Jump to content
czesiek

Zakupy za granicą

Recommended Posts

Jeśli nie tutaj to zamieściłem-sory, ale nie wiedziałem gdzie to wpisac, a temat mnie bardzo zaciekawił. Trafiłem fuksem na takie coś...https://hlj.com/product/FUJ60017 i oczom nie wierzę patrząc na cene: 600 zł...U nas w sklepie kosztuje 1035 zł...Zastanawiam sie czy to cena samego modelu, z przesyłka, wat? Co sie tu kryje dodatkowego? Inaczej mówiąc, ile naprawdę zapłaciłbym za taki model gdybym go zamówił? Na ile to bezpieczne, itd? Nie wyznaję sie na tych wszystkich zawiłościach i gdyby ktos z kolegów był uprzejmy wyjaśnić laikowi w detalach co i jak byłbym bardzo wdzieczny. pozostaje sprawa co taki model zawiera, jak to sprawdzić, jest goły i bosy, ma jakieś dodatki? Jak to jest w rzeczywistości?

Hobby link ma drogie wysyłki, więc sprawdź ile wysyłka wynosi. Zawsze też możesz zrobić symulację zakupu do momentu kliknięcia na -zapłać.

W hlj można kupić dobry towar bardzo tanio, z wysyłką często taniej wychodzi jak w PL.

No ok, ale podkreślam, że nie wyznaję sie na tych zagwosdkach, więc jak mam sprawdzic, gdzie konkretnie ile taka przesyłka kosztuje?

Gdzie wobec tego opłaca sie kupować taniej niz w naszych cudownych sklepach?

Zrób jak napisał klondike.

Dużo zależy od ciężaru modelu. Zazwyczaj azjatyckie sklepy przesyłki do 2 kg wysyłają jako listy i kosztuje to stosunkowo niewiele. Powyżej zaczynają się paczki.

Do wyboru jest też sposób wysyłki - "pocztą lotniczą" - szybko i drogo lub "pocztą lądową (a w zasadzie drogą morską)" - wolniej i taniej.

Na stronie hlj podane są ceny wysyłki -> https://support.hlj.com/hc/en-us/articles/200989664-Shipping-from-Japan

Możesz też sprawdzić cennik poczty japońskiej.

Kombinuj. Póki nie naciśniesz przycisku "kupuję" możesz się wycofać ze wszystkiego.

więc jak mam sprawdzic, gdzie konkretnie ile taka przesyłka kosztuje?

Na 1999.co.jp (tam tez sa okazje!) znalazłem tabelkę z cenami wysyłki w dolarach. Interesuje Cię SAL, bo to chyba najbardziej opłacalne, choc poczekasz do 3 tygodni. Przelicz sobie na PLN.

http://www.1999.co.jp/eng/ems

Najprostsza metoda: załóż konto, wrzuć do koszyka interesujący towar i przejdź proces składania zamówienia do momentu gdy pojawią Ci się koszty transportu. Do tego momentu z reguły zawsze możesz jeszcze zrezygnować z zakupu, zresztą zawsze możesz dopóki nie zapłacisz. To naprawdę jest proste.

Pamiętaj jednak, że kupując w zagranicznym sklepie i płacąc kartą, z reguły płacisz sporo więcej niż Ci się wydaje - to nie jest proste kwota razy kurs jena czy dolara.

Po pierwsze bank - emitent karty (PayPal podobnie) przelicza waluty według własnego kursu, z reguły znacznie wyższego niż oficjalny.

Po drugie - banki często obciążają transakcję dodatkową kwotą za tzw. przewalutowanie, w moim banku to jest przykładowo 5,8% wartości transakcji.

Po trzecie - jeśli masz pecha - paczkę może oclić Ci celnik i zapłacisz VAT (stawka cła na modele zdaje się wciąż wynosi 0% na szczęście). Ostatnio dość często to się dzieje, szczególnie w przypadku paczek przesyłanych transportem powietrznym. Choć na przykład ja wczoraj odebrałem paczkę z Hong Kongu, poczta lotnicza, i cła nie było. Ale ryzyko jest.

Tak więc to że w sklepie w Japonii wydaje się coś bardzo tanie, to nie znaczy że tanio Ci wyjdzie.

Ceny w naszych sklepach też się z czegoś w końcu biorą i nie jest to tylko chciwość sprzedawców i ich wysokie marże.

Rozumiem chłopaki i dziękuję

Generalnie cło zdarza się rzadko (do mnie z Japonii i Chin trafiło już masę paczek, i do niczego nikt się nie doczepił), ale przy tak wielkim, zwracającym uwagę pudle jest to już dość prawdopodobne.

Pamiętaj tylko, żeby nie skąpić do reszty na przesyłce- SAL może i jest sporo tańszy, ale bardziej ryzykowny. Nie bez powodu HLJ i inne sklepy nawet nie dają możliwości wysyłki przez SAL przedmiotów powyżej jakiejśtam kwoty.

Cło się w ogóle nie zdarza, bo jest zerowe.

Zdarzyć się może VAT, jeśli celnik prześwietli paczkę.

Kiedyś to się zdarzało bardzo rzadko, w ostatnich miesiącach znacznie częściej, bo widocznie uszczelniono trochę ten obszar importu indywidualnego.

Przy większym okręcie w skali 1/350 raczej na 99 % zainteresują się nim w UC. Ale nie tylko wielkość ma znaczenie, mniejsze paczki, ale z zadeklarowaną sporą wartością też są najczęściej wyłapywane i o-VAT-owane. Nie miałem nigdy problemów z SAL-em z Japonii, trzeba się po prostu nastawić, że paczka będzie szła od 2 tygodni do miesiąca. HLJ jest jak najbardziej godny polecenia, szczególnie przy wyprzedażach można tam coś okazyjnie kupić.