Skocz do zawartości

Pzkpfw IV ausf. D / Tamiya 1:35


lukee82

Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, lukee82 napisał:

Czy do tego modelu warto dokupywać lufę?

Ta zestawowa nie jest zła - ale nie ma gwintu wewnątrz i dlatego myślę że warto by ją wymienić na - no właśnie - Aber jest lepszy, choć lufa RB też jest gwintowana.                                               Wieżowy MG - zawsze polecałem ten - RB-Model 35B38273313-12021-39-pristine.jpg.6cab714598d11c3e658f4135f16a4147.jpg

Może być również ten  Aber 35L-083 jest trochę dłuższy - trzeba głębiej wcisnąć w gniazdo MG w wieży.5dfc6b280c8445e003546eda9fb0aef9.image.635x489.jpg.0e92484e2be825395089c9d54c3359be.jpg

Mocowanie lufy MG w wieży - 01a.thumb.jpg.8edd3b6eb323540f244a8695cd831620.jpg

Wieża - to myślę że na początku trzeba dorobić brakujące imitacje śrub w płycie wieży.
Widać je z daleka. Potrzebna do tego będzie igła lekarska o średnicy 0,8 mm ; wiertarka ręczna i ostrze skalpela.
Rozmieszczenie widać mniej więcej na zdjęciu "dachu" z Tristara. 1137964207_dachwiey.jpg.08c4233bea15d7d5c7153400b8c8c4e7.jpg

Tak zrobisz śruby w "dachu" - Screwheadsteps_wtext.thumb.jpg.4d39650b793c1b935f51ac93d33f0e6a.jpg

Kopuła D-cy i te "ustrojstwa" przed nią - 26721728408_48955f0f8d_o.jpg.925f00ea24c9c31bfe972b6679cc4965.jpgwidać wkręty w "dachu" wieży.

 

Widok z innej strony kopuła - 1785605480_kopuaD-cy1.jpg.118f39e7ea3c0c82cde8e9788135c697.jpg

 

Boczny właz i kopuła D-cy z prawej i lewej strony - 161717038_kopuaD-cy.jpg.c888f83298fdf3b783f952d7f4431ebb.jpg

1664980023_02-wiea.thumb.jpg.d28f0288c8b2db9d6cbe64dcaffc4833.jpg

Pracy przed Tobą jeszcze sporo - ale trzymaj poziom i się nie spiesz. 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, meser262 napisał:

Ta zestawowa nie jest zła - ale nie ma gwintu wewnątrz i dlatego myślę że warto by ją wymienić

Zamawiam zatem tą RB. Myślę, że jak na pierwszy model jak i jego wartość ta wystarczy.

Dzięki Krzysiek za fotki. Przestudiuje zaraz obie instrukcje z modelu i od blaszek i porównam co mam a czego nie. Jak coś pozwolę sobie jeszcze wtedy dopytać ewentualnie.

Godzinę temu, meser262 napisał:

Boczny właz i kopuła D-cy z prawej i lewej strony

Kolejny dylemat przede mną. Zestaw blaszek zawiera również elementy na wewnętrzną stronę włazu więc fajnie było by je zrobić w wersji otwartej. Tylko co wtedy z malowaniem od środka? Kompletnie nie mam pojęcia jak malowany był pojazd w środku. Czy wewnętrzna strona włazu była zatem malowana w takim samym kolorze jak wnętrze? We właz mogę wsunąć figurkę tak by nie było widać wnętrza no ale sam właz będę musiał już wtedy pomalować więc stąd moje pytanie. Zamówił bym od razu odpowiednią farbę razem z lufą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

41 minut temu, lukee82 napisał:

Zamawiam zatem tą RB.

Myślę że dobra decyzja - stosunek - jakość/cena przemawia właśnie za RB.                                                                                                                                                                                                      

43 minuty temu, lukee82 napisał:

Jak coś pozwolę sobie jeszcze wtedy dopytać ewentualnie.

Nie ma problemu - jak tylko będę potrafił stanąć na wysokości zadania.

Co do kolorów to - wieża - w tym włazy boczne - RAL 9001 Cremeweiß (Cream) -  odcienie kremowego lub  RAL 1001 Beige (Beige). 

Pozdrawiam

Krzysztof

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam cały czas na dostawę z modelarskiego która niestety będzie u mnie dopiero w poniedziałek więc nadal nie mam min. lufy. Zacząłem jednak już wycinak elementy z ramek. Kilka niestety wymaga poszpachlowania co już zaczynam robić.

inbjti.jpg

Samą wieżę też już skleiłem na ile mogłem. Zaszpachlowałem też miejsce łączenia elementów.

29en4gn.jpg

Spróbowałem również porobić tą imitację śrub. Nie mam niestety wiertarki więc bez niej samą igłą wyszło to bez szału. Trudno ale zawsze jakiś tam "ślad", że niby coś tam jest ? Przyklejam już też pierwsze blaszki.

207ujuo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

hmm słabo wyszło- może lepiej było nie robić... igłę musisz uciąć prostopadle a potem wcisnąć ją w plastki... no odrobina wprawy potrzebna ale tak krzywe śruby nie wyglądają dobrze, w sumie lepiej jak się ich pozbędziesz niż tak jak jest teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Greif napisał:

hmm słabo wyszło- może lepiej było nie robić... igłę musisz uciąć prostopadle a potem wcisnąć ją w plastki

Wiem jak to trzeba zrobić bo Messer powyżej to już pokazał. Bez wiertarki jednak bez szans, że ja ręcznie to wcisnę w plastik. Tym bardziej igła bez czubka to już w ogóle. Zrobiłem więc nie będę teraz tego likwidował. Ten model ma tyle błędów i braków merytorycznych, że nierealne łby śrub to najmniejszy problem. To mój pierwszy model więc z czasem będzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wypadałoby to poprawić. Ja u siebie spartoliłem, ale następnym razem będę już wiedział jak to zrobić lepiej. Narysowałem sobie i robiłem wiertłem. Wyszło słabo, ale w miarę prosto. Pomyśl nad tym, to będzie potem widać. 

JjksgfHNN_t0b1hquPKT9lpd_B3JCTN7Nl8te526

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lukee82 napisał:

… Ten model ma tyle błędów i braków merytorycznych, że nierealne łby śrub to najmniejszy problem. To mój pierwszy model więc z czasem będzie lepiej.

Zgadzam się z Tobą w pełni.
Podziwiam liczbę i sczegółowość ulepszeń na które się zdecydowałeś.

Na przyszłość podpowiem jako kierunek poszukiwań Aber 35A101, 35A108, 35A015 i Taurus Models M0057.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bazylms napisał:

No wypadałoby to poprawić. Ja u siebie spartoliłem, ale następnym razem będę już wiedział jak to zrobić lepiej.

Podłubię sobie jeszcze z tym na spokojnie, żeby jeszcze to poprawić na tyle ile mogę ręcznie.

Z jakiś czas na pewno zdecyduje się na zakupienie:

Godzinę temu, kjp_a_man napisał:

Aber 35A101, 35A108, 35A015

tak by mieć na stanie takie drobiazgi. Wiertarka też się pojawi. Do malowania jeszcze trochę czasu więc może wyjdzie tak, że zrobię jeszcze jakieś zamówienie i te rzeczy zdążą się pojawić. Nie chcę co parę dni składać zamówień bo na kuriera więcej powydaje niż te drobiazgi są warte a parę zamówień i opłat za wysyłkę już zrobiłem i był by za to kolejny model ?

Przy następnym modelu będę już sporo mądrzejszy i dużo lepiej przeanalizuję wszystko przed rozpoczęciem prac. Mam nadzieje, że pozwoli mi to lepiej przemyśleć zakupy i może udać się jednorazowo zakupić wszystko co potrzeba odpowiednio wcześniej odpytując was pod kątem co potrzeba ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

no do zrobienia śrub metodą "na igłę" nie trzeba wiertłą ani nic, wystarczy tylko ołówkiem nanieść siatkę gdzie mają być śruby i centrycznie ją przyłożyć i wcisnąć. Weź kawałek plastiku jak ja i zobacz sobie na próbę, easy peasy  jak mawiają tubylcy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie przecinałem igły - tylko zdjąłem/ściąłem plastik - nasadkę na strzykawkę. Nie pamiętam czy musiałem podostrzyć tę rurkę, ale zdaje się że chyba nie. Zamocowałem w wiertarce i jest tam na stałe. Tak jak piszą Koledzy wygląda to ... :nie_powiem:... bo otwory "są rozbiegane" :szampan:wink4  :sorry:.

Pozdrawiam

Krzysztof

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokleiłem dziś parę elementów z blaszek. Poprawiłem też trochę te imitacje śrub - na razie tylko te okrągłe zagłębienia igłą. Lepiej raczej nie zrobię ( jeden otwór niestety przesadziłem i przeszło na drugą stronę ? musiałem zaszpachlować i zrobię jeszcze raz ? ). Jutro spróbuję zrobić poziome nacięcia. Jak będzie to bardzo marnie wyglądać finalnie po pomalowaniu najwyżej ze dwie figurki usiądą na wieży ?

25hg01s.jpg

Jutro odbieram paczkę min. z lufą, linką na tył i farbą do malowania wnętrza także będę już miał chyba finalnie wszystko.

 

Edytowane przez lukee82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszła mi lufa i linka. Farbę do wnętrza wybrałem z AK.

5y9gsz.jpg

Tydzień mam niestety dość zajęty więc wiele czasu na model przed weekendem raczej nie będzie ? Dzisiejsze działania, tyle co udało się zrobić. Jutro dokończę oba włazy.

2r2ur2d.jpg

Edytowane przez lukee82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem włazy boczne.

2zyyff4.jpg

Z tyłu wieży dorobiłem spaw którego nie było w modelu. Użyłem cienkiego pręcika. Wizualnie szału bez ale jest ? Przykleiłem też z blaszek tą obejmę.

154ki9z.jpg

Na razie złożone do kupy na chwilę do fotki góra wieży i właz otwarty wygląda tak.

11v76mv.jpg

Jutro dalsze działania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎29‎.‎01‎.‎2019 o 16:36, meser262 napisał:

Boczny właz i kopuła D-cy z prawej i lewej strony - 161717038_kopuaD-cy.jpg.c888f83298fdf3b783f952d7f4431ebb.jpg

Mam pytanie odnośnie tego elementu na tyle wieży ( ten "pałąk" pionowy ), w instrukcji z blaszek ABER'a część ma numer 78. Instrukcja do blaszek:

http://www.aber.net.pl/upload/pdf/38756ef348aba55bd206070a6cfc9dcd.pdf

Nie wiem jak mam ją przykleić. W instrukcji mocowanie wygląda na takie gdzie drugi koniec przylega też do wieży. Zatem zapytam może pierw do czego to służyło no a potem jak przykleić bo nie wiem nawet czy to był ruchomy element.

Zapytam od razu też o samo działo i malowanie w środku. Załączam fotkę z instrukcji modelu.

2i898br.jpg

Czy coś w kwestii zmian lub ewentualnie użycia innych kolorów do malowania niż te które sugeruje Tamiya? Przez te otwarte włazy wiele widać nie będzie no ale skoro już sklejam i maluje to chcę zrobić w miarę poprawnie. Z góry dzięki za doradztwo panowie.

 

Edytowane przez lukee82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolorami to na pewno Meser262. Co zaś się tyczy koloru Gun metal to osobiście polecam najpierw element pomalować na czarno a potem suchym pędzlem właśnie gun metal nanieść. Ja tak maluję od dawna, ale to tylko moja metoda i inni mogą mieć inna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wszystko wewnątrz łącznie z działem było malowane na creamweiss. Gun-,etalowe to mogło być w środku, gdzie wkładano pociski - chodzi mi o ten okrągły utwór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, zipster napisał:

wewnatrz szukasz RAL 1001

Farbę już kupiłem z AK do wnętrz dedykowaną ( fotka parę postów wyżej ).

1 godzinę temu, Stojkovic napisał:

Moim zdaniem wszystko wewnątrz łącznie z działem było malowane na creamweiss. Gun-,etalowe to mogło być w środku, gdzie wkładano pociski - chodzi mi o ten okrągły utwór.

 

11 godzin temu, bazylms napisał:

Z kolorami to na pewno Meser262.

Poczekam zatem jeszcze co Krzysiek podsumuje z działem ?

Edytowane przez lukee82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, lukee82 napisał:

Mam pytanie odnośnie tego elementu na tyle wieży ( ten "pałąk" pionowy ),

Ten płaskownik mocowany tylko wtedy gdy mocowano zasobnik wieżowy - wraz z dwoma mocowaniami pod tylnymi hakami wieży.

20 godzin temu, lukee82 napisał:

Przez te otwarte włazy wiele widać nie będzie no ale skoro już sklejam i maluje to chcę zrobić w miarę poprawnie.

Kolor wewnątrz wieży tak jak pisałem - "Co do kolorów to - wieża - w tym włazy boczne - RAL 9001 Cremeweiß (Cream) -  odcienie kremowego lub  RAL 1001 Beige (Beige). ".
Wszystko malowali na kolor wewnętrzny razem z  zamkiem - Choć zapewne bywały też od tego jakieś wyjątki nieraz. 
Wszystkie ruchome części - pomalowane na - czarno. Na fotce doskonale widać - wszystko jasny kolor - generalnie. Są też i ciemne elementy.Innen1.thumb.jpg.36f490b42f68e7ea82c2ce3fd7b02623.jpg

Pozdrawiam

Krzysztof

Edytowane przez meser262
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.