Jump to content
Solo

Helikopter czy śmigłowiec

Recommended Posts

Mylisz skutek z przyczyną, słowo helikopter w SJP na który sie tak powołujesz nie jest tam od zawsze, nie wiem czy jest tam chociaż 20 lat

Słowo znane w polszczyźnie już w 2. poł. XIX w., wymienione w Encyklopedii powszechnej Orgelbranda (t. 1, 1898) w haśle aeronautyka *

akurat w tym wypadku to nie branża sobie wymyśliła nowe słowo śmigłowiec tylko "wioska" podłapała helihopter - bo to tekie bardzie trendy czy jazzi było ;)

Wychodzi na to, że "wioska" podłapała śmigłowiec...

* polecam łaskawej uwadze:

http://portal.uw.edu.pl/web/approval/helikopter

USJP: „statek powietrzny o napędzie silnikowym, wyposażony w obracające się w płaszczyźnie poziomej śmigło, startujący i lądujący pionowo; śmigłowiec";

WSWO: „maszyna latająca, która zamiast skrzydeł ma śmigło umocowane nad kadłubem, utrzymujące ją w powietrzu, mogąca pionowo startować i lądować; śmigłowiec";

SWJP: „statek powietrzny startujący i lądujący pionowo, unoszący się w powietrzu za pomocą jednego lub kilku śmigieł osadzonych na osiach pionowych; śmigłowiec".

Ponieważ oba słowa – helikopter i śmigłowiec – odnoszą się do tego samego obiektu, ich definicje w słownikach językowych można rozpatrywać łącznie. Powtarzającym się elementem jest wyposażenie helikoptera w śmigło lub śmigła oraz jego zdolność do pionowego startu i lądowania. W niektórych definicjach wspomina się o możliwości zawisania w powietrzu, poruszania się do przodu, do tyłu i na boki bez zmiany kierunku oraz o zastosowaniach. Typowy helikopter opisano w ISJP: ma on dwa wirniki, jeden na kadłubie, drugi w ogonie. O możliwości osadzenia śmigieł na dwóch osiach pionowych mówią SWJP i SJPDor.

A może tak trochę szacunku dla autora modelu i nie ciągnięcie tej jałowej dyskusji w jego galerii? Starczy już dwóch stron o śmigłowcu i helikopterze

Mylisz skutek z przyczyną, słowo helikopter w SJP na który sie tak powołujesz nie jest tam od zawsze, nie wiem czy jest tam chociaż 20 lat

Słowo znane w polszczyźnie już w 2. poł. XIX w., wymienione w Encyklopedii powszechnej Orgelbranda (t. 1, 1898) w haśle aeronautyka *

A co ma piernik do wiatraka? W/w opisie pojawia sie słowo aeroplan a jak dzisiaj mówsz na to coś ze skrzydłami i silnikiem?

akurat w tym wypadku to nie branża sobie wymyśliła nowe słowo śmigłowiec tylko "wioska" podłapała helihopter - bo to tekie bardzie trendy czy jazzi było ;)

Wychodzi na to, że "wioska" podłapała śmigłowiec...

Może jednak zwróciłbyś uwagę, że moja intencją jest przede wszystkim mowa polska, nie bez kozery na początku przytoczyłem przykład lanczu - czy to słowo w Polsce za komuny było nieznane, nie, czy było powszechnie używane, nie, dopiero jak kompleksy zaczęły grać poważna rolę, co niektórzy zaczęli sobie dodawać animuszu "znajomością" języków obcych.

I tak wówczas zalała nas fala menagerów, salesów, helikopterów i innych słoikcyzmów :(

* polecam łaskawej uwadze:

http://portal.uw.edu.pl/web/approval/helikopter

USJP: „statek powietrzny o napędzie silnikowym, wyposażony w obracające się w płaszczyźnie poziomej śmigło, startujący i lądujący pionowo; śmigłowiec";

WSWO: „maszyna latająca, która zamiast skrzydeł ma śmigło umocowane nad kadłubem, utrzymujące ją w powietrzu, mogąca pionowo startować i lądować; śmigłowiec";

SWJP: „statek powietrzny startujący i lądujący pionowo, unoszący się w powietrzu za pomocą jednego lub kilku śmigieł osadzonych na osiach pionowych; śmigłowiec".

Ponieważ oba słowa – helikopter i śmigłowiec – odnoszą się do tego samego obiektu, ich definicje w słownikach językowych można rozpatrywać łącznie. Powtarzającym się elementem jest wyposażenie helikoptera w śmigło lub śmigła oraz jego zdolność do pionowego startu i lądowania. W niektórych definicjach wspomina się o możliwości zawisania w powietrzu, poruszania się do przodu, do tyłu i na boki bez zmiany kierunku oraz o zastosowaniach. Typowy helikopter opisano w ISJP: ma on dwa wirniki, jeden na kadłubie, drugi w ogonie. O możliwości osadzenia śmigieł na dwóch osiach pionowych mówią SWJP i SJPDor.

Powtórzę się raz jeszcze i powrócę do przykładu aeroplanu, dodając awiatora, hydroplan czy aerodynę - używasz tych słów na co dzień czy może ich polskich odpowiedników?

I na koniec jeszcze dygresja o zawartości SJP, pamiętam czasy kiedy wyrażenie np. "na samolocie pisze LOT" było błędem, a dzisiaj równoważnie funkcjonuje to z wyrażeniem "na samolocie jest napisane LOT" - i to jest właśnie siła sprawcza "wioski".

Jak rozumiem fakt że słowo "helikopter" było powszechnie używane w latach '70 nie robi na tobie wrażenia?

Także opinie językoznawców którzy ten termin uważają za prawidłowy?

W sumie co tam fakty...

W sumie co tam fakty...

Fakty są takie, że branża lotnicza używa słowa śmigłowiec tak jak samolot czy statek powietrzny ;)

PS Jak ulał do tego pasuje teza Kopernika że gorszy pieniądz wypiera lepszy ;)

PS2 Ostatnio mi sie zebrało na powtórkę z polskiej kinematografii, wiekszość filmów to lata 50/60a i trochę 70tych, w 9 na 10 filmów wszyscy mówią np.panie doktórze - wychylisz się dzisiaj z doktórem?

Edited by Guest

Fakty są chyba takie że to Rada Języka Polskiego ustala jakie słowo/sformułowanie jest poprawne, a nie jakaś tam branża czy wojskowa instrukcja

Ale nie krępujcie się Panowie i kontynuujcie tę niezwykle ciekawą dyskusję

Ale ja piszę nie o branży...

Przepraszam, czy to jest forum modelarskie czy blog modowy od pudelka, przecież i tu modele i tu modele? ;)

Fakty są chyba takie że to Rada Języka Polskiego ustala jakie słowo/sformułowanie jest poprawne, a nie jakaś tam branża czy wojskowa instrukcja

Zgadza się, RJP nie tylko "tworzy" ale i sankcjonuje, to co czasami mamy za paznokciami, w myśl zasady, że może nie warto sie kopać z koniem ;)

Ten wątek w pewnym sensie pokazuje nasza polską mentalność, jedni (w tym ja) bronimy i staramy się "popularyzować" polskie nazewnictwo - inni z uporem godnym wyższej sprawy pokazują, że nikt nam nie wmówi, że białe jest białe a... ;)

Ty chyba naprawdę nie rozumiesz.

Ok, ja już podziękuję.

Solo ukryć się nie da, że wielu rzeczy nie rozumiem i pewnie nie zrozumiem,np. tego jak można upierać się przy tym aby koniecznie ożywać słowa obcego pochodzenia w momencie kiedy mamy polskie.

Chociaż czasami mam przebłyski zrozumienia takich klimatów gdy oglądam program "Matura to bzdura" ;)

Fakty są takie, że branża lotnicza używa słowa śmigłowiec tak jak samolot czy statek powietrzny ;)

Fakty są takie, że nie jesteśmy na forum branżowym tylko na forum modelarskim gdzie używa się języka polskiego.

Który to język polski dopuszcza zarówno formę śmigłowiec jak i helikopter.

Ten wątek w pewnym sensie pokazuje nasza polską mentalność

Ja unikałbym generalizowania na Twoim miejscu.

Ten wątek pokazuje w pewnym sensie Twoją własną mentalność, która nie potrafi zaakceptować odmiennego punktu widzenia.

A co ma piernik do wiatraka?

Bardzo dużo, bo pokazuje, że słowo helikopter obecne jest w polszczyźnie od dawna co przeczy lansowanej przez Ciebie tezie:

nie wiem czy jest tam chociaż 20 lat

Ergo w tym momencie mijasz się z rzeczywistością.

Bez urazy oczywiście.

Edited by Guest

To będziecie teraz zmieniać nazwę jednego z działów czy jak??

U mnie w branży mówi się chopper albo helo bo helicopter jest za długie a śmigłowca nikt by nie wymówił.......

Ten wątek w pewnym sensie pokazuje nasza polską mentalność, jedni (w tym ja) bronimy i staramy się "popularyzować" polskie nazewnictwo - inni z uporem godnym wyższej sprawy pokazują, że nikt nam nie wmówi, że białe jest białe a... ;)

A kolega na obiad będzie dziś miał polewkę, czy zupę? Tak pytam, żeby też trochę polszczyzny rozpowszechnić (bo przecież nie popularyzować).

Edited by Guest

Proszę poprawnie cytować - to nie jest moja wypowiedź

Aerodyna to nie jest polskie słowo?

Jak nie jak tak

aerodyna [gr. aḗr ‘powietrze’, dýna(mis) ‘siła’]

to gr to od Grójca ;)

W naszym języku jest mnóstwo słów o zagranicznej etymologii. Ale to akurat mniej mnie ciekawi. Akcent kładę na moje drugie pytanie:

Jakie zatem polskie słowo zajęło to miejsce?

Po prostu go nie znam.

Jakie zatem polskie słowo zajęło to miejsce?

Po prostu go nie znam.

Statek powietrzny cięższy od powietrza - niestety trochę długie ;)

Zazdroszczę kolegom od pancerki, że im nikt z tankami nie szaleje ;)

No jeśli to jest słowo, to raczej zostanę przy aerodynie. Fizycznie też jest bardziej adekwatne i jak dla mnie wystarczająco polskie.

Przepraszam hiwis. Poprawione

Dziękuję.

Zawsze myślałem, że wynalazcą helikoptera, był Tony Halik.

A śmigłowca Śmigłowcow - może dlatego taka awersja teraz do tego słowa ;)

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.