Jump to content

Mercedes-Benz Actros MP3


Recommended Posts

Witam,

 

Nazywam się Przemek jest to moja pierwsza relacja na tym forum, tak, więc z wielką chęcią chce wszystkich Was powitać. Na samym forum, jako cichy oglądacz jestem już od jakiegoś czasu, w trakcie, którego dosyć sporo się nauczyłem. Z modelarstwem plastikowym mam styczność od młodzieńczych lat jednak były to "projekty" typu sklej w jeden wieczór i postaw na półkę.

 

Rozpocznijmy, więc faktyczną relację zaczynając od krótkiego wstępu. Tak jak w tytule padł wybór na model MB Actrosa MP3 wydanie od Italeri częściowy przepak starych modeli z dodanym nowym przodem i kalkami o wdzięcznej nazwie "White Liner". Z racji, bycia w temacie samochodów ciężarowych poprzez wykonywany zawód z przykrością muszę stwierdzić, że model nie ma zbyt wiele wspólnych cech z oryginałem, jakim była edycja limitowana "WL". Opisane zostaną w późniejszych postach. Do tego momentu przygotowania do budowy modelu trwały około dwa lata, było to zdobywanie dokumentacji technicznej, wizycie w jednym z oddziałów MB Trucks i wykonaniu dokumentacji zdjęciowej jak i na przeszukaniu internetu w poszukiwaniu zdjęć elementów pojazdu. Sam pomysł na wykonanie modelu wpadł mi do głowy, kiedy zobaczyłem na drodze niemiecki zestaw, który kupił nasz rodzimy przewoźnik.

 

Teraz coś o samym modelu, mam zamiar wykonać wersję budowlaną posiadającą napęd 4x4, kabinę L z częścią sypialnianą i wysokim dachem z silnikiem v8 o oznaczeniu modelowym 2051. Zakres prac będzie polegał na przebudowie ramy, usunięciu tylnego zawieszenia, dodania zawieszenia na resorach, dodania skrzyni rozdzielczej i przedniego mostu napędowego. W przypadku kabiny zostanie ona obniżona, dodany zostanie tunel środkowy. Tak z grubsza wygląda pomysł na wykonanie, zobaczymy z czasem ile z tego wyjdzie.

 

Baza do przeróbek:

1_zpswebrk7x2.jpg

 

Poniżej zdjęcie jak ma prezentować się całość ( malowanie będzie inne):

tractor-unit-tipper-MERCEDES-BENZ-MPIII-2041-E5-G1-Allrad-SZMKipphydr-Blat---1_big--12122903300555480400_zpsp6euzyhs.jpg

 

Malowanie

21112007770_zpshhncr9a7.jpg

 

Wszystko ładnie się piszę i mówi, czas na zdjęcia modelu.

 

Do tej pory zostały sklejone podłużnice i miejsca wycięć pod zawieszenie pneumatyczne zostały zaklejone hipsem. Miejsca wypychaczy zaszpachlowane i wykończone na gotowo. Po położeniu pierwszej warstwy podkładu będę widział, co jest do poprawy.

 

IMG_20161015_235520_zps5diefzdm.jpg

 

IMG_20161015_235538_zpsxhcyh1r5.jpg

 

IMG_20161015_235803_zpsmhmrgvhq.jpg

 

IMG_20161015_235737_zpsmgvunf4a.jpg

 

Muszę się przyznać, że nigdy nie robiłem w hipsie i była to nowość dla mnie.

Na chwilę obecną to wszystko, w następnym poście postaram się opisać różnicę w zawieszeniach jak i ich zastosowaniach, chcę pokazać, na czym polega budowa samochodu ciężarowego i by model bym dobrze odwzorowany wobec oryginału.

 

Czekam na waszą falę krytyki, ponieważ posiadam duże braki w swoim warsztacie modelarskim.

 

Pozdrawiam,

Przemek.

Link to post
Share on other sites
Działaj, działaj. Ja tez zaczynałem od ciężarówek - kiedy to było... Kalki będziesz zamawiał u kogoś?

Witam,

kalki zamówiłem od razu po zakupieniu modelu, leżą już jakiś czas u mnie. Wykonaniem zajął się jeden z forumowiczów. Jakość mnie zadowala, zobaczymy jak będą wyglądały na pojeździe, próby wypadły pozytywnie bo dostałem w zapasie kilka kalek w ramach zamówienia.

 

Pozdrawiam,

Przemek

Link to post
Share on other sites

Cześć. Nie nastawiaj się na starcie na krytykę. Każdemu z nas czasem coś nie wychodzi po to aby póżniej wszystko było o.k. Ambitny projekt , będzie kupa roboty !!. Jeśli myślę o tym samym koledze w kwestii kalek to robił mi kalki do DAF-a. Pięknie siadły i cieszą oko na modelu. Powodzenia, nie śpiesz się . Siadam w I rzędzie i obserwuję

Link to post
Share on other sites

Witam,

 

dziś tylko mała aktualizacja, do wykonania przedniej części ramy potrzebuje na wymiar właściwego zderzaka. Nie czekając wyciąłem elementy, które były zbędne przy mojej wersji i teraz będę miał możliwość spasowania przodu z ramą i ocenienia jak wykonać elementy ramy.

 

2%202_zpssuy9a2ap.jpg

 

Poniżej schemat jakie części są używane przy wersjach budowlanych.

 

2%201_zpsdz507xvc.jpg

 

Pozdrawiam,

Przemek.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.