Skocz do zawartości

"1492 - Odkrycie Raju" - SANTA MARIA 1/75


lesio-69

Rekomendowane odpowiedzi

Noooooooo!! W końcu Kolega się pochwalił dłubaniną:piwo:

 

Jest na czym oko zawiesić. Palenisko jak prawdziwe - mam nadzieję że odrobina prawdziwego popiołu znajdzie tam swoje miejsce

 

Zawsze podziwiałem "żaglowców" za dłubaninę przy olinowaniu. Zapowiada się piękna pajęczyna

 

Całościowo - cudnie

 

Miłego urlopu i czekam na postępy

 

Popiołu na palenisku raczej nie będzie, ale garnki są w planie. A praca przy olinowaniu dopiero się zaczyna. I to najbardziej w żaglowcach lubię. Szkoda, że na Santa Marii nie ma go aż tak dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nastąpił czas obwiązywania want na jufersach. Zacząłem od grotmasztu. Wanta obwiązywana jest na jufersie zgodnie ze wskazówkami zegara. Potem skrzyżowanie krótszego końca wanty z dłuższym i końcówka wanty przywiązana do jej dłuższego biegu ponad jufersem zawsze z prawej strony tej wanty. Stąd na prawej burcie wolny (krótszy) koniec wanty będzie skierowany w stronę dziobu a na lewej burcie w kierunku rufy. Żeby odległości pomiędzy jufersami były jednakowe wygiąłem sobie takie druciki.

 

lP1jcPh.jpg

 

Druciki wkładane w jufersy, zabezpieczone z drugiej strony spinaczem i jazda z obwiązywaniem.

 

Co2V2NZ.jpg

 

Po obwiązaniu wychodzi nam coś takiego ( nie obcięte końce przewiązów, stąd tak dziwnie to wygląda)

 

vJukvkJ.jpg

 

Teraz kolej na wiązanie talrepu. Talrep to związane ze sobą 2 jufersy.

 

smoiuen.jpg

 

e6FuJWN.jpg

 

Wiązanie talrepu zgodnie z poniższym schematem

 

vpht5CC.jpg

 

sQrEvDU.jpg

 

Żeby przy wiązaniu talrepów nie przegiąć masztu w jedną stronę, to talrepy wiążemy naprzemiennie ( tak jak zakładane były wanty - prawa burta, lewa burta). Samo wiązanie talrepów jest bardzo proste. Dużo gorzej wykonuje się obwiązywanie jufersów. Ponieważ nie przemyślałem sprawy i obwiązałem 8 jufersów z jednej burty to na razie mogłem wykonać tylko 2 talrepy. A gdybym obwiązał po 4 jufery na każdej burcie to bym miał 8 talrepów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej niż jak to zrobić bardziej bym się zastanawiał nad kolejnością. Mam książkę gdzie większość lin i wiązań jest rozrysowana. Natomiast zrobić to tak żeby sobie nie utrudnić dostępu do kolejnych lin to już jest logistyka. Patrzę z zainteresowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W szaleństwie jest metoda

 

Niech się Kolega tylko nie zasznuruje i kończy jak najszybciej

 

Coś czuję że szykuje się piękny kawał żaglowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejność jest istotna, ale dostęp i tak się utrudni :P

W tym przypadku jeszcze nie tak bardzo, ale taki kliper herbaciany

 

Masz rację odnośnie olinowania. Karawela nie ma tak skomplikowanego olinowania. Można rzec, że jest wręcz ubogie, ot takie parę lin. Kliper herbaciany ma o wiele więcej, ale o tym się też przekonamy. W planach jest

 

SNuDWIL.jpg

 

Ale poszaleć to dopiero można przy okrętach liniowych przełomu XVIII i XIX wieku

 

tLXFE1L.jpg

 

Też leży w zakamarkach szafy i czeka na swoją kolejność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się zanosi na niezłą serię. Miałem kiedyś Victory, ale oddałem w inne ręce. Ja bym go ładnie nie wykonał, a szkoda było niszczyć model. Niemniej będę czekał na te relację.

A na razie patrzę dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się zanosi na niezłą serię. Miałem kiedyś Victory, ale oddałem w inne ręce. Ja bym go ładnie nie wykonał, a szkoda było niszczyć model. Niemniej będę czekał na te relację.

A na razie patrzę dalej.

 

Kolekcja jest tak naprawdę dużo większa

 

qaGyrJj.jpg

 

9qkmBXN.jpg

 

gmtascH.jpg

 

mjDALmC.jpg

 

zLUXWZY.jpg

 

1EfLJ7y.jpg

 

WCfrHBT.jpg

 

I do tego 2 model w trakcie pracy

 

Golden Hind

 

LE CHEBEC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowem typowy Modelarz - kupujesz więcej niż jesteś w stanie przerobić!

 

P.S. Mam podobnie

 

A zamieściłem tylko zdjęcia żaglowców.

Okręty z wieku pary też leżakują spokojnie w szafie: Variag, Mikasa , Cesarewicz, Graf Spee.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zamieściłem tylko zdjęcia żaglowców.

Okręty z wieku pary też leżakują spokojnie w szafie: Variag, Mikasa , Cesarewicz, Graf Spee.

 

itooI0c.jpg

 

Z obliczeń wynika że to starczy na jakieś sześć- dziesiąt lat

 

Odnoszę wrażenie że Kolega nie jest w tym chomikowaniu odosobniony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja np. nie gromadzię, przynajmniej nigdy nie gromadziłem i dopiero jak o tym napisaliscie zdałem sobie sprawę z tego, że mam 5 okrętów do złożenia i jedna ciężarówkę - przyciegam że nie mam pojęcia skąd się wzięły w mojej szafie

 

A swoją drogą świetnie Ci idzie, ja jakoś nigdy nie miałem zajawki na żaglowce, ale podziwiam za jakość wykonania i checi w ich robieniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No.. panowie (i panie).. W kompleksy właśnie wpadam z moim jednym pływadłem w szafie..

Ale nikt nie przebije tego gościa!:

 

http://www.shipmodels.info/mws_forum/viewtopic.php?f=12&t=14416&start=300#p305460

 

No chyba, że on po prostu mieszka w sklepie modelarskim

 

BTW, zaglądam tu czasem do Twojej Marii, świetna robota. Dla mnie czarna magia choćby z powodu żaglowcowego żargonu. Połowy postów nie rozumiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nikt nie przebije tego gościa!:

 

obDzmYg.jpg

 

 

podpis na zdjęciu głosi - "mój pokój"

 

I to jest prawdziwa pieczara prawdziwego modelarza - wzorzec godny naśladowania

 

 

Połowy postów nie rozumiem

 

Nie jesteś w tym odosobniony, co jednak nie przeszkadza cieszyć oczęta piękną modelarską robotą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nikt nie przebije tego gościa!:

 

obDzmYg.jpg

 

 

podpis na zdjęciu głosi - "mój pokój"

 

I to jest prawdziwa pieczara prawdziwego modelarza - wzorzec godny naśladowania

 

 

Choopie pieczara ? Ten pokój jest jak połowa mojego mieszkania, które będę spłacał przez kolejne 30 lat , juz nie wspomne że zawartość tego pokoju to 3/4 mojch rocznych zarobków, o ile nie całe roczne zarobki chociaż nie ma co się śmiać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

BTW, zaglądam tu czasem do Twojej Marii, świetna robota. Dla mnie czarna magia choćby z powodu żaglowcowego żargonu. Połowy postów nie rozumiem

 

Jeszcze nawet tak naprawdę nie stosowałem żaglowcowego żargonu. Dopiero się zacznie. Ale zawsze staram się co nieco tłumaczyć na ludzki język.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdałem sobie sprawę z tego, że mam 5 okrętów do złożenia i jedna ciężarówkę - przyciegam że nie mam pojęcia skąd się wzięły w mojej szafie

Może Twoja lepsza połowa skitrała je tam na prezent dla kogoś innego a Ty sobie bierzesz i dłubiesz BEZPRAWNiE!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdałem sobie sprawę z tego, że mam 5 okrętów do złożenia i jedna ciężarówkę - przyciegam że nie mam pojęcia skąd się wzięły w mojej szafie

Może Twoja lepsza połowa skitrała je tam na prezent dla kogoś innego a Ty sobie bierzesz i dłubiesz BEZPRAWNiE!

 

Haha o tym nie pomyślałem A jesli ma kochanka, który też sklejka modele? A co jeśli zacznie przychodzić i składac moje modele? Np wychodzę do pracy, on przychodzi, ja wracam a tutaj kadłub pryśniety bezbarwnym... Hmmm... tyle pytań, a tak mało odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.