Jump to content
Solo

Helikopter czy śmigłowiec

Recommended Posts

Ponadto, nie mowi sie helikopter.

Z czystej ciekawości: dlaczego się nie mówi?

To wulgarne słowo?

Pewnie chodzi o to, że polską nazwą jest "śmigłowiec" ;).

Helikopter to makaronizm, tyle że tak często używany, że już wszedł do języka i jest uważany za tak samo poprawną nazwę.

Edited by Guest

No właśnie to miałem na myśli: helikopter to dokładnie to samo co śmigłowiec, obie nazwy są w języku polskim równorzędne.

Dla mnie śmigłowiec brzmi głupio (bo gdzie śmigło?), helikopter odkąd pamiętam był stosowaną powszechnie nazwą.

Dla mnie śmigłowiec brzmi głupio (bo gdzie śmigło?)

Faktycznie, helikopter bliższy prawdy ROTFL

helikopter odkąd pamiętam był stosowaną powszechnie nazwą.

Nie wiem ile masz lat ale masz krótki RAM, ja pamiętam kiedy używanie słowa helikopter po prostu nie przystawało do człowieka "z branży" - od razu było widać, że mamy do czynienia z lamerem ;)

Ten helikopter to taka sama wiocha jak lunch zamiast obiadu (na ten przykład ;) )

Ten helikopter to taka sama wiocha jak lunch zamiast obiadu (na ten przykład ;) )

To dobrze że są tu w takim razie ludzie na poziomie i wiochę skrytykują.

To dobrze że są tu w takim razie ludzie na poziomie i wiochę skrytykują.

Solo bez urazy, zamiast walić focha trza było napisać, "dzięki za zwrócenie uwagi, od dzisiaj staram się o tym pamietać".

Wiele osób oddało życie za polską mowę nie dajmy jej sobie odebrać w durny sposób.

Kazdy z branzy za to slowo aorte przegryza.

Mariusz moi synowie nie sa z branży ale ... ;)

Ale o czym mam pamiętać?

Że "helikopter" jest prawidłowym określeniem helikoptera, funkcjonującym w polskiej mowie?

To że ktoś tam ma jakąś obsesję na tym punkcie tego nie zmienia.

Poczytaj w słowniku, przekonasz się. Helikopter to jak najbardziej prawidłowe słowo, natomiast zmuszanie kogoś do jego nie używania, jest delikatnie mówiąc: nieuprzejme.

Za to Twoje wypowiedzi niejednokrotnie podszyte sarkazmem są zawsze uprzejmie. Postaraj się tylko zrozumieć, że istnieje inna prawda niż tylko Twoja. Nikt Cię do niczego nie zmusza, oba słowa to synonimy w mowie potocznej pomimo, że "helikopter" jest jedynie kalką językową. Ale istnieje jeszcze nomenklatura stricte wojskowa i nikt w wojskach lotniczych nie nazwie śmigłowca "helikopterem". A to akurat jakiej Ty będziesz używał nazwy to Twoja sprawa. Czasami na wesela ,ludzie chodzą w dresie i też się czują z tym dobrze.

Edited by Guest

(...)

Wiele osób oddało życie za polską mowę nie dajmy jej sobie odebrać w durny sposób.

Skoro już kontynuujemy tę arcyciekawą dyskusję lingwistyczną, to proszę Cię uprzejmie abyś zwracając komuś uwagę na czystość języka nie wstawiał w zdanie obrzydliwych rusycyzmów.

a pamiętam kiedy używanie słowa helikopter po prostu nie przystawało do człowieka "z branży"

Co to znaczy "z branży"

I dlaczego uważasz, że Twój prywatny punkt widzenia ma być moim punktem widzenia

Albo Sola

Dlaczego uważasz, że helikopter to wiocha

Ale istnieje jeszcze nomenklatura stricte wojskowa i nikt w wojskach lotniczych nie nazwie śmigłowca "helikopterem"

Ale nie jesteśmy w wojskach lotniczych...

A to akurat jakiej Ty będziesz używał nazwy to Twoja sprawa.

Najwyraźniej nie skoro nagle zaczęła się dyskusja o modelu helikoptera.

Czasami na wesela ,ludzie chodzą w dresie i też się czują z tym dobrze.

Jeśli mógłbyś być uprzejmym człowiekiem i wyjaśnić mi jaki związek ma chodzenie na wesele w dresie z wojskowymi helikopterami

Jeśli nie zrozumiałeś całego kontekstu wypowiedzi, to już trudno. Niech będzie,że to "helikopter".

Pozdrawiam,

Jeśli nie zrozumiałeś całego kontekstu wypowiedzi

Z całym szacunkiem, ale tutaj nie ma żadnego kontekstu.

Zarówno śmigłowiec jak i helikopter są równoprawnymi formami i nie ma między nimi najmniejszej różnicy.

Natomiast cały czas interesuje mnie kwestia dres i wesele vs. helikopter.

Czasami na wesela ,ludzie chodzą w dresie i też się czują z tym dobrze.

Jeśli mógłbyś być uprzejmym człowiekiem i wyjaśnić mi jaki związek ma chodzenie na wesele w dresie z wojskowymi helikopterami

Będziesz uprzejmy rozwinąć i wskazać związek

Niby językowo oba słowa prawidłowe, ale wg dokumentacji wojskowe (tj. branżowej) już nie.

Instrukcji helikoptera Mi-14 jeszcze nie ma.

Clipboard01dddd_zpsvyicgqwf.jpg

No i?

W różnych branżach stosuje się różne słownictwo, gdzie popularne terminy "wśród laików" są zastępowane terminami specyficznymi dla danej branży.

To jak w tej branży ktoś coś nazywa nie ma nic wspólnego z tym jak jest nazywany poza branżą.

Twierdzenie że ktoś kto nie używa terminów funkcjonujących wewnątrz jakiejś branży czyni z niego gorszą jednostkę ("lamera", "dziecko") świadczy jednak zdecydowanie gorzej o twierdzącym.

Od kilku dni codziennie oglądałem sobie zdjęcia tego modelu. Zebrałem się wreszcie do napisania jakiegoś komentarza, zaglądam, a tu dyskusja zjechała na jakieś pier...lenie. I co znamienne - skład gównoburzy mniej więcej ten sam, co zawsze Robert, mam nadzieję, że Ci moderator wyczyści trochę ten wątek. Mój komentarz po czyszczeniu proszę skasować.

Jest taki fajny film "Śmigłowiec w ogniu"

Bo lamerzy-tłumacze ulegli naleciałościom z greki...

Niby językowo oba słowa prawidłowe, ale wg dokumentacji wojskowe (tj. branżowej) już nie.

Bardzo to być może, ale nie jesteśmy ani w wojsku ani nie stosujemy dokumentacji wojskowej.

Instrukcji helikoptera Mi-14 jeszcze nie ma.

Ależ jak najbardziej jest.

To co dotyczy helikoptera Mi-14 / Mi-14PŁ wskazałem Ci strzałkami.

t42Ub1A.jpg

dyskusja zjechała na jakieś pier...lenie.

Uwaga poniekąd słuszna.

Pytanie kto i po co pier...lenie wywołał

Za to Twoje wypowiedzi niejednokrotnie podszyte sarkazmem są zawsze uprzejmie.

Sarkazmu z reguły nie stosuję, więc nie wiem skąd taka opinia, ale tak - moje wypowiedzi na tym forum z reguły są uprzejme, bo lubię być uprzejmy.

Postaraj się tylko zrozumieć, że istnieje inna prawda niż tylko Twoja.

Ja to dobrze rozumiem, dlatego nie usiłuję nakłaniać innych, żeby używali termin "helikopter".

No i?

W różnych branżach stosuje się różne słownictwo, gdzie popularne terminy "wśród laików" są zastępowane terminami specyficznymi dla danej branży.

Mylisz skutek z przyczyną, słowo helikopter w SJP na który sie tak powołujesz nie jest tam od zawsze, nie wiem czy jest tam chociaż 20 lat, akurat w tym wypadku to nie branża sobie wymyśliła nowe słowo śmigłowiec tylko "wioska" podłapała helihopter - bo to tekie bardzie trendy czy jazzi było ;)

(...)

Skoro już kontynuujemy tę arcyciekawą dyskusję lingwistyczną, to proszę Cię uprzejmie abyś zwracając komuś uwagę na czystość języka nie wstawiał w zdanie obrzydliwych rusycyzmów.

Coś sie koledze pozajączkowało - domniemam że dureń z durakiem ;)

https://pl.wiktionary.org/wiki/durny#pl

Mylisz skutek z przyczyną, słowo helikopter w SJP na który sie tak powołujesz nie jest tam od zawsze, nie wiem czy jest tam chociaż 20 lat, akurat w tym wypadku to nie branża sobie wymyśliła nowe słowo słowo śmigłowiec tylko "wioska" podłapała helihopter - bo to tekie bardzie trendy czy jazzi było ;)

Ciekaw skąd ta "wioska" podłapała ten helikopter już w latach '70, może od Rosjan, nie wiem, nie wnikałem...

Bo właśnie wtedy nauczyłem się tego słowa, stosowanego powszechnie w potocznej mowie.

Mo i tak na marginesie to pozwól że pogratuluję Ci buty - nazywanie "wioską" wszystkich z którym się nie zgadzasz to trzeba przyznać, niezły festiwal kultury.

Hk- o malowaniu pisalem i ja. Jest jak najbardziej poprawne. Ponadto, nie mowi sie helikopter. Kazdy z branzy za to slowo aorte przegryza.

Ten helikopter nie został wcale pomalowany. Każdy z branży to wie.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.