Skocz do zawartości

Pzkpfw IV ausf. D / Tamiya 1:35


lukee82

Rekomendowane odpowiedzi

Analizuję sobie instrukcję od blaszek i mam od razu parę pytań. Czy błotnik który jest załączony powinien być zamiast standardowego? ( czy odciąć ten Tamiyowy? ) Czy montuje się blaszkę na ten zestawowy? W instrukcji nie jest to jednoznacznie opisane więc wolę się upewnić. Podaję link do instrukcji w PDF http://www.aber.net.pl/upload/pdf/38756ef348aba55bd206070a6cfc9dcd.pdf

 

Nie wiem też jak rozwiązać sprawę z tłumikiem. Czy te opaski i wyrzutnik zamontować od razu czy dopiero po malowaniu podkładem i kolorem bazowym? Ostatnie pytanie o drut który trzeba użyć przy niektórych blaszkach. Z jakiego materiału powinien być?

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj tu :

https://www.mojehobby.pl/catalog/Druty-i-linki.html

Na przykład taki zestaw - Aber ADZ-01 Zestaw drutów 0,2 0,3 0,4 0,5 0,6 mm o dł. 1m każdy

https://www.mojehobby.pl/products/Zestaw-drutow-0-2-0-3-0-4-0-5-0-6-mm-o-dl.-1m-kazdy.html

Jest w zestawie takie "ustrojstwo" do robienia zawiasów -

https://www.mojehobby.pl/products/Zawiasy-wybor-I.html

Raczej od razu dokleić do modelu opaski i wyrzutniki.

Generalnie jeśli zastępujesz element plastikowy - elementem z blaszki to ten pierwszy eliminujesz.

Elementy z blaszek zawsze są cieńsze - dlatego je dajemy - plastik w tych miejscach jest za gruby.

Błotnik na modelu do ścięcia. Zawiasy na reszcie błotnika też zetnij/zeszlifuj i przyklej te z blaszek.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nadal poszukujesz kleju do blaszek to koniecznie obejrzyj ten filmik

 

 

Tutaj jest link do stronki VMS

 

https://www.vms-supplies.com/

 

Ja kupiłem ten klej i nie mam zamiaru używać innego. Mieszkam w UK i kupuje go w sklepie na ebay. Paczka zawsze przychodzi z Poznania bo to polska firma, więc w Polsce jest dostępny. Na serio polecam ten klej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nadal poszukujesz kleju do blaszek to koniecznie obejrzyj ten filmik

 

 

Tutaj jest link do stronki VMS

 

https://www.vms-supplies.com/

 

Ja kupiłem ten klej i nie mam zamiaru używać innego. Mieszkam w UK i kupuje go w sklepie na ebay. Paczka zawsze przychodzi z Poznania bo to polska firma, więc w Polsce jest dostępny. Na serio polecam ten klej.

 

Hm... A miałeś okazję może sprawdzić także inne ich produkty? Bo na ich stronie widać także rozcieńczalniki, rozpuszczalniki, czyścidła do aerografu itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem rozcieńczalnik do akryli. Z Tamiya i i Gunze współpracuje świetnie, podobno jest też kompatybilny z Vallejo. Mam też ich zmywacz do usuwania farb z modeli Clean Slate Remover. Niech ten filmik się wypowie:

 

 

To na prawdę tak działa. VMS, szczerze polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Klej Ca ( firma Riku ) zakupiłem w lokalnym modelarskim tak by móc już coś działać a dopiero teraz po weekendzie może coś jeszcze domówię z zamówieniem internetowym.

 

Prace przy modelu idę mi wolno. Działam "na dwóch frontach" z racji opóźnienia w dostawach materiału ;) W związku z tym osobno idę prace przy robieniu odbojników gdzie musiałem poczekać na cienkie płytki.

 

s327gj.jpg

 

slthzc.jpg

 

Na drugim biegunie, działania z wanną tj. poprawianie jeszcze dziur szpachlą. Odciąłem już też błotniki i udało mi się zamonotwać nowe z blaszek. Oczywiście ,że jest to moje dopiero pierwsze podejście do elemtnów fototrawionych i nie poszło mi za dobrze. Jeden błotnik chyba ścięty minimalnie za bardzo przez co błotnik z jednej strony nieco bardziej opadł. Malutkie zawiasy + brak zaginarki = spore straty :/ Kompletnie sobie z nimi nie poradziłem i połowa do wymiany na nowe :/ Zamontowałem na razie to co mi zostało z zawiasów. Drutu zagięcia też jeszcze finalnie poprawię. Nowe zawiasy też zamówione będą po weekendzie więc finalnie zadziałam z błotnikami.

 

2gtydqh.jpg

 

Dziś pewnie skończę już "produkcję odbojników" ,które są jeszcze do poprawy tak by jak najbardziej przypominały prawdziwe ( czekam na przeschęnicie ) i finalnie wyszykuję wannę tak bym mógł przyklejać odbojniki i wlewy paliwa z blaszek.

 

W odbojnikach raczej nie zdecyduje się na dodanie śrub bo to chyba jeszcze nie na moje umiejętności. Ogólnie zabawa z blaszkami fajna i pomimo pierwszych "strat" nie zrażam się ;)

 

Jeśli znalazł by się może jakiś link do przodu Panzera tak by było widać mocowanie błotnika oraz względnie przód - chciał bym miał porównanie do instukcji z blaszek bo jednak te elementy nie pasują idelanie i chciał bym widzieć jak wyglądało to realnie. Z góry dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... nie zdecyduje się na dodanie śrub ... .

Nie wszystko trzeba samemu dorabiać. Modelarstwo nie jest tanie - niestety. Szczególnie na początku drogi są duże potrzeby.

sruby-3d.jpg

 

tu do kupienia różne rozmiary - http://mariomodelario.eu/sruby-3d-c-3.html

 

... by było widać mocowanie błotnika oraz względnie przód... .

 

Bez dodatkowych płyt pancernych -

pzkpfw4de04-a00ab32a339563fb43dca703bcf50b5c.jpg

 

deutsche-panzer-iv-an-der-ostfront-1941-cpmw59.jpg

 

pzkpfw4de03-3a73edf3f22f6f8061bc639dda4de1c5.jpg

 

Ten ma już dodatkowe płyty - fajnie widać błotnik i włazy, klakson, reflektor itd.

pzkpfw4de06-0cfdb1d4e36b7f88c52439d287946ef8.jpg

 

Tu - fajnie widać włazy na przednim pancerzu i mocowanie listwy do dodatkowych gąsek. (Niestety brakuje ich mocowania.)

Pojazd ma też mocowania do gąsek między w/w włazami.

3776578928_1a0641b208_b.jpg

 

Początki są zawsze trudne i kosztowne. Trzymam kciuki - powodzenia.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyglądam się zdjęciom i mam dylemat w związku z osłoną karabinu. W zestawie blaszek jest do podmiany osłona ta płyta ( ? ). Jednak gdy patrzę na fotki ta oryginalna z modelu grubością bardziej przypomina mi oryginalną. Zastanawiam się czy zamieniać ponieważ będę robił wersję czołgu z dodatkowymi płytami więc w sumie i tak wiele widać nie będzie. Zatem pytanie która lepsza?

 

149pm4g.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie TAK - Powodzenia.

 

No znalazłem gdzie była mowa o kleju do blaszek.

Produkty w tym i kleje dostępne w dwóch sklepach w UK.

M.A.N - https://www.manmodels.co.uk/vms-supplies-97-c.asp

S.M.S - https://www.scalemodelshop.co.uk/?s=vms

 

Firma VMS zapowiada kolejne nowości

http://www.armorama.com/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=30332&mode=thread&order=0

 

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się skończyć temat odbojników. Nie wyszły rewelacyjnie ale i tak uważam ,że chociaż z kształtu bardziej przypominają prawdziwe niż te w modelu. Oczywiście ,że dało by radę wykonać je jeszcze lepiej ale jak na mój pierwszy raz to wydaje mi się ,że dramatu nie ma. Najgorzej było mi idealnie pociąć pręt na takie same kawałki. Jest dość twardy a elementy na które ciąłem dość małe. Może coś doradzicie na przyszłość? Pewnie w przyszłości jeszcze kiedyś skuszę się na model Tamki gdzie będzie ta sama wanna i ten sam problem odbojników Każdą radę chętnie przygarnę

 

Podrzucam zatem foto przyklejonych odbojników. Niestety nie każdy jest taki sam przez problem który opisałem powyżej. Nie jest to element dość bardzo widoczny bo zasłaniać go będą koła więc już nie brnąłem w liczne powtórki cięcia prętu dla uzyskanie idealnego wymiaru i kształtu.

 

2m4sltc.jpg

 

Tutaj już z założonymi na chwilę kołami.

 

264ko76.jpg

 

Wanna jeszcze finalnie nie poszpachlowana więc na to proszę nie zwracajcie uwagi.

 

Oczywiście sprawdził się wariant o którym pisałem parę postów wyżej przy okazji obniżania kół. Gąski są teraz za krótkie by je spiąć. Tutaj również poproszę o poradę. Jakiś "domowy sposób" na ich w miarę niewidoczne połączenie? Czy może zostaje mi scenka gdzie czołg jest naprawiany ;) To oczywiście tak już pytam przyszłościowo bo jeszcze sporo mi zejdzie zanim będę montował gąski.

 

Zabieram się teraz za finalne już mam nadzieję zaszpachlowanie wanny oraz prace przy tyle pojazdu ( tłumik, blaszki i przerabianie elementów ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamiya dała do pudełka gąsienice o ogniwach szerokości 400 mm, które montowano dopiero od wersji F. W mojej D wymieniłem je na komplet od Friula, łącznie z kołami napędowymi.

Moja próba wpasowania Magic Tracków na zmodyfikowane (czyli zwężone do gąsienic 360 mm) koła napędowe Tamiyi się nie powiodła, rozstaw zębów nie pasował u mnie do odległości odpowiadających im otworów w ogniwach. Być może pasowałyby na koła napędowe od Friula, zestaw AW-03? Oczywiście, jest to dodatkowy koszt, ale ledwie kilkanaście złotych.

 

rxIFSE.jpg

 

Skoro idziesz w przeróbki, warto doinwestować.

 

Z pozdrowieniami

Hubert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw kół za 16 zł to nie jest duży wydatek jeśli by miały pasować ale pewności tez nie mam. Inne gąski nie kupię bo szkoda mi wydawać kilkadziesiąt złotych do modelu który kupiłem za mniej i jest on moim pierwszym. Najzwyczajniej wg mnie nie warto. Takie inwestycje to dla mnie melodia przyszłości gdy mój poziom sklejania i malowania będzie lepszy. Zapytam zatem może o inne pojazdy i ich gąsienice. Mam w domu dwa stare modele Tamki Marder II i Sdkfz 251, może któreś z tamtych są takie same jak te załączone w tym modelu i była by możliwość np połączenia kilku ogniw tak by wystarczyły na długość? Akurat jestem poza domem do wieczora i nie mam możliwości sprawdzić w chwili obecnej jak z ich rozmiarem i szerokością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... zostaje mi scenka gdzie czołg jest naprawiany ... .

Tak jak napisałeś będzie to właściwe rozwiązanie. To Twój początek i w gąski i ich rozmiary jeszcze czas nadejdzie właściwszy - moim zdaniem.

Świetnie powalczyłeś z odbojnikami i to jest dobry początek modelarstwa.

Marder II i Sdkfz 251 to inna "bajka".

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dalszej kolejności doklejam drobne elementy z blaszek na przodzie czołgu. Wkleiłem też dokupiony karabin. Doszły też już dodatkowe płyty. Czyli na pewno będzie to już wersja dopancerzona ;)

 

Poglądowe foto jak to na razie wygląda przy złożeniu góry z dołem na chwilę. Na razie ze mną też już prawie dwa pierwsze etapy w instrukcji od blaszek. Zostały mi dwa małe elementy do doklejenia oraz poprawa zawiasów o której już pisałem wcześniej i przechodzę na tył pojazdu gdzie jest niezła "gimnastyka" tj. sporo do porobienia.

 

103town.jpg

 

Oczywiście jak coś źle zrobiłem proszę o poprawę ;) Ściąłem też już te przewody z przodu ( czy to zasilanie lampy jak rozumiem ? ) które wykonam też sam. Gdzie one dokładnie wchodziły? Czy były wywiercone otwory w płycie tej górnej? Tak mi się rzucio na paru fotkach jak dziś przeglądałem w necie. Też z góry dzięki za radę w tej sprawie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lufa MG strzelca - radiotelegrafisty - ta z przodu

https://www.mojehobby.pl/products/7-92mm-MG34.html

 

2842_rd.jpg

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

Mam własnie tą https://www.mojehobby.pl/products/7-92mm-MG34.html i tą https://www.mojehobby.pl/products/7-92mm-MG34Wersja-czolgowa2-sztuki.html bo zamówiłem obie tylko nie wiedziałem co i jak z różnicami. Czyli zamieniać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie sorrki za post pod postem ale odbijam jeszcze raz powyższe pytanko o karabin i właściwy wybór lufy bo napisałem to chyba tuż przed zmianą forum na nowy wygląd i mogło umknąć przeglądającym ? Przy okazji postu dopytam również o tył czołgu. Montuje właśnie tylną płytę i tłumik. Zapytam zatem od razu o tą listwę z tyłu ( sorry jeśli to złe nazewnictwo ) do mocowania kanistrów. Przeglądam fotki pojazdów i widzę ,że występuje ona często w pojazdach z Afryki wersjach późniejszych. Jak dokładnie to wyglądało. Było to zależne od wersji czy ta listwa była czy nie? Osobiście nie mocował bym jej w swoim modelu ale wolę się upewnić. Dla przypomnienia sklejam wersję z dodatkowymi płytami o ile to ma znaczenie w kwestii tej listwy ? Jak zwykle z góry dziękuję za pomoc :) Wieczorem podeślę aktualne zdjęcia modelu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię mixa ammo mig slow drying i kropelki w żelu. Dzięki temu jest troszkę dłuższy czas na manipulowanie a kropelka dzięki temu ze jest minimalnie elastyczna sprawia, że element nie ostrzeliwuje przy drobnym naprężeniu. No i kup rozklejacz jakiś. Rozrzedza tez klej i opóźnia schnięcie 

 

edit

coś nie przewinąłem strony i myślałem ze dalej temat kleju tłuczemy 

przepraszam

Edytowane przez GenKamyk
Pomylka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O lufie przedniego MG już pisałem przy okazji zasilania przedniego reflektora - OK doprecyzuje.
Lufę zamienić koniecznie. Ta dłuższa (dziurkowana) musi być na dole z przodu, krótka w wieży.
Listwy/pułki na dodatkowe kanistry na tylnym pancerzu nie montuj.

Pozdrawiam
Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zatem lufa podmieniona. Na przedzie już prawie wszystkie drobnice z blaszek przykleiłem. Zostały mi do zrobienia jeszcze te sprężyny do zrobienia z drutu. Postaram się zrobić je jutro i będę miał 1 etap w instrukcji blaszek skończony w 100%.

xm4q3l.jpg

Więcej działań obecnie mam na tyle czołgu. Jeśli narzekałem na robienie małych zawiasów to teraz mam wrażenie ,że tu jest jeszcze trudniej :D Sporo na tyle jest do przerobienia jak i powyginania i przyklejania małych blaszek. Poglądowo załączam fotkę co udało mi się zrobić dziś. Niestety idzie mi wolno i dokończę dopiero jutro.

1zwn0yd.jpg

W weekend będę miał więcej czasu na klejenie i może uda się zamontować już tłumik. Na razie przymiarki i robienie tych podpór które niepotrzebnie odciąłem.

2lm5iqd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.