Jump to content
Solo

Koniec tanich zakupów z Chin

Recommended Posts

"Sytuacja byłaby wtedy bardzo podobna do tej ze Szwecji, w której po wprowadzeniu podatku od przesyłek z Azji, ich liczba spadła ze 160 tysięcy do zaledwie 15 tysięcy dziennie."

No, i wtedy zamkną oddział w Lublinie, bo nie będzie miał nic do roboty i znów będzie ok :) 

Edited by Mariucha

Jestem ciekaw jak to będzie.

Zamawiając coś z HLJ nigdy problemów nie miałem, za to kilka ostatnich zamówień z Lucky Model miało dodatkowe opłaty celne. W zasadzie zastanawiam się z czego to wynikało. Bo paczki, za które płaciłem mniej a miały dość spory gabaryt były przewidziane do dodatkowych opłat, a paczki droższe dotarły do mnie bez problemów.

Z obydwóch sklepów coś do mnie leci więc niedługo się okaże.

Edited by Mates

" Ministerstwo Finansów jasno stwierdziło, że powoływanie się na zwolnienie z podatku towarów o wartości do 22 euro jest błędem, bo nie dotyczy produktów importowanych w ramach zamówienia wysyłkowego. "

A co to znaczy zamówienie wysyłkowe i niewysyłkowe? Przecież wszystko co zamawiamy z zagranicy (i 90% zamowień  z Polsce) jest wysyłane. Ktoś może to jakoś wytłumaczyć i rzucić sensowne światło na tę kwestię.... ?

16 minut temu, Mates napisał:

W zasadzie zastanawiam się z czego to wynikało.

Wynikało to z końca darmochy. Od pewnego czasu nasza Poczta współpracuje z urzędami celnymi i czeszą wszystko co do tej pory nie było normalnie czesane.
Nie ma znaczenia czy przesyłka do Polski przybędzie statkiem, samolotem czy na mułach, czy będzie duża czy mała, w kopercie czy pudełku - najprawdopodobniej będzie oclona, szczególnie jeśli idzie z Chin.
Ale nie tylko - niedawno zapłaciłem VAT i opłaty celne za 4 dysze do myśliwców, kupione w Korei Południowej. Nie było dyskusji.
Teraz czekam na aerek z Hong Kongu i już wiem że będę płacić VAT, a jak celnik jest twórczy to i mi cło też wynajdzie na ten towar.

Tanio już było.

11 minut temu, Marcin Rogoza napisał:

Ktoś może to jakoś wytłumaczyć i rzucić sensowne światło na tę kwestię.... ?

Ja mogę.
Masz płacić, bo jakiś urzędnik twórczo zinterpretował przepisy. Jesteśmy chyba jedynym krajem na świecie gdzie prawo się interpretuje (zamiast stosować), jak Inwokację w "Panu Tadeuszu".

Nie mam przed sobą treści ustawy, ale jeśli tak jest, że zwolnienie z podatku nie dotyczy produktów importowanych w ramach zamówienia wysyłkowego, to nie rozumiem, gdzie tu pole do jakiejś wydumanej interpretacji. Sprawa wydaje się być jasna jak słońce, jej właśnie nie trzeba interpretować inaczej, niż jest napisana. Te towary zawsze podlegały opłatom, ale system okazał się być z czasem niewydolny, stąd wiele towarów przechodziło bez opłat. Dlatego dodatkowy oddział, żeby tę ściągalność poprawić. Życzeniowe marudzenie i szukanie drugiej dziury w d...e , to jakiś sposób na poprawę nastroju? 

No żesz ku**a! Za jakieś dwa tygodnie mają dotrzeć do mnie 3 modele zamówione z Chin na ebay'u i zobaczymy jak to będzie. Widzę, że szukają gdzie tylko się da by wyrwać z naszych kieszeni pieniądze. Jak nie podatki na paliwo, to teraz na przesyłki. W końcu trzeba mieć z czego płacić 500+, 300+ i ch*j wie co jeszcze plus. Dam znać, czy płaciłem coś więcej, jak przesyłki do mnie dotrą. 

• Like 2

VAT to sprawa jasna i nikt tego nie neguje, kwestią interpretacji jest cło, które teoretycznie na towary modelarskie wynosi zdaje się (możliwe że coś się zmieniło jakiś czas temu, nie śledzę tych przepisów na bieżąco) 0%, więc doliczanie go jest trochę niefajne.

6 minut temu, Mariucha napisał:

szukanie drugiej dziury w d...e , to jakiś sposób na poprawę nastroju? 

Byłbym naprawdę zobowiązany gdybyś w końcu porzucił ten protekcjonalny i - co tu dużo mówić - zwyczajnie chamski ton. Dasz radę?

15 minut temu, Solo napisał:

Byłbym naprawdę zobowiązany gdybyś w końcu porzucił ten protekcjonalny i - co tu dużo mówić - zwyczajnie chamski ton. Dasz radę?

To niezamierzone działanie, widocznie odpowiadając na Twoje brednie takie konstrukcje tworzą się same. Zawsze możesz mnie zablokować/ignorować. Gdy postąpimy tak oboje wobec siebie, świat stanie się tylko lepszy. 

• Like 2

32 minuty temu, chudyhunter napisał:

No żesz ku**a! Za jakieś dwa tygodnie mają dotrzeć do mnie 3 modele zamówione z Chin na ebay'u i zobaczymy jak to będzie.

3 modele? W jednej paczce? Coś czuję że źle będzie.
Ostatnią przesyłkę z Chin dostałem bodajże we wrześniu i obyło się bez opłat, ale możliwe że wtedy jeszcze się nie rozkręcili na dobre. W każdym razie ja bym już odkładał pieniądze na VAT, choć naturalnie życzę Ci żebyś tego uniknął.

Solo będzie jedna paczka z dwoma i jedna z jednym. W sierpniu albo w lipcu zamawiałem z tego samego źródła trzy modele w jednej paczce i obeszło się bez dodatkowych opłat. W sumie to już od jakiegoś roku zamawiam i zawsze było OK. Jak będzie teraz dam znać, ale chyba rzeczywiście zacznę już odkładać na te opłaty. 

Ten temat clenia to się pojawił oficjalnie bodajże w październiku, więc nic dziwnego że nie było opłat latem. Dopiero teraz to ma szanse dać się odczuć.
Mnie osobiście tylko ciekawi jak szczelny będzie ten system, choć otwarcie dedykowanego oddziału celnego mówi mi, że raczej będzie szczelny.
Tak po prawdzie mówiąc, to z jednej strony to jest dla mnie dobra wiadomość, bo może wreszcie skupię się bardziej na sklejaniu, zamiast na kupowaniu. :) 

7 godzin temu, Marcin Rogoza napisał:

" Ministerstwo Finansów jasno stwierdziło, że powoływanie się na zwolnienie z podatku towarów o wartości do 22 euro jest błędem, bo nie dotyczy produktów importowanych w ramach zamówienia wysyłkowego. "

A co to znaczy zamówienie wysyłkowe i niewysyłkowe? Przecież wszystko co zamawiamy z zagranicy (i 90% zamowień  z Polsce) jest wysyłane. Ktoś może to jakoś wytłumaczyć i rzucić sensowne światło na tę kwestię.... ?

z Ustawy Prawo Celne z 19 marca 2004 z późniejszymi zmianami
"Towary w małych ilościach o charakterze niehandlowym, wysyłane z państwa trzeciego przez osobę fizyczną do innej osoby fizycznej, mieszkającej na obszarze celnym Unii Europejskiej, są zwolnione z należności celnych przywozowych do równowartości 45 euro.

Za przywóz o charakterze niehandlowym uważa się przywóz przesyłek, które jednocześnie:
• mają charakter okazjonalny,
• zawierają towary wyłącznie na własny użytek odbiorcy lub jego rodziny, które nie wskazują ani swoim charakterem, ani ilością na ich przeznaczenie handlowe;
są wysyłane do odbiorcy przez nadawcę bez żadnego rodzaju opłat."

ale jednocześnie w Ustawie o VAT z 11 marca 2004 z późniejszymi zmianami, mamy mowę o zwolnieniu z podatku VAT w przypadku
" 4) towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego (czyli spoza UE) bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju o ile łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza równowartości 22 euro (zwolnienie nie obejmuje alkoholu, wyrobów tytoniowych, perfum i wód toaletowych), 
5) towarów umieszczonych w przesyłce wysyłanej z terytorium państwa trzeciego przez osobę fizyczną i przeznaczonej dla osoby fizycznej przebywającej na terytorium kraju, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki: 
a) ilość i rodzaj towarów nie wskazują na ich przeznaczenie handlowe; 
b) odbiorca nie jest obowiązany do uiszczenia opłat na rzecz nadawcy w związku z otrzymaniem przesyłki; 
c) przesyłki mają charakter okazjonalny, "

I tak jest od 2004 roku, a że dopiero teraz próbują wyegzekwować to już inna bajka...

Do mnie też leci paczuszka z Lucky Model. Zobaczymy co będzie. Oczywiście dam znać.

Ciekawi mnie czy przy okazji będą czesać także przesyłki ze sklepów z innych kierunków, w końcu dlaczego by nie.
Sklepy modelarskie chyba otwarcie kibicują temu rozwiązaniu. :) 

Szczęściarz...

Mi dowalili za model (1!). A jeszcze się, kurteczka, grzecznie zapytali listownie „Proszę o określenie czy na handel czy na użytek własny”... Dowcipnisie...

:) Wiesz, chodzi mi o „debilizm” urzędniczego pytania - naprawdę ktoś postawi krzyżyk przy „na handel” przy zakupie jednej sztuki?  

Też czekam na drobną przesyłkę z Lucky, ale że jest w trakcie kompletowania, to pewnie przyjdzie jak już w/w urząd będzie działał pełną parą... :roll: 

Niemniej jednak każde przepisy da się ominąć, więc tylko czekać aż pomysłowi Chińczycy coś wykombinują, żeby nie tracić klientów. 

Niczego nie wykombinują. Wszystko jest kwestią wydajności naszego systemu.
Założenie jest zapewne takie: sprawdzamy wszystkie przesyłki z danego kierunku. Reszta jest kwestią infrastruktury, czyli tego jaki % z przychodzących paczek pracownicy urzędów będą w stanie poddać procedurze (bo wiadomo że w tej chwili wszystkiego nie da się, do tego dochodzi tzw. sezonowość, czyli ilość przesyłek np. przed Bożym Narodzeniem, wiadomo przecież że nie zatrudnia się pracowników do przerobu takich ilości tylko do przeciętnego wolumenu paczek). Prosta sprawa, nie da się raczej tego ominąć.

1 godzinę temu, Kamil K. napisał:

Niemniej jednak każde przepisy da się ominąć, więc tylko czekać aż pomysłowi Chińczycy coś wykombinują, żeby nie tracić klientów.

Już kombinują. Niektóre przesyłki z Ali są sygnowane jako dostarczane przez Deutsche Post. Numer nadania (tyczy to przesyłek poleconych) należy do DP,  czyli kończy się literami DE. Prawdopodobnie trafiają więc one najpierw do Niemiec i tam powinny być oclone, a do nas docierają już jako wewnątrzwspólnotowe. Kolega kupuje aparaturę RC, która przychodzi właśnie tą drogę i jeszcze nic mu nie przylepili, a ściąga tego dużo.

Część przesyłek z Ali przychodzi z nalepką Świat Przesyłek, czy jakoś tak i one mają polski numer nadania czyli PL na końcu. Niebawem tą samą drogą mogą zacząć przychodzić przesyłki ze sklepów. Jest więc nadzieja...

ja tez kupując elektronikę mam normalnie naklejkę PP na opakowaniu, mało tego, w momencie wysyłki z Chin sprzedawca wysyła mi już nr nadania PP jaki paczka będzie miała po przyjściu do polski