Jump to content

Rzeczpospolita Polska - konkurs?

Recommended Posts

W tym roku nasza Ojczyzna zakończy pełne 100 lat od odzyskania niepodległości.

Planujecie jakiś konkurs modelarski w tym temacie?

Wydaje mi się ,że nie ma lepszego tematu w najbliższych latach do wykorzystania.

Pozdrawiam Hello

Edited by Hello
O jaka ładna inicjatywa. Jakby ktoś liczył głosy to jestem za

ps. Spiton - piąteczek a Ty o polityce?

mam wolny zawód, nie wiem co to piąteczek ,-)))

Ale z tego co pamiętam Polska ma z 1000 lat nie 100 ...,-))

Niepodległość to straciliśmy 300 lat temu i od tego czasu jesteśmy realnie protektoratem.

Słuszna uwaga, dorzućmy do konkursu kategorie rosyjską, niemiecką i austro-węgierską

Niepodległość to straciliśmy 300 lat temu i od tego czasu jesteśmy realnie protektoratem.

Zmień kapelusz na biały. :-)

Za mnie - konkurs niepodległościowy będzie wszedzie. Mało macie Łosi, Karasi i innych w konkursach cały rok? Może coś oryginalnego?

A może po prostu sprzęt i figurki z okresu walk o niepodległość 1918+dt? (dt powiedzmy do 3 lat, tak żeby zamknąć z końcem wojny z sąsiadem ze wschodu). Samych FT-17 można namnożyć w różnych wersjach i malowaniach sporo, a są dostępne w różnych skalach od 1:72 do 1:16.

Trochę szkoda by było teraz eksploatować temat bitwy warszawskiej, przecież to będzie kolejne stulecie już za dwa lata.

A może po prostu zrobić teraz konkurs w temacie pierwszej wojny światowej? To w sumie ostatnia "okrągła" okazja na ten temat.

@filipsg

O tak, każdy temat jest dobry, byleby modelarze robili jakieś ciekawe modele...a z tym to różnie...

Im szerszy temat tym więcej modeli łatwych i miernych (widełki pozwalają na dobranie czegoś łatwego pod siebie a nie pod temat), co zaniża poziom, a to ma być konkurs, jakaś próba sił. Tu powinna być tendencja do wzrostu i rywalizacji, do której nikt przecież nie zmusza, ale to ma być konkurs. Zawężenie tematu skłania do czegoś oryginalnego (a wybór "łatwych opcji" jest znacznie mniejszy i skutkuje wysypem tych samych rzeczy). Konkurs to konkurs ma być.

Co do 100 lecia,

Pomysł uwzględnienia, jeśli dobrze zrozumiałem, lat 1918-2018(??) uważam za absurdalny bo skłania do pójścia na łatwiznę, bo wszystko można podciągnąć... Widziałbym modele z okresu walk o niepodległość 1918-1921 jeśli już a nie jakaś rozmyta kategoria, bo to sprzęt IIRP,IIIRP ale i PSZ i LWP...To może i pojazdy ZOMO, KBW i MO albo te walczące o "naszą niepodległość" w Iraku itd...żarty jakieś... Można zrobić konkurs o pojazdach powojennych przecież by skłonić modelarzy do zmiany dziedziny, a tak wszyscy będą robić swoje tematy a kategorie podciągac pod siebie, taki konkurs jest bez sensu.

A może po prostu sprzęt i figurki z okresu walk o niepodległość 1918+dt? (dt powiedzmy do 3 lat, tak żeby zamknąć z końcem wojny z sąsiadem ze wschodu). Samych FT-17 można namnożyć w różnych wersjach i malowaniach sporo, a są dostępne w różnych skalach od 1:72 do 1:16.

Widzę ,że temat chyba nie ruszy więc uściśle co mi w głowie wtedy zaświtało cytując kolegę w powyższych slowach.

Niepodległość musieliśmy wywalczyć i przekładając to na modele do wykonania - jest co kleić.

Zwłaszcza , że nadal jest to okryte mrokiem czerwonej propagandy za czasów mojej młodości.

Było wtedy dużo ciekawych z modelarskiego punktu widzenia epizodów gdzie istniało całe bogactwo samolotów , pierwszych czołgów czy nawet prekursorów walki grup zmechanizowanych. Co ważne - wygraliśmy .

O ile już wiadomo ile śrubek i czegoś tam miały kolejne Tygrysy itp , to nadal nie znamy malowań i szczegółów broni z okresu walki o niepodległość . Klimat modelarski jest absolutnie nie odkryty do tej pory.

Pozdrawiam Hello

@Hello.

Masz racje, temat jest zdecydowanie nieodkryty, ale wg mnie z dwóch powodów (nie można zwalać wszystkiego na czerwoną propagandę po 1944 roku).

1.Dragon nie robi tych pojazdów:) Sami modelarze jakość dosyć pasji i parcia nie mają, nie interesuje ich to na tyle by budować samemu...Gdyby jakiś dobry producent robił te rzeczy to mielibyśmy wysyp a tak mamy wysyp panter z kolejnymi rodzajami wież...Czasem się dziwie temu...ale cóż. Widać krajowi modelarze kleją to co jest, (zwłaszcza to co jest łatwe w budowie), tutaj bardzo niskie ukłony dla kolegów FELCZER i Jarekk, którzy robią to co chcą:)

2. Dokumentacja i ikonografia. Prywatnie przymierzam się do budowy kilku pojazdów z tego okresu w tym kilku improwizowanych i powiem szczerze, że z dokumentacją b. krucho lub wręcz jej brak np. kształt samej bryły "Lwowskiego dziecka" jest zagadką.

...Sami modelarze jakość dosyć pasji i parcia nie mają, nie interesuje ich to na tyle by budować samemu...Gdyby jakiś dobry producent robił te rzeczy to mielibyśmy wysyp a tak mamy wysyp panter z kolejnymi rodzajami wież...Czasem się dziwie temu...ale cóż.

Pomyśl ile musiałby trwać ten konkurs. W jesiennym były chyba trzy miesiące, kupa gotowych modeli w pudełkach a ile dotarło do galerii? A budowa ze scratch i to uwzględniając to:

...powiem szczerze, że z dokumentacją b. krucho lub wręcz jej brak...

nie ułatwia sprawy. Prędzej jest szansa na jakiś grupowy projekt, ale też marnie to widzę.

Do tego dochodzi fakt, że ostatnio wszyscy narzekają na brak czasu, itp.

Jeśli mogę się wtrącić do dyskusji to jednak sugeruję trzymać się tematu odzyskania niepodległości a sprzęt wszelaki w rozpiętości okresu międzywojennego; Nadmienię również że temat zbożny bo i rocznica ale i korzyści na konkursach modelarskich w całym kraju mogą sie pojawić nagrody specjalne za takie modele - więc będzie co pokazać; o ile dobrze kojarzę w Mińsku już maja opublikowaną konkurencję;

FELCZER,

Kresowca także chciałbym mieć...jest tak brzydki że chcę go mieć w kolekcji. Plusem niewątpliwym są dane Pragi, tylko największy problem mam obecnie z górną płytą i tzw wieżyczką dowódcy, poza tym to najfajniejszy brzydal, aktualnie brak mi motywacji by ruszyć a i z nitologią u mnie słabo...

No cóż , niszowe tematy sobie wybieram.

Startuje trzeci i już chyba ostatni raz w życiu do modelarstwa .

Przynajmniej wiem co będę kleil .

Pozdrawiam Hello.