Jump to content

Oświetlenie miejsca pracy

Recommended Posts

31 minut temu, Klapouch napisał:

Myślałem, ale tak mi się wydaje, że aby strumień światła nie był oślepiający i przez to bezużyteczny musiałbym mieć softbox. Taki softbox to kawał kloca. Musiałby stać na statywie, zapewne za mną, wiec de facto muszę mieć dwa po obu stronach. Taki jeden kosztuje 100 pln x 2 = 200 pln + 2 żarówki 2 x 100 pln = 200 pln i razem mam 400 pln. To więcej niż za vellemana no i zajmuje mnóstwo miejsca. Chyba, ze jest jakaś opcja "mini" softboxa, ale nie sądzę. Fizyki nie oszukasz, jeśli mam duży strumień światła, to muszę mieć dużą powierzchnię, żeby natężenie mnie nie oślepiało. Przynajmniej ja tak rozumiem. 

Kombinujesz za duzo, swiatlo nie musi miec soft boxa, poprostu wkrec to nad poziomem oczu i juz,  ja mam jedna przyklejona nad glowa do polki a druga na jakies lampie stojacej za 40zł z allegro i owinalem sobie alu zeby nieroswietlalo pokoju.

1D53FA8B-64EF-4F06-82F9-6C5572B97EC9.jpeg

Edited by Bobek
  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Pierdu pierdu, dzwoni ale nie wiadomo w której katedrze. Świetlówka i LED technicznie w sensie mechanizmu świecenia to jedno i to samo - UV - Luminofor - Światło widzialne. Ra daje informację w w

Pojawiaja się właśnie paski z wysokim CRI, bo chińczycy zaczeli je robić. charaketrystyka jest taka, że jest nieżle (chociaz ten niebieski pik nie jest dobry)  ale jesli możesz poczekac to wstrzymaj s

Sprawdz (jak się da) jakie to ma RA.  Ja LEDom jeszcze tak nie ufam. Korzystam ze świetlówek min RA 90. 

Posted Images

2 godziny temu, Klapouch napisał:

Wydaje się, że będzie lepiej, przede wszystkim równomierna wiązka, lepsza temperatura, ale nigdzie nie mogę znaleźć współczynnika CRI. 

Nie ma współczynnika CRI bo tam są wymienne świetlówki i w zależności od tego jakie włożysz takie będzie swiatło. Fabryczne sa bylejakie chińskie szajsy i trzeba je od razu wymienić.

Co do lamki z IKEA to kupujesz dwie lampki o pieknej nazwie FORSÅ   i do tego do kompletu dwie żarówki: https://www.kanlux.com/pl/produkt/29629/XLED-G45-E14-6W-NW-M i masz bardzo dobrze i bardzo równomiernie oświetlone miejsce pracy.  Te ledówki świecą praktycznie jak zwykła żarówka dookólnie,  więc lampka pracuje optymalnie i nie oślepia. Ważne, żeby miec dwie lampki, wtedy masz bardziej równomiernie oświetloną powierzchnię. razem będzie to cię kosztowac jakies max 150 zeta, czyli duzo mniej niż dziadowski Vellemann

Edited by Qz9
  • Like 1

Chyba w to pójdę. Tj świetlówki foto. Jedyny „problem” z nimi to duża moc - dzisiejsze oprawy mogą przyjąć 40-60 W, potrzeba min 85. Których konkretnie żarówek foto używacie? Takich „chińskich” typu np mitoya czy innych? 

nie kupuj świetlówek foto bo to nie ma sensu juz dzisiaj. Wielkie i nieporęczne, trze ado nich lampek z grunym gwintem i wala po oczach bo wystaja spod kapeluszy.  mało która lampka biurkowa jest juz dzisiaj na gwont E27 a do tego taka swietlowka foto to ma min 25-30 cm długości.

• 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Panowie a co powiecie o tych LEDach?  Producent delkaruje CRI>95, udostępnia pełną dokumentację z badań na stronie. Nada się to do oświetlenia warsztatu? 
Chciałem sobie zbudować lightboxa z materiałem rozpraszającym światło żeby równomiernie oświetlić całe biurko,  a ledy są do tego najwygodniejsze.  Akurat mam też porządny zasilacz Meanwella to część kosztów odpada.  Za 5m tych ledów (90W) wołają sobie dwie i pół stówki, więc chcę mieć pewność że jest to dobry zakup. 

https://ledline.pl/produkty/produkt/395/tasma-led-line-300-smd5730-12v-3900-4175k-cri-95

led.png

Edited by Czesio

Pojawiaja się właśnie paski z wysokim CRI, bo chińczycy zaczeli je robić. charaketrystyka jest taka, że jest nieżle (chociaz ten niebieski pik nie jest dobry)  ale jesli możesz poczekac to wstrzymaj sie jeszcze z pół roku, prawdopodobnie za chwile pojawią się masowo i duzo taniej takie rozwiązania. Sa juz pierwsze żarówki z CRI>95, co prawda na razie zastepniki halogenów GU10 ale myslę, że jeszce ze 3 miesiące i pojawią się normalne E27. Wysyp produktów powinien byc koniec maja taże od pażdiernika powinny byc dostepne.

• Like 3