Skocz do zawartości

Szlifierka - dla modelarza.


pedzelek

Rekomendowane odpowiedzi

Sorry że post pod postem ale nie mogę już edytować. Czy sztyfty szlifierskie i inne akcesoria innych firm niż Proxxon będą pasować do szlifierki Proxxona czy trzeba kupić właśnie tego producenta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Ale nie kupuj chiński szit. Dremel, Proxxon, Microbox, Motyl.PRO, Meisinger - tych firm sprzętu używam i polecam. Warto też szukać w sklepach dentystycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jeszcze do czego będziesz używał i jak często. Ja kupiłem na początek :

Ellix Zestaw mini narzędzi 100-częściowy - 29,99zł

https://www.obi.pl/osprzet-do-multiszlifierek/ellix-zestaw-mini-narzedzi-100-czesciowy/p/4171096

Używałem do żywicy, plastik, drewno i w zupełności wystarczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak komuś mało propozycji a ma furę kasy do wydania to można sie jeszcze zastanowić nad sprzętem Hadewe. Miałem kiedyś okazje tym pracować i jedyna wada (poza ceną) to ograniczenie do sztyftów 2,3mm. Reszta to same plusy P i L obroty oraz pełna i płynna regulacja od 0, bardzo cicha praca. Możliwość zmiany sztyfta podczas pracy szlifierki (bez zatrzymywania). Modelu na jakim pracowałem teraz nie mogę znaleźć ale było to jakby prymitywniejsze wykonanie Xantos 22.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że od 5 lat użytkuję chińczyka za ok. 80 zł (w tej cenie wąż elastyczny), mogę napisać, że do większości moich prac wystarczy.

Po tych kilku latach luzy poprzeczne (na wężu) są już na tyle duże, że do wiercenia małych otworów nie nadaje się.

Te luzy, to być może moja wina, gdyż dałem jej popalić używając do powiększenia o 5 mm otworu w stalowym kuchennym zlewozmywaku.

Do szlifowania w zupełności mi wystarczy, dość wysokie obroty minimalne nie są przeszkodą przy używaniu takich narzędzi:

 

tarcze_cierne_1m_zps8jmdgtga.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem chińczyka za 40 zł i za ponad 200 w mega wypasionym zestawie.

O ile ten pierwszy był na prawdę ok. do szlifowania to bicie wykluczało jakiekolwiek wiercenie. Ten za ponad 200 bardzo dobra alternatywa dla markowego Dremela czy Proxxona na 220V ale nieporęczny do modelarstwa.

 

To co teraz dostałem na 12V Proxxona jest o niebo lepsze do modelarstwa (poręczność, waga, precyzja) od najlepszego sprzętu, który używałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę pokaż.

Nie bardzo jest się czym chwalić, ale proszę bardzo:

 

miniszlfirka2m_zpsa90iydhi.jpg

Zalety: a) cena - o ile dobrze pamiętam za cały komplet ze statywem zapłaciłem 87 zl.

b) w miarę uniwersalna, posiada 2 wymienne uchwyty na trzpienie 2,3 mm i 3,2 mm.

c) więcej nie pamiętam.

Wady: a) luz poprzeczny na końcówce przewodu elastycznego (na samej szlifirce nie wiem, bo od początku założyłem wąż.)

b) słaba na minimalnych obrotach

c) minimalne obroty rosną wraz z rozgrzewaniem się szlfierki.

 

Do wiercenia małych otworów (od 0,4 mm) czasem używam takiego uchwytu zakładanego na miniwkrętarkę akumulatorową.

uchwyt_m_zpspelcmc2z.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarł do mnie dzisiaj Proxxon i próbuję go włączyć i niestety nie działa Mogę coś źle robić czy po prostu dostałem skopany egzemplarz? Dodam, że mam zasilacz NG 2/E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że mam 14 dni na zwrot. Tylko, że jak rozprułem pudełko to zaraz mi potrącą cześć kwoty za pudełko, że oni w takim stanie go nie sprzedadzą.

P.S zauważyłem, że jak podkręcam obroty na szlifierce to przygasa dioda na zasilaczu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najrozsądniej skontaktować się ze sprzedawcą, powiedzieć mu że towar nie działa i zapewne zgodzi Ci się wysłać nowy, gdy odeślesz mu ten niedziałający.

A opakowania nie warto rozpruwać ani niszczyć w żaden sposób, bo nigdy nie wiadomo czy towaru nie trzeba będzie zwracać, albo wysyłać do naprawy na gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałem rozpruć pudełko bo inaczej bym się nie dostał do środka. Kupiłem w Mega majstrze. W ogóle np zasilacz był zapakowany w rozerwany i podziurawionym pudełku i wyglądało jak psu z gardła. Jakbym np dla kogoś na prezent to robił to wstyd byłoby takie coś dać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii formalnej - nie ma obowiązku zwracania niesprawnego sprzętu w oryginalnym opakowaniu i widzimisię sprzedawcy nie ma tu zastosowania. Jeżeli będziesz odsyłał padniętą szlifierkę w nieoryginalnym opakowaniu to zadbaj o solidne zabezpieczenie - żeby sprzedawca nie mógł potem twierdzić że była sprawna tylko została uszkodzona w transporcie na skutek niewłaściwego zapakowania. Ściskam kciuki za skuteczne załatwienie sprawy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.