Jump to content
RAV

Grumman F-14A Tomcat (Design/Academy 1/72)

Recommended Posts

F-14A Tomcat nr 207, nr ser. 160406, VF-84 Jolly Rogers, lotniskowiec USS Nimitz, 17 sierpnia 1982 r.

Zestaw: Design/Academy (1/72). Kalkomanie: Hasegawa.

4348.jpg

4350.jpg

4352.jpg

4354.jpg

4356.jpg

4358.jpg

4361.jpg

4363.jpg

4364.jpg

4366.jpg

4368.jpg

4394.jpg

4395.jpg

4396.jpg

Więcej zdjęć na mojej stronie.

Moje ulubione malowanie Tomcata

Bardzo ładny F-14, starannie pomalowany na moje oko.

Fajnie że nie pootwierany, co pozwala pokazać ładną sylwetkę maszyny.

Nie podoba mi się za to niemal całkowity brak brudzenia, bo jednak te samoloty to są głównie chyba znane z tego jak malowniczą się tytłają.

Najgorzej to wygląda od spodu, na ostatnich zdjęciach, bo i maszyna czysta jak z salonu to i jeszcze uzbrojenie podobnie.

Ale tak czy inaczej podoba mi się to co widzę.

Nie podoba mi się za to niemal całkowity brak brudzenia, bo jednak te samoloty to są głównie chyba znane z tego jak malowniczą się tytłają.

To jest malowanie z czasów, kiedy stosowano farby błyszczące, których brud słabo się ima. Samolot miał jednak kilka lat służby za sobą (pochodzi z FY 1976 i nie znam historii jego przemalowań), więc uznałem, że mógł się zrobić półmatowy, a więc i nieco przybrudzić. Na zdjęciu oryginału nie widać zużycia, ale jest ono słabej jakości.

127.jpg

Najgorzej to wygląda od spodu, na ostatnich zdjęciach, bo i maszyna czysta jak z salonu

Przesadzasz. Spód gondol silnikowych i zbiorników dodatkowych to najbrudniejsze obszary modelu. Rozbryzgi błota spod kół na lotniskowcu uznałem za mało prawdopodobne.

i jeszcze uzbrojenie podobnie.

A dlaczego rakiety miałyby być brudne?

łoł, jaki weathering !!

[Przesadzasz. Spód gondol silnikowych i zbiorników dodatkowych to najbrudniejsze obszary modelu. Rozbryzgi błota spod kół na lotniskowcu uznałem za mało prawdopodobne.

Nie wspominałem o błocie, tylko o brudzie.

Te maszyny jak najbardziej brudziły się w tamtym miejscu, wystarczyło popatrzeć na zdjęcia.

U Ciebie wygląda jakby samolot właśnie został pomalowany. Co w zasadzie miało miejsce faktycznie.

Na górze zresztą też te samoloty miały sporo do wyczyszczenia.

Kolejna sprawa to brak śladu po zmianie geometrii skrzydeł. No ale pewnie tego też w tym egzemplarzu nie było.

15808139382_72f17242d9_b.jpg

usnavy4.jpg

15870090107_801e9e6cf0_b.jpg

image023.jpg

an-underside-view-of-a-fighter-squadron-41-vf-41-f-14a-tomcat-aircraft-on-a-b9a3f2-1024.jpg

Dlatego:

AIM-54_6_Pack.jpg

281445f7e89fc2fc850368c76a2b2179.jpg

1200px-AIM-54A_%28left%29_on_F-14_at_NAS_Pax_1984.JPEG

aim-54-980304-N-1717N-002.jpg

Te maszyny jak najbardziej brudziły się w tamtym miejscu, wystarczyło popatrzeć na zdjęcia.

15808139382_72f17242d9_b.jpg

Aha - ten jest brudny, a mój model czysty. Aha.

Kolejna sprawa to brak śladu po zmianie geometrii skrzydeł.

A co to za sprawa, tak konkretnie?

Dlatego:

No dobra, znalazłeś trochę śladów na rakietach - treningowych lub malowanych na matowo. Na modelu są bojowe i błyszczące. Poza tym dlaczego uważasz, że nawet treningowe rakiety od początku służby musiały być brudne? One są brudne od nowości?

Aha - ten jest brudny, a mój model czysty. Aha.

Acha. Tam jest kilka innych zdjęć.

Skoro wierzysz że tamte nie są brudne, to i uwierzysz że swojego dobrze pomalowałeś.

A co to za sprawa, tak konkretnie?

Takie coś - u Ciebie jest szara plama, jak łata kamuflażu.

RetroF14SlowPass3oClock.jpg

Na modelu są bojowe i błyszczące.

I świeżutkie prosto z fabryki.

u Ciebie jest szara plama, jak łata kamuflażu.

Bywało różnie.

F-14_top_view_with_wings_forward.jpg

f14_topview.jpg?m=1380516393

I świeżutkie prosto z fabryki.

US Navy ma wyłącznie starocie? Rozumiem, że treningowe mogą być używane długo i się przy tym zużywać, ale te bojowe raczej nie mają "nabitych" setek godzin w użyciu (leżenia w magazynie nie liczę).

A może poprostu

US_Navy_040124-N-5319A-001_Sailors_assigned_to_the_Red_Rippers_of_Fighter_Squadron_One_One_%28VF-11%29_wash_an_F-14_Tomcat_on_the_flight_deck_aboard_USS_George_Washington_%28CVN_73%29_during_a_no-fly_day.jpg

Co do rakiet, nawet te bojowe mogą wyglądac na zmordowane.

Bywało różnie.

Ale żaden nie ma tych śladów tak jak u Ciebie.

Po prostu Twoje są dziwne i nienaturalne.

US Navy ma wyłącznie starocie?

Tu już nawet nie chodzi o to czy rakiety są prosto z fabryki i ile leżały w magazynie, tylko o wrażenie realizmu.

Brudzenie modelu to nie tylko odtwarzanie faktycznych zabrudzeń, ale także sprawianie że model wygląda realistycznie.

Twoje rakiety wyglądają jak zabawki, bo nie ma na nich choć odrobiny zróżnicowania powierzchni, choćby lekkiego weatheringu - są bardzo nienaturalne i sztuczne.

Jakbyś chciał zobaczyć jak wygląda fajnie zrobione uzbrojenie to masz tutaj przykład:

F-14%2002-04-17%20Underside%20FINAL-6-X2.jpg

I nie zamierzam Cię więcej przekonywać że coś jest nie halo, skoro nie przyjmujesz żadnej krytyki.

Skoro podoba Ci się to co zrobiłeś tym lepiej dla Ciebie, mnie się nie musi podobać.

Piękny kocurek

Niezbyt ubrudzony, wyważony choć rzeczywiście jak zauważył Solo uzbrojenie zbyt czyste w stosunku do modelu.

Aktualnie jestem w trakcie budowy F-14D i każdy tego typu model mnie raduje. Ta 14-ka bardzo mi się podoba.

Gratuluję

Rurka Pitota przeskalowana zwróć na to uwagę bo nie komponuje się świetną resztą modelu.

Pozdrawiam

Focus

Bardzo fajny kocur, ma ten klimat z "Final countdown", lekko przybrudzony i moim zdaniem dobrze oddaje zużycie powłoki we wczesnym kamo jak na 1:72.

Pewnie można szukać i czepiać się tego albo owego, bo dla jednych szklanka będzie w połowie pusta a dla innych w połowie pełna.

Ja gratuluje bardzo udanej produkcji.

Kocur fajny, na 72 ciężko oddać "touchupsy", aczkolwiek pare by sie przydało, brudzenie nie przesadzone

A może poprostu

US_Navy_040124-N-5319A-001_Sailors_assigned_to_the_Red_Rippers_of_Fighter_Squadron_One_One_%28VF-11%29_wash_an_F-14_Tomcat_on_the_flight_deck_aboard_USS_George_Washington_%28CVN_73%29_during_a_no-fly_day.jpg

Co do rakiet, nawet te bojowe mogą wyglądac na zmordowane.

Moses, z racji klimatu operowania tych samolotów, każde otwarcie luku inspekcyjnego skutkowało późniejszym zamalowaniem tego luku, ponieważ całośc jest narażona na klimat morski. Jak wiadomo każda taka podmalówka różniła się kolorem od bazowego. Stąd takie typowe "zabrudzenia" dla maszyn pokładowych i tego szczotą nie zmyjesz ;)

Świetny model! Czysty czy brudny, dla mnie bez różnicy. Kwestia gusty i stylu budującego, a taki właśnie mi się podoba. Poza tym chyba nie ma żadnego samolotu w necie, który był uwieczniany zdjęciami każdego dnia służby ;)

RAv nie wygrasz tej walki z Solo odpusc bo szkoda twoich nerwow.

Kocurek ladny delikatnie przybrudzony i tyle nie musi byc brudny jakby go wykopali z pod zemi. Twoj model twoja interpretacja i tyle. Jak sie nie podoba komus to trudno.

Solo czy packanie kazdego modelu (czy to samolot czolg czy okert) to musi zawsze byc wedlug ciebie realizm????

A te wszystkie techniki rozjasnien itp to tak kopiowane sa bo pan Jimenez ma swoj styl i kazdy musi go uzywac/stosowac?

W jakim celu stosuje sie kamo wedlug ciebie?

Badzmy widoczni czy nie widoczni dla przeciwnika?

Powyższe pytania świadczą o tym że nie rozumiesz czym jest modelarstwo.

A przynajmniej modelarstwo lotnicze.

Przecież modelarstwo już od dawna nie ma nic wspólnego z realizmem.Ma być efektownie.

Ja bym powiedział że dobre modelarstwo od dawna nie ma nic wspólnego (albo raczej: niewiele) z realizmem, ale pewne zasady występujące w przypadku prawdziwych samolotów jednak obowiązują.

Efektownie wygląda każdy dobrze zrobiony model.