Jump to content

Malowanie IAR-80DC / pytanie


Recommended Posts

Cześć

 

Stałem się szczęśliwym posiadaczem modelu IAR-80DC z Amodelu.

Instrukcja przewiduje dwa malowania (a raczej interpretacje) wyglądu maszyny z numerem 425. Jedno łaciate podobnie jak w przypadku jednoosobowych IARów, drugie zielona góra, niebieski dół. Pogrzebałem trochę w internecie, ale bez rezultatu, znalazłem dwa zdjęcia, które w zasadzie nic nie wyjaśniają, bo są kiepskiej jakości. Tak na chłopski rozum, wydaje mi się, że zielona opcja jest bardziej prawdopodobna. Samolot został przebudowany pod koniec lat 40-stych, nie sądzę żeby ktoś się wtedy bawił w odtwarzanie kamuflażu z czasu wojny. Czy któryś z szanownych kolegów zgłębiał ten temat i jest w stanie coś mi podpowiedzieć w kwestii malowania?

Link to post
Share on other sites

Nie wiem na ile pomoże. W (starej już) publikacji serii TBiU nr.133 jest jedno zdjęcie egzemplarza 425 po przymusowym lądowaniu, na którym układ cieni sugeruje dwukolorowe kamo. Również w tekście: "Po wojnie samoloty IAR wystartowały w standardowym kamuflażu i były oznakowane tak samo jak przed 22 czerwca 1941 roku".

Link to post
Share on other sites

TBiU było pierwszym źródłem po jakie sięgnąłem. Zdjęcie wyjaśniło mi w zasadzie tylko jedno - samolot nie miał żółtych końcówek skrzydeł wbrew temu co przewidział producent dla malowania łaciatego. Poza tym jest ono zbyt słabej jakości, żeby jednoznacznie potwierdzić łaciate malowanie.

Link to post
Share on other sites

W czasopiśmie Model Fan 7/99 jest artykuł o malowaniu IAR 80.Dotyczy jednak głównie wersji jednomiejscowych.Gdybyś jednak był zainteresowany to mogę skany przesłać Ci na pw.

Link to post
Share on other sites

W swojej biblii nt. IAR-ów największy guru od tego samolotu, Radu Brinzan zamieszcza dwie fotki tej maszyny, kolorowy schemat malowania i kilka rzutów. Malowanie dwubarwne, które na IAR-ach zaczęto stosować od egzemplarza nr 301 na początku 1943 r. Zielony prawdopodobnie zbliżony do RLM 64/83. Ciężko zrozumieć, skąd wczesnowojenny pomysł łaciatego kamo.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.