Jump to content
Solo

Koniec tanich zakupów z Chin

Recommended Posts

"- Powiedz mi, po co jest ten miś?

- Właśnie, po co?

- Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi?

- Protokół zniszczenia.

- Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach."

Więc jeśli jest to aby zatrudnić pocioty pociotów dobrej zmiany to owszem jest to dobry biznes. Jeśli zbudowała to firma czyjegoś szwagra, wyposażyła, opracowała procedury, wdrożyła RODO... to jest też dobry interes. Może taki własnie jest cel i co ważne został osiągnięty. Można odtrąbić sukces, a, że w Wólce Kosowskiej przeciekają miliony bez VATu, dochodowego i wszystkich innych.... no cóż. Zrobią nalot 2 razy w roku i też będzie sukces. Cała para w gwizdek. 

• Thanks 1

Ja podejrzewam że to nie jest kwestia niewydolności, tylko priorytetów. To że oclono 250 paczek z Chin nie oznacza że oclono w ogóle 250 paczek w tym okresie.
Mamy okres przedświąteczny i zdziwiłbym się, gdyby służby celne zajmowały się tam teraz tylko taką drobnicą. Obstawiam że skupili się w tym gorącym czasie na bardziej zyskownych przesyłkach, niż paczkach z Chin gdzie do naliczenia jest ze 25 zł VATu za sztukę.
Było nie było 11 miliardów nadwyżki budżetowej po 11 miesiącach tego roku skądś się wzięło.

Ja tam czekam na przesyłkę z chin dziś wysłana zobaczymy

Gdzieś w artykule o powstaniu tego oddziału, znalazłem takie zdanie:
"Bezpośrednim powodem podjęcia decyzji było rozpoczęcie przez Pocztę Polską współpracy z chińskim operatorem pocztowym w zakresie obsługi przesyłek pocztowych transportowanych w kontenerach drogą kolejową przez Małaszewicze do Lublina"

Wynikałoby z tego, że pozostałe - lotnicze, morskie, przez Szwecję czy którędy to tam se idzie, są odprawiane bez zmian, więc...

18 godzin temu, kzugaj napisał:

Ja tam czekam na przesyłkę z chin dziś wysłana zobaczymy

Ja myślę że nie ma się w naszym przypadku czym martwić. Niedawno dostałem Humvee z Bronco i nic. W UK to prędzej z Japonii ci się dostanie. 

58 minut temu, bazylms napisał:

Ja myślę że nie ma się w naszym przypadku czym martwić. Niedawno dostałem Humvee z Bronco i nic. W UK to prędzej z Japonii ci się dostanie. 

U nas nie mafii vatoskich

Sprawdźcie status swoich przesyłek, być może już płyną  :mrgreen:

Chiny_1.jpg

Chiny_2.jpg

Chiny_3.jpg

Chiny_4.jpg

Posted (edited)

No co chcesz, przecież pływ... to znaczy płyną właśnie... :)

Tak na serio.
Czytałem o tym wczoraj, na skutek sztormu z kontenerowca spadło wiele kontenerów, w tym także te z "zabawkami" z Chin, ponoć na plażach znajdują te zabawki teraz.

https://www.portalmorski.pl/zegluga/41423-morze-wyrzucilo-na-brzeg-dziesiatki-kontenerow

Niedługo na MH pewnie znowu pojawią się przecenione modele z zalanymi opakowaniami. :)

Edited by Solo

Z tego co wiem to każda przesyłka przychodząca do Polski musi mieć udokumentowane pochodzenie towaru jaki się w niej znajduje. Tak więc taka przepakowana przesyłka powinna być opisana jako zawierająca towar spoza unii, a konkretnie z Chin. O ile kraj do którego pierwotnie trafiła paczka nie opodatkował przesyłki, to musi to zrobić UC w Polsce.
Dawno się nie zajmowałem kwestiami celnymi, więc może się coś od tego czasu zmieniło, ale zdaje się tak to powinno w tej chwili wyglądać.
Jak znam życie to nasze służby skarbowe poradzą sobie z taką próbą obejścia prawa.

Czytam co jakiś czas ten temat i zastanawiam się czy autorzy postów lubią ciągnąć 'ogórkowe" tematy czy faktycznie mają takie złe doświadczenia z zakupami z Chin?

Ja na przełomie listopada i grudnia zrobiłem zakupy w Chinach poprzez ebaya i bezpośrednio i nie mam ŻADNEGO problemu. Od Nowego Roku sukcesywna przychodzą koperty i pudełka. 

• Like 1

No tak, Ty nie zapłaciłeś VATu więc temat w skali krajowej nie istnieje.

Jak państwo nie działa jak powinno i jest "teoretyczne"- źle, jak stara się łatać system ściągalności należności- jeszcze gorzej, bo państwo okrada i "prawo interpretuje zamiast stosować" (absolutna perełka, zapiszę to sobie), ale przynajmniej można wkleić uniwersalny cytat z Barei.
I jak w tym kraju ma być dobrze, kiedy ludzie wolą manifestować patriotyzm plusami za polskie malowanie zamiast płacić podatki bez kombinowania 😕

Na pocieszenie Wam powiem, że raz jeden jedyny zamówiłem ostatnio modele do rodziny do Belgii, i szanowna belgijska korona za przesyłkę o wartości ~25 euro dowaliła jakieś 7 euro cła i... 20 euro dodatkowej opłaty. Także nie narzekajcie na KAS 😉

Teraz, filipsg napisał:

Jak państwo nie działa jak powinno i jest "teoretyczne"- źle, jak stara się łatać system ściągalności należności- jeszcze gorzej, bo państwo okrada i "prawo interpretuje zamiast stosować" (absolutna perełka, zapiszę to sobie), ale przynajmniej można wkleić uniwersalny cytat z Barei.
I jak w tym kraju ma być dobrze, kiedy ludzie wolą manifestować patriotyzm plusami za polskie malowanie zamiast płacić podatki bez kombinowania 😕

Na pocieszenie Wam powiem, że raz jeden jedyny zamówiłem ostatnio modele do rodziny do Belgii, i szanowna belgijska korona za przesyłkę o wartości ~25 euro dowaliła jakieś 7 euro cła i... 20 euro dodatkowej opłaty. Także nie narzekajcie na KAS 😉 (z Nipponu, HLJ)

4 minuty temu, filipsg napisał:

jeszcze gorzej, bo państwo okrada i "prawo interpretuje zamiast stosować" (absolutna perełka, zapiszę to sobie)

Skoro to takie śmieszne to poczytaj sobie o czymś takim jak wiążąca interpretacja podatkowa. Ja może jestem jakiś dziwny, ale wierzę że prawo powinno być klarowne i jednoznaczne, a nie stosowane według widzimisię lokalnego kierownika US, co w efekcie daje różne opodatkowanie tego samego towaru lub usługi w różnych miejscowościach w Polsce. Zastanów się dlaczego w ogóle pojawiła się potrzeba takiej wiążącej informacji podatkowej (taryfowej, akcyzowej) zamiast jasnych i oczywistych zasad klasyfikacji. Odpowiedź jest oczywista ale być może nie dla wszystkich.
Nie narzekam na to że państwo zaczęło pobierać to do czego zobowiązują go przepisy od lat, bo podatki są niezbędne, choć niefajnie je płacić. Narzekam na to, że celnik potrafi dowolnie zinterpretować dany przepis czy regułę i w efekcie mogę oberwać finansowo za coś za co nie powinienem. Tylko dlatego że ktoś przepis zinterpretował po swojemu. Jeśli dla ciebie to ok, to cóż...

2 godziny temu, Solo napisał:

Z tego co wiem to każda przesyłka przychodząca do Polski musi mieć udokumentowane pochodzenie towaru jaki się w niej znajduje.

Kraj pochodzenia dla UC to kraj, w którym towar wyprodukowano i ma on drugorzędne znaczenie. Tu ważny jest kraj wysyłki. Czyli jeżeli z terenu UE wysyłany jest do Polski towar wyprodukowany w Chinach, to o żadnych opłatach mowy nie ma. Towar ten musiał bowiem zostać uprzednio dopuszczony do obrotu na obszarze UE, czytaj powinny zostać uiszczone wszelkie opłaty celno-skarbowe.

6 godzin temu, filipsg napisał:

Na pocieszenie Wam powiem, że raz jeden jedyny zamówiłem ostatnio modele do rodziny do Belgii, i szanowna belgijska korona za przesyłkę o wartości ~25 euro dowaliła jakieś 7 euro cła i... 20 euro dodatkowej opłaty. Także nie narzekajcie na KAS 😉

Miałem to samo 2 tygodnie temu. Towar z USA o wartości €60, do tego wysyłka €23 i cło z "opłatą"... €39. Dlatego boję się trochę kupić tego procona z USA.

2 godziny temu, Tap-chan napisał:

Miałem to samo 2 tygodnie temu. Towar z USA o wartości €60, do tego wysyłka €23 i cło z "opłatą"... €39. Dlatego boję się trochę kupić tego procona z USA.

Ale wiesz o tym, ze różne towary mają różne stawki celne? Wydaje mi się, ze w tym przypadku martwimy się tylko vatem. 

to nie było cło tylko VAT + koszt odprawy celnej. Nie przesadzajmy z cłami, ileś razy w życiu mnie dopadli celnicy ( mam konto na ebayu od 2002 roku) i nie pamiętam, żebym zapłacił cło. Zawsze to jest vat + jakiś idiotyczny koszt odprawy jesli szło DHLem, jak szło przez pocztę polską to koszt jest mniej niż 10 zeta.

To nie były akcesoria modelarskie :) Szło UPS i dostało opłaty celne już w sortowni w USiA, które wynosiły €20 i €19. Przedmiot o wartości €60, za całość dałem €122... Taki średni interes bym powiedział, no ale wziąłem UPS Express, bo zależało mi na czasie jak cholera.

W poniedziałek dotarła do mnie paczka z Shindenem 1:32 z Luckymodel. Paczka była wysłana 31 grudnia z wyspy Jersey ( a nie z HK). Żadnych dodatkowych opłat nie musiałem robić. 

Przez ostatnie 1,5 miesiąca zamawiałem blachy, drewniane pokłady, modele i nici z Chin, Australii, Wielkiej Brytanii i Francji. Łącznie jakieś 10 paczek, z czego dwie odebrałem dzisiaj. Przedział cenowy to od 20 do 40$ i jeszcze nie trafiło mi się bym miał jakieś dodatkowe opłaty. Za to znajomy zamówił zegarek za 25$ z aliexpress i zamiast przesyłki dostał pismo z urzędu celnego.