Jump to content
J4kub

Oświetlenie miejsca pracy

Recommended Posts

1 minutę temu, Qz9 napisał:

Masz tyle miejsca

Nie mam. Jak robię modela to mam 120% biurka zawalone gratami, jakbym tam miał jeszcze jakieś statywy to bankowo doszłoby do strat w sprzęcie i ludziach. Muszę mieć coś do przykręcenia do blatu.

Statywy na podłodze stawiasz, obok biurka. Nie są specjalnie wywrotne😎

Na podłodze  kłębowisko kabli, kompresor, pedał od proxxona, szafka pod biurkiem - nie ma tam też za dużo miejsca, ciągle o coś zaczepiam.
Nie widzę powodu dla którego świetlówki 5500K miałyby być dużo gorsze od studyjnych 5400K. Jeśli one się nie sprawdzą wezmę tego pseudovellemana i już. Nie potrzebuję idealnego oświetlenia, wystarczy mi przyzwoite.

Przyszły dziś wspominane żarówki, wkręciłem je w te oprawki od Ikei i jak widać na zdjęciu (przepraszam za burdel na stole) ładnie to oświetla. Światła jest raczej dość, zobaczymy jak to się sprawuje przy malowaniu.
Ale na razie zostanę przy tym świetle.

image.thumb.png.8c20054ec5b612ae3e02d6ad97fa13f7.png

Do fotografowania modeli używam zestawu jak w linku:

https://www.cyfrowe.pl/zestaw-oswietleniowy-funsports-zestaw-oswietleniowy-namiot-50x50-cmi-85w-5400k-p.html

Rozstawianie całego bałaganu trochę zajmuje dlatego nie zawsze mam dobre zdjęcia z prac warsztatowych.

Dlatego od jakiegoś już czasu zbieram się do wymiany oświetlenia w moim warsztacie  i nie mogę się zdecydować czy wykonać coś jak kolega Solo (powyżej) czy iść w ledy.
Zastanawiałem się nad zestawem dwóch takich lamp jak w linku poniżej. Co sądzicie o tych lampach. Temperatura barwowa światła wydaję się ok

https://alco.com.pl/lampa-elastyczna-led-7w-czarna-durston-1907,id6274.html

W opcji jest jeszcze taka lampa ze szkłem - 1200 lumenów - 6500 K. Ale tu niestety cena trochę chłodzi entuzjazm. 
https://alco.com.pl/lampa-z-lupa-2-25x-podswietlana-durston-14w-led-5d-1902,id6088.html

Miałem kiedyś podobną lampę do tej z Twojej opcji nr 2 i po pewnym czasie doszedłem do wniosku że daje za mało światła. Co ciekawe nie miałem wtedy wrażenia że generuje te paskudne odblaski które tak bardzo mi przeszkadzają w obecnej.
Ja do ledów już raczej nie wrócę, mam ich dość, zresztą nie raz tutaj były ostro krytykowane.
Chyba jedyne dziś pewne rozwiązanie to albo Velleman, albo lampy z żarówkami studyjnymi.

A jak sprawdzi się do oświetlenia warsztatu żarówka Powerlux 5400K, powiedzmy 30W? 
Testował ktoś kiedyś takie rozwiązanie? 

Ktoś tu chyba ominął post albo 50.

Godzinę temu, Juffre napisał:

A jak sprawdzi się do oświetlenia warsztatu żarówka Powerlux 5400K, powiedzmy 30W? 
Testował ktoś kiedyś takie rozwiązanie? 

Ja testowałem, ale z mocniejszymi niż 30W. Światło jest ok, ale problemem jest znalezienie odpowiedniej oprawki, w przypadku dużych żarówek. No i takie lampy na biurku muszą być raczej 2, bo jedna moim zdaniem to za mało. A tu już kłopot robi się z miejscem. Kilka postów wyżej napisałem jak to u mnie wygląda, na razie te lampy wydają mi się ok, szczególnie że ja mam jeszcze oświetlenie sufitowe z takich żarówek Powerluxa 5400K, więc światła mam sporo. Ale gdybym tego nie miał, to chyba jednak zdecydowałbym się na świetlówki.

• Like 1

Posted (edited)

Hejka,

piszę, bo akurat  na mnie trafiło ze zmianą lampy. Moje poprzednie szlag trafił w przeciągu pół roku. Oczywiście brane na aledrogo, żeby było taniej :lol: 

Teraz stwierdziłem, że jednak warto kupić raz a porządnie. Ponieważ żona jest kosmetyczką, to dysponowała katalogiem takich urządzeń świetlnych do gabinetu. No i trafiło na lampę do manicure, ale nie ledówka tylko specjalna jarzeniówa. Daje fajne czyste białe światło. Niestety, nie jest najtańsza (ca. 2 stówy - nie będę robił tu reklamy więc jak ktoś byłby zainteresowany proszę na PW).

Mam ją dopiero dwa dni, ale w porównaniu do poprzedniczek jest super. Dla mnie najlepsze jest to, że ona jest na tyle duża, że „pokrywa” swoim zasięgiem całe moje biurko warsztatowe.

lampa-01.jpg

lampa-02.jpg

lampa-03.jpg

Edited by Thalgonis

To jest własnie ten slabiutki welleman z beznadziejnymi swietlówkami i plastikowym nibyodbłyśnikiem 😎

OK. Moja strata :-)  Sorka, że zaśmiecam wątek :D

Nie zaśmiecasz, warto wiedzieć że coś takiego jest i że może warto kupić.
Napisz jaki to model, żeby wiadomo było czego szukać.

Cześć,

podczepię się pod temat - nie wiem czy moje pytanie będzie adekwatne do naszego forum ale :) ale zobaczymy

znacie firmę Dazor ?

znalazłem w piwnicy ..

to lampa z świetlówkami chyba, jak na szybko spojrzałem

100893442_559119364791476_2303544879587786752_n.jpg

101393864_251854716161417_6080524967772946432_n.jpg

Dazor w stanach to taka klasyka designu jak fotele Eames :) 

jesli statecznik dziala to zakladasz nowe świetlowki i jedziesz. Ale lepiej sprawdz ile to warte na ebayu, bo moze masz pare setek $ w łapie i nawet o tym nie wiesz 😉

27 minut temu, Qz9 napisał:

bo moze masz pare setek $ w łapie

no właśnie ...

obraz.thumb.png.9353133ae0ea78f8918d6154b3c60538.png

Nie znam się za bardzo na tematach elektryczno-oświetleniowych, chciałem zbudować budżetowe podstawowe oświetlenie z Ikea Tertrial i tej żarówy GlareOne Świetlówka 45W (5400K) E27. Z tym że widzę, że Tertial ma w specyfikacji maks 13W. Będzie to w ogóle działać? Podobne budżetowe lampy choćby z Leroy Merlin mają ten limit ustawiony na 60W, więc nie wiem czy to po prostu jakieś zabezpieczenie na wyrost ze strony Ikei czy jednak powinienem szukać czegoś innego?

Edited by odsb

Podana wartość mocy źródła odnosi się do żarówki bo jak wiadomo w tradycyjnej żarówce moc bezpośrednio przekłada się na ilość wydzielonego ciepła na oprawce.