Skocz do zawartości

ORP Nurek skala 1:144 scratch na podstawie wycinanki GPM


Marudek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 270
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam,

 

No teraz to "ni ma lipy" - muszą być pasy poszycia (tylko jeszcze nie wiem jak ja to zrobię...)

 

A wczoraj zacząłem kończyć nadburcia

 

Rv24o8t.jpg

 

W planach na dziś - dokończyć nadburcia, dodać kilka szczegółów i rozkminić jak wykonać pasy poszycia. Gdybym posłuchał greifa to teraz miałbym pewnie tyle wydmuszek, że mógłbym z nich powycinać pasy... Ale jeszcze coś wymyślę

 

Pozdrawiam,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie! Kibicuję z całego serca ale przy tak zawrotnym tempie powinieneś się wyrobić do końca konkursu. Trzymam kciuki bo jest na co popatrzeć!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kapitanie, ale i tak tempo nie jest takie jakbym chciał

 

W miniony weekend udało mi się nieco "uplastycznić" nadburcia. Te odbijaki na rufie zrobione są z rozciągniętych ramek oklejonych kawałkami siatki ze wstążki do zdobienia laurek (mam życiowy zapas ).

 

5dop6p2.jpg

Lczhrrz.jpg

 

Wytrasowałem też pokłady. Po prostu na kawałek foli PVC nakleiłem wyrysowany pokład i ciąłem przez papier mocno stępionym nożykiem. Dzięki temu nożyk przechodził przez papier ale w plastiku zostawiał bardziej wgniecenie niż cięcie. Potem całość przetarłem papierem wodnym, którym wcześniej polerowałem "amelinum". Dzięki temu pył aluminiowy utkwił pomiędzy deskami pokładów. Potem miejscowo ale nierównomiernie oczyściłem wierzch pokładów czystym papierem wodnym. A na to przyjdą zabiegi malarskie podobne do tych jakie stosuje kolega lesio-69

 

ckDu1bQ.jpg

 

A tak wygląda kadłub z wpasowanym pokładem (wiadomo pokład sterówki będzie piętro wyżej :P )

 

3cdJtVU.jpg

054LAi7.jpg

 

Plan na dziś: bulaje i może wreszcie namalowanie pasów blachy poszycia. Trochę mam przed tym stresa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, plan na dziś wyrobiony. Myślę że jak na pierwszy raz - pasy poszycia ujdą w tłoku

Maskowanie wcale nie było tak ciężkie jak się spodziewałem. Zdjęcia jutro (tzn za parę godzin).

 

Gała jak myślisz jakie długie powinny być te pasy poszycia? Tzn w jakich odstępach mam zrobić cieniowanie krawędzi poszczególnych pasów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej obiecane zdjęcia. Bulaje zrobione są z rurki mosiężnej 2 mm pociętej na plasterki 0,6 mm. Wcześniej planowałem kilkumilimetrowe odcinki wkleić w nawiercone w burtach otwory, ale zrezygnowałem z tego pomysłu już po wywierceniu pierwszej dziury (słabo to wyszło).

 

Ogólnie podobają mi się te pasy poszycia. Myślałem, że wyjdzie to gorzej, choć pewnie czujne oko modelarza dostrzeże jeszcze niedociągnięcia Następnym razem zabiorę się za malowanie tych pasów troch wcześniej - jak radzi kolega Szydercza Gała No i zabiorę się za to ze świeżą puszką sprayu, bo w tej którą malowałem już kończy się ciśnienie i lubi pluć...

 

A wyszło tak:

fSitzw7.jpg

XwsEglZ.jpg

sCv8bX3.jpg

 

Teraz przed malowaniem pokładów, chciałbym jeszcze zrobić pokłady łodziowe. Zauważyłem jednak, ze wbrew temu jest w wycinance i w planach - oba pomosty łodziowe były równe (przynajmniej mnie się tak wydaje). Na zdjęciu niżej żółtą strzałką zaznaczyłem miejsce dokąd sięga prawo-burtowy pomost. czerwoną strzałką zaznaczyłem barierkę która jest pominięta w planach i w wycinance. A Wy jak to widzicie?

 

AvkXf0c.jpg

pgm2Tzn.jpg

GaANgwF.jpg

 

Pozdrawiam,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszycie spawane czy nitowane I tam układa się w pasach. Ja raczej martwiłbym się o ich kolejność. Mam teraz tylko telefon więc fotki widzę tyle o ile, ale zazwyczaj pierwszy pas od stępki jest wklęsły a następny nituje sie lub spawa na niego.

 

EDIT: Teraz widzę że na fotce do odbojnicy jest 5 pasów a na Twoim tylko CZy. Co to za odstawianie lipy????

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się wydaje, że ten pokład kończy się mniej więcej w połowie lub 2/3 pomiędzy planami, a tym co narysowałeś. zwróć też uwagę, że podstawy łodzi są bliżej osi kadłuba, więc być może ten pokład był nieco węższy niż na planach i kartonówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie Czyli nie ma błędu w tym że machnąłem pasy - gorzej z ich kolejnością... Po prostu zamaskowałem co drugi i psiknąłem. Tego już nie będę poprawiał. Ale z pewnością uwzględnię to w kolejnych modelach. A dzięki Tobie Gała spodobały mi się carskie czajniki A co myślisz o długości poszczególnych pasów? Ile cieniowanych łączeń powinienem namalować na każdej długości? I zapewne zakładki szły od dziobu do rufy...

 

SnaQ dzięki że zwróciłeś mi uwagę na umiejscowienie legarów szalup. Pokład łodziowy wygląda jakby był szeroki na 5 desek i takie zrobię u siebie. O żurawikach było już w podlinkowanej tu relacji z Konradusa. Wydaje mi się że szalupy musieli spuszczać na wodę dyndając nimi zygzakiem pomiędzy żurawikami... Racja, że długości obu pokładów nie były równe ale ten po prawej burcie na pewno był dłuższy niż w wycinance.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadłub buduje się od rufy. Więc tył płyty nałożony jest n.a. przód płyty za nią. Co do rozmiaru to trudno powiedzieć do czjników jak raczysz je nazywać to mam kilka oskórowanych kadłubów z podanymi wymiarami, ale są to konstrukcje nitowane I dobre 30 lat starsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.