Jump to content

Bf109 F-2 Dietricha Hrabaka


Recommended Posts

Jak to jest z kolorami na burtach i górze kadłuba w tym Me109:

 

2_70.jpg

 

Plamy na burtach to w RLM02, a szlaczki? RLM70 czy RLM71? Instrukcja Techmodu specjalnie precyzyjna w tym względzie nie jest.

 

Tak samo mam prośbę o określenie kolorów na górze kadłuba. Znów Techmod podaje RLM71 na niemal całej długości gadłuba, tylko na osłonach silnika w przedniej części plamę ze skosa w RLM74. Prawidłowo, czy może powinno być, jak na skrzydłach RLM74/75?

 

I na koniec kwestia granicy przejścia między górą kadłuba a burtami. Ostro i od linijki, czy może nieregularnie i z rozmyciem kolorów?

Link to post
Share on other sites

Jedyne co udało mi się znaleźć to to że:

"Podczas operacji Barbarossa w JG 54 na powierzchniach bocznych zamiast plamek stosowano nieregularne pasy w barwach stosowanych na powierzchniach górnych. ... Zaczęto więc wprowadzać zestawy wykorzystujące odcienie fioletu i brązu w połączeniu z odcieniami zieleni lub szarości. Do najczęściej stosowanych należały:

-RLM 74/75

-RLM 70/75

-RLM70/71, ale w odmiennym układzie plam niż sprzed 1940 roku

-RLM80/82(za: TBiU nr.174 "Samolot myśliwski Messerschmitt Bf 109F").

Tam również zdjęcie fragmentu kadłuba Hrabakowego W.Nr.6773 w okolicy kabiny i osobiście obstawiał bym kombinację 70/75 na tle 65.

Link to post
Share on other sites

Taki urok czarno-białych zdjęć Każdy zobaczy to, co che zobaczyć Poza tym, jak zacytowałeś wyżej, RLM70/71 też było stosowane, więc czemuż by nie to właśnie miało być tam na zdjęciu

 

Patrząc po tych zdjęciach - granice kolorów, mimo iż po linii prostej, wydają się mimo wszystko rozmyte (chyba, że to sprawka jakości zdjęcia), więc i kolejne zagadki mi się wyjaśniają.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.