Jump to content
Spotter

T-34/85 nr 112 // 1:35 Academy 13290

Recommended Posts

Cześć, znawcą nie jestem, ale mogę co nieco podpowiedzieć...

Główny problem to wieża. Takich wież z orłem w czasie wojny nie było - zwróć uwagę na tylną część wieży na dole.

Były.

1abba25335e4ebe1efc017c5e2dbd3ca.jpg

Poprawna jest w modelach Dragona, AFV Club albo nawet w starym modelu Zvezdy.

A ta od Academy jest niepoprawna ? W jakim sensie ? Zvezda jest na dole zaokrąglona... ale na tym lista jej zalet się kończy.

To jest najlepsze:

ale w zestawie nie ma wersji zaokrąglonej. Są 2 wersje wieży kanciastej ('kompozytowej")
Hej, faktycznie, nie widziałeś zestawu. Są tam dwie wieże, ale żadna nie jest zaokrąglona. Tyle w temacie. Marku, najpierw się dowiedz, a potem napisz.

W LWP w czasie wojny z tego co mi wiadomo nie było czołgów T34-85 z zakładów 112 z wieżą kompozytową.

I na podstawie tych błędnych przekonań ustaliłeś, że to ja muszę odrobić lekcję dotyczącą czołgu T34? A wozy nr 1213 oraz 1232 z 4 Drezdeńskiej Brygady Pancernej ?

także Spotter jak chcesz wykonać poprawną (pasującą do kalkomanii wieżę), to trzeba ją będzie zakupić albo przerobić.

Aha, czyli w celu przerobienia posiadanej wieży na tą z fabryki 183 (taka pasuje do kalkomanii) miałby ją "obrobić na półokrągło"?

Dodajmy jeszcze, że powinien też zmienić kształt płyty dachowej, inaczej poprowadzić linie łączenia elementów formy, szczególnie z przodu wieży, przerobić jarzmo i dodać spłaszczenia po bokach itd... "obrobienie na półokrągło" to trochę mało. I oczywiście jeszcze trzeba rozkminiać co przerobić w kadłubie i pewnie wymienić koła na spidery Najlepiej cały model wymienić na inny żeby dostosować się do posiadanych kalkomanii.

Ja bym tych starych wypustów Maquette dobrymi nie nazwał. Poza tym dalej nie rozumiem po co miałby ją kupować... zamontowanie jej z armatą Zis S-53 nie ma sensu bo to fabryka 112 a nie 183, przerabianie jej na "flattened turret" to najgorszy pomysł z możliwych a montowanie jej z armatą D-5T i robienie researchu na temat T-34/85 model 1943 w LWP to pakowanie się w jeszcze większe koleiny

Edited by Guest

Z tymi koleinami bym nie przesadzał. Były w naszej armii co najmniej dwa wozy z armatą D-5T i co ciekawe oznaczenia do jednego z nich są pod literką C w zestawie kalek pokazanym na poprzedniej stronie.

Wracając jeszcze na chwilę do wieży kompozytowej, wbrew temu co napisał Adams M1A1, ona była w całości odlewana. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia z poprzedniej strony i porównać fakturę tyłu wieży z bokami kadłuba.

Pozdrawiam

Piotrek

Były.

1abba25335e4ebe1efc017c5e2dbd3ca.jpg

Tak jak napisał marek cz. Były

Wystarczy pojechać sobie do Poznania do MBP i zobaczyć sobie dokładnie takiego teta na żywo.

Wyprodukowany w grudniu 1944 roku w fabryce 112 w Gorkim. Numer seryjny 4120559.

MRWgkkkl.jpg

W styczniu 1945 przetransportowany do Chełma, gdzie 1 korpus pancerny został wyposażony w te maszyny.

Trafił do 2 Brygady Pancernej z którą przeszedł cały bojowy szlak ( operacja Łużycka, operacja praska ). Jest jedną z kilku maszyn, której udało się dotrwać do końca wojny.

13 maja wraz z resztkami brygady przejechał z Mělnika do Zittau, a następnie przez Bolesławiec do Kalisza.

Do Poznania trafił w październiku 1945 roku, po przekazaniu 2BPanc do dyspozycji Poznańskiego Okręgu Wojskowego.

OcbJ954l.jpg

iVzVf7gl.jpg

Pozdrawiam

Jacek

No i to jest fajnka i konkretna informacja. Czyli jednak były i jednak można z tego zestawu zrobić Polaka. Póki co ja sobie składam dalej i wszystko wskazuje na to, że będzie wóz 1112 albo 2111, jak to zasugerował mi Marek Cz.

No faktycznie były , ale II wojenne LWP to raczej nie moja bajka (za wyjątkiem SU57, M17 i Uniwersal Carrier mk.1 ). Pozdr. A.

To jest najlepsze:

ale w zestawie nie ma wersji zaokrąglonej. Są 2 wersje wieży kanciastej ('kompozytowej")
Hej, faktycznie, nie widziałeś zestawu. Są tam dwie wieże, ale żadna nie jest zaokrąglona. Tyle w temacie. Marku, najpierw się dowiedz, a potem napisz.

Witam,

Co do zawartości pudła Academy, Marku- moja uwaga dotyczyła wieży "zaokrąglonej"- a tej jak pisałem, w zestawie nie ma.

Czytaj ze zrozumieniem i oglądaj zawartość pudełek. Ja miałem je przed oczami pisząc ten post.

Jacku, dzięki za wyjaśnienia, co do obecności wozów z kanciastą" wieżą.

Spotter

Kibicuję gorąco Twoim pracom nad poprawnym merytoryczne modelem. T 34.

Pozdrawiam.

PS

Szyderczych emotikonów nie używam- to wyraz grubej złośliwości! i niezbyt wysokiej kultury dyskusji.

er

TAK! W zestawie są 2 komplety wież, wczesna - zaokrąglona, oraz powojenna - kańciasta, więc zamykamy temat wież i obserwujemy, co tam Spotter wykmini
Rafał... ale w zestawie nie ma wersji zaokrąglonej. Są 2 wersje wieży kanciastej ('kompozytowej")

Co do zawartości pudła Academy, Marku- moja uwaga dotyczyła wieży "zaokrąglonej"- a tej jak pisałem, w zestawie nie ma.

Czytaj ze zrozumieniem i oglądaj zawartość pudełek.

Czytanie ze zrozumieniem Jak będziesz dalej w to brnąć to Cię poproszę żebyś jeszcze raz przeczytał moje posty w tym temacie (wszystkie trzy!) i pokazał gdzie ja rzekomo napisałem, że w zestawie jest zaokrąglona.

A ja zapytam dlaczego kolega zaszpachlowal otwory w gasienicach?

Ok na szybko spojrzalem. Ogniwa bez rogow maja otwory i myslalem ze je zaszpachlowales. Moj blad

Szanowni, cieszy ta sprzeczka, której wynik opisuje wykonanie T-34 w Polskich barwach, ja też nabrałem na niego "ochotę", więc już zamówiony.

Zasiadam i kibicuję, dziś Dzień Zwycięstwa, niedługo kolejna rocznica, jak nasze czołgi wracały do Polski po wojnie (szkoda że nie wszystkie)... Świetny temat i Chwała Żołnierza Polskiego !

Źle czy dobrze, ale nie miałem internetu ponad tydzień i dopiero dziś mogę tu coś dodać.

Początki produkcji tej wieży „kanciastej” to jesień 1944 - latem opracowywano w „Sormowie” (i nie tylko) wieże o pogrubionym pancerzu do „85”-ek i w przypadku z. 112 był to ów właśnie wariant jako rezultat. Wieże wyposażano w nowe kopułki, również wzmocnione, ale z dwuklapowym jeszcze włazem z kopułek wież typu mutra i wczesnych "85". Pierwsze dostawy T-34-85 Polacy mieli akurat z z. 112 i to się zbiegło czasowo bodaj w październiku (piszę z pamięci) tak, że przyszło sporo czołgów w tym to wykonaniu. Potem już były i uzupełnienia z innej produkcji, bezpośrednie lub z różnych odzysków.

Praktycznie nie jest znany z wojennych zdjęć drugi generalnie (pewnie brany za powojenny) wariant tej wieży na polskim czołgu. Chodzi o ten z wentylatorami rozstawionymi przód - tył. Nawet na krasnoarmiejnych czołgach pierwsze egzemplarze są widoczne dopiero na zdjęciach z cz. Pragi (maj 45.). Jeszcze późniejszy jest wariant owej wieży z nową kopułką (jednoklapową), której użycie przez z. 112 w czasie wojny w Europie wydaje się niemożliwe.

Możnaby to dalej zgłębiać, ale przed końcem „naszej” wojny takie wieże mieliśmy w wariancie jak z poznańskiego muzeum, tzn. sprzed modyfikacji układu wentylatorów.

Model ma jakieś tam opcje, ale nie pamiętam, czy ta poprawna wojenna jest możliwa (przybliżenie zawartości zestawu b. pożądane).

Jednak jeśli tak, to z numerów dostępnych na pokazanej kalkomanii osobiście nie widzę żadnego potwierdzonego zdjęciami z wojny. Takich znam trzy - pokazany na foto 1213 oraz jeszcze 1214 i 1232. Jest parę zdjęć bez widocznych oznaczeń.

Na marginesie - nie jakaś prywatna, tylko zwykła historia produkcji mówi, że wojennych producentów T-34-85 było trzech, nie dwóch.Ten trzeci był w Omsku (Zawod nr 174). Omawiane wieże były oczywiście (poza dachem) odlewane; tak to bywa, że od głupiej nazwy potrafią powstać nie za mądre teorie.

Na pierwszy rzut oka, po pojawieniu się tego modelu na rynku, sądziłem, że Academy kompletnie skopało teciaka za sprawą tej wieży właśnie - przynajmniej jeśli chodzi o okres drugiej wojny .

Fajnie, że pojawił się ten warsztat, wiele rzeczy się dowiedziałem .

Oczywiście kibicuję i podglądam .

Najbardziej w tej wieży skopali strukturę odlewu. Jest okropna i sztuczna. Wymaga zmiękczenia. Nie wiem czy dzisiaj mi się uda, ale postaram sie wrzucić zdjęcia. Bo jest już prawie gotowa. Teraz pracuję nad wanną.

Jak obiecałem, tak zrobiłem. Proszę, oto zdjęcia gotowej wieży. Dzisiaj doszła podstawa anteny, także już nic więcej tutaj do roboty nie ma. W plastiku mały postęp, ale działam głównie z blacharką. Jak na moje ostatnie czasy, to całkiem niezłe tempo utrzymuję. Zobaczymy jak będzie gdy dojdę do lakierni.

41323327764_aa4907e46f_o.jpg

41999368782_b55977f2cf_o.jpg

41323327554_9378d4e47d_o.jpg

Faktura wygląda artystycznie Polecam ją trysnąć jakimś kolorem żeby się upewnić czy jest ok - będziesz mógł szpachlówką te chropowatości poprawić przed właściwym malowaniem.

Szkoda że już blachy na wieżę zamontowałeś bo ta struktura odlewu to tak paskudna że aż oczy bolą.

Ruskie miały tak paskudne faktury, więc i model ma. Ja wiem, wyświechtany tekst, ale na żywo wygląda jakoś lepiej. Wiecie, przed malowanie najpierw pójdzie podkład. Jak tam dalej będzie to wyglądało słabo, to wtedy jeszcze mogę kupić surfacer’a (którego, bo nigdy nie pamiętam: 500 czy 1500?) i jeszcze podziałać. To nie problem.

Faktycznie, ktoś prezentował ten model po pomalowaniu, to faktura wyglądała całkiem dobrze.

Do robienia faktury 500 - bardziej "ziarnisty". Mnie się robi fakturę lepiej, jak jest on taki bardziej gęsty.

P.S.

Wydaje mnie się, że uchwyty desantowe tylko tyćko za głęboko są osadzone, ale może to kwestia zdjęć ...

Osłony wentylatorów powinny być gładkie, bo tłoczone. Obsada anteny tak wymyślna, z kapturkiem, może być jako powojenna przeróbka. Ale z fabryki to powinna być zwykła tuleja (wys. ok. 75 mm) osłaniająca sprężynę z anteną tylko z boków. Daszki nad peryskopami w produkcji z. 112 też nie były stosowane w czasie wojny. Gdzieś do lata 45. płytka nad kołyską działa była na górze mocowana 4 śrubami, za którymi była jeszcze podgięta do góry i krawędzią oparta na spawie płyty dachu; było tylko przednie poprzeczne przetłoczenie. Te i inne pierdółki są z reguły nieoryginalne na eksponatach, które przeszły powojenne użytkowanie i ulepszenia.

"Korki" przy przednich hakach hol. powinny lekko wystawać krawędziami nad płytą, bo ten zakład nigdy nie wykonywał poszerzonych u góry gniazd na ich kryzy. Tylna górna część kadłuba ma pospolity błąd, bo jest typowa akurat dla zakładów pozostałych - to zaznaczam dla formalności, bo kto chce, ten znajdzie tropy i przerobi; pisałem o tym w dość niedawnym, urwanym wątku z T-34 i już po próżnicy nie chcę powtarzać. Nie wiem, co oznaczają po 4 "guziczki" na blaszkowych żaluzjach, rzecz niespotykana, a same blaszki nie za bardzo są podobiznami pancernych dech grubości 2 cm. Może dosyć...

Witam,

Faktura odlewu na wieży jest mocno przesadzona.

W oryginale, faktura nie była taka ordynarna, była dużo delikatniejsza.

A4jYYHT.jpg

ST7aUk7.jpg

Ajtspkz.jpg

Nawet na IS-2 czy IS-3, faktura odlewu niebyła taka paskudna.

Pozdrawiam

Jacek

Świetne spawy z czego robione ?

Dziękuję. Zrobione z Milliputa.

Wieża pójdzie do przeróbki. Wprawdzie podoba mi się ta faktura, ale faktycznie jest za ostra. Podziałam nad nią jeszcze.

Czołg prawie skończony. Został mi już tylko reflektor i jeszcze to coś za nim, do przyklejenia. Potem się biorę za malunki.

Generalnie model składa się całkiem przyzwoicie. Sporo do roboty nie ma, części do siebie pasują. Tylko blaszki Edka trochę niedopasowane i nieprzemyślane. Chociażby obejmy do beczek. Ileż ja się z nimi namęczyłem. No mniejsza z tym. Podziwiajcie i oceniajcie.

28456802567_49c8008ba7_o.jpg

42607766524_1da3272b51_o.jpg

42607766394_997255ebbb_o.jpg

28456802157_b4df3d05cd_o.jpg

28456801757_12028124f6_o.jpg