Jump to content

[problem] Rozcieńczanie lakieru Tamiya


Recommended Posts

Cześć

 

Mam problem z rozcieńczaniem lakierów akrylowych Tamiya. Do tej pory używałem dedykowanego rozcieńczalnika, ale przeczytałem, że można też używać alkoholu izopropylowego. Po rozcieńczeniu lakieru matowego albo półmatowego tymże alkoholem na powierzchni modelu pojawia się biały nalot. W ogóle mam wrażenie, że jakakolwiek powierzchnia potraktowana czystym alkoholem izopropylowym w momencie schnięcia dostaje białego nalotu. Czy ten alkohol to jednak złe rozwiązanie? (przynajmniej dla lakierów, bo farby nim rozcieńczone zachowują się normalnie). A może powinienem go czymś (np wodą destylowaną) rozcieńczyć, bo jest za mocny?

Link to post
Share on other sites

Lakierów Tamiya? Tzn tych z oznaczeniem "LP-"?

Jak nie chcesz używać dedykowanego rozcieńczalnika, to zawsze pozostaje Gunze Leveling Thinner. On chyba nawet zawiera w składzie IPA, ale nie tylko.

W kwestii czystego IPA to chyba sam sobie odpowiedziałeś

Link to post
Share on other sites

Spotter, widziałem, że ludzie używają alkoholu izopropylowego do akryli Tamiyi i z farbami rzeczywiście mi się sprawdził. Poza tym po malowaniu farbami rozcieńczonymi IPA łatwiej wyczyścić aerograf. Tylko z lakierami się gryzie.

 

Fixer, mowa o lakierach XF-86 i X-35.

Link to post
Share on other sites

Za Przemkiem, pół mat i mat Tamki trzeba dobrze rozcieńczyć i wymieszać, ja robię 1/1 mieszankę i daje kilkanaście warstw, cieńszych, więcej niż normalnie, opcje piskaj na mokro/mokro warstwy, biały nalot to złe rozcieńczenie, wszystko kwestia wprawy,

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Podłączę się do tematu. Da radę rozcieńczyć xf86 leveling thinerem czy lepiej czystą 40%? Nie mam w tej chwili rozcieńczalnika Tamiya i nie mam jak nabyć a jest potrzeba pomalowania . Brak doświadczenia w malowaniu i drugie pytanie, to bardzo zły pomysł żeby  malować tym przy uzyciu pędzla?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.