Skocz do zawartości

Duński Jeż ... Black Dog&Tamiya 1:35


makinen

Rekomendowane odpowiedzi

3-4 lata temu w sferze nierealizowalnych marzeń był ten pojazd. Umiejętności nie było, dokumentacji i natchnienia również. Prawie dwa lata temu kolega z Humvee Models na podstawie sporej i solidnej dokumentacji zabrał się za budowę. Zrobił dużo, ale zastopował. Na bazie jego pracy chciałem zrobić swój model, aż tu nagle...Black Dog wypuszcza konwersję! Zapisałem się na preorder i mam!

O co chodzi? Duński Julkat

26229546288_dde9d04632_c.jpg

39204263155_c6db8e8926_b.jpg

26229545608_a4396f1a6d_b.jpg

Dziś mam około 60 zdjęć detali i rozbebeszonego oryginału, oraz kilka fotosów z warsztatu kolegi. Mam nadzieję, że powstanie z tego wielce atrakcyjny model.

Konwersja

40071080092_d3ca326220_c.jpg

Na pierwszy, ale szczegółowy rzut oka wygląda świetnie . Wszystko proste z elegancko odlanymi detalami. Jest też blaszka. Jutro wrzucę zdjęcia.

ps. NIESTETY RSOV LAND ROVER MUSI ZACZEKAĆ - Azjaci mnie mile zaskoczyli z dostawą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż kotku, co masz w środku...

Producent: Black Dog

Nazwa: Humvee Julkat Conversion Set

Numer katalogowy: T35213

Skala: 1:35

Dostępność: Hobby&Easy

Cena: 43 $

 

Zestaw nowy, więc zaryzykowałem licząc, że będzie dobrze zrobiony. Nie zawiodłem się przynajmniej w sferze ilości i jakości elementów. Jak będzie z dopasowaniem? Nie wiem.

Pokaźna kupka elementów

40113444981_9005f2be20_c.jpg

i niestety słaba jak zwykle u BD instrukcja.

40080680612_da207a8aec_c.jpg

Mając na uwadze dużą ilość wewnętrznych części i fakt, że nikt tego wcześniej nie składał, to może być "wesoło". Jakieś skrzynki i elementy, które na dziś patrząc na instrukcję są dość tajemnicze.

Elegancko zrobione dopancerzenie z odlaną wewnątrz elektroniką.

40080678662_9638706f23_c.jpg

Pozostałe części

40080677732_5ec7463e3a_c.jpg

40080677232_81c87fda47_c.jpg

Dużo tobołków

28332558309_6ec27b4e19_c.jpg

We woreczku drobnica typu uchwyty, wyrzutniki granatów dymnych, podstawy anten itp

28332557909_b29a491ee9_c.jpg

Blaszka ze skrzynkami na amunicję, pasami, świetnymi uchwytami na lusterka

28332557449_0a30b24e00_c.jpg

 

Czego brakuje- obu uchwytów do karabinów maszynowych. Są specyficzne i już raz w duńskim dumvee jeden dorabiałem, więc kłopotu nie będzie. Druga rzecz, to osłona wyciągarki z przodu. Kolejna- tylny zderzak wersji A2. Niby niewiele, ale lekki niesmak jest, że robota projektantów na 4+.

Reszta wyjdzie "w praniu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę od czasu do czasu zaglądał tutaj. Rozumiem, że koło zapasowe to klon Tamki? Julkaty miały w ogóle stary bieżnik? Wszystkie z Twoich zdjęć mają już nowe opony, więc chyba kolejny minus konwersji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę od czasu do czasu zaglądał tutaj. Rozumiem, że koło zapasowe to klon Tamki? Julkaty miały w ogóle stary bieżnik? Wszystkie z Twoich zdjęć mają już nowe opony, więc chyba kolejny minus konwersji .

Tak, masz rację. Koło ze starym bieżnikiem, wiec trzeba będzie dołożyć do kompletu. Wielkiego znaczenia to nie ma, bo i tak trzeba wymienić wszystkie koła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale poszli na łatwiznę, zamiast dodać 5 kół do zestawu, dodali jednego klona. Fakt, że wtedy ta konwersja byłaby pewnie jeszcze droższa, bo przypuszczam, że już jest kosmicznie droga .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pozostaje nic innego jak zaczynać budowę. Mam nadzieję że wszystko pójdzie dobrze. Mnie Black Dog rozczarował jakością przy ostatnim modelu, ale może skoro to nowy wypust to będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie oglądam i mlaskam... . Przymierzałem pancerz i wewnętrzna ściankę-pasuje jak ulał

Zastanawiam się nad malowaniem. Pojazd jest pstrokaty jak tunika kongijskiego szamana. Wewnątrz kolory rozmaite. Wypadałoby malować każdy element podkładem przed montażem i/lub kolorem docelowym. Sprawy nie ułatwia instrukcja (o ile można to tak nazwać).

Jak położę na całą podłogę folię antyodłamkową, to już podkładem po całości nie pojadę.

Myślę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

@Fabson93 :P w wielu wypadkach tak jest, ja np Minor`a kupuję w Australi bo za wysyłkę chcą 3 $ a wysyłka z Belgi gdzie jest firma wołają 11 ojro ;)

Oglądam bo z BD różnie bywa zobaczymy jak pójdzie finalnie montaż...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, jeśli robiłbyś wersję z Afganistanu z 3 zdjęcia , to możesz użyć fajnych anten, od Mastera. Trochę jest różnica między tymi antenami... Ale to już twój wybór

https://www.mojehobby.pl/products/Antena-Comrod-VHF3088VM-uzywana-na-KTO-Rosomak-i-innych-pojazdach-1-szt.-wersja-z-prosta-podstawa.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwozie ogarnięte. Wymyśliłem jakieś tam opancerzenie, bo coś na zdjęciach widać. Niestety brak dokumentacji płyt całej podłogi. Na przednie nadkola też mam przygotowane blaszki, ale montaż dopiero po doklejeniu bocznych ścian całej karoserii. Washa nie będzie. Przejadę suchym pędzlem, a reszta to będą pigmenty w dużej ilości, bo spodobało mi się podwozie i spód wanny w polskim M1151 Robroya.

39567706114_46f34bfe36_c.jpg

 

40234072392_d9c562439d_c.jpg

 

We wnętrzu wklejona wykładzina antyodłamkowa i dodatkowe opancerzenie nadkoli. Dlaczego na prawym tylko połowicznie? Dlatego, że obok będzie szafka.

25407844027_38568b3518_c.jpg

 

25407842247_fa05e11cc0_c.jpg

 

40234071382_e102c2acfd_c.jpg

 

Tak wygląda bok pancerza

25407841127_1bc9b6f7e3_c.jpg

A tu rzeczona szafka

40234070862_ec4e832c19_c.jpg

 

Ścianka działowa z drzwiami

25407840227_b9f81e78d3_c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, pięknie to na razie zrobiłeś, ale spodu Ci nie odpuszczę. Tam naprawdę całkiem sporo można wyczytać z fotografii, tylko trzeba chcieć

Widać na niektórych zdjęciach, że dopancerzenie, przynajmniej na fragmencie wzdłuż krawędzi boków, biegnie pod ukosem, nie jest równoległe do poziomu, potem się "poziomuje". Widać również śruby. Spokojnie można zrobić uproszczone opancerzenie, które na pewno nie będzie całkiem prawidłowe (bo nie widać dokąd sięga, nie widać czy jest dzielone, a jeżeli tak to na ile płyt itp.), ale zawsze lepsze takie, niż żadne. Więc bierz się za to opancerzenie

 

 

Druga sprawa. Słabo coś oglądasz zdjęcia oryginałów. Julkaty nie mają bocznych szekli na tylnym zderzaku. Polecam metodę, która moim zdaniem jest bardzo dobra, żeby nie zgubić jakiegoś detalu - skupiasz się na jednym elemencie i oglądając cały czas zdjęcia oryginału robisz go do końca (czyli w tym zderzaku dodałbym od razu schodek i wyrzutniki granatów dymnych - teraz żeby przykleić schodek będziesz musiał odkleić dwie śruby pod prawą owalną szeklą, a być może i ją nieco odsunąć, bo schodek pod nią wchodzi). Jak mam cały element ukończony, idę do następnego. Ty zrobiłeś rutynowo z pamięci sam zderzak i stąd masz już te małe błędy, na szczęście łatwe do naprawienia.

Przy okazji tego zderzaka - mogłeś wymienić osłonę haka na blaszkową, plastikowa jednak trochę pancerna jest.

 

 

EDIT.

Opancerzenie spodu:

 

Na tym zdjęciu (i na wielu innych) widać, że fragment opancerzenia jest ukośny:

th_17.jpg

Na tym widać mniej więcej, do którego miejsca biegnie ten ukos:

JVisfjh.jpg

Na tym (i na wielu innych) widać śruby:

tzRC1Fs.jpg

 

Tak przyglądając się drugiemu zdjęciu wydaje mi się, że ten fragment pancerza bliżej środka nie jest jednak poziomy, ale ukosem wraca do góry. Czyli pod siedzeniami załogi jest on V-kształtny, co ma sens z dwóch powodów - tak się przecież robi opancerzenia MRAPów (oczywiście skala tutaj jest zupełnie inna), poza tym gdyby te kawałki były poziome, odstawałyby od spodu nadwozia i ramy. Czyli podsumowując - zrobiłbym takie mocno spłaszczone "V" z jednej i drugiej strony. Wtedy oczywiście te fragmenty pancerza w tylnych nadkolach do wymiany.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba,

Pancerz w nadkolach wywaliłem. Nowy dorobię dopiero po doklejeniu boków, żeby nadkola modelu i nadkola konwersji zlicować. Minimalny uskok jest, ale znaczący przy montażu pancerza.

Na dziś środek wygląda tak:

Dorobiłem panel na osłonie silnika, bo zestawowy trochę odbiegał od realiów. Za prawym fotelem jest skrzynka z ażurowymi wcięciami. Po 4 próbach jej zrobienia odpuściłem. Wyglądała na 4/4+ i uznałem, że zestawowej i tak niewiele będzie widać, więc takową zamontowałem. Podest strzelca oklejony blachą ryflowaną z góry. Black Dog zaproponował jakiś arkusz blachy w to miejsce na podłogę. Na zdjęciach oryginałów nie widziałem. Stelaż na skrzynki zestawowy- skrzynki z Tamiya, paski trzymające Eduard.

25481805077_d30db52565_c.jpg

 

25481804677_a2a12eb6cb_c.jpg

 

25481805127_48975e07b1_m.jpg

 

25481803987_892f66f34f_c.jpg

 

25481805227_269a6a0fd9_m.jpg

 

25481803277_04b9b680dd_c.jpg

 

25481802607_6e153dc014_c.jpg

 

25481802407_da9ce1efcc_c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem przekonany do tego opancerzenia. Gięcie w kilku płaszczyznach w nadkolach, czyli wzdłuż blachy, a na końce, żeby wejść na wannę w poprzek jest dość karkołomne. Całość wanny pokryta "spłaszczonym V" nijak nie łączy się z blachą uzupełniającą nadkole.

Co Wy na to?

39764289164_e209b8a5d2_c.jpg

 

39764289574_168a0df70a_c.jpg

 

W nadkolu wygląda tak. Wypatrzyłem tam jeszcze dwa elementy, które dorobię.

39764288784_b0869d6a80_c.jpg

 

Całość ma się tak

39764290004_725e1467c4_c.jpg

 

39578692405_851fbc41a3_c.jpg

 

Tego elementu nie jestem w stanie zrobić. Biorąc pod uwagę wielkość tej płytki przykrywającej zegary i konieczność wycięcia w niej 5 dziur odpuściłem. Chyba, że macie jakiś pomysł?

39764288504_d0d6efda2f_c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.