Skocz do zawartości

HUD w myśliwcu - folie polaryzacyjne


Solo

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka razy byłem na forum pytany w temacie folii polaryzacyjnych (nie wiem czy to najlepsza nazwa, ale co mi tam...) służących do robienia realistycznie wyglądających wyświetlaczy HUD w myśliwcach - z charakterystyczną zieloną poświatą.

O, takich:

 

TaoJzGE.jpg

 

Wpadły mi ostatnio w ręce trzy różne folie dające taki efekt i poniżej małe porównanie - może komuś się to przyda (folie omawiam patrząc od lewej na zdjęciu).

 

1. Bardzo cienka (na oko kilka setnych milimetra grubości) folia kupiona na eBaju.

Z tych wszystkich folii ta najmocniej opalizuje, ma najmocniejszy zielony odblask, ale też - jak widać - jest najmniej jednorodna, zielona powierzchnia nie jest gładka, choć na malutkim HUDzie w 48 czy 72 nie jest to zbyt mocno widoczne. Jej znaczącą wadą jest to że jest taka cienka i bardzo się elektryzuje. Nie jest łatwo wyciąć z niej kształt szybki wyświetlacza o wymiarach kilku milimetrów a potem go przykleić do przezroczystej folii czy plastiku. No niestety przykleić trzeba, jest zbyt cienka i wiotka żeby robiła za szybę samodzielnie.

 

2. PC Panel od AFV Club.

Dość drogi, bo malutki, kawałeczek folii, zdecydowanie najsłabiej oddającej efekt zielonej poświaty, co w efekcie może dać szybkę wyświetlacza na której nie za bardzo będzie widać efekt opalizacji.

Folia jest za to dość gruba i może bardzo dobrze samodzielnie robić za szybkę, nie trzeba jej na niczym naklejać.

 

 

3. Polarize Finish Green-Magenta Hasegawy.

Chyba najfajniejsza ze wszystkich trzech. Folia jest dość cienka, ale powinna nadać się na samodzielną szybkę, ewentualnie da się ją bez problemu nakleić na grubszą, bezbarwną. Jest dość sztywna i bardzo błyszcząca, a co najważniejsze - efekt opalizacji jest na niej niemal tak samo mocny jak na pierwszej folii. Jest też jak widać bardzo gładka, idealnie wręcz jednorodna i zielona.

Jest dość droga, ale za to dostajemy spory kawał folii, który powinien starczyć na dobre kilkadziesiąt modeli jak nie więcej.

 

Tak więc jeśli ktoś chce zrobić HUD nieco fajniejszy niż tylko pomazany zielonym clearem albo markerem, to polecam takie właśnie rozwiązanie.

 

NBsoMSf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.