Skocz do zawartości

Konkurs 2017


Solo

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 110
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Mam też pewien wniosek. Część modeli w dziale pojazdy wojskowe było prezentowane z niewielką albo czasem pokaźna podstawką. Nawet ktoś sam napisał że sobie przechodzi z działu diorama do pojazdów i tyle. Nawet najmniejsza podstaweczka wzbogaca odbiór modelu i jak dla mnie podchodzi pod niedozwolony doping.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też pewien wniosek. Część modeli w dziale pojazdy wojskowe było prezentowane z niewielką albo czasem pokaźna podstawką. Nawet ktoś sam napisał że sobie przechodzi z działu diorama do pojazdów i tyle. Nawet najmniejsza podstaweczka wzbogaca odbiór modelu i jak dla mnie podchodzi pod niedozwolony doping.

 

Dyskwalifikować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Ja dodam propozycje zmiany głosowania:

- skala 1 - 10 punktów

Nie żartuj, Solo... A miałem cię za rozsądnego gościa Wyobrażasz sobie dylematy oceniających czy dać 4 czy 5 punktów? W końcu ów męczennik dojdzie do wniosku, że skala za krótka i warto wprowadzić połówki

 

Nie, nie... Jest przyzwoicie jak jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żartuj, Solo... A miałem cię za rozsądnego gościa Wyobrażasz sobie dylematy oceniających czy dać 4 czy 5 punktów? W końcu ów męczennik dojdzie do wniosku, że skala za krótka i warto wprowadzić połówki

 

Nie, nie... Jest przyzwoicie jak jest

 

Ja miałem sporo dylematów, na przykład w kategorii lotniczej.

Bez problemu wybrałem najlepszy model, znacząco wyprzedzający pozostałe i ten dostał same piątki.

Z drugim też nie miałem problemu, ale on dostał głównie czwórki, bo był jednak wyraźnie słabszy.

A reszta?

Było sporo modeli przyzwoitych i te siłą rzeczy dostały trójki. Jedynki i dwójki były dla najgorszych.

Gdyby było 0-10, te dwójki i trójki spokojnie mógłbym zróżnicować na bardziej dokładne oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi trochę większej dokładności w skali ocen brakowało. Pierwszych ocen bym nie rozdzielał, bo widziałem kilka modeli, które były poprawnie i czysto sklejonych a średnio pomalowanych. Były też takie, które byly dobrze sklejone, dobrze pomalowane i pobrudzone, a prezentacją w galerii dużo traciły. Nawet jeśli zdjecia w warsztacie były o klasę lepsze. Na koniec jesli Reflect opublikuje oceny cząstkowe każdego modelu, to będzie cenna informacja dla uczestników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby racja, ale ja oceniając naprawdę nie pamiętałem jak model był klejony, a jak malowany.

Liczyło się dla mnie wrażenie ogólne, bo autor mógłby łączyć części nawet zszywaczem, jeśli jednak w finale zrobił piękny model to mu dawałem maksymalne noty.

Jakie znaczenie ma to, czy model był czysto klejony, ładnie szlifowany i dopieszczony, skoro i tak finalny efekt jest jaki jest i to on się liczy najbardziej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadły mi pomysły na tematy kolejnego albo jeszcze kolejnego konkursu 20xx roku.

Niektóre można rozważyć. Niektóre nie.

1. "Bez tematu" - . Najbardziej cieszy

2. "Nocna krucjata" ,"Długa noc" itp.. - tu liczy się efekt końcowej galerii. Fotografowie i graficy mieli by duże pole do popisu. W realnym konkursie to jest nie spotykane i chyba nie możliwe. Uważam ,że bardzo ciekawy temat.

3. "Wraki" , "Złom" - Jak sama nazwa wskazuje.

4."udział polskich sił zbrojnych w I, II wojnie światowej i po II" - statki i cywile to już może problem.

 

Któryś z tematów jeśli cieszyłby się zainteresowaniem wśród mniejszej grupie użytkowników (mniej niż obecnie w konkursie).

Zrobić taki konkurs nawet bez sponsorów. Każdy startujący biorący udział wpłaca na jedno konto 10-20zł (nie na moje!). Wówczas osoba wygrana zgarnia kasę. Niedużo wiem ale taki uczestnik wpłacając na konto jest świadomy ,że startuje i większe prawdopodobieństwo ,że skończy na czas.

Czekam na komentarze. Może być dużo niejasności w tym co napisałem. Coś dodać coś ująć i może w końcu coś wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawy pomysł. Z jednej strony mógłby ułatwić organizstorom sprawę z nagrodami. Sam nie miałbym nic przeciwko temu, bo przecież w większości konkursów w realu płaci się "wpisowe" Z drugiej jednak strony wolałbym, żeby nagrody nie miały formy pieniężnej. Wolałbym dostać puchar Modelworku niż kasę na piwo... Myślę, że dobrym kompromisem - umożliwiającym modelarzowi własny wybór modelarskich nagród byłoby przekazanie zwycięzcy talonu/kodu promocyjnego na określoną kwotę do wykorzystania w danym sklepie modlearskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ne sądzę żeby w internetowym konkursie zadziałały te same mechanizmy co na zwykłych zawodach modelarskich.

I nie wierzę, że wiele osób wpłaciłoby takie składki.

 

Co do proponowanych tematów, to jest to dokładnie odwrotnie to co ja proponowałem: dodatkowe zawężenie i tak zawężonej tematyki.

Konkurs powinien być otwarty, niech każdy zrobi model na jaki ma ochotę najlepiej jak potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nie uważam żeby dodatkowy podział na skale był zasadny. To wprowadza większy rozgardiasz w kategoriach, rozgardiasz całkowicie zbędny i momentami niesprawiedliwy. Modele pancerki mają swoją skalę dominującą 1:35, w okrętach dominuje 1:700 i tak dalej- w tych dominujących skalach konkurencja będzie największa (bo i prac najwięcej), a rodzynki czy to w pancerce (1:72, 1:48) czy w okrętach (1:144, 1:600, 1:350) będą w ten sposób uprzywilejowane.

Taki podział miałby sens gdyby prace w konkursie oceniały osoby bez pojęcia o modelarstwie, przechodnie, bo takie osoby najczęściej patrzą tylko na tzw. efekt "wow" nie mając pojęcia o wkładzie pracy włożonym w dany model (np. U-Boot w 1:72 przyćmiłby wszystko w 1:700 z racji samych gabarytów, tak samo czołgi w 1:16). Sądzę że my głosując na kilka skal w jednej kategorii mamy bardziej merytoryczne podejście, i zdając sobie sprawę że taki a taki detal prościej uzyskać w tej niż w tamtej skali potrafimy oceniać je wszystkie obiektywnie. Obecny podział jest wystarczający, i nie licząc dylematów z dioramami dzieli wszystkie modele możliwie sprawiedliwie bez nadmiernego rozdrabniania.

 

Jeśli chodzi o tematy, to sądzę że powinny być właśnie mniej ogólnikowe i mniej... śliskie, a także zachęcające do zrobienia czegoś nowego i rzadko spotykanego na forum. Z pomysłów jakie przyszły mi do głowy spodobały mi się szczególnie dwa:

-sprzęt zdobyczny, ew. nietypowej narodowości (meksykańskie Fletchery, irańskie Tomcaty...)

-sci-fi (modele z historii alternatywnej, Maus w malowaniu LWP szturmujący Pragę czy cośtam)

Takie kategorie dają olbrzymie pole do popisu każdej z kategorii modeli, jednocześnie mając jasno określone granice kiedy coś pasuje do tematu, a kiedy nie.

 

Nagrodami w konkursach powinny być w miarę możliwości bony do sklepów modelarskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Nie uważam żeby dodatkowy podział na skale był zasadny. To wprowadza większy rozgardiasz w kategoriach, rozgardiasz całkowicie zbędny i momentami niesprawiedliwy. Modele pancerki mają swoją skalę dominującą 1:35, w okrętach dominuje 1:700 i tak dalej- w tych dominujących skalach konkurencja będzie największa (bo i prac najwięcej), a rodzynki czy to w pancerce (1:72, 1:48) czy w okrętach (1:144, 1:600, 1:350) będą w ten sposób uprzywilejowane.

Taki podział miałby sens gdyby prace w konkursie oceniały osoby bez pojęcia o modelarstwie, przechodnie, bo takie osoby najczęściej patrzą tylko na tzw. efekt "wow" nie mając pojęcia o wkładzie pracy włożonym w dany model (np. U-Boot w 1:72 przyćmiłby wszystko w 1:700 z racji samych gabarytów, tak samo czołgi w 1:16). Sądzę że my głosując na kilka skal w jednej kategorii mamy bardziej merytoryczne podejście, i zdając sobie sprawę że taki a taki detal prościej uzyskać w tej niż w tamtej skali potrafimy oceniać je wszystkie obiektywnie. Obecny podział jest wystarczający, i nie licząc dylematów z dioramami dzieli wszystkie modele możliwie sprawiedliwie bez nadmiernego rozdrabniania.

 

Jeśli chodzi o tematy, to sądzę że powinny być właśnie mniej ogólnikowe i mniej... śliskie, a także zachęcające do zrobienia czegoś nowego i rzadko spotykanego na forum. Z pomysłów jakie przyszły mi do głowy spodobały mi się szczególnie dwa:

-sprzęt zdobyczny, ew. nietypowej narodowości (meksykańskie Fletchery, irańskie Tomcaty...)

-sci-fi (modele z historii alternatywnej, Maus w malowaniu LWP szturmujący Pragę czy cośtam)

Takie kategorie dają olbrzymie pole do popisu każdej z kategorii modeli, jednocześnie mając jasno określone granice kiedy coś pasuje do tematu, a kiedy nie.

 

Nagrodami w konkursach powinny być w miarę możliwości bony do sklepów modelarskich.

I tu popieram w całej rozciągłości
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o tematy, to sądzę że powinny być właśnie mniej ogólnikowe i mniej... śliskie, a także zachęcające do zrobienia czegoś nowego i rzadko spotykanego na forum. Z pomysłów jakie przyszły mi do głowy spodobały mi się szczególnie dwa:

-sprzęt zdobyczny, ew. nietypowej narodowości (meksykańskie Fletchery, irańskie Tomcaty...)

-sci-fi (modele z historii alternatywnej, Maus w malowaniu LWP szturmujący Pragę czy cośtam)

Takie kategorie dają olbrzymie pole do popisu każdej z kategorii modeli, jednocześnie mając jasno określone granice kiedy coś pasuje do tematu, a kiedy nie.

A mnie np. żaden z nich nie podszedł. W ten sposób znacząco zawęża się krąg osób pragnących wystartować w konkursie. Od tego są np. projekty grupowe. Uważam że konkurs powinien być otwarty bez tematu. W końcu i tak przy sędziowaniu każdy wybiera modele wg tego jak mu się podobają, nieprawdaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Jeśli chodzi o tematy, to sądzę że powinny być właśnie mniej ogólnikowe i mniej... śliskie, a także zachęcające do zrobienia czegoś nowego i rzadko spotykanego na forum. Z pomysłów jakie przyszły mi do głowy spodobały mi się szczególnie dwa:

-sprzęt zdobyczny, ew. nietypowej narodowości (meksykańskie Fletchery, irańskie Tomcaty...)

-sci-fi (modele z historii alternatywnej, Maus w malowaniu LWP szturmujący Pragę czy cośtam)

Takie kategorie dają olbrzymie pole do popisu każdej z kategorii modeli, jednocześnie mając jasno określone granice kiedy coś pasuje do tematu, a kiedy nie.

A mnie np. żaden z nich nie podszedł. W ten sposób znacząco zawęża się krąg osób pragnących wystartować w konkursie.

Wręcz przeciwnie - każdy ma swobodę podjecią decyzji, nikt nikogo nie zmusza Znów posłużę się sportowym przykładem: w tym toku rozumowania szczypiorniści powinni zalać się łzami, że ich nie dopuszczono na olimpiadzie do wioślarstwa wszak i oni lubią pływać łódką

 

Nie ma co narzekać, zawężenie do określonego tematu wychodzi na dobre, gdyż wymaga podjęcia niestandardowych pomysłów A to rozwija. A jak ktoś nie potrafi się w tym odnaleźć to przecież nie musi się męczyć Dla mnie to wszystko jest niezwykle proste

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.