Jump to content
MrBat

Chemia

Recommended Posts

Słyszałem że farbki powinno się trzymać dnem do góry czy to prawda ?

czym można rozcieńczyć klej Distal tak by był bardziej lejący - rzadki ?

Spirytusem. Ale dużo rzadszy nie będzie. I dodatkowo może zastygać z bąbelkami wewnątrz - taka pianka się może zrobić.

Mam pytanie. Pewnie odpowiedź jest gdzieś na forum, ale dotąd nie znalazłem:

Jak zmyć z modelu kilka warstw nałożonych już i zaschniętych akryli? Po kilkunastu latach przerwy wziąłem się "treningowo" za Fokkera Dr.1. 1/48 revella. Pomalowałem wnętrze, lecz się pospieszyłem - wykonany "risercz" ujawnił, ze położyłem zły kolor. W dodatku nie wyszła mi imitacja drewna (jest tam taki trójkątny fragment) - za późno zobaczyłem tutorial na forum

Da się to jakoś zrobić, nie uszkadzając modelu? Kadłub to dość zasadnicza część...

Acha, maluję akrylami revella.

Mam pytanko jakiego podkładu używa się pod spraye tamiya ? bo nigdzie nie widzę podkładu tamiya ? Chyba ,że nie dokładnie szukam.

Mam pytanko jakiego podkładu używa się pod spraye tamiya ? bo nigdzie nie widzę podkładu tamiya ? Chyba ,że nie dokładnie szukam.

Punio, proponuję oryginalne podkłady Tamiy'i albo Mr.Surfacera. Jedno i drugie w sprayu.

Punio, proponuję oryginalne podkłady Tamiy'i albo Mr.Surfacera. Jedno i drugie w sprayu.

Tamiya i GSI Creos robią różne podkłady; jakie polecasz?

czym można rozcieńczyć klej Distal tak by był bardziej lejący - rzadki ?

Ciepłem.

A dokładnie - wstaw wymieszaną masę pod żarówkę halogenową.

Wody nie dostaniesz, ale różnica gęstości jest zauważalna.

Pozdrowionka

ZzB

Który lakier bezbarwny - mat, półmat i połysk - jest najlepszy do pędzla? I jeżeli zrobi mi się zaciek, to można to jakoś wyszlifować, czy trzeba zmywać?

Matowe polecam Model Master 2015 i Pactra A48. MM rozcieńczam acetonem, a Pactrę Leveling Thinnerem i nie ma problemu z zaciekami. Lakieru kładziesz bardzo cienką warstwę, nie mają prawa robić się zacieki. Z błyszczącymi nie mam styczności, zajrzyj do działu cywilnego.

Koledzy drodzy mam pytanie dotyczące wklejania oszklenia kabiny w modelu. Można to zrobic wikolem? Mam przykre doświadczenia z robieniem tego zwykłymi klejami i CA, a do clearfix'u nie mam dostępu (brak sklepów modelarskich w pobliżu).

Czym roźcienczyć szpachlę revella?Czy są akryle innych firm czy tylko jedna robi?

Tak kilka pytań do was.

Miałem zamiar wyposażyć się w parę rzeczy z MiGa, 2-3 pigmenty, pigment fixer i acrylic resin. Takim o to sposobem pozbyłbym się 100zł. Dla mnie to trochę za dużo za tak mało rzeczy. Wydaje mi się, że na początku tej mojej drogi z modelarstwem wystarczą suche pastele lub jakieś inne pigmenty jeśli znajdę w sklepie dla plastyków.

Wykonując brudzenie różnymi technikami utrwale te suche pastele White Spiritem(http://www.hobby.szeroka5.pl/product_info.php/info/p9353_-Hobby-White-Spirit---150-ml.html)? Czy nie zastąpi pigmentu fixer? Wtedy znów bym zaoszczędził na tej chemi

Kolejna rzecz to acrylic resin MIG. Jest on konieczny do robienia błota itp? Czy wystarczy gips i pigmenty(w moim przypadku pastele)?

Gdyby na wszystkie te pytania były odpowiedzi pozytywne, zaoszczędziłbym dużo kasy, jeśli się nie da kupić "zamienników" to trudno.

Czekam na odpowiedź.

Pozdrawiam

Jaki jest najlepszy podkład pod Vallejo Air? Na razie użyłem szarej emalii MM ale mam też Surfacera 1200 ale nim nie potrafie sie obslugiwac... Robią się skorupki i się marszczy

Surfacer 1200 jako podkład musi być dobrze rozcieńczony , ja się trzymam proporcji 1:5 oryginalnego rozcieńczalnika , nakładam aerkiem jedną czasem dwie warstwy. Ale może to być każda inna emalia np.Humbrol ale też pamiętaj o dobrym rozcieńczeniu farby , nawet do konsystencji brudnego rozpuszczalnika.

Jaki jest najlepszy podkład pod Vallejo Air? Na razie użyłem szarej emalii MM ale mam też Surfacera 1200 ale nim nie potrafie sie obslugiwac... Robią się skorupki i się marszczy

Tego Surfacera rozcieńcz Mr. Color Leveling Thinner'em i będzie się kładł jak marzenie. Możesz dodatkowo dać kropelkę wamodowskiego zmywacza, uzyskasz bardziej satynową powierzchnie.

kolega wyżej mnie ubiegł

ale ten surfacer jest w sprayu to jak to zrobić żeby malować nim w aerku? Wypryskać do jakiegoś naczyńka, rozcieńczyć i do aero czy jak ?

ale ten surfacer jest w sprayu to jak to zrobić żeby malować nim w aerku? Wypryskać do jakiegoś naczyńka, rozcieńczyć i do aero czy jak ?

A po co ?masz gotowca i nie musisz się babrac z aerkiem ,dobrze wymieszaj i leć z puchy

Ale pamiętaj , że dobre wymieszanie to nie parę machnięć - jak zaboli nadgarstek to będzie Ok. I maluj krótkimi pryśnięciami nie zatrzymując się w jednym miejscu , bo znów nałożysz za dużo i będą zmarszczki.

Ciężko jest cienko nałożyć bo skubany ma duże ciśnienie. Potrenuje trochę i myślę że dojdę do wprawy.

Acha

Wystarczy jedna warstwa tego czy więcej żeby się dobrze malowało ?

Próbował ktoś z was szpachlować szpachlą do drewna ? Tata mówił mi że powinna się sprawdzić i że jest dużo łatwiejsza w obróbce niż Tamiye i inne