Jump to content
Tap-chan

Aerograf cz.2

Recommended Posts

Posted (edited)

Jak ktoś chce, to cienką kreskę rysował. Mi głównie jego ergonomia nie leżała. Nie ujął mnie niczym szczególnym, żeby zostawić sobie jako trzeci aerograf.

Może jescze ten znany modelarz by się wypowiedział, to by była jasność.

Edited by karambolis8

Mnie to jakoś zniechęciło do tej marki zdecydowanie.

Procon boy Double action albo lepiej Double action Platinium ściągnięty z Japonii. Będzie ciut droższy od Ultry, ale tez zdecydowanie lepszy

Jeśli budżet pozwala, to nawet Iwatę z rynku lokalnego of kors. 

1 godzinę temu, mbrnnr napisał:

Sparmax SP-35. Świetnie wykonany i najbardziej uniwersalny aerograf za śmieszne pieniądze jaki znam. Każdy, kto go kupił rzucił Ultrę w kąt. 

https://www.airbrush4you.de/en/sparmax-airbrush-sp-35c/airbrush/a-884026/

Tutaj taniej, łącznie z kosztami wysyłki o ~€10 

https://www.pk-pro.de/Sparmax-SP-35c-Airbrush

• Like 1

Posted (edited)

Kompresor AS-186/pochodna (np. https://www.mojehobby.pl/products/Kompresor-A5000.html) + wężyk (np. https://www.mojehobby.pl/products/AA-24-Waz-do-aerografu-1-8-1-8-1.8-m.html) + pojemnik, który posłuży również jako stojak (https://www.mojehobby.pl/products/Pojemnik-do-czyszczenia-777A.html).

Edit

Ja polecam także zakup/budowę budki do malowania, ale na początek od biedy dobrze wentylowane pomieszczenie wystarczy. Tylko maska 3M z serii 6000 to moim zdaniem obowiązkowa inwestycja. Nawet, jeżeli zamierzasz maziać błotem Vallejo-pochodnym to i tak lepiej, jeżeli drobinki farby nie trafią do płuc.

Edited by Tap-chan

Godzinę temu, Pinio_Kce napisał:

Ok to aerograf mamy chyba wybrany... a co zreszta? Co potrzebuje? Co polecacie? ...

Jeszcze tylko jedno... tutaj jest dysza 0,35; nie za duża aby malować detale, linie itd?

Na drobinki farby, to maska przeciwpyłowa powinna wystarczyć. Nie przesadzajmy. 

4 minuty temu, Pinio_Kce napisał:

Jeszcze tylko jedno... tutaj jest dysza 0,35; nie za duża aby malować detale, linie itd?

Linie poniżej 0.5mm wystarczy? 

10 minut temu, HKK napisał:

Na drobinki farby, to maska przeciwpyłowa powinna wystarczyć. Nie przesadzajmy.  

Wydaje mi się, że może drobinki farby w jakimś stopniu wyłapie, ale pozostałych substancji chemicznych już nie i wszystko wyląduje w twoich płucach.

Sam smród którego maska przeciwpyłowa nie wyłapie, od którego boli głowa zawiera jakieś świństwo, a maska 3M tak.

Także polecam maskę 3M.

Posted (edited)
10 minut temu, mbrnnr napisał:

Linie poniżej 0.5mm wystarczy? 

Jakie ustawienia kompresora i jaka odległość? Tak z ciekawości.

I jeszcze odnośnie Sparmax-ów - może ktoś wie czym się różnią modele a, b, c, f (cena praktycznie ta sama :) )

Edited by Kon_Bar

@Kon_Bar - wersje różnią się tylko ostatnim elementem aerografu - może być z regulacją skoku iglicy, pełny bez regulacji itp. Reszta taka sama. 

Ustawienia tak na oko jakieś 0.8-1bar, zdjęta osłona iglicy i nie wiem, dwa, trzy milimetry? Tak jak do malowania detali. 

11 godzin temu, jawkers napisał:

Także polecam maskę 3M.

Potwierdzam moim doświadczeniem. Maska przeciwpyłowa nie wychwytywała chemii zawartej w farbach Tamiya TS.

Cztery lata temu kupiłem dla siebie i syna półmaski JSP Force 8, go były tańsze niż 3M. Używamy — jest OK. Filtry są czytelnie pooznaczane co ułatwia szybkie rozpoznanie kategorii ochronnej.

Posted (edited)

Co byscie wybrali do duzych powierzchni, podkladow? chodzi o cos z dysza 0,4-0,6mm. Osobiście zastanawiam sie pomiędzy Ultra z 0,4mm a proconboy LWA 0,5 (normalny nie z triggerem)? Jest cos jeszcze na  cos zwrócić uwagę?

Edited by Bobek

Zdecydowanie PS-290. Jeśli inwestować w Iwatę, to tylko w pistolet natryskowy, z regulacją iglicy, strumienia itp. RG/LPH i podobne. 

10 godzin temu, kjp_a_man napisał:

Potwierdzam moim doświadczeniem. Maska przeciwpyłowa nie wychwytywała chemii zawartej w farbach Tamiya TS.

Cztery lata temu kupiłem dla siebie i syna półmaski JSP Force 8, go były tańsze niż 3M. Używamy — jest OK. Filtry są czytelnie pooznaczane co ułatwia szybkie rozpoznanie kategorii ochronnej.

Ale to właśnie pigment jest potencjalnie najbardziej szkodliwy. Cząstki stałe będą przez jakiś  czas zalegać w drogach oddechowych.

Więc w przypadku akryli wodnych i spirytusowych, maseczka przeciwpyłowa powinna dać wystarczającą ochronę.

A co do tej "chemii" zawartej w farbach rozpuszczalnikowych, to też nie dajmy się zwariować. Ona nie jest toksyczna, bo nikt by jej nie dopuścił do sprzedaży. Jej skutki to typowo nudności i zawroty głowy. I to przy "przedawkowaniu". Zresztą sprawa indywidualna. Na niektórych działa luż w niewielkim stężeniu, na innych prawie wcale.

Trwałe skutki dla organizmu to zapewne lata regularnego wdychania w dużych dawkach.

Komuś przeszkadza zapach lub lubi dmuchać na zimne - niech zakłada rozbudowane maski. Daleki jestem od tego, aby krytykować ostrożność. Ale paniki nie siejmy.

Szczerze mówiąc do tej pory to ja przez te wszystkie lata malowałem bez maski. Chyba jednak to zmienię.

Na buteleczce Tamki jest napisane, że zawiera substancje, które powodują raka. Więc ja wolę jednak nie dokładać swojemu organizmowi.

• Like 1

Nie musisz używać maski kiedy nie kleisz modeli. 

17031937.jpg

Raka to powoduje samo wyjście z domu, nie dajmy się zwariować ludzie.Mam znajomych co prowadzili mega zdrowy tryb życia, uprawiali sporty + żeby było śmieszniej wszędzie widzieli swojego boga, na ścianie, w fusach czy na drzewach.Przeszedł niefartowny dzień kiedy dowiedzieli sie że mają raka.Zgon

Po co sobie zaprzątać głowe jakimiś maskami.Ja sobie nie wyobrażam maski przy malowaniu, siedzisz w jakiejś cholernej zbroi na gębie.Co kto lubi

Raka to powoduje samo wyjście z domu, nie dajmy się zwariować ludzie.Mam znajomych co prowadzili mega zdrowy tryb życia, uprawiali sporty + żeby było śmieszniej wszędzie widzieli swojego boga, na ścianie, w fusach czy na drzewach.Przeszedł niefartowny dzień kiedy dowiedzieli sie że mają raka.Zgon
Po co sobie zaprzątać głowe jakimiś maskami.Ja sobie nie wyobrażam maski przy malowaniu, siedzisz w jakiejś cholernej zbroi na gębie.Co kto lubi
Ale po co sobie świadomie dokładać?

Świadomie to sobie moim zdaniem dokłada górnik w kopalni który wie dobrze, że tyrając dwie szychty za pare lat będzie miał dziurawe płuca.Ja se zmaluje jeden model na tydzień i jakoś specjalnie mi to nie powinno szkodzić :)

• Like 1