Skocz do zawartości

Oświetlenie miejsca pracy


J4kub

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zastanawiam się powoli nad zmianą lampki nad biurkiem i w oko wpadła mi taka..

https://vanitysklep.pl/lampa-warsztatowa-sonobella-bsl-03-led-12w-clip?gclid=EAIaIQobChMI3-mp3sfH5wIVw4ayCh1IMwIgEAkYASABEgK3APD_BwE

Lampka ma cztery poziomy natężenia światła i płynną regulację temperatury, ale tylko/aż 12W. Modele tej firmy o numerach BSL-01 i BSL-02 mają większa moc 24W, ale nie mają regulacji parametrów świtała. Czy ktoś miał do czynienia z tymi lampkami i może coś o nich powiedzieć?    

Edytowane przez arhtus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niestety lampa ledowa. Ja do tej pory miałem dwie i źle mi się przy nich pracowało. Była już tutaj dyskusja o oświetleniu warsztatu i wychodzi na to, że najlepsze są lampy albo z żarówkami studyjnymi, albo świetlówkowe, takie jak tak:
https://allegro.pl/oferta/lampa-lampka-warsztatowa-kosmetyczna-biurkowa-6425374840?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_KRK_PLA_Kolekcje+i+Sztuka+-+Kolekcje_+_top_&ev_adgr=Modelarstwo&gclid=Cj0KCQiAmsrxBRDaARIsANyiD1r7EVJmEsvs-cdUnQ8ZmnscVw9jyZvZxngrm0zgiXP2EMXdqu6gGlsaAleYEALw_wcB

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta lampka świetlówkowa, którą zaproponowałeś ma te świetlówki wg mnie beznadziejne, zbyt zimne co widać już nawet na zdjęciach, a lampki z żarówkami studyjnymi trzeba by znowu ze dwie i pozostaje mi taka konstrukcja. Jakoś tak specjalnie to tych ledów bym nie demonizował. W tej chwili mam przerobioną jakąś popularną lampkę na świetlówkę, w którą wcisnąłem nieco ponad metr taśmy ledowej 4000K i ogólnie nie jest tak tragicznie z tymi ledami jak to tutaj przedstawiono. Brakuje mi jednak nieco światła, a i nie jest ono jakoś dobrze rozproszone bo paski mają po 20cm. W tej lampce Sonobella kusi mnie też możliwość zmiany parametrów światła bo zawsze by się jakieś ustawienie pod siebie wybrało. Kwestia tylko czy to nie jest jakiś totalny szajs i jak się ma te 12W do ilości światła z niej wytwarzanego.    

Edytowane przez arhtus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.02.2020 o 19:47, arhtus napisał:

Jakoś tak specjalnie to tych ledów bym nie demonizował.

Ja niczego nie demonizuję, ja po prostu mówię jak u mnie jest: ledowe światło zwyczajnie nie spełnia swoich zadań.
Kiedy maluję to mam taki odblask nawet od matowej powierzchni, że nie do końca widzę co maluję, a kolory się zlewają. Dlatego ja odchodzę od ledów i pewnie kupię tę lampę ze świetlówkami którą mi polecono, bo ponoć bardzo dobrze się sprawdza w modelarstwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówkowe są w porządku.Miałem taką z tą lupą okrągłą.Fajnie daje światło ale ważne aby było białe nie ciepłe bo wszystko potem idzie w sepie.Padła mi ale sama świetlówka ocalała .Za jakiś czas powrócę do takiej samej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.02.2020 o 19:18, arhtus napisał:

 

Lampka ma cztery poziomy natężenia światła i płynną regulację temperatury, ale tylko/aż 12W. Modele tej firmy o numerach BSL-01 i BSL-02 mają większa moc 24W, ale nie mają regulacji parametrów świtała. 

Bla bla bla. jeżeli producent/dystrtrybutor  nie podaje podstawowych parametrów pracy urządzenia (co najmniej strumień a zdałoby sie jeszcze kąt rozsyłu) to trzymałbym sie od tego z daleka. Moc nie ma żadnego znaczenia w parametrach lampy led, ważny jest strumień a regulacja 4 stopniowa  natężenia i temperatury barwowej wskazuje na najtańszy chiński szajsowaty zasilacz. Lampka wygląda dużo ładniej na zdjęciach niż ta świetlówkowa ale w lampce najważniejsze jest światło a nie jej estetyka ?

W tej swietlówkowej wystarczy jako minimum wymienić świetlówki z chinskich nonamów na cos markowego i od razu świeci 2 razy lepiej :) 

Edytowane przez Qz9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma 6500K do czegokolwiek? Ta lampka jest ujowa bo ma słaby statecznik ( a właściwie 3) i dziadowskie świetłówki, które maja złe oddawanie kolorów. Kup sobie w necie świetlówki T5 14W  z philipsa albo osrama  z temp 4000K i będa duzo lepiej świecic niż te chinolskie szajsy. Profesjonalnych z wysokim Ra ( pow 95) i tak nie ma w tym rozmiarze.

o coś takiego: https://www.tim.pl/swietlowka-g5-14w-840-4000k-master-tl5-he-t5-8711500639400-40szt?gclid=EAIaIQobChMIw9_YvZrM5wIVxbYYCh1Jbw3cEAAYASAAEgIjjPD_BwE

albo takiego: https://www.tim.pl/swietlowka-g5-14w-840-4000k-fh-14w840-t5-lumilux-4050300464688-40szt?gclid=EAIaIQobChMI2rmpjpvM5wIVF6maCh0lGAgMEAAYAiAAEgKK4PD_BwE

wszystko jedno która, sa takie same, światło będzie o niego lepszej jakości i na pewno lepsze niż pasek ledowy nieznanego pochodzenia świecący jak koronawirus w UV ? .

Edytowane przez Qz9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki "setap":

IMG_20200212_163715.thumb.jpg.aa353e34a1fb1dafa5b928eb4af1773a.jpg

 2x lampka z Ikei po €11 + 2x świetlówka po €9

https://www.folux.nl/Webwinkel-Product-127469081/Bresser-JDD-8-Daglicht-MushroomLamp-E27--32W.html

Razem jakieś 170zł na oświetlenie.

 

Temperatura barwowa 5300-5500K, ruchome statywy, dzięki czemu można sobie dostosować kąt padania światła "w locie" podczas malowania, ma to znaczenie w niektórych zakamarkach. Przy klejeniu po prostu przesuwam je nad matę i mam takie samo oświetlenie.

Edytowane przez Tap-chan
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

7 godzin temu, arhtus napisał:

No dla mnie barwa światła to jednak jeden z podstawowych parametrów w wyborze oświetlenia. Cóż mi po jakiś super statecznikach jak i tak wszystko będzie niebieskie..

no i to jest problem w dyskusjach z nieoswietleniowcami :) 

Świetlowki i ledy to nie są zarówki, tutaj zawsze musza byc spelnione dwa warunki, zeby swiatlo bylo dobre: dobry zasilacz i dobre zródlo. Napisalem wczesniej: słaby zasilacz i dziadowskie swietlówki dają w efekcie slabą lampke. Zasilacza nie zmienisz, mozesz kupic za jakies  20 zeta 3 dobrej jakosci swietlowki i będziesz mial inną jakość swiatła w tej lampce ( chociaz bedzie ciemniej świeciła, chinole pakują 6500 bo daje najwieksze wrazenie ogromu swiatła, wali niebieskim po oczach na maksa ) Temperature barwowa sam sobie wybierzeszjaka ci pasuje I tak ZAWSZE w tego typu urzadzeniach trzeba wymienic swietlowki, bo producent wklada tam najgorszy badziew.

Cały ten handel odbywa sie na wariackich papierach, w Polsce nikt nie kontroluje firm ledowych np z Allegro zakładających szumne „sklepy”: największy sprzedawca zarowek ledowych na allegro (1,2 mln zeta obrotu miesięcznie) to firma, której żaden produkt nie powinien byc dopuszczony do sprzedazy- nie spełnia podstawowych norm a w opisach 2 krotnie zawyża parametry. Mamy taki system, ze firma wprowadzająca oświadcza na papierze , że spełnia wymogi i sprzedaje, kupuje najtaniej jak się da bo musi być najtańsza i kółko sie zamyka. Inspekcja handlowa, ktora ma to kontrolować sprawdza co najwyzej papiery a nie robi badan laboratoryjnych bo nie ma takich możliwosci. ?  

Pokazujecie produkty, ktore są po prostu fatalnej jakosci ( bo takie są dostepne w detalu) , najtanszy chinski odpadowy wręcz badziew. Cos z tym mozna zrobic ( w sensie poprawic we wlasnym zakresie) ale nie oszukujmy sie, taka dobrej jakosci lampa warsztatowa led po prostu musi kosztować ponad 100$ bo taniej sie tego nie da zrobic. Ale to jest za drogo dla lwiej czesci modelarzy i kołko sie zamyka - stad te wszystkie dyskusje o wymianie paskow ledowych itd.


Najtanszym rozwiazaniem jest po prostu zwykla lampka biurkowa z gwintem i swietlowka foto. Niczego prostszego technicznie i porównywalnego jakościowo nie ma na rynku. Wiem ze to nie jest jakos bardzo estetyczne rozwiązanie ale ono jest naprawde najlepsze i najzdrowsze dla oczu a te mamy tylko jedne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Qz9 napisał:

 

no i to jest problem w dyskusjach z nieoswietleniowcami :) 

Świetlowki i ledy to nie są zarówki, tutaj zawsze musza byc spelnione dwa warunki, zeby swiatlo bylo dobre: dobry zasilacz i dobre zródlo. Napisalem wczesniej: słaby zasilacz i dziadowskie swietlówki dają w efekcie slabą lampke. Zasilacza nie zmienisz, mozesz kupic za jakies  20 zeta 3 dobrej jakosci swietlowki i będziesz mial inną jakość swiatła w tej lampce ( chociaz bedzie ciemniej świeciła, chinole pakują 6500 bo daje najwieksze wrazenie ogromu swiatła, wali niebieskim po oczach na maksa ) Temperature barwowa sam sobie wybierzeszjaka ci pasuje I tak ZAWSZE w tego typu urzadzeniach trzeba wymienic swietlowki, bo producent wklada tam najgorszy badziew.

Cały ten handel odbywa sie na wariackich papierach, w Polsce nikt nie kontroluje firm ledowych np z Allegro zakładających szumne „sklepy”: największy sprzedawca zarowek ledowych na allegro (1,2 mln zeta obrotu miesięcznie) to firma, której żaden produkt nie powinien byc dopuszczony do sprzedazy- nie spełnia podstawowych norm a w opisach 2 krotnie zawyża parametry. Mamy taki system, ze firma wprowadzająca oświadcza na papierze , że spełnia wymogi i sprzedaje, kupuje najtaniej jak się da bo musi być najtańsza i kółko sie zamyka. Inspekcja handlowa, ktora ma to kontrolować sprawdza co najwyzej papiery a nie robi badan laboratoryjnych bo nie ma takich możliwosci. ?  

Pokazujecie produkty, ktore są po prostu fatalnej jakosci ( bo takie są dostepne w detalu) , najtanszy chinski odpadowy wręcz badziew. Cos z tym mozna zrobic ( w sensie poprawic we wlasnym zakresie) ale nie oszukujmy sie, taka dobrej jakosci lampa warsztatowa led po prostu musi kosztować ponad 100$ bo taniej sie tego nie da zrobic. Ale to jest za drogo dla lwiej czesci modelarzy i kołko sie zamyka - stad te wszystkie dyskusje o wymianie paskow ledowych itd.


Najtanszym rozwiazaniem jest po prostu zwykla lampka biurkowa z gwintem i swietlowka foto. Niczego prostszego technicznie i porównywalnego jakościowo nie ma na rynku. Wiem ze to nie jest jakos bardzo estetyczne rozwiązanie ale ono jest naprawde najlepsze i najzdrowsze dla oczu a te mamy tylko jedne.

Dokładnie,To samo się tyczy sprężarek czy aero made in CHRL.Są po prostu tanie i wielu może sobie pozwolić .Idzie za tym badziewna jakość ale...A jak już chcę coś z wyższej półki albo biere albo sobie daję spokój bo LOW Quality mi starczy.I dlatego jakość =CENA Cena =JAKOŚĆ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że nie mając wiedzy specjalistycznej trudno cokolwiek sensownego znaleźć. Są albo tanie, chińskie lampki pośledniej jakości, albo... no albo w zasadzie nie wiadomo co.
Znalazłem coś takiego, świetlówki są chyba dobrej jakości, ale już w opiniach sama lampa ma oceny dość średnie:

https://www.lampy.pl/funkcjonalna-lampa-do-pracy-atelier.html?gclid=CjwKCAiAhJTyBRAvEiwAln2qBxcivFbx8hBoDs-4iYOurK2xHnVCi5xG9_uoczrS3-gdW1KKGSJ2BxoCeRMQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby to powiedzieć...Te same produkty w DE są średnio 2 razy droższe niż z Polsce i klienci z NIemiec robią awantury że Polacy podcinaja im marże. Żaden sklep w DE bez narzutu min 80% nie będzie handlował. Ta sama robota chińskich małych rączek a o "fachowości" sprzedawcy świadczy opis, gdzie są wszystkie parametry ze sobą wymieszane.  jest oprawka żąrówka G5 zamiast świetlówki T5, pozostałe dane wymieszane od sasa do lasa. Jedyna rzeczywista zmiana, która może tam być to odbłyśnik( którego nie ma w tej wersji sprzedawanej w Polsce i wygląda że jest raster aluminiowy, zamiast plastikowego chromowanego  badziewia, które przesłania 1/3 pola świetlówek  w wersji dostępnej w Polsce. Jesli jest ta zmiana rzeczywiście w środku ( a tak  można wnioskować z opisu i zdjęć) to ta lampa świeci o 1/3 lepiej niż tansza polska wersja na tych samych świetlówkach, ale to mozna stwierdzic tylko kupując ta lampę.

Edytowane przez Qz9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Pomyślałem sobie że spróbuję z tą lampą Vellemana, ale okazało się że nigdzie w zasadzie nie ma jej w sprzedaży.
Czy ktoś może wie w jakim sklepie można to dostać w Polsce? Chodzi mi naturalnie o prawdziwą lampę Vellemana, a nie chińskie podróbki których w sprzedaży nie brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej taką?Miałem dosyć długo ale mi padła coś z elektryką .Jarzeniówka mi została będzie na zapas do kolejnej.Daje fajnie białe światło.Ale można dać i ciepłe ale do zabawy kolorami za dużo w sepii wychodzi.Lepiej białe.

image.jpeg.e6f0f7a1c5f10dc5e821bbc2c2f67c20.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, push-up78 napisał:

Nie lepiej taką?Miałem dosyć długo ale mi padła coś z elektryką .Jarzeniówka mi została będzie na zapas do kolejnej.Daje fajnie białe światło.Ale można dać i ciepłe ale do zabawy kolorami za dużo w sepii wychodzi.Lepiej białe.

Wiesz - może, ale nie wiem. O Vellemanie naczytałem się tyle dobrego, że mogę go kupić w ciemno. Ta Twoja może też dobrze świecić, ale wolałbym nie ryzykować.
To będzie moja trzecia lampa w ostatnich kilku latach i nie chcę mi się potem kupować czwartej, bo coś mi nie będzie pasowało. Velleman jest sprawdzony, więc na razie spróbuję go kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, push-up78 napisał:

Nie lepiej taką?Miałem dosyć długo ale mi padła coś z elektryką .Jarzeniówka mi została będzie na zapas do kolejnej.Daje fajnie białe światło.Ale można dać i ciepłe ale do zabawy kolorami za dużo w sepii wychodzi.Lepiej białe.

image.jpeg.e6f0f7a1c5f10dc5e821bbc2c2f67c20.jpeg

Nie jestem pewien w 100 % ,ale wydaje mi się ,że Velleman i ta powyżej to jest to samo. Tylko  Velleman'a dostałem  czarnego.Zakupiłem 2 sztuki , jedną z Niemiec , drugą z allegro i obydwie są made in PRC.

W tej pierwszej po kilku latach użytkowania siadła elektronika (zasilanie świetlówki ), wymieniłem na własnej roboty led'y(temp. 5000 K) , a w drugiej od razu po zakupie zamontowałem świetlówkę.Co muszę przyznać ,że ramie jest bardzo solidne.

Tak to teraz wygląda.

FDjgJ2g.jpg

YRFpHTi.jpg

Edytowane przez zbigi10000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.