Jump to content
vime22

Technika nakładania lakieru

Recommended Posts

Cześć,

 

mam nadzieję, że nie zostanę zbesztany za "głupie" pytanie:

 

czy możecie podzielić się, w jaki sposób nakładacie lakier? Chodzi mi o to, czy po prostu odciągacie spust delikatnie do tyłu i nanosicie bardzo cienką mgiełkę, równomiernie, tak jak farbę, czy może odciągacie spust prawie do końca i dość mocnym strumieniem (z większej odległości) psikacie tak, jak powiedzmy lakierem w puszce?

 

Dużo ostatnio oglądam na YT, tu gość nakłada takimi "strzałami", jakby zamiast aero miał farbę w puszce... nie wiem, czy dobrze to tu widać, ale zauważyłem to już na kilku jego filmach... Czy po prostu ma cały czas odciągnięty spust i naciska tylko, żeby puścić powietrze? Czy "strzela" ze spustu, co jest niezbyt dobre dla igły i dyszy?

 

(9:20)

 

Może przytykanie się lakieru (o czym pisałem w wątku o lakierach miga), wynika po prostu z tego, że próbowałem za "delikatnie" tym malować?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z reguły tak: lakier matowy kładziesz delikatną mgiełką, kilka warstw. Jeśli położyć zbyt grubymi warstwami, tzn. mokrymi, to efekt będzie bardziej błyszczący niż matowy.

Lakier błyszczący: raczej grubsze, mokre warstwy i długo trzeba czekać żeby solidnie wyschło.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki, ale to raczej z daleka na w miarę mocnym ciśnieniu nakładasz, czy z bliska, delikatniej, ale w przypadku błyszczącego po prostu grubiej?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciśnienie raczej średnie, sam przy matowym, ważne żeby delikatna mgiełka była.

W przypadku błyszczącego mocniej i grubiej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To tak jakbyś się pytał jak mocno należy wciskać pedał gazu w aucie by jechać 40km/h.

Aerografem dozujesz spustem tak jak aktualnie chcesz nakładać farbę. Gość na filmie trzyma spust w tej samej pozycji i jedynie odcina dopływ powietrza.

 

Nie chce mi się pisać w innych watkach więc napiszę tutaj. Odpuść sobie na razie podkład badger stynylrez oraz farby Gunze acrysion. Kup jeden rozpuszczalnik do lakierów celulozowych i trzymaj się farb które się z nim lubią, a będziesz miał zestaw z najmniejszą ilością niespodzianek. Stynylrez to takiej farba poliuretanowa która jest gęsta oraz słabo się atomizuje. Dodajmy do tego, że będziesz musiał używać innego środka do czyszczenia aero, a jeżeli nie doczyścisz go dobrze, to resztki farby zaczną się ścinać gdy zetkną się z mocnym rozpuszczalnikiem i zaczną zapychać dyszę. Posłuchaj rad kolegów którzy już to przerabiali.

Kupowanie farb i chemii o kompletnie innych właściwościach na początek to słaby pomysł.

Edited by Guest

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chodziło mi bardziej o to, czy lepiej lakier kłaść z większej odległości, psikając mocniej, czy z bliska, ale delikatniej.

 

No właśnie też miałem takie wrażenie... tylko skoro igła jest cały czas odciągnięta, to z dyszy może kapać lakier no nie? I chyba dla samego aerografu to też nie jest za dobre, trzymać odciągniętą igłę i tylko odcinać/podawać co chwila powietrze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To zależy czy kładziesz cienki preshading, czy pokrywasz model lakierem bezbarwnym.

Lakier może kapać/pluć, ale on nakłada i tak bezbarwny na mokro, a mocno rozcieńczony i tak się wypoziomuje. Dla aerografu to żadna różnica.

Edited by Guest

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przez chwile myślałem, że koleś ma tam jednofunkcyjny aero, ale jednak nie. Jak się przyjrzycie jak on kładzie lakier na innych filmach, to wszędzie robi podobnie, takimi strzałami, jakby z puchy jechał.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.