Skocz do zawartości

PzKpfw II Ausf L. "Luchs"


jacus1944

Rekomendowane odpowiedzi

Sherman prawie skończony, więc powoli zbieram się do nowej budowy. Miałem zrobić Humbera, ale zdecydowałem się na mały czołg i nie jest to mały czołg porucznika Grubera z allo allo:-)

Przejrzałem trochę fotek i wybór padł pojazd, którego zdjęcie zamieszczam poniżej, podpisany jako pojazd z 4 Dywizji pancernej z okresu walk w grudniu 1944 w Kurlandii.

Przeróbki frontowe w postaci dodatkowej płyty na przednim pancerzu i skrzynka drewniana na lewym błotniku. Fotki innych pojazdów z tej dywizji pozwalają domniemywać, że taka skrzynka może też znajdować się też w tylnej części prawego błotnika. Pytanie za sto punktów...boczny numer czołgu to 215 czy tylko ja widzę taki numer? Któraś z barwnych plansz wskazuje ten pojazd z numerem bocznym 215 w kolorze czerwonym i białą obwódka, a także w białym kamuflażu. Przyglądając się zdjęciu nie widzę ani białego kamuflażu ani białej obwódki i zastanawiam się w jakim kolorze mógł być numer. Inną kwestią jest fakt, że rysie jeżdżące w 4 Dywizji były podobno sformowane w 4 kompanie i posiadały numery od 11 do 47 w kolorze czarnym i zupełnie innej wielkości i kształcie niż numer 215. Powyższa informacja podana przez producenta wydaje się być wiarygodna, bo za Tom Jentz  2.Kompanie/Pz.Afkl.Abt.4. of 4.Pz.Div. also got full a company strength issue of 29 on Feb. 5 1943 and from other sources appear to operate only in Russia. They received 5 replacements which arrived on March 7 '44, followed by 3 on Sept. 3, 3 on Sept. 10, and 6 on Oct. 7. Powyższe zaczerpnięte z internetu, więc proszę o korektę w przypadku błędu. Teraz słów kilka o wersji omawianego pojazdu.

Z mojej wiedzy wynika, iż wczesne wersje pojazdu posiadały "mały" tylny właz na wieży, a późny "duży", który pełnił również funkcję włazu ewakuacyjnego. Niestety tylko tyle wiem na temat różnic w tej chwili:-/ Nie wiem również czym do licha jest to coś w łukowatym kształcie umieszczone pomiędzy dwoma kątownikami na przedniej płycie nadbudówki? Wyglądają trochę jak magazynki do działka, ale wożenie zapasu amunicji na płycie pancerza wydaje się co najmniej niewiarygodne:-) Niestety patrząc od przodu nie jestem w stanie stwierdzić czy to wczesna czy późna wersja dlatego po raz kolejny proszę o pomoc...

A teraz trochę o plastiku, blaszkach i metalu. Do budowy użyję zestawu Asuka 35-006 http://tasca-shop.ocnk.net/product/76

W Polsce niestety niedostępny, więc zamówię u producenta. Do tego blachy Abera zestaw podstawowy 35 155 https://www.mojehobby.pl/products/Pz.Kpfw-II-Ausf.-L-LUCHS-SD.Kfz.-123-czesc-1-zestaw-podstawowy-TASCA.html

i błotniki 35 156 https://www.mojehobby.pl/products/Blotniki-do-czolgu-LUCHS-TASCA.html

Gąsienice Friulmodel ATL-36.

Gdyby ktoś dysponował zdjęciami omawianego pojazdu, ukazującym go z innych strony byłbym wdzięczny za zamieszczenie:-)

Classy Hobby Luchs mc16003  (8).jpg

Edytowane przez jacus1944
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda rozmawiam sam ze sobą w tym wątku, ale może kogoś to zainteresuje i przyda się w budowie jego wersji pojazdu. Otóż łukowate elementy na przedniej płycie, o których pisałem powyżej to nic innego jak coś w rodzaju stelażu na gumowe elementy kół. Mały właz na tyle wierzy znajdował się w 15 wieżach wyprodukowanych przez firmę Daimler-Benz dla pojazdu VK1301, czyli prototypu i później wieże te zostały wykorzystane w seryjnej produkcji, więc nie ma tutaj raczej mowy o wczesnych i późnych wersjach, bo pozostałe czołgi miały po prostu wieżę z dużym włazem. Ponadto modyfikacje zewnętrzne pojazdu dotyczyły wyrzutników granatów dymnych na wieży, których montażu zaprzestano w maju 1943 roku i rezygnacji z lampy Bosch na prawym błotniku od września 1943 roku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też liczę na jego wizytę:-) Mam nadzieję, że będzie coś wiedzieć na temat organizacji jednostki w okresie walk w Kurlandii zimą 1944/1945 i skąd ten trzy cyfrowy numer w innym formacie skoro wcześniej numeracje kończyła się na 47... Powyższe informacje zaczerpnąłem z publikacji Jentza, więc zakładam, że są poprawne, ale po to ten warsztat założyłem, żeby zebrać maksymalną liczbę informacji i tak jak napisałeś potwierdzać lub wykluczać zebrane informacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż łukowate elementy ... stelażu na gumowe elementy kół.


Dokładniej mówiąc gumowe elementy koła napinającego.
Każde koło (napinające) miało wymienne gumowe nakładki - 6 sztuk na jednym kole.

Koło napinające z założonymi gumowymi nakładkami - nie ma wystających  "ząbków"
11960006o49qq4130868.jpg

Koło napinające bez gumowych nakładek - widać wystające elementy

11s90000870r9o4p1083.jpg

Widok z bliska koła bez nakładek

11960006o48r1924s70n.jpg    

- i może od razu koło napędowe

11so000086rr9qn8qn2p.jpg 

Gąsienice Kgs 63/360/90 - oczywiście ALT - 36
119o0002q8540r730n27.jpg

... posiadały numery od 11 do 47 w kolorze czarnym ... .


Numery 11/17 - 21/27 - 31/37 - 41/47  = 4x7 = 28 plus jeden d-czy razem 29 pojazdów.

Kolory na pewno nie wszystkie ciemne:

12241905003_e2dd7a5b68_b.jpg

No.17 - letnim czasem i niżej w zimowym wdzianku
11s9000087140sp11qos.jpg   11so00008702np0075p8.jpg

No.40
11s7000085qspoqosnrp.jpg

No.12
12.JPG

No.14
3373226b1e9b795b9cdbcbd479098cc8.png

"Ciemne" numery są jakby inne na każdym zdjęciu.Warto też zwrócić uwagę na to że pojazdy (nie wszystkie) mają obydwa reflektory i skrajniki na błotnikach. 
Zapasowe gąski na przednim pancerzu i 12 mm płytę na przednim pancerzu - modyfikacja polowa.

 Modyfikacje wprowadzone fabrycznie to:

- W październiku 1942 roku -  dodano urządzenie do podgrzewania wody chłodzącej,
- zaczynając od grudnia 1942 roku - zaczęto stosować wieżyczkę z większym rozmiarem tylnych drzwi,
- w lutym 1943 roku - zaniechano montażu KFF 2 - otwory w pancerzu pozostały (nie zostały wypełnione),
- od lutyego 1943 roku - całe pojazdy zostały pokryte ciemnożółtym (RAL 7028) podkładem,
- pojazdy wysyłane między wrześniem 1942 roku, a majem 1943 roku - miały zamontowane wyrzutniki granatów dymnych.
- od czerwca do lipca 1943 roku - wymiana układu kierowniczego
- w sierpniu 1943 roku - światło 'Bosch' na prawym błotniku zostało usunięte, pozostawiając tylko lewe urządzenie boczne.

W warsztatach polowych dokonano większość modyfikacji - zmieniając rozmieszczenie zewnętrznych narzędzi i sprzętu oraz wiszące skrzynki i stojaki na amunicję, 
Zrobiono "miejsce", aby pomieścić kanistry po bokach wieży. 

Produkcja - "Luchs" Panzerspaehwagen II (2 cm) (Sd.Kfz.123) - M.A.N. - 100 sztuk - Fgst.200100 do Fgst.200200
ukończył montaż pierwszego we wrześniu 1942 roku
siedem w październiku, 
cztery w listopadzie, 
cztery w grudniu, 
trzy w styczniu 1943 roku
siedem w lutym, 
pięć w marcu, 
dziesięć w kwietniu, 
zero w maju, 
dziesięć w czerwcu, 
trzynaście w lipcu, 
cztery w sierpniu, 
trzy we wrześniu, 
cztery w październiku, 
dziesięć w listopadzie, 
osiem w grudniu, 
a ostatnie siedem w styczniu 1944 roku

Wieże wykonane przez Daimler-Benz (15 szt.) przeznaczone do projektu 13.01 (13 tonowy - projekt 1)
Wieże te zmontowano i dostarczono do firmy M-A-N - 23 czerwca 1942 roku.
Niestety nie ma danych o zasadzie ich montowania w produkowanych pojazdach.
Nigdzie nie znalazłem informacji - podobnej do wież stosowanych w Tygrysie II - gdzie wiadomo że pierwsze 50 Tygrysów II ma wieżę "Porsche". 
Numeracja nie była przestrzegana w kolejności. Pojazd No.4134 z 1/Pz.Afkl.Abt.9 - Fgst.200154 z lipca 1943 ma zamontowany mały właz.

13490001r55s45qqr917.jpg

Trochę zdjęć omawianego pojazdu jest w tych dwóch numerach wydawnictwa "Concord"

4_panzer_division_on_the_eastern_front__

4_panzer_division_on_the_eastern_front__

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meser ogromne dzięki za wyjaśnienie wszystkiego co niewyjaśnialne:-)

Odnośnie pojazdu z numerem bocznym 35...wydaje mi się, że poniższe zdjęcia przedstawiają własnie ten pojazd. Wnoszę, bo według mnie dowódca jest łudząco podobny do faceta bez spodni:-) Co do koloru numeru to pewnie biały, bo jaki kolor mógłby dać taki kontrast?

 

 

 

 

imageproxy.jpg

zz_luchs.jpg6.jpg

zz_luchs.jpg61.jpg

Edytowane przez jacus1944
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza fotka pojazd No.35 nie ma granatów dymnych na wieży i ma gaśnicę przed reflektorem na błotniku.

Fotka Nr.2 - (gość bez spodni) - pojazd ma zamontowane wyrzutniki granatów dymnych nie widać błotnika lewego.

Fotka Nr.3 - pojazd ma zamontowane wyrzutniki granatów dymnych i nie ma gaśnicy na lewym błotniku.


Pozdrawiam
Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

W końcu przyleciał plastik...Zastanawiam się nad grafiką producenta odnośnie organizacji kompanii Rysiów w 4-tej pancernej. Asuka podaje pojazdy bez numeru za to np. z symbolem dywizji na froncie jarzma działka, jak na poniższym zdjęciu i zastanawiam się czy ten pojazd to wóz dowodzenia całą kompanią?

 

`12112121.jpg

Bez tytułuadfgehae.jpg

sgerhea.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Myslalem, ze szybciej to pojdzie, no ale coz...wanna praktycznie gotowa. Pozostaje przymocowac skrzynki na koncach blotnikow (to po malowaniu), grill, ktory zniszczylem w obrobce i leci nowy, sruby pod listwami mocujacymi blotniki w tylnej czesci i jakies drobne poprawki typu doszlifowac nierownosci na stelazu dla kanistrow, bo  mocno go odchudzilem, zeby troche lepiej lapal skale i nie dopatrzylem golym okiem tych nierownosci...

 

20190105_013414.jpg

20190105_013641.jpg

20190105_013535.jpg

Edytowane przez jacus1944
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem nadzieje, ze skoncze do wieczora, ale jeszcze musze poprawic te fragmenty blotnikow, ktore wskazal Greif i pokombinowac z mocowaniami na gasienice na przedniej plycie, bo wydaje mi sie, ze nie byly przyspawane. Niestety skrzynki amunicyjne do dzialka, ktore beda na wiezy i pomiedzy skrzyniami na blotniku od Tasca sa fatalnej jakosci, wiec musze dokupic jakies fototrawione albo zywiczne...

20190106_232357.jpg

20190106_232452.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmontowalem jeden z wyrzutnikow granatow...z braku dokladniejszych zdjec kabel poprowadzilem mniej wiecej jak w Tygrysach. Jezeli ktos moze to potwierdzic lub wykluczyc taki montaz bede wdzieczny. Zostaje drugi miotacz i malowanie...

20190110_233427.jpg

20190110_234112.jpg

Edytowane przez jacus1944
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za chwile malowanie, wiec nasuwa mi sie kilka pytan z racji tego, ze nie jestem najlepszy w kolorach i ich odcieniach...ponizsze zdjecie jest chyba najlepiej ukazujacym charakter kamuflazu...W literaturze znalazlem info, ze kamuflaz byl tylko dwukolorowy, zielony lub brazowy na nowym kolorze bazowym RAL7028...czy Wy moze dopatrujecie sie od ieni wskazujacych na to, ze kamuflaz byl trojkolofowy czy raczej Concord podaje poprawnie o dwoch kolorach.  Prosba rowniez o komentarz odnosnie kolorow RAL nakladanych na nowa baze RAL7028, bo pojazd, ktory ja odwzorowuje (drugie zdjecie) pochodzi z produkcji wrzesien 1942 - maj 1943, czyli w trakcie wprowadzenia nowych wytycznych odnosnie przesiadki z panzergrau na trojkolorowe...

imageproxy.jpeg

2146417443_12112121.jpg.397fbb2e8bca18f155a0f833a519d5ae.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.