Skocz do zawartości
kret69

Wycofany model Revell'a

Rekomendowane odpowiedzi

Na ten temat ukazał się jeden artykuł, pełen językowych nieścisłości - no ale to Wprost.

https://www.wprost.pl/swiat/10134078/niemiecka-firma-sprzedaje-model-z-czasow-iii-rzeszy-krytyka-calkowicie-uzasadniona.html

Jednak sama historia jest ciekawa.

Revell nie jest jakąś garażową firmą prowadzoną przez szalonych starszych panów tylko zabawkarskim potentatem.

I wypuścili na rynek model z takim opisem:

Work began on this spherical aircraft in 1934. Its propulsion and the neutralisation of centrifugal forces inside the aircraft was achieved employing Vril energy fields. Airworthy prototypes of the Haunebu II with speeds of up to 6000 km/h first flew in mid-1943 but did not finish the flight test phase due to the effects of war.

- First space flight capable object in the world

- Interior with instrument panels and seats

- Decal set for a faithfully reproduced livery

Main Colours:

5 9 15 37 45 47 49 52 65 77

Czyli nigdzie nie ma ani słowa o tym, że to jest fikcja i bajka, element nazistowskiej propagandy a w zasadzie to mitologii narosłej wokół samej propagandy. Jest napisane tak, jakby Niemcy faktycznie taki pojazd zbudowali, oblatali i był to pierwszy pojazd który mógł odbywać podróże kosmiczne.

Zareagowała DKSB (organizacja ochrony dzieci) o MHM (muzeum historii wojskowej). Głównie poszło o propagowanie nieprawdy - modele Haunebu do tej pory nigdy nie trafiały na celownik DKSB czy MHM, ale też nie były o modele o tak wielkim zasięgu rynkowym (Revell to praktycznie rynek zabawkarski a nie nasz niszowy).

Wasze zdanie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Model sf, jak wiele innych. Polityczna poprawność powiększa zasięg działania. Nie ma już ważniejszych problemów na świecie?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tu nie ma co dyskutować, tylko trzeba wykupić modele póki są. za parę lat będą warte majątek.

Albo jako prezent.. w sam raz do tortu z wunderwafellkami

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Żarty żartami, ale zdajecie sobie sprawę że to pierwszy krok w kierunku kolejnego unijnego szaleństwa?

No bo zaraz jakiś nagorliwiec z jakiejś komisji odkryje, że na rynku jest w sprzedaży całe mnóstwo modeli gloryfikujących nazizm więc trzeba coś z tym zrobić.

Co? Wiadomo - zabronić.

Dobrze że ja kleję głównie amerykańskie...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oburzające! Przecież każde dziecko po kontakcie z tym modelem mogło zarazić się nazizmem! Unio ratuj.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawe ze jak murzyni grają sredniowiecznych rycerzy, to wszystko jest ok.

Ale swoją drogą, Revell mógłby to jakoś oznaczyć jako "S-F" albo Luft 46, bo jeśli faktycznie dali taki opis bez żadnego "disclaimera" to dzisiejsza młodzież może uwierzyć że to prawda.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na szczęście zdążyli. Przecież to oczywiste, że zaraz po takim modelu, powstawałyby jak grzyby po deszczu obozy śmierci na podwórkach i komory gazowe własnej roboty. A stąd, już krok do tragedii. Myślę, że tą decyzją uratowali niezliczoną ilość istnień.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja tam czekam aż się zorientują ile modeli na rynku sprzedaje się w Europie ze swastykami...

Wtedy to będzie...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Revell równo z Siemensem, Telefunkenem, Hugo Bossem! Precz!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To nie tylko niemiecki problem. A co z Czechami, którzy zalewają Europę nazistowskimi modelami?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czechy zamknąć, zlikwidować, zakazać! Piwo zostawić. I knedliki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Od dziś tylko modele w kolorach tęczy!!!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ja tam czekam aż się zorientują ile modeli na rynku sprzedaje się w Europie ze swastykami...

Wtedy to będzie...

Ze Swastykami nie sprzedają, swastyki sa zakazane.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oooooo no to już można podciągnąć pod propagowanie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

zdaje się, że te cześć ze swastykami ktoś ręcznie odcina od arkusza w zależności od kraju do którego model jest wysylany. Dlatego są dodane te dwuczęsciowe na głównym arkuszu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przecież jest od groma modeli ze swastykami w sprzedaży, choćby Eduard, Tamiya, Hasegawa, Hobby Boss.

Ja nie pisałem o rynku niemieckim, bo tam faktycznie zakazują, tylko o europejskim.

Nie ma żadnego problemu żeby kupić model samolotu czy innego pojazdu niemieckiego z okresu wojny, ze swastyką.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zabawne, że największe emocje wzbudzają swastyki.

Revell wypuścił model z opisem z którego wynikało że to model historycznej maszyny - w tekście wyraźnie napisane, pierwszy pojazd kosmiczny. Żadnych odniesień do filmu czy fikcji.

Revell to firma mocno zabawkarska i ich target to kolejne pokolenie składaczy.

Z jednej strony powinna zadziałać powszechna edukacja i takie obawy powinno się wyśmiać.

Z drugiej strony żyjemy na świecie w którym spora część ludzi wierzy, że szczepionki są szkodliwe a ziemia jest płaska...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
żyjemy na świecie w którym spora część ludzi wierzy, że szczepionki są szkodliwe a ziemia jest płaska...

Że niby co? Może Świętego Mikołaja też nie ma?...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Żarty żartami, panika na bok.

No cóż, ja to widzę na zasadzie błędu drukarskiego. Ktoś wstawił samplowy tekst, albo z innego pudełka aby zamarkować miejsce, nie wprowadził korekty i tak poszło do druku, takie rzeczy uwierzcie mi zdarzają się . Oczywiście ktoś to podłapał i wywołał burze w szklance wody na miarę hecy z reklamą gazety wyborczej z He-111.

Cytując klasyka sorry taki mamy klimat, kiedyś takie rzeczy załatwiało się po cichu, czasami można było zarwać nagrodę za znalezienie i wskazanie błędu, teraz o wszystkim trzeba się rozpisywać na mediach społecznościowych. Takie posrane czasy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Śmieszna sprawa, oczywiście model powinien być wycofany bo podają informacje niepotwierdzone co może być uznane za kłamstwo i interwencja jak najbardziej wskazana. Model powinien być ze zmienionym opisem przywrócony do sprzedaży i tyle.

Natomiast skala ingerencji tych urzędasów krajowych a zwłaszcza unijnych (nazwiska ogólnie znane, ludzie z podstawowym wykształceniem, bez szkoły, alkoholicy, marksiści, komuniści, trockiści, maoiści itd.) unijnych we wszystko momentami przeraża...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

homoseksualiści, rowerzyści weganie......

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jerzype, z tego co doczytałem model wróci do sprzedaży po zmianie.

Tak w ogóle to przepak Wave'a, więc Revell go nawet nie stworzył tylko Japończycy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Z drugiej strony żyjemy na świecie w którym spora część ludzi wierzy, że szczepionki są szkodliwe a ziemia jest płaska...

W płaską ziemię nie wierzę, a moje dziecko ma zagrażające życiu powikłania poszczepienne. Dzięki za wrzucenie mnie do worka z idiotami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.