Jump to content
Piotr D.

[problem] Rozcieńczanie lakieru Tamiya

Recommended Posts

Cześć

Mam problem z rozcieńczaniem lakierów akrylowych Tamiya. Do tej pory używałem dedykowanego rozcieńczalnika, ale przeczytałem, że można też używać alkoholu izopropylowego. Po rozcieńczeniu lakieru matowego albo półmatowego tymże alkoholem na powierzchni modelu pojawia się biały nalot. W ogóle mam wrażenie, że jakakolwiek powierzchnia potraktowana czystym alkoholem izopropylowym w momencie schnięcia dostaje białego nalotu. Czy ten alkohol to jednak złe rozwiązanie? (przynajmniej dla lakierów, bo farby nim rozcieńczone zachowują się normalnie). A może powinienem go czymś (np wodą destylowaną) rozcieńczyć, bo jest za mocny?

A gdy używałeś dedykowanego rozcieńczalnika to też miałeś biały nalot? Nie? To po co eksperymentujesz z jakimiś zamiennikami?

Lakierów Tamiya? Tzn tych z oznaczeniem "LP-"?

Jak nie chcesz używać dedykowanego rozcieńczalnika, to zawsze pozostaje Gunze Leveling Thinner. On chyba nawet zawiera w składzie IPA, ale nie tylko.

W kwestii czystego IPA to chyba sam sobie odpowiedziałeś

Spotter, widziałem, że ludzie używają alkoholu izopropylowego do akryli Tamiyi i z farbami rzeczywiście mi się sprawdził. Poza tym po malowaniu farbami rozcieńczonymi IPA łatwiej wyczyścić aerograf. Tylko z lakierami się gryzie.

Fixer, mowa o lakierach XF-86 i X-35.

XF-86 to lakier. X-35 nie jest lakierem, tylko środkiem matującym dodawanym do farb błyszczących.

X-21 to taki środek matujący farby błyszczące - X-35 to semi gloss clear a XF-86 to flat clear i zawiera chyba talk. Stąd ten nalot. Moze źle rozmieszałeś

Za Przemkiem, pół mat i mat Tamki trzeba dobrze rozcieńczyć i wymieszać, ja robię 1/1 mieszankę i daje kilkanaście warstw, cieńszych, więcej niż normalnie, opcje piskaj na mokro/mokro warstwy, biały nalot to złe rozcieńczenie, wszystko kwestia wprawy,

Podłączę się do tematu. Da radę rozcieńczyć xf86 leveling thinerem czy lepiej czystą 40%? Nie mam w tej chwili rozcieńczalnika Tamiya i nie mam jak nabyć a jest potrzeba pomalowania . Brak doświadczenia w malowaniu i drugie pytanie, to bardzo zły pomysł żeby  malować tym przy uzyciu pędzla?