Skocz do zawartości

Airbus A380 Revell 1:144 + pełne oświetlenie


jawkers

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super Moderator

Witam.

Zacząłem powoli oświetlać pokłady.

Nie mam lutownicy kolbowej tylko transformatorową, ale doskonale dawała rady.

Poniżej dioda porównana z jednogroszówką.

BvbOt0c.jpg

Po bokach dolutowałem przewody miedziane.

VmAPwJh.jpg

Następnie zamocowałem diody w "podsufitce".

fZccZVr.jpg

Tak wygląda jedna z diod w suficie.

gBPMzzc.jpg

Pochwalę się na razie tylko jedną diodą, która oświetla schody - światło białe ciepłe.

V9zc2uU.jpg

 

gsmDexJ.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 250
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Serio lutowałeś te diody transformatorową? Szacuneczek Ja przy SMD3020 kolbową miałem duży problem i nie zliczę diód, które przypaliłem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Serio lutowałeś te diody transformatorową? Szacuneczek Ja przy SMD3020 kolbową miałem duży problem i nie zliczę diód, które przypaliłem ;-)

Tak i ani jednej nie zepsułem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Dzięki panowie.

Zobaczymy jak to będzie wyglądało jak zostanie oświetlony cały pokład sam jestem ciekaw. Tego dowiemy się dopiero za tydzień. Musiałem domówić diody ponieważ mam 10 a potrzebuję 18.

Kowal to nie jest takie trudne. Też myślałem że te diody mnie przerosną, ale jakoś dałem radę.

Marudek, tylko zakończę pracę nad oświetleniem złożę wszystko do kupy by zrobić zdjęcia w celu pokazania efektu.

Milczący w twojej relacji czytałem, że specjalnie kupiłeś stację lutowniczą by zlutować diody. Ja też miałem taki zamiar, ale mam dwie lutownice transformatorowe i musiałem sprubować nimi to zlutować. No i udało się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

hmm zastanawiam się tylko czy nie lepiej było by dać oświetlenie "al`a" światłowód z kawałka ramki przeźroczystej bo takie punktowe może być za mocne, powinno być bardziej rozproszone, kawałek ramki z diodą na końcu...

trzeba by próbę zrobić...

oglądam ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnej ilości LEDów powinno być już ok, choć faktycznie diody świecą punktowo tak naprawdę najlepsze by były zwykłe małe żaróweczki, tylko pobór prądu jest duży.

Wierzę, że efekt będzie dobry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

żarówki +plastik nunu nu zły pomysł no jak pisałem tzra by próbę bo nie idzie o jasność tylko o rozproszenie światła co by bardziej miekkie było...

zobaczymy jak wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
nie idzie o jasność tylko o rozproszenie światła co by bardziej miekkie było...

zobaczymy jak wyjdzie

Dokładnie zobaczymy jak to będzie wyglądało. Można jeszcze spróbować dać jakieś półprzeżroczyste "klosze", w celu zmiękczenia światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

dlatego właśnie sugerowałem pręci z ramki przeźroczystej, dioda na środek no i test

sorry za jakość ale nie chciało mi się dłubać więcej ;)

WP_20170507_23_38_49_Rich_LI_zpscjp8moup.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam.

Oświetlenie dolnego pokładu skończone.

Na zdjęciach fotele niebieskie wyglądają szaro, nie wiem dlaczego.

Efekt oceńcie sami.

dmhnCqN.jpg

 

m7yRLda.jpg

 

JPUAA4h.jpg

 

aXa8ioR.jpg

 

eEL5jrr.jpg

 

Z70Qvaq.jpg

 

lgDWJNH.jpg

 

8J1uxdw.jpg

 

Za tydzień górny pokład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

no właśnie tego się obawiałem, chyba jednak zbyt punktowo,jak dla mnie widać ewidentnie punkt w którym jest dioda a zaraz obok ciemność...

dałbym więcej mniejszych diod smd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
dałbym więcej mniejszych diod smd...

I tu jest problem, że nie mam wystarczającej ilości diod by dodać jeszcze po kilka na pokład. Zamówienie też nie wchodzi w grę, ponieważ trzeba zamówić za min 20zł a wysyłka kurierem jeśli się nie mylę ty 17zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Trochę późno zajrzałem, ale możesz jeszcze spróbować zrobić świetlówki LEDowe - potrzebujesz do tego przezroczystej ramki (albo innego przezroczystego materiału) do którego końców (albo jednego końca) podłączysz LEDa. Używasz miniLEDów, więc pewnie użyłbym jeszcze przezroczystej folii i czarnej rurki termokurczliwe do odpowiedniego skierowania światła na tubę takiej „świetlówki“ (mam nadzieję, że opisałem to w zrozumiały sposób). Zapewne dałoby się dzięki temu uzyskać bardziej równomierne rozłożenie światła.

Ale przyznam, że i tak jest zajebibi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Trochę późno zajrzałem, ale możesz jeszcze spróbować zrobić świetlówki LEDowe - potrzebujesz do tego przezroczystej ramki (albo innego przezroczystego materiału) do którego końców (albo jednego końca) podłączysz LEDa. Używasz miniLEDów, więc pewnie użyłbym jeszcze przezroczystej folii i czarnej rurki termokurczliwe do odpowiedniego skierowania światła na tubę takiej „świetlówki“ (mam nadzieję, że opisałem to w zrozumiały sposób). Zapewne dałoby się dzięki temu uzyskać bardziej równomierne rozłożenie światła.

Ale przyznam, że i tak jest zajebibi!

Dzięki za radę, lecz na tym modelu już z niej nie korzystam. Jeżeli kiedyś będę budował kolejny, to skorzystam, lub w innych modelach w których coś będę oświetlał.

 

Dzisiaj zrobiłem tylko oświetlenie wnętrza kabiny pilotów. Była to też próba "nie przenikania światła" przez poszycie modelu.

Pomalowane kilkakrotnie od wewnątrz poszycie modelu, zdało egzamin, światło nie przebija.

s6yJtaL.jpg

Widać co się znajduje w kabinie, ale chyba po założeniu oszklenia nic nie będzie widać.

ps7XaV9.jpg

 

ZKhHyeG.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.