Skocz do zawartości

Zaginarka do elementów fototrawionych


Przemek R

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 months later...

Witam

A może taka giętarka Was zainteresuje  ? :)

To jest model z łamanym stolikiem co znacznie ułatwia wyginanie długich elementów. szerokość robocza to 180 mm. Można blaszki zaginać do 135 stopni. Stolik wykonany z mosiądzu a nóż z pazurami z stali ulepszonej C45. głównie przeznaczona do blach mosiężnych o grubościach 0,1-0,3 mm Giętarka nie boi się blach nie podtrawianych, co pozwala na gięcie elementów wykonanych samemu  :) Nóż można obracać o 180 stopni co pozwala na wyginanie długich elementów jak i    drobnych po stronie pazurów.  Na filmie widać gięcie blach nie podtrawianych  :)

 

Oczywiście sam wykonuję całą giętarkę od podstaw. 

 

Pozdrawiam
Romanov 

 

 

1.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

8.JPG

23.JPG

6.JPG

16.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ze stolikiem fajny. Ale Twoja zaginarka niestety jest mało użyteczna do tworzenia więcej niż jednej płaszczyzny zagięcia. Szczególnie przy drobnych blachach.

U Ciebie grubość ostrza nie pozwala na stworzenie małych zamkniętych profili. Poza tym przydałaby się miejscami większa przestrzeń między pazurami. 

Żeby wyjaśnić - chodzi mi o te wymiary. Tu masz przykład jak wygląda dobra zaginarka ze Small Shop:   

5SPD_11_1024x1024@2x.thumb.jpg.d6145a0df7f55a0e519cfb1c1e6857a1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem :)

Aczkolwiek robiłem kilka pod dyktando użytkownika. Czyli jeśli klient chce inne rozmiary i odległości miedzy pazurami to jest to do wykonania bez dodatkowych kosztów.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o tym chciałem napisać że ta giętarka dla modelarzy budujących modele w skalach 1:350 czy 1:700 to tak jak dać kowadło zegarmistrzowi. Tam detale sa malutkie więc tą  giętarką  nie bardzo ale już  modele w 1:35 i większej skali 1:24 1:32 1:16 itp to jest jak najbardziej cool. 

Przypomnę że jeśli chodzi o stronę z tzw pazurami jestem otwarty na wszelkie indywidualne potrzeby  kolegów :)

 

Pozdrawiam

Roman-ov

Edytowane przez Romanov
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dobry,

odgrzewam temat, chciałbym sobie kupić zaginarkę, giętarkę.

Potrzebuję waszej porady, na co zwrócić uwagę, jaką polecicie etc.

Na szybko namierzyłem :

Trumpeter 09931 Zaginarka do elementów fototrawionych

https://www.mojehobby.pl/products/Zaginarka-do-elementow-fototrawionych.html

 

RP Toolz PIRANHA 300 / zaginarka do elementów fototrawionych

https://agtom.eu/zaginarki-do-blaszek/346211-300-mm-long-pe-tool.html

 

Zaginarka Rafhart V3 - Photo Etch Bending Tool

https://agtom.eu/zaginarki-do-blaszek/344097-zaginarka-rafhart-v3-photo-etch-bending-tool.html

 

O zaginarce Rafharta słyszałem wiele dobre ale tutaj jest akurat nie dostępna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Solo napisał:

Najlepsze zaginarki robi The Small Shop. Wadą naturalnie jest wysoka cena, jak to zwykle bywa.

 

16 minut temu, mbrnnr napisał:

Bierz RP Toolz, wystarczy nawet 135mm. Mam, jest komplet stalowa, sprowadza się bardzo dobrze. 

Jaka jest różnica między the small shop a RP Toolz ?

W jej wielkości ?

np. między takimi :

http://www.m-zone.pl/zaginarka-do-elementow-fototrawionych-8-calowa.html

http://www.m-zone.pl/zaginarka-do-elementow-fototrawionych-5-5-calowa.html

a

https://agtom.eu/zaginarki-do-blaszek/346211-300-mm-long-pe-tool.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RP Toolz robi niezłe narzędzia, ale jakościowo raczej daleko im do The Small Shop. Pytanie czego potrzebujesz od takiej zaginarki, obejrzyj sobie jak wyglądają ich kształty, która daje więcej możliwości. The Small Shop raczej wygrywa tutaj na każdym polu, poza ceną naturalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aluminiowa linijka zawsze dawała radę. Chyba, że chodzi o produkcje masową.

Do zaginarek "stacjonarnych" mój stosunek jest raczej obojętny.

Zastawiałbym się nad zaginarką z zawiasem... Inny koszt prawda, ale funkcjonalność kasuje linijkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Bengal napisał:

Ja mam 135 do lotnictwa 1/72-1/32 i do pancerki 1/48-1/35. 

Jakościowo nie ma różnicy, obie są stalowe -  i to jest najważniejsze, ale w okolicy jajek bardziej łaskocze ta droższa. Jeśli chcesz wydać więcej, to tak zrób. Jeśli kupisz tańszą, zostanie Ci kasa na inne pierdoły i niczego Ci nie będzie brakować. Sam szukałem długo, macałem różne, nawet customy z Czech za kupę forsy i nie widziałem głębszego sensu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

To może dodam swoje trzy grosze.

Kupiłem sobie zaginarkę RP Toolz Piranha 135. Na razie testowana do blaszek okrętowych w skali 1/350. Bardzo dobra jakość wykonania, mocna stal, sprężynki, precyzja wykonania itd , jednak denerwują mnie jej dwie cechy:

- blat z wyszczotkowanej (?) stali która mocno odbija światło. Bliki utrudniają obserwację pracy i męczą wzrok.

- dość krótkie zęby. Mimo, że całe narzędzie ma całkiem sporą długość i znaczną ilość zębów, nie jest tak użyteczne, jak mogłoby być. Na przykład schody w 1/350 to zabawa na parę podejść - a wystarczyłoby zrobić ząbek kilka milimetrów  milimetrów dłuższy.

Oczywiście, nie sa to wady dyskwalifikujące, ale warto zdawać sobie z nich sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
1 godzinę temu, BHmodels napisał:

Szczerze to najbardziej się opłaca zrobienie zaginarki własnej roboty za ok 20/30zł 

Szczerze kolego, to chyba nie wiesz o czym mówisz...

Pokaż taką zaginarkę a potem pokaż jak zaginasz na niej typowe "pudełeczko" z blachy o boku 2mm lub reling okrętu długości 4cm.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kostku,

to dobrze że masz pasję. Taką młodzież należy wspierać,. Jak najbardziej znajdziesz tu miejsce, gdzie będziesz mógł sie wiele nauczyć. Mnie kiedyś uczono, że jak się wchodzi do kogoś, to na początek należy raczej więcej słuchać niż mówić. To jest niegłupia zasada. Czytaj, szukaj, analizuj. Potem pytaj, jeśli czegoś nie wiesz. Naprawdę, skup się na razie na więcej na słuchaniu i próbach zastosowania porad w swoich pracach, zadawaniu pytań, jeżeli chcesz być poważnie traktowany (nie zaś jak uciążliwy spamer).

 

Co do Twojego patentu: do prostych kształtów, takich jak piszesz, nadaje się (i to lepiej) większość szerokich i płaskich pęset, płaskie cążki, również szczęki suwmiarki. Zawsze można sięgnąć też po klocki Lego. Myślę, że można sporo podobnych mikropatentów wykombinować. Ale w jaki sposób chciałbyś swoim patentem zagiąć różnego rodzaju małe i skomplikowane, "pudełkowate" kształty, to nie wiem.

Pozdrawiam,

Michał

Edytowane przez socjo1
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co pokazałeś, nie jest lepsze do zaginania blaszek niż przyzwoite szczypce. A nawet gorsze, bo do precyzyjnego zaginania potrzebne są ostre krawędzie i minimalny prześwit. Tu tego nie ma. Sorry chłopie, ale z tą "zaginarką" polegniesz na ciut bardziej wymagających blachach.

Dobrze, że sam eksperymentujesz i dłubiesz we własnym zakresie. Pokaż innym co zrobiłeś, zapytaj o opinię - to też jest ok. Ale nie sugeruj, że ta prowizorka to dobre rozwiązanie dla każdego.

 

Edytowane przez HKK
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram...próbuj, sprawdzaj, kombinuj, myśl.

Doświadczenia nikt Ci nie zabierze, nabytych umiejętności także.

Co do zaginarki: fajna, teraz powyginaj trochę blach, sprawdzisz + i - swojego pomysłu.

Ożebrowania kabiny rwd 6 tym już nie wygniesz...ale próbuj.

 

P.S używa ktoś zaginarki Trumpka?

 

 

Edytowane przez myszaty
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś szkoda mi było kasy na "prawdziwą" zaginarkę i dobrym pomysłem wydała mi się taka fototrawiona od Radu Brinzana (RB).

PXL_20220218_121501630.thumb.jpg.3f67f1bc30276f5eb2c1096810e892e9.jpg

Wygląda atrakcyjnie, ale w praktyce działa słabo. Górną płytkę trzeba przyciskać palcami i docisk nie jest równomierny. Blaszka na zawiasie służaca do wyginania bardziej przeszkadza niż pomaga. Do gięcia większych elementów narzędzie się nie nadaje, a do drobiazgów lepsza jest pęseta lub suwmiarka.

Nie było rady, kupiłem klasyczną:
PXL_20220218_121635733.thumb.jpg.0b6b9c47976e879697cccdc3a5cbf86e.jpg

Do 1/72 całkowicie wystarcza ten rozmiar. A jak na taką małą zaginarkę, ma całkiem spory komplet zębów. Solidna, mosiężno-stalowa. Te "ameliniowe" mnie nie przekonują.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HKK A czyj to wytwór?

 

W kontekście swojej poprzedniej wypowiedzi nt. RBToolz (chyli chyba też Radu Brinzan) dopiszę, że istotnie spróbuję być może blat roboty poczernić jakimś chemicznym czernidłem - "oksydą na zimno". Póki co jestem ciemny w tym temacie, ale będę dawał znać, jak się sytuacja rozwinie. 

 

No i jeszcze jedno. Jak komuś zależy na wyrobach tej firmy, to niech się śpieszy, ponieważ zawiesili działalność bodajże w 2020r.

Pozdrawiam,

Michał

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, socjo1 napisał:

A czyj to wytwór?

A, żebym ja to wiedział! Kupiłem kiedyś na Telford w jakimś stoisku. Potem już nigdy tego nie widziałem, a i w necie nie mogę znaleźć. Są owszem nawet bardzo podobne, ale już uboższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, HKK napisał:

Solidna, mosiężno-stalowa

 A jakiej marki  to ustrojstwo???

Bo w naszych sklepach takiej nie widziałem, a wygląda solidnie.

 

 

Ściąga uwagę :mrgreen:

 

Edytowane przez myszaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.