Jump to content
chudyhunter

IJN FUSO 1944r. - 1/700 Aoshima

Recommended Posts

No liczę na to bo też ich trochę będę miał do robienia. Super idą.

Tak mniej więcej wygląda proces powstawania od samego początku.

1. ucinam lufę i nawiercam otwór pod nową

2. zeszlifowuję żylaki i nadlewki

3. wklejam lufę

4. za pomocą skalpela ścinam blastbaga, tak by był równo z lufą

5 nakładam taśmę teflonową

056.JPG

Taśma teflonowa jest zarąbiście delikatna i dotkniecie jej palcem sprawia że zostają na niej odciski, Tak więc chyba najlepiej nakładać ja za pomocą pęsety. Do cięcia przyda się ostry skalpel. A teraz opisze sam etap krok po kroku:

Ważne by kawałek taśmy teflonowej był większy niż nam potrzeba, gdyz pożniej gdy będziemy go marszczyć wszystko się skurczy, a jeśli nie, to śmiało można obciąć, pozawijać itd.

057.JPG

Do nakładania taśmy używam kleju modelarskiego Tamki. Jest bardzo rzadki i pozostawia dużo czasu na przesuwanie taśmy.

058.JPG

Całego blastbaga z plastiku pokrywam klejem.

059.JPG

Nakładam wcześniej wycięty kawałek taśmy teflonowej

060.JPG

Zawijam i codiągam

061.JPG

Całość zwilżam klejem Tamki

062.JPG

Jak juz wszystko jest wstępnie naciągnięte, to odcinam nadmiar.

063.JPG

Resztę nadmiaru która została śmiało można naciągnąć, docisnąć, dokleić

064.JPG

Za pomocą pęsety formuję taśmę przesuwając ją od strony wieży w kierunku wieży. Można też formować za pomocą małego pędzla

065.JPG

No i tak to wygląda na końcu :D

066.JPG

I tym sposobem mam już wykonane dwa działa. Zostało jeszcze 12 :benc:

067.JPG

A co to jest 12 na Twoje możliwości? NIC...

Naprawdę extra!!!

2 minuty temu, czesiek napisał:

A co to jest 12 na Twoje możliwości? NIC...

Naprawdę extra!!!

Hehe, wiesz to są takie małe pierdoły z którymi jest trochę roboty. Robisz 2-4 i jest ok, ale jak już masz zrobić 14 i poświęcić pół dnia, to zaczyna być to męczące i nudzące. Na szczęści efekt końcowy i zadowolenie z tego że już się skończyło i na dłuższy czas będzie z tym spokój, rekompensuje wszystko :D  dzięki Czesiek :piwo:

Wiem. Wiem bo kleję akurat Harune w tej skali i nie wiem czy poskładanych i pomalowanych dział przez Twoje pomysły nie rozwalę,,😢

Myślę jak by tu coś skrytykować żeby nie było tylko słychać klaskania w mroku... :mrgreen:

Ale zamiast czepialstFa może pomogę..

Nie wklejaj luf na fest tylko do ułożenia i podeschnięcia teflonu.

Potem sobie je oddzielisz, w 5 minut pryśniesz 14 luf kurOm, polakierujesz i przykleisz z powrotem. Czysto i szybciej. Oszczędzisz sobie maskowania tego delikatnego teflonu a ponadto będziesz miał równiutką krawędź blastbag/lufa.

Za późno Hans, wszystkie lufy już wklejone na gluta. Blastbagi będę raczej malować pędzlem. Przy tej metodzie o której piszesz, raczej bym się bał, że gdybym przyklejał już pomalowaną lufę, to mógłbym pęsetą zdrapać farbę z lufy albo zostawić ślady pęsety na pomalowane lufie. Zobaczymy, ale już mogę Cię zapewnić, że będzie dobrze 😁

No, ja rzeźbiłem po dwa dziennie, bo więcej to już męczące było. Lepiej wolniej i lepiej, zawsze można po wyrobieniu planu podłubać w czymś innym, w końcu na okręcie tej wielkości zawsze jest coś do zrobienia :wink: 

Oj jest co do roboty, właśnie dlatego teraz siedzę przed kompem, przeglądam anatomie i zastanawiam się za co tutaj się zabrać, a jest za co :) Melduję że wszystkie 14 wykonane :banan:

Dzięki. Ja np w podwójnym smarku będę musiał je wykonać całkiem od podstaw. I tak sobie wymyśliłem już wcześniej że połączenie dwóch technik powinno dać dobre efekty. Green Stuff z grubnie wykonanymi rowami - coś jak robił Gała, a na to właśnie taśma teflonowa jak u ciebie. Potwierdza się że to może zadziałać. 

Dobra robota, to z czym teraz działasz? 

Nie ma za co bazylms :piwo: Teraz z kawałka blaszki wykonałem osłony dział na pokładzie. Standardowo te do modelu są cholernie grube, więc trzeba było je zstąpić. Swija droga kompletnie nie rozumiem tego, że Flyhawk dał całe stanowiska na główne wieże, a osłon na pokład już nie. No ale nic, prosta robota więc wyszło dobrze.

068.JPG

A tak prezentuje się cała reszta.

069.JPG

070.JPG

• Like 2

Nie wszyscy może jeszcze wiedzą, ale kadłub Fusa jest dość bardzo wygięty i muszę coś z tym zrobić. Woda którą wykonałem na styropianie raczej nie wytrzymałaby wygiętego kadłuba i prawdopodobnie by się odkleiła od styropianu. Tak więc postanowiłem wykonać dno do którego przykleję kadłub. Dno jest wykonane z 4 warstw 2,5 mm plexi sklejonej ze sobą. Do będzie oczywiście pomalowane tak jak być powinno, jednak nie będę sie skupiał nad jego kształtem, gdyż to nie jest celem całego zabiegu. Wstępnie dno uformowałem szlifierką, teraz pozostanie szlifowanie, doklejenie do kadłuba, szpachla i szlifowanie. Oczywiście dno będzie ukryte w wodzie, ale wypadałoby by w miarę możliwości ładnie to wyglądało :)

071.JPG

072.JPG

Edited by chudyhunter

Zastanawiam się czy byłaby możliwość przerobienia wież dział tak, aby można było użyć ich podstaw do przykręcenia góry do plexi śrubami. Przy takim bananie żeby potem klej nie puścił. 

Bazylms myślę że tak i powiem Ci ze jest to bardzo dobry pomysł:super:  Prawdopodobnie będzie trzeba uciąć sworznie wież, ale to żaden problem. Dzięki :piwo:

ale że aż tak wygięty kadłub to trudno uwierzyć! Moja Ise miała leciutko podgięty ale nie sprawiło to żadnego kłopotu. A tutaj faktycxznie masz dziwoląga i super, że Bazyl wpadł na ten pomysł

Cześć. Zaglądam tu co jakiś czas i podziwiam . Sam robię teraz też Fuso tylko że 350 i pomysł z blastbagami  wspaniały. Wieeeeeelki szacun za tą skale   

Czekam  na twoje postępy .:super:

ten patent na śruby bazylmsa brzmi bardzo sensownie :super:         

chyba najmniej "szarpania" będziesz miał

Dzięki Staś :piwo:

Patent że śrubami jak najbardziej trafiony. Wywiercilm otwory, zalałem wszystko glutem, dokręciłem śruby i jest prosto :banan: Teraz pozostało tylko zeszlifować szpachle. Pewnie będą jakieś poprawki, ale i tak już jestem bliżej malowania kadłuba niż wcześniej 

No i z wersji water line zrobiła się full hull :D Na dziobie i rufie musi jeszcze doschnąć szpachla, następnie będzie szlifowanie papierem 800 na mokro i może dzisiaj, jak się uda będzie całość psiknięta podkładem. Pewnie wyjdą jakieś niedociągnięcia, więc pewnie znowu pójdzie w ruch szpachla i szlifowanie, ale to zobaczymy.

073.JPG

074.JPG