Jump to content
MrBat

Chemia

Recommended Posts

Mam pytanko, jestem zainteresowany kupnem akryli Vallejo (maluje Pactrą). Którą serię (Model Colour czy Air) wybrać pod pędzel? I czy da się malować serią Air pędzlem, bo ma szerszą gamę barw. Akurat składam T-55, no i chcę wypróbować polecane Vallejo.

Bierz Model Color - dobre i pod pędzel i pod aerograf, a przede wszystkim masz więcej farby w farbie - są gęstsze i możesz bardziej rozcieńczyć.

A paleta jest na pewno wystarczająca - można pięknie mieszać "po kropelce".

Ja czarnym Vallejo Air maluję pędzlem bandaże kół w pancerce

Czarny Vallejo Air jest według mnie idealnie rozcieńczony nie tylko pod aero, ale właśnie pod pędzel. Do bandaży super, potwierdzam

Czy ktoś używał już metalizerów akrylowych Agamy !?. Niby miała być pasta , pomimo trzepania buteleczką dalej jest taka sobie trochę gęsta farba. Bez specjalnego podkładu kryje pędzlem bardzo dobrze .Mam do tego ustrojstwa rozpuszczalnik , ale jakoś nie chce się to dobrze zmieszać i zaraz opada pigment na dno. Chciałem prysnąć aero ale dałem sobie na razie odbój. Odczekałem dobę i wziąłem się za lekką polerkę i... i nic. Dalej taka sobie błyszcząca. Na razie walczyłem z "czerwonym złotem" i " brązem".

A czy mogę kleić elementy chromowane Clearfix'em ???

Pozdrawiam.

Bodzio W instrukcji jest napisane żeby chromy zetrzeć chrom w miejscy ich klejenia. Nie ma sensu kleić tego ClearFix'em

W jednym z pierwszych postów czytałem, że Vallejo maja słabą przyczepność a dodanie paru kropel zmywacza Wamodu pomaga rozwiązać ten problem. Czy ktoś to już testował?

Mam mały problemik z zakupami.

Chcę kupić farbkę agama dark slate grey (B08)ale ma ona na stronie sklepu dziwny odcień, zdecydowanie ciemna zieleń.

e7501a941b4ef7ff.jpg

W modelu który chcę nią pomalować odcień jest mniej więcej taki:

6b685de1188d9a61m.jpg

Wiem na stronie sklepu pisze że:

''kolor na obrazku może różnić się od oryginału''

Ale aż tak?!

Może ktoś już kupował tą farbę? Proszę o pomoc.

raczej bym się tą różnicą kolorów nie przejmował z reguły kolory na takich obrazkach niewiele mają wspólnego z rzeczywistością

Pytanie do używających farb Tamiya - czy farby akrylowe Tamiyi wymagają podkładu, czy nie (jaka jest ich "przyczepność" )?

"przyczepność"

poza gunze lepszej nie znajdziesz - używaj leveling thinner gunze jako rozcieńczalnik

czy farby akrylowe Tamiyi wymagają podkładu

złe pytanie, czy model wymaga podkładu - jakość warsztatowa

Jesli pow. pod malowanie jest wypracowana , śmiało maluj docelowym

Jesli pow. pod malowanie jest wypracowana

Rozumiem, że chodzi Tobie, że jest czysta, wymyta itd ?

Na wszelki wypadek mam Surfacera 1200...

Dzięki za info

No to ja umieszczę wspomniany w jednym z wątków silikon.

1003010eq0.jpg

w647.png

Zdjęcie robione na szybko, więc do porównania wymiarów posłużył ołóweczek z IKEI.

Silikon Biały- dla mnie niezastąpiony przy sklejaniu większych powierzchni, w których stykają się tylko brzegi elementów, a między ich środkami jest jakaś przestrzeń. Wtedy plamka silikonu w środek i po złączeniu mamy pewniejszą spoinę. Ja używam go głównie do sklejania skrzydeł w jednopłatach z okresu II WŚ, oraz do przyklejania gotowych płatów do kadłuba.

Co do ceny to nie wiem ile kosztuje, ale zapewne nie są to duże pieniądze. Jak będę w okolicy sklepu z budowlanymi to zerknę i za pomocą EDIT'a wpiszę cenkę.

A teraz mi powiedz Świstak, czy spoina jest po stwardnieniu twarda na kamień? Czy można to szlifować, jak trzyma się tego szpachla, jak trzyma się tego farba?

Bo jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby szpachla modelarska się od silikonu nie odkruszała...

Drogi reggy

Otóż chyba źle mnie zrozumiałeś, nie używam silikonu jako szpachli.

Zobacz na fotki. Na potrzebę wyjaśnienia wyciąłem dwa elementy oczekującego modelu z ramek (proszę nie zwracać uwagi na datę zdjęć, gdyż po zmianie baterii nie chciało mi się jej z powrotem ustawiać):

40510308en1.jpg

Oto nie sklejony płat skrzydeł. W paincie naspray'owałem miejsca, w których po przyłożeniu drugiej części płata nie stykają się one.

Właśnie w takie miejsca używam silikonu. Bowiem te części da się potraktować klejem tylko na łączeniach.

A tutaj wspomniana druga część płata przyłapana na taśmę:

49281831lo5.jpg

Mam nadzieję, że już zrozumiałeś o co mi chodziło

Pozdrawiam

Bartek Witowski

cześć.

mam mały problem.

otóż coś mi się stało z farbką, mianowicie na spodzie są jakieś "gluty" i mam wrażenie że farba jest teraz rzadsza i źle się nią maluje... farba firmy Model Master. Jakiś sposób na o jest?

Bardzo mocno i dokładnie wymieszać.Albo wyciągnąć "gluta" i wtedy wymieszać.Pierwszym sposobem tracisz mniej farby.Zależy jeszcze czy glut jest zaschnięty i twardy czy raczej lekko"zżelowany"

zaschnięty i twardy nie jest, bliżej mu do czegoś trochę gęstszego od żelu albo czegoś w rodzaju pasty do zębów tylko trochę twardsze.

zobaczę co da się zrobić

Ale po co tam ładować silikon??? Jak się złapie po krawędziach na CA albo cokolwiek innego, Contactę, Humbrola to jest ok. Od 10 lat nic nigdy mi się tam nie rozeszło.

hmm... mam pewien problem, otóż kończę już model czołgu E10. Na model naniosłem już bezbarwny lakier, na którym zrobiłem washa i nałożyłem kalki. Pozostało jedynie spowodować aby model nie świecił się i go ubrudzić. Do pierwszego zadania kupiłem bezbarwny matt humbrola, problem w tym że chce go nanieść za pomocą aerografu. Czy firmowy rozcieńczalnik humbrola będzie się nadawał do rozcieńczania, i w jakich proporcjach to rozcieńczać???

Przy okazji zapytam się na przyszłość również do tego modelu :P, będę chciał zrobić efekt zakurzenia, też za pomocą aero... Czym rozcieńczyć pigmenty i też w jakiej proporcji???

Mam pytanie czy wsponinany na początku postu sidolux można użyć jako lakieru bezbarwnego do modelu samochodu i czy można go po nałożeniu polerować?