Skocz do zawartości

Pzkpfw IV ausf. D / Tamiya 1:35


lukee82

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, meser262 napisał:

No coś znalazłem - jakość taka sobie.

Kształt widać - to najważniejsze. Zabieram się zatem zaraz za robienie łomów lub dwóch ( sprawdzę zaraz ten pudełkowy jak z długością i wyglądem czy nada się na coś ? )

Dziś podziałałem trochę na drugim błotniku. Połatałem niepotrzebne dziury.

2u43894.jpg

Zrobiłem narzędzie do gąsienic i drabinkę? ( poprawcie mnie jeśli to nie drabinka :D ) oraz przykleiłem mocowania do łomu. W "ferworze walki" oderwała mi się jedna mała blaszka którą mam nadzieję znajdę jutro w dzień jak nie trzeba będzie dorobić.

5xq39u.jpg

Po zrobieniu łomów może uda się jeszcze dziś pogrzebać przy gaśnicy a jak nie to już przejdzie na dzień jutrzejszy ?

W końcu dużo wolnego i można będzie więcej posiedzieć nad modelem. Przez weekend może uda się już przykleić wszystkie drobne elementy na błotnikach. Po weekendzie mógłbym zacząć już wtedy sklejać wieżę.

Edytowane przez lukee82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W razie czego można ją zmyć, zmywacz wamodu albo leveling thinner na pewno to rozpuszcza i nie rusza plastiku, a potem tak jak kolega Bazyl napisał.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, Postaram się oczywiście zbędny nadmiar pasty wyczyścić jeśli tylko się uda.

Potrzebował bym rady z jednym z elementów. Nie jestem pewny ale jak dobrze pamiętam przeglądając warsztaty innych osób z tym modelem natrafiłem na informację o tej części. Nie wiem teraz jak to na szybko odnaleźć i w jakim to było temacie zadam więc pytanie bo jak patrzę na fotkach z epoki jedne pojazdy mają ten element a inne nie posiadają. Zanim sam doszedł bym do tego od czego to było zależne szybciej pewnie uzyskam pomoc od was.

Chodzi mi o część numer C 1 z modelu. Czy mam ten element montować czy nie? Jest to dla mnie istotne przy montażu mocowań do zapasowych elementów gąsek. Z góry dzięki

idgles.jpg

Edytowane przez lukee82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, meser262 napisał:

NIE nie montować - zastosowane dopiero w wersji Ausf.E

Dzięki. Zamontowałem zatem mocowania pod zapasowe elementy gąsienic. Plastikowe ogniwka nie pasowały więc trzeba było je trochę "obrobić". Również jak przy mocowaniach ekwipunku zapięcia "pozamykam" dopiero na koniec gdy pomaluje zapinane elementy i pojazd będzie już pomalowany.

fvg189.jpg

Łomy również muszą poczekać na dostawę ze sklepu. Wykonam je z dwóch rodzajów prętów i domawiam taki o kwadratowym profilu. Działam zatem dalej z gaśnicą i podnośnikiem. Tutaj powinienem mieć wszystko potrzebne do zrobienia.

Dopytam was przy okazji o mocowanie reflektora. Chciałem zapytać o podstawę pod reflektorem.

Wcześniej Krzysiek ( meser262 ) wrzuciłeś mi takie zdjęcie jako przykład jak idzie przewód.

JP22101214.JPG

Instrukcja Aber'a pokazuje by zamontować załączoną blaszkę o kształcie podłużnym ( część 46 na zdjęciu ).

3304civ.jpg

Natomiast model ma odlaną taką podstawę o kwadratowym kształcie.

veahy8.jpg

Będę wdzięczny za potwierdzenie jak to wykonać poprawnie.

 

Edytowane przez lukee82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, lukee82 napisał:

Wcześniej Krzysiek ( meser262 ) wrzuciłeś mi takie zdjęcie jako przykład jak idzie przewód.

Wtedy odpowiadałem na Twoje zapytanie: - cytuje

"Ściąłem też już te przewody z przodu ( czy to zasilanie lampy jak rozumiem ? ) które wykonam też sam. Gdzie one dokładnie wchodziły? 
Czy były wywiercone otwory w płycie tej górnej
?"

Dlatego taka fotka.Dobrze widać w którym miejscu wchodził przewód w pancerz na tej fotce.

Mocowanie samego reflektora to zupełnie co innego.
Bardzo mi się podoba Twoje podejście do tego modelu. :super:

Pozwól najpierw parę zdjęć różnych wersji od Ausf.A do F

panzer_IV_ausf_A_431_1941.jpg.5c459377669fa953fd385101687b79fa.jpg

Panzer_IV_Ausf_F1_number_400.thumb.jpg.c679337a370ec8b60cae8fef0e0349dd.jpg

031-05.thumb.jpg.d1cccbc94aee291cb0428045ae1648d4.jpg

I na koniec ta najwartościowsza w tym temacie ;

1467110012_tumblr_o508ieiV2B1reg6u1o1_1280tudobrzewida-KLIK-.thumb.jpg.0d48234d930a0185138739b9555c0790.jpg

Doskonale widać jak to było. Może jeszcze to ;

1361750426_ReflektoriklaksonodAdoF-2.thumb.jpg.14da4ea79941e2c52b9c97d5bc9ab442.jpg

Pozdrawiam

Krzysztof

Życzę wszystkim Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

 

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎20‎.‎12‎.‎2018 o 13:22, Greif napisał:

do klapek z wylotu po bokach na błotniku powinny być jeszcze półmotylkowe nakrętki co by klapki nie podskakiwały... małe a cieszy ?
na zdjęciu tego 419 z tyłu widać je na błotniku.

Zapomniałem od razu napisać na Twój post. Pamiętałem o nich ale ich rozmiar skutecznie odstraszał i zniechęcał w przyklejeniu ? Chcąc mieć je w końcu z głowy postanowiłem dziś zmierzyć się z problemem ? Oto efekt - lekko nie było, precyzja też daleka od ideału ale "są na miejscach" - mniej więcej ?

wapouu.jpg

68adcm.jpg

Wykonałem też dziś mocowanie reflektorów na podstawie instrukcji z blaszek i podesłanych zdjęć przez Krzyśka. Same reflektory też już przykleiłem.

245hu8j.jpg

fjnq6x.jpg

Czas teraz wykonać i przykleić klakson. Na rysunku udostępnionym przez Krzyśka widać przewody które idą do klaksonu "i dalej" jak opisano pod obrazkiem.

Reflektor i klakson od A do F-2.jpg

Dalej czyli gdzie? Patrzę w instrukcję blaszek i jedyne co jest obok to światło typu notek jak jest opisane. Spróbował bym zrobić i ten przewód ale nie wiem gdzie go poprowadzić więc będę wdzięczny za pomoc.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

no przed przyklejeniem trzeba było rozwiercić klosze, potem odrobina żywicy UV lub kleju epoksydowego dała by namiastkę lampy a tak ... trudno będzie teraz coś z tym zrobić.
Haha ad blokad te są spoko dość "spore" zobacz sobie blaszki na kadłubie jak były w pozycji zamkniętej ?
Dawaj dalej ,oglądam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lukee82 napisał:

... widać przewody które idą do klaksonu "i dalej" jak opisano pod obrazkiem.

No nie wiedziałem czy będziesz chciał podłączyć "Notek".

 

2 godziny temu, lukee82 napisał:

Dalej czyli gdzie?

Do "Notka" oczywiście. :super: Na fotkach z epoki trudno to pokazać kiepska jakość i zbyt mały detal.

Pozostają rysunki poglądowe. :roll:  Walcz dalej :piwo:.

1404649486_NOTEK.thumb.jpg.5f86e5b11fb3374cf58cdf4d2afc7cc0.jpg

Pozdrawiam

Krzysztof

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎19‎.‎12‎.‎2018 o 21:42, meser262 napisał:

2073654826_Wazausf_IVD.thumb.jpg.032325a8d699ee35854f97e36e1b05e5.jpg

Krzyśku, zamontowałem właśnie klakson i przygotowałem już światło notek - przeglądam jeszcze sobie fotki z epoki pod kątem tej podstawy do światła i na paru mam wrażenie ,że ta podstawa nie występowała - jak na pojeździe powyżej po prawo. Podałem akurat foto które podlinkowałeś mi z wyglądu na wygląd włazów ale jeśli się nie mylę to wersja ausf.D, popraw mnie jeśli tak nie jest. Czy zatem mogę go przykleić na samej tej okrągłej podstawce która jest zawarta w zestawie blaszek? Tej prostokątnej nie załączono w modelu ani w zestawie blaszek. Jeśli bywały też pojazdy bez niej odpuścił bym sobie już zbędny detal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, lukee82 napisał:

Podałem akurat foto które podlinkowałeś mi z wyglądu na wygląd włazów ale jeśli się nie mylę to wersja ausf.D,

Tak to wersja ausf.D.

 

43 minuty temu, lukee82 napisał:

Czy zatem mogę go przykleić na samej tej okrągłej podstawce która jest zawarta w zestawie blaszek?

Jak najbardziej TAK. Na podstawkach jak pisałem były niektóre pojazdy.

747043966_p80-kolor.thumb.jpg.f57537c67aaa67c5be322bbd686188a7.jpg

Na fotce dość dobrze to widać.

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎26‎.‎12‎.‎2018 o 23:03, meser262 napisał:

Jak najbardziej TAK. Na podstawkach jak pisałem były niektóre pojazdy.

Zrobiłem zatem taki wariant bez podstawki.

Łatwo nie było z tymi trzema elementami ( reflektor, klakson, światło notek ) szczególnie przy klaksonie dorobić te dwa najcieńsze przewodziki. Nie wiedziałem też dokładnie jak z doborem grubości drucików by zachować sensowne proporcje względem załączonego przez Krzyśka rysunku. Dwa dni męczenia z przyklejeniem ale jest już wszystko na miejscu. Użyłem grubości 0.2, 0.3, 0.4 mm.

2hzppcn.jpg

Wyszło może bez fajerwerków ale cieszę się z kolejnych przerobionych elementów które trafiły na miejsce :D Znów kolejne opóźnienia względem planowanych prac ale nigdzie mi się nie spieszy na szczęście ?Kończę klucz do napinania i gaśnicę, może jeszcze dziś uda się dokleić.

Edytowane przez lukee82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z gaśnicą. Postanowiłem ją zrobić od podstaw ponieważ przerobienie tej załączonej w modelu to praktycznie jak robienie od zera. Zrobiłem już ogólny kształt opierając się na instrukcji z blaszek Aber'a od zestawu, który kupiłem oraz … i tutaj pojawia się właśnie mój kłopot - przeglądam wygląd na podstawie:

https://www.mojehobby.pl/products/German-WWII-Fire-Extinguishers-for-AFV-Early-pattern.html

oraz zerkając w instrukcję od gaśnicy w skali 1/16

https://www.mojehobby.pl/zdjecia/5/0/5/6122_3_abe16027_instruction_sheet.pdf

To co jest dla mnie dylematem to jedna cześć gaśnicy, w tej w skali 1/16 jedna strona jest płaska, w tej w skali 1/35 nie - czy były różne warianty gaśnic i to właśnie te różnice? Przy tej w skali 1/35 jest napisane że wczesny wzór. Prosił bym o pomoc w uściśleniu jak powinna wyglądać gaśnica do mojej wersji Pzkpfw. IV Ausf.D. Jeśli jeszcze inaczej niż podane przeze mnie przykłady poprosił bym o jakieś poglądowe foto jeśli to możliwe. Z góry dzięki

Klucz do napinania gąsienic przerobiłem i zamontowałem klamry, domknę również po pomalowaniu klucza i modelu.

5znpko.jpg

Edytowane przez lukee82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, lukee82 napisał:

... zerkając w instrukcję od gaśnicy w skali 1/16

To właśnie jest późna wersja.

 

13 godzin temu, lukee82 napisał:

czy były różne warianty gaśnic

Jak zwykle tak - wczesne i późne tak jak pisał Krzysiek.

 

13 godzin temu, lukee82 napisał:

Prosił bym o pomoc w uściśleniu jak powinna wyglądać gaśnica do mojej wersji Pzkpfw. IV Ausf.D.

Fotki i rysunek poniżej.

2144502294_Ganica-wczesnawersja.thumb.jpg.6723554c5428f6a95a57647771ca3b08.jpg

Pozdrawiam

Krzysztof

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za doradztwo :) Stworzyłem gaśnicę i wyszła mniej więcej tak. Dopytam jeszcze czy miała swój domyślny kolor którym powinienem ją pomalować?

betqc9.jpg

Na czołgu wygląda tak, nie przykleiłem jeszcze gdyż chcę przyłożyć pierw też szakle by zachować odpowiednie odległości. Jutro powinno się udać zamontować finalnie jedno i drugie.

qq1rfq.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witając w nowym roku wszystkiego naj dla każdego z was ?

Udało mi się zamontować szakle oraz klucze do gąsienic.

2meq32x.jpg

Musiałem się z tym trochę napocić bo strasznie "ciasno" na tym błotniku. Chyba przez fakt ,że gaśnica jest minimalnie zbyt duża względem realnej jak patrzę na fotki z epoki. Był problem by zmieścić jedno i drugie tak by zostało miejsce na nożyce do drutu. Postaram się je jutro zrobić bo są do przerobienia te od modelu w połączeniu z blaszkami.

Zostanie mi jeszcze do zrobienia podstawa do podnośnika, wycior oraz te zaległe łomy ( przed weekendem dojdą mi pręty z modelarskiego ) oraz podnośnik z poprzedniego błotnika gdzie też czekam jeszcze na odpowiedniej grubości płytkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś skromna wzmianka ode mnie. Pojazd zyskał z tyłu jednak płyty z wentylacją.

j67tph.jpg

Doszła też paczka ze sklepu z prętami i płytkami więc mogę działać z podnośnikiem, nożycami do drutu oraz tyłem pojazdu. Zacznę od nożyc które uda się chyba zrobić najszybciej. Poszukałem zdjęcia oryginalnych by jeszcze sobie porównać z tym co pokazuje Aber w instrukcji. Udało mi się znaleźć następujące foto:

1zpmgwg.jpg

Czy te rączki to jest jakiś oblew z tworzywa? Wiecie może jaki to był kolor gdy były nowe? ? Instrukcja od modelu nie pomaga nakazując pomalować całe jednym kolorem.

Mam jeszcze do was dwa pytania o pomoc z narzędziami. Czy możecie doradzić jakiś nożyk i pilnik do pracy z blaszkami? Sensowny nóż do elementów plastikowych też chętnie nabędę, taki gdzie potem tylko wymiana ostrza by już mieć jeden na długo. Jeśli możecie coś polecić będę wdzięczny. Oczywiście z racji, że "raczkuje" w modelarstwie niekoniecznie z najwyżej półki ale nie muszą też być ze sklepu "wszystko za 2zł" ?

Edytowane przez lukee82
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas mam wątpliwości co do śladów wypychaczy na klapach włazów kierowcy i strzelca.
Rzeczywiście ze zdjęć wynika ze w tym mniej więcej miejscu były otworu zamykane klapką. Jednak to co jest na modelu nijak ma się do tego co przedstawiają rysunki.
W mojej opinii powinieneś przewiercić klapy włazów i dorobić zaślepiające klapki wraz z zawiasami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lukee82 napisał:

Pojazd zyskał z tyłu jednak płyty z wentylacją

No się udało - SUPER - :super: :piwo: 

Ja używam nożyki - Excel - do plastiku i blaszek
- K-1
https://www.mojehobby.pl/products/K1-Knife-w-Safety-Cap.html
i - K-2 
https://www.mojehobby.pl/products/K2-Knife-w-Safety-Cap.html
Dwa rodzaje bo do nich są ostrza o różnych grubościach mocowań.
Mając obydwa nie ma kłopotu z wymiennymi ostrzami.
https://www.mojehobby.pl/catalog/Ostrza-zapasowe-19634949.html?search_producer=284006

Jeszcze może wiertarkę ręczną z możliwością zamocowania wiertła 0,1 mm - 2.0 mm 
https://www.mojehobby.pl/products/Wiertarka-reczna-dociskowa-0.1-2-mm.html

Do większych wierteł też może się przydać
https://www.mojehobby.pl/products/Wiertarka-reczna-0.5-3.0mm.html

Wiertła na początek
https://www.mojehobby.pl/products/Wiertla-0-2-0-8-mm.html 
https://www.mojehobby.pl/products/Wiertla-Modelarskie-0.5mm-3.0mm.html  

Pilnik do blaszek te co kolega >>Cooper69<< poleca - są tu
https://www.mojehobby.pl/products/Diamond-file-for-photo-etched-parts.html

Na nożycach - na ich rączkach - kolor - bakelitu.


Pozdrawiam
Krzysztof

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.