Skocz do zawartości
czesiek

IJN Battleship Nagato 1941 1/350

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich modelarzy po długiej przerwie. Bardzo się wahałem, czy znów mam sie narażać pewnym osobom z tytuły banalnych (?) pytań, ale przeważyły inne względy więc jestem.

Założenia budowy

1. Model budowany prosto z pudełka z powodów dla wiekszości chyba jasnych.

2. W związku z tym, iż mam do ukończenia Bismarcka 1/200 (całość relingów i olinowania), nie zakładam jakiegoś bliżej okreslonego terminu ukończenia Nagato. Ma on być do czasu ukończenia Bi ,wykonywany w ramach przerw jako odskocznia

3. Ma to być pierwszy model malowany po raz pierwszy aero

Pudełko jak pudełko

Dq4euN0.jpg

loLvs68.jpg

a w nim ponad 30 ramek z częściami. Detali jest masa i sa tak małe, jakby to była nie ta skala

Jednak spasowanie części jest poprostu kapitalne!. Żadnej szczelinki, nic nie jest za długie czy za szeroki, naprawdę miodzio!To co poniżej złożone na sucho bez żadnej taśmy patafixu czy kropli kleju. Podobnie jest z fajką. Złożyłem niemal komplet i nie ma gdzie wcisnąć szpilki

ksh77jvl.jpg

v4Ncqkkl.jpg

sZ4tAz2l.jpg

bOWfrW2l.jpg

c4DIhWSl.jpg

4CKLnYKl.jpg

AQmIm0Nl.jpg

JN8iWXRl.jpg

Mg94BwTl.jpg

sfwQaKNl.jpg

Wdzięczny będę za wszelkie słowa rzetelnej krytyki i oceny, nie mówiąc juz o każdej podpowiedzi, sugestii i pomocy

Nie bardzo wiem, jak mogę zrobic powiekszona fotke swym aparatem bardzo maleńkiej części, ale tu widzę pierwszą zagwozdkę...Chodzi o artylerię plot montowana na platformie przy kominie. Jest cholernie mała tak jak i jej podstawa. O ile podstawa może być zamontowana tylko w jednej pozycji(otworek montażowy w platformie) to sama artyleria ...nie bardzo wiem. szukałem w necie fotek tego detalu, ale sątak małe i nieczytelne, że to o czym mówię z nich zupełnie nie wynika. Może ktoś posiada wyraźne zdjęcia w jakiej pozycji te działka sa montowane na podstawie? Będę wdzieczny za pomoc...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Elementy wyglądają bardzo zacnie. To tylko na początku wydaje się takie małe, głowa i oczy się przyzwyczajają także spoko. Wiem, bo też tak miałem, ale po dwóch tygodniach dłubania jest oki. Zasiadam i patrzę. Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do założeń budowy przez przeoczenie nie dopisałem pkt. 4, który brzmi: 4. W związku z tym, że w pierwszym boju z łosiem poległem, nie zakładam bym miał tan model washować, ale nie mówię NIE...

Dorotka, robiłem juz 1/350 i masa rzeczy tutaj jest naprawde w skali mikro, a ze oczy przywykna, to napewno.

P.S. Ale rozpychac sie nie musisz, tu miejsca nie zabraknie, bo zbyt wielu kibiców nie oczekuje, choć wstęp wolny

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jezusie Nazareński Królu Żydowski.........

Ten podział blach wydaje sie mnie co najmniej dziwny, blacman weź sie wypowiedz, bo w sumie nie spodziewałbym sie po Hawie takiej wtopy, gdyby nie było na to jakiegoś papieru??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam nadzieję, że jakiegos potwornego babola taki producent jak Haswgawa popełnic nie mógł. Gdyby jednak, to i tak mi nie pozostaje nic innego jak to ciagnąć, najwyzej ochota będzie marniutka...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trzeba uważać, bo Szydercza Gała jest ostatnio strasznie przewrażliwiony w temacie kadłuba ;) Żaden ze mnie specjalista ale Gekken (Vol. 15) pokazuje, że podział taki prawdą być może, choć jak to w modelach nieco "przeciągnięty" został

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przewaznie bylo na zakladke ale moge sie mylic

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No na tej fotce to nic nie widać

A wracając do tematu kadłuba, on jest najważniejszy, cała reszta jakieśtam działka wieże i inne pierdoły, to tylko dodatek, one mogą poprawić odbiór całości, ale nie stanowią jej najważniejszego elementu. Choć byś nie wiem jak wypałował wszystko inne, z dziadowskim kadłubem wszystko to o dupę potłuc. No ale co ja się tam znam na budowaniu modeli pływadeł nie

Jakbyś mógł Czesiek, weź cyknij fotki tego poszycia na całej długości od dziobu do rufy, od spodu może też zarzuć jedno czy 2 zdjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
No na tej fotce to nic nie widać

A wracając do tematu kadłuba, on jest najważniejszy, cała reszta jakieśtam działka wieże i inne pierdoły, to tylko dodatek, one mogą poprawić odbiór całości, ale nie stanowią jej najważniejszego elementu. Choć byś nie wiem jak wypałował wszystko inne, z dziadowskim kadłubem wszystko to o dupę potłuc. No ale co ja się tam znam na budowaniu modeli pływadeł nie

Jakbyś mógł Czesiek, weź cyknij fotki tego poszycia na całej długości od dziobu do rufy, od spodu może też zarzuć jedno czy 2 zdjęcia.

Fajnie, że w kwestii kadłuba tak uważasz. Tylko, że akurat z tym poglądem nikt nie dyskutuje, ani nikt go nie podważa. Obawiam się ponadto, że to działa w dwie strony, czyli jakbyś tego kadłuba nie "wypałował" z "dziadowską" górą, to model jest też "o dupę potłuc". Co do fotki "Nagato" pochodzi z Gekkena, lepszej nie znalazłem. Jak napisałem nie czuję się w tej kwestii ekspertem, staram się tylko pomóc, na tyle na ile umiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra, nie bedę Ci już wmawiał że czarne jest czarne a białe jest białe, nie chcesz korzystać z cudzych doświadczeń, zdobywaj swoje, w końcu w wyważaniu otwartych drzwi też jest sporo zabawy

Czesławie wONtek w Twoje ręce, a tOM mądrą i uczoną dyskusję, proponuje do kibla

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podziały blaszane na kadłubie wydają się być słabo logiczne. Toż to nawet klocki lego składa się na zakładkę, co by wszystko sztywność miało i się nie rozpadło.

Tu mamy kadłub bliźniaka Mutsu i takiej symetrii nie widać.

image1.png

%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%86_%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8_%D0%9C%D1%83%D1%86%D1%83.jpg

%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BE_%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8_%D0%9C%D1%83%D1%86%D1%83.jpg

Zastrzegam jednak ze expertem nie jestem jeno internety czytam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No i silnik w piczy Nie do końca zgadzam sie z tym co tam piszą, obczaiłem sobie inboxa i na dziobie układ linii odpowiada mniej więcej temu co powinien. Sęk w tym że pierwotnego kadłuba to na tym modelu prawie nie ma, bo go japońce oblepili bąblami przeciwtorpedowymi dość szczelnie. To właśnie na ich powierzchni ten układ płyt jest bezsensowny. Nawet spawane płyty przesuwa sie względem siebie.... Jedno jest pewne, coś im tam nie wyszło

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na to wychodzi niestety, że do bani... Z tego co widzę po warsztatach ludzie albo to szpachlują, albo zostawiają jak jest...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Markuz - fajne foty

ja tak na szybko znalazłem takie:

90e2fa203f1122614e2db0e0eb3674aa--battleship-aircraft-carrier.jpg

Ja też nie jestem expertem od IJN, ale jedno jest pewne - te żłobienia na modelu są stanowczo za grube i za głębokie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ha, ha, ha! A ktoś tu się wyraził, że zainteresowania większego się nie spodziewa....

P.S. Ta fotka to już powojenna jest.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dorotka pisze "Ha, ha, ha! A ktoś tu się wyraził, że zainteresowania większego się nie spodziewa...."

Fakt, nie oczekiwałem, że wsadze kij w mrowisko, ale uważam że to fajnie jeśli dyskutujecie

Gała- nie wiem co to zrzut 2-3 fotek, ale zdjęcie kadłuba od dołu, tak jak umiałem załączam

p2WZWorl.jpg

HhhlWFYl.jpg

4EkgT3xl.jpg

lJ9oUMUl.jpg

PCY4hWzl.jpg

LFofdmCl.jpg

Chłopaki, dostałem maila z Hasegawy i piszą, że maja plecy czerwone ze wstydu, tak im dołożyliście więc spuśćcie nieco z tonu...

Chcę się przypomnieć (jak skończycie już dokładać Hasegawie) o moim pytaniu odnosnie art plot, jak sie to montuje, w jakiej dokładnie pozycji są lufy względem podstawy? Nie znalazłem w necie wyraźnej fotki, a moje stare oczy...Chodzi o toto co poniżej

tqgMlE1l.jpg

Yhqhnh9l.jpg

6XB9502l.jpg

Chcę się jeszcze upewnić, że dobrze myślę, iż w podstawie działka ta gruba belka z kółkami na końcach to nadlewka i należy ja usunąć?

Dorotka, zgadzam się z tym co piszesz o warsztatach. Pościągałem z netu dużo fotek, również modelu i na prawie 50 zdjęć spora większość jest jednak z wyrażnym podziałem blach. W tym zakresie nic więc nie będę kombinować, ale zaczekajmy może co powie blacman wywołany do tablicy...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem

.... Dorotka, zgadzam się z tym co piszesz o warsztatach. Pościągałem z netu dużo fotek, również modelu i na prawie 50 zdjęć spora większość jest jednak z wyrażnym podziałem blach. W tym zakresie nic więc nie będę kombinować, ale zaczekajmy może co powie blacman wywołany do tablicy...

Nie wiem co powie blacman, ale skoro masz założenie, że robisz z pudła i nie silisz się na jakąś super zgodność z oryginałem, to ja bym to zostawił. Po fajnym malowaniu, cieniowaniu, brudzeniu może to fajnie wyglądać. No ale to oczywiście twoja i tylko twoja decyzja.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chcę się przypomnieć (jak skończycie już dokładać Hasegawie) o moim pytaniu odnosnie art plot, jak sie to montuje, w jakiej dokładnie pozycji są lufy względem podstawy? Nie znalazłem w necie wyraźnej fotki, a moje stare oczy...Chodzi o toto co poniżej

Hej, może coś wypatrzysz...

http://www.hasegawausa.com/product-pages/hsgs4024.html

http://www.shipmodels.info/mws_forum/viewtopic.php?f=60&t=106856&view=previous

W instrukcji nie narysowali dokładnie jak montować?

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki ,taltos, to m.in. na podstawie fotek z tych stron doszedłem do wniosku że ta"belka" to nadlewka. Jednak powtórnie to analizując wygląda mi na to że chyba nie i powinno to wygladać tak

PJjXRGil.jpg

TIVzLHGl.jpg

jednak żadnej pewności nie mam, a instrukcja w tym punkcie jest baaardzo ogólnikowa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Według mnie nadlewki... I chyba musisz odwrotnie położyć AF17 na AF38

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dorotka...czyli wracamy do mojej pierwotnej wersji, z jednym maleńkim ale...chyba

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dorotka...czyli wracamy do mojej pierwotnej wersji, z jednym maleńkim ale...chyba

Poczekaj na ostateczną opinię blacmana. Według mnie to są 25 mm działka typu 96. Taki "dwulufowy" zestaw miał po boku dwa "krzesła" dla załogantów, może to ma je symulować? Jeżeli to są te działka to powinny wyglądać mniej więcej tak:

o4hQLmf.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dorotka, to naprawdę może byc tak jak piszesz i wtedy to nie nadlewk a faktycznie imitacja krzesełek. Wielkie dzięki za pomoc, ale masz rację, by zaczekać na blacmana

P.S. Jeśli chodzi o postępy...kominek złożony (poza oczywiscie plot) i przygotowany do podkładu i powiercone otwory w pokładach. Tyataj uwaga dla wszystkich, którzy kiedyś będą robić ten model: wwzystkie 4 pokłady mają część otworów montażowych do własnoręcznego wiercenia od spodu. Można mieć kłopoty jeśli sie zapomni i je przyklei

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi