobie jak sam zaczynałeś. Byłeś takim alf/omegą od razu? Chyba nie... Uważam więc, że wykazałbyś bardziej konstruktywne podejście wobec greenhornów takich jak ja udzielając im konkretnej odpowiedzi na nawet śmieszne pytanie, niż wyciągając wnioski tego typu. Ale rozumiem, że nie każdy ma ochotę pomóc z różnych przyczyn co wg mnie wcale nie musi oznaczać by kogoś od razu skazywać na niepowodzenie jego zamierzeń

Trudno, nie mam pretensji, może znajdzie się ktoś inny chcący mi pomóc

W takim razie przyjmij radę doświadczonych modelarzy. Pactra to nie jest najlepszy wybór. Do pędzla bardzo dobre są Vallejo. Można rozcieńczać wodą i wódką.

I po czwarte, przyjmuję krytyczne słowa wobec mnie, ale myślę, że po to jest to forum by szukać pomocy u osób z pewnym doświadczeniem i to właśnie czynię.

I dobrze czynisz, bo forum jest właśnie po to - między innymi - żeby pytać.

Zwróć jednak uwagę, że już co najmniej 2 czy 3 raz ktoś Ci zwraca uwagę, żeby Pactry nie kupować i nie używać, bo to straszny chłam.

Do pędzla z reguły polecane są farby Vallejo i faktycznie, ze swojego skromnego doświadczenia mogę powiedzieć, że to bardzo dobre produkty do malowania pędzelkiem.

1. Forum to nie jest helpdesk. Tutaj większość uwarza, że najpierw sam powinieneś wykazać inicjatywę szukając informacji we własnym zakresie na wszelkie możliwe sposoby.

2. Modelarz uczy się na własnych błędach i kombinuje, a nie czeka na gotową instrukcję.

3. Skoro jesteś taki skory do łapania porad, to czemu tak kurczowo trzymasz się tych Pactr od których wszyscy cię odciągają? Vallejo są leprze do pędzla oraz w instrukcji masz podane dokładne numery farb.

Tutaj większość uwarza, że najpierw sam powinieneś wykazać inicjatywę szukając informacji we własnym zakresie na wszelkie możliwe sposoby.

Czesiek, nie słuchaj takich bzdur, forum jest od pytania o co tylko chcesz i jak często chcesz, byle związanego z modelarstwem.

Zawsze znajdzie się ktoś, komu to nie będzie pasowało, ale takie marudy należy ignorować.

Dzięki "Solo", przekonałeś mnie więc tak zrobię. Może więc podpowiesz mi jakie konkretne pędzle 0,1,2,3-4 wybrałbyś ze strony exito.sklep.pl Mówię o tej akurat bo tam znalazłem i farby i kleje i inne...Z góry dziękuję z pomoc!

Może mnie trochę i poniosło,ale uważam, że jeśli ktoś nie chce pomóc,to niech chociaż nie odstrasza. Ale dość już tego... Zrobię jak radzi "Solo"

Tu Ci nie podpowiem, bo ja maluję aerografem, a pędzelkami tylko drobne detale.

Musisz posłuchać podpowiedzi kogoś kto maluje całe modele pędzelkami, ale o to może być trudno, bo tutaj zdaje się że jednak większość maluje aerografami.

Możesz też po prostu zadzwonić do sklepu i podpytać, tam z reguły pracują fachowcy i na pewno doradzą Ci co wybrać.

Jasne, Solo, poradzę i dziękuję. Pozdrawiam

Czesiek, nie słuchaj takich bzdur, forum jest od pytania o co tylko chcesz i jak często chcesz, byle związanego z modelarstwem.

Zawsze znajdzie się ktoś, komu to nie będzie pasowało, ale takie marudy należy ignorować.

A ja myślałem, że człowiek powinien być zaradny... Po to w końcu są stare tematy oraz wyszukiwarka aby z nich korzystać. Ideą każdego forum jest tworzenie dyskusji, a nie otwieranie tematów o tym samym każdego dnia. Zauważ, że nawet jest już przyklejony temat o przeliczaniu farb oraz ogólny na temat wszelkich porad.

Może mnie trochę i poniosło,ale uważam, że jeśli ktoś nie chce pomóc,to niech chociaż nie odstrasza. Ale dość już tego... Zrobię jak radzi "Solo"

Jakbym nie chciał pomagać, to bym Ci i wcześniej nie odpisał na parę pytań.

Pactry najlepiej zostaw w spokoju, a dobierzesz sobie Vallejo które masz już w instrukcji. Prościej i lepiej.

Jak chodzi o pędzle, to na pewno potrzebujesz jakiś spory płaski do wymalowania kadłuba. Szukaj dobrych jakościowo na sztucznym włosiu. Inne możesz wziąć 0,2,4. Więcej i tak nie potrzebujesz, a nie wiem czy wszystkie wykorzystasz.

Edited by Guest

No owszem, nie mogę się nie zgodzić.

Ale jeśli ktoś chce, to niech pyta, Ty zawsze możesz takie posty zignorować.

Wystarczy nie czytać.

Chłopaki, spokojnie...Widzę, że rozpętałem burzę, a nie miałem takiego zamiaru... Zaczynam żałować, że w ogóle o cos pytałem

No owszem, nie mogę się nie zgodzić.

Ale jeśli ktoś chce, to niech pyta, Ty zawsze możesz takie posty zignorować.

Wystarczy nie czytać.

TU nie chodzi o to, że mnie to przeszkadza. To taka porada, aby nie sadził, że jak otworzy temat z prostym pytaniem, to ludzie się zbiegną z pomocą. Pamiętaj, że to działa w dwie strony. Dlaczego ja mam marnować swój czas na pomoc, skoro ktoś inny nie przeznaczył paru minut na sprawdzenie przyklejonych tematów? Tym się właśnie różni helpdesk od forum.

Najlepiej jakby Czesiek założył jeden temat w którym toczyła by się cała dyskusja na temat jego potyczek z modelem. Najbardziej wydajny sposób jeżeli chodzi o dostawanie porad dotyczących modelarstwa.

Chłopaki, spokojnie...Widzę, że rozpętałem burzę, a nie miałem takiego zamiaru... Zaczynam żałować, że w ogóle o cos pytałem

Każda dyskusja jest w pewien sposób konstruktywna.

TU nie chodzi o to, że mnie to przeszkadza. To taka porada, aby nie sadził, że jak otworzy temat z prostym pytaniem, to ludzie się zbiegną z pomocą. Pamiętaj, że to działa w dwie strony. Dlaczego ja mam marnować swój czas na pomoc, skoro ktoś inny nie przeznaczył paru minut na sprawdzenie przyklejonych tematów?

No ale dlaczego masz ten czas marnować?

Nie czytaj postów, nie odpowiadaj, nie marnuj czasu - problem znika zanim się pojawił.

Jak widać znalazło się całkiem sporo innych osób, które ten czas miały i go poświęciły dla autora pytań.

To coś złego?

Forum to wolność, jeśli ktoś nie łamie jego podstawowych zasad, może pytać o co chce i jak często chce.

A Ty masz swoje święte prawo w ogóle sobie tym nie zawracać głowy.

Do "kzugaj"...masz 100% racji, ale jeśli nie znalazłem, a zapewniam, że szukałem, to dlatego pytam. Sierota ze mnie? chyba tak, ale dziękuję, że podpowiedziałeś

patrykvel pisze:" Najlepiej jakby Czesiek założył jeden temat w którym toczyła by się cała dyskusja na temat jego potyczek z modelem. Najbardziej wydajny sposób jeżeli chodzi o dostawanie porad dotyczących modelarstwa" ...Też miałbyś rację, gdyby nie pewien fakt. Może się mylę, ale z tego co się zorientowałem powinienem założyć warsztat, w którym bym pisał co i jak. Rzecz w tym ,że nie mam co na razie go zakładać, bo nie miałbym z czego robić fotek i nic jak dotąd do opisywania, bo jak widzisz ani materiałów, a ni modelu, ani kompletu narzędzi jak dotąd nie posiadam. Dlatego chciałem najpierw zrobić rozeznanie co i jak, skompletować wszystko co należy i dopiero założyć warsztat

Jeśli uważacie, że to błąd, że powinienem go założyć już teraz...na pewno to zrobię

Zbiorę wątpliwości do kupy i po południu opiszę, ok? Swoja drogą może za mocno cos powiedziałem, ale nerwowa ze mnie cholera...Sorry i mam nadzieję, że jest OK?

Moja rada: załóż warsztat, opisuje dokładnie co masz kupione, co chcesz kupić, mów co chcesz osiągnąć, pokazuj co robisz - gdy pokażesz ludziom co i jak robisz, znacznie łatwiej i szybciej uzyskasz praktyczne i precyzyjne porady.