Jump to content
Sign in to follow this  
Mates

Rafale C, Revell, 1:48

Recommended Posts

Budowę Rafale C uważam za zakończoną. Ostatecznie model uważam, że nie wyszedł jakoś tragicznie. 

Wypraski tego modelu są znane od lat, w tym roku Revell wydał ich reedycję do budowy wersji C. Zestaw oferuje dwa malowania, tradycyjne szare, oraz okazjonalne z Tiger Meet. Cały zestaw oceniam bardzo dobrze, detal jest na bardzo przyzwoitym poziomie, spasowanie także jest bardzo dobre.

Mankament tego zestawu, ale nie największy, to łączenie lewe skrzydło-kadłub, gdzie była spora szpara, ale udało mi się z tym poradzić. Większą bolączką, moim zdaniem jest kalkomania. Wcześniejsze wersje Rafale, np. M, miały wydruk od Cartografa, tutaj dostajemy bardzo kiepskie. Dziwnie reagujące z płynami, kolorystycznie w miarę poprawnie, ze sporymi nadmiarami filmu, gdzie przy drobnych kalkomaniach wygląda do bardzo źle. Nie wyobrażam sobie budowy tego zestawu w malowaniu z Tiger Meet.

Wbrew pozorom najwięcej problemów sprawiło mi doklejenie sondy do tankowania, ponieważ Revell skopał jej położenie koncertowo. Doklejona jeszcze nie jest do końca idealnie, ale przynajmniej jest w miarę sensownie.

Zestaw wzbogaciłem o Storm Shadowy Eduarda, przez co po ich doklejeniu model zrobił się nieco ciężki. Dodatkowo pierwszy raz wzbogacałem golenie podwozia o kable z drutu, co dodało więcej realizmu. Wyszło, jak na pierwszy raz, przyzwoicie. Kilka kabli dołożyłem też w kabinie i wnękach podwozia. Używałem też masek Eduarda dedykowanych do Rafale M, które tutaj znalazły również bardzo dobre zastosowanie. Solo z kolei wykonał dla mnie maski do namalowania chodników antypoślizgowych na górze kadłuba (dzięki!) - Revell nie pokusił się nawet o drobną kalkomanię. Pomalowane wyglądają przynajmniej lepiej.

Model malowany głównie Gunze H i Tamiya, detale w kabinie z pędzla Vallejo. Brudzenie przy użyciu farb olejnych dla plastyków, cieni do powiek Tamki oraz gotowych specyfików Ammo Miga. Można też przejrzeć relację z warsztatu.

vqXPjUe.jpg

OGiBG7k.jpg

2QA3bhH.jpg

X0D9Dh7.jpg

XYnj31b.jpg

Ja9DIVP.jpg

41urM2N.jpg

X4hH9OE.jpg

F4VSiVX.jpg

4kJcUFB.jpg

7PD2IVV.jpg

Ciężko stwierdzić co będzie kolejnym projektem. Niestety, w najbliższym czasie mogę nie mieć warunków do pracy.

Edited by Mates
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo fajnie wyszedł, podoba mi się malowanie i brudzenie na górze, na dole trochę mniej.
Brakuje mi nitów na dyszach i detali w kabince, jest jakaś taka ciemna trochę. Ale jest ładnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lubie ten samolot. Skoro nie lubisz brudzenia, to napisze, że wyszło ci bardzo fajnie. Góra naprawdę dobra, dół odpuściłeś, ale skoro brudzenia nie lubisz, to zrozumiałe, bowiem spód jest dla fanatyków brudzenia ,_)) Takich jak ja ,-) 

d7b29b3412e6dedb.jpg

Edited by spiton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogratulować! Fajnie wygląda, wyważony w brudzeniu i subtelne cieniowanie powierzchni.

Mam pytanie. Na spodzie przy łączeniach skrzydeł z kadłubem i na górze z boku kadłuba przy dyszach przebija niebieski.Jakiej techniki tam użyłeś? To przy pomocy tych cieni Tamki? Podoba mi się to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cieszę się, że się podoba i dziękuję za pochlebne opinie.

Przyznam szczerze, że bardziej przyłożyłem się właśnie do brudzenia dołu, niż góry, ale jest to delikatniejsze brudzenie.

Głównie skupiłem się na brudzie pod silnikami (odcienie brązu, ale bez przesady), smugach idącychod krawędzi natarcia, przy końcówkach skrzydeł i pod podwieszeniami (niestety, pod podwieszeniami zakryte). Przeglądając fotki zwróciłem uwagę, że głównie Rafale M są tak ufajdane od spodu, co nie znaczy, że Rafale C też nie są brudne.

 

@burzatg, ten niebieski chyba się tak mocno uwydatnił przez podrasowanie zdjęć w Gimpie. Generalnie spód robiłem głównie przy pomocy farb olejnych dla plastyków, cienie do powiek szły głównie na górze. Co samych cieni nie byłem kiedyś przekonany i leżały w szufladzie, ale bardzo fajnie się z nimi pracuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gratulacje. Bardzo ładnie wygląda, zwłaszcza góra, która jak dla mnie jest pobrudzona z wyczuciem. Widać brudzenie ale nie razi po oczach. Nie odpadł Ci przypadkiem od niego jeden sensor na dole nosa..?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Próbowałem wyedytować poprzedniego posta, ale coś nie chciał się zatwierdzić. 

Próbowałem zrobić foto z innej perspektywy, i też to brudzenie gdzieś znika.

2WxMTI4.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.