Skocz do zawartości

Akryle Tamiya rozcienczanie


kzugaj

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio ogladalem jedden z filmow Andy headquaters na YouTube i podpowiedzial ze do nowych farb dolewa x-20 do prawie pelna zostawia ok 1-2mm od gornej krawedzi sloiczka. Mialem okzje spr i faktycznie konsystencja idealna do malowania areografem.

Moze komus sie przyda

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może u ciebie. U mnie narazie działa więc stosuje. Spr samemu zanim zaczniesz krytykować. I nie to nie ten filmik to był filmik z budowy któregoś modelu. Co masz nasz na myśli za gęste? Za gęste dla ciebie? Jeżeli uwielbiasz malować brudnym rozpuszczalnikiem to faktycznie będzie za gęsta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem ten film jakiś czas temu. Biorąc pod uwagę to, że rozcieńczalnik z farby paruje, a dodatkowo różne kolory mają różną gęstość w słoiczkach, nigdy nie rozcieńczyłbym tak farby. Z resztą, po co?

Pozdrawiam

Krzysiek

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem. Ja tego próbowałem, o ile działa przy farbach 10ml dając gęstość akceptowalną zaraz po wymieszaniu, o tyle przy farbach 23ml nie działa w ogóle, bo pusta przestrzeń jest stosunkowo mniejsza. O wiele bardziej sprawdza się proporcja 1:1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Bobek napisał:

@kzugaj a czemu sie denerwujesz? Zgadzam sie mbrnnr ja rowniez uwazam ze takie rozcieczenie da za gesta farbe :) 

Nie denerwuje sie. Na chwile obecna to mbrnnr tylko pisze posty czasami cos konstruktywnego napisze ale nic nie pokazuje. Pewnie wydaje mu sie ze nikt nie pozna ze to atlis w Nowej odsłonie.

18 godzin temu, mbrnnr napisał:

Mógłbyś proszę pokazać coś pomalowanego tak rozcieńczoną farbą? Tylko nie jednolitą aplę i najlepiej detal powierzchni. 

Dla porównania tak rozcienczona farba pomalowane gąsienice metalowe i plastik z miniart-u bez podkładu. Jakoś nie mam powodów do narzekań. Może sam spr zanim kogoś zejdziesz bo ci się na video wydaje za gęstą farba. 

kvHsyRw.jpg

mT6Q0r9.jpg

Jeżeli dla kogoś to nadal za gęstą farba to niech rozciencza bardziej. Wszystko zależy co kto lubi i każdy maluje inaczej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem sporo filmów Andyego i fakt, w 3-4 filmach pokazywał, że dolewa do nowego słoiczka rozcieńczalnik tak do ok. 2mm przed brzegiem, zamyka, miesza, otwiera i wlewa po czym maluje. I są to filmy sprzed 3 lat jak i w miarę świeże sprzed kilku miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, kzugaj napisał:

Na chwile obecna to mbrnnr tylko pisze posty czasami cos konstruktywnego napisze ale nic nie pokazuje. Pewnie wydaje mu sie ze nikt nie pozna ze to atlis w Nowej odsłonie.

Taa. On sobie myśli, że sami „myślący inaczej” frajerzy na tym świecie są i nikt się nie pozna.

Sam skasował konto i zostawił przysłowiową kupę na środku pokoju na „pożegnanie”, a teraz cyklicznie wraca coraz to w nowym wcieleniu ?

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, kzugaj napisał:

Dla porównania tak rozcienczona farba pomalowane gąsienice metalowe i plastik z miniart-u bez podkładu. Jakoś nie mam powodów do narzekań. Może sam spr zanim kogoś zejdziesz bo ci się na video wydaje za gęstą farba. 

Pokazałeś dokładnie to, o co NIE prosiłem. Czyli aplę i z kilometra. 

Spróbuj jeszcze raz. 

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powieszchnia jest gladka matowa bez odkurzu a farba przy ok 20psi leciala plynnie bez problemow coz wiecej jeszcze chciec? No jak 10-15cm to dla ciebie kilomet to spoko. Z blizszej odleglosci jak ta na zdjeciu nikt modelu nie bedzie nawet na zywo ogladac wiec nie widze sensu. Jak cie to naprawde jara to kup nowy sloiczek dolej x-20 do pelna pomaluj i sobie zbadaj pod mikroskopem bo widze ze nikt oprocz ciebie nie moze malowac lepiej i nikt nic nie wie i wszyscy nie maja racji. Jak zwykle robisz gownoburze i tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie muszę nic kupować, mam ich w piwnicy cały karton. 

Nie robię gównoburzę, tylko powiedziałem co o tym myślę. Andy jest dość przeciętnym modelarzem i choć lubię jego filmiki to kierować się jego poradami nie polecam. Tym bardziej, że jest założycielem grupy "Mediocre Modellers Club" gdzie największym osiągnięciem członków jest bycie zadowolonym z siebie i jaranie się z gniotów I dziwactw jak to coś w załączeniu. 

Oczywiście jeśli jesteś z tej metody rozcieńczania farb zadowolony, to jak najbardziej stosuj. Nikt Ci przecież nie zabrania. ?

IMG_20181216_212540_235.jpg

Edytowane przez mbrnnr
  • Like 1
  • Haha 1
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porada autora filmu jest raczej niepoważna.
Farby Tamki, jeśli są w miarę nowe, są faktycznie dość rzadkie, jednak nawet wtedy warto je rozcieńczać co najmniej 1:2, ewentualnie 1:1,5 (farba:rozcieńczalnik), wtedy to ma jakiś sens i farba w aerografie jest stosunkowo rzadka. Gdy są gęstsze to naturalnie trzeba je znacznie bardziej rozcieńczać.

Malować gęstszą farbą naturalnie się da, nie takie rzeczy przejdą przez aerograf jak się podkręci ciśnienie, tylko że wtedy wychodzi to niestety to tak jak na zdjęciu tych gąsienic. W przypadku pancerki może to jest ok, ale w przypadku lotnictwa to jednak podstawą jest malowania bardzo rzadkimi farbami, co umożliwia subtelne cieniowanie, rozjaśnianie czy budowanie kolorów poprzez warstwy. Ale nigdy gęstymi farbami, tylko rzadkimi albo bardzo rzadkimi. Wystarczy pooglądać filmy co lepszych modelarzy jakimi mieszankami malują: standardem jest 1:5 albo i nierzadko 1:10, lub rzadszymi.
Tymczasem autor filmu proponuje... 5:1 lub coś w tym stosunku - no niepoważne to jest. Chciałbym zobaczyć jakie modele on robi takimi gęstymi farbami.
Tylko rzadkie farby dają możliwość kładzenia cienkich, transparentnych warstw i gładką, satynową powierzchnię.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo lubię oglądać filmy Andy'ego . Jako nieliczny nie powoduje odruchu wyłączenia natychmiast głosu w filmie . Bardzo lubi czołgi i czołgi . Tylko , że on ma sklep modelarski i wszystko to robi dla reklamy swojego biznesu . Pożytek z niego jest bo wstawia nowości , jak np. F-14 i Spitfire'a Tamiyi . To jest sens jego filmów , a maluje bardzo radośnie i szybko . I mówi na początku zawsze - hello - , co mnie osobiście cieszy . Ostatnio niestety używa słowa " hi " i odbiega od wykonywania modeli na rzecz czystego przedstawiania nowego asortymentu w swoim sklepie . 

Kzugaj napisał tylko : " moze się komuś przyda " . Co oznacza , ze świeżą , nową farbę można tylko " letko" rozcieńczyć i też idzie pomalować . Przecież nie radzi , że tak trzeba , tylko że można w określonym przypadku . A wy się szykujecie do bitki .

Pozdrawiam Hello

Edytowane przez Hello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Hello napisał:

Ja bardzo lubię oglądać filmy Andy'ego . Jako nieliczny nie powoduje odruchu wyłączenia natychmiast głosu w filmie . Bardzo lubi czołgi i czołgi . Tylko , że on ma sklep modelarski i wszystko to robi dla reklamy swojego biznesu . Pożytek z niego jest bo wstawia nowości , jak np. F-14 i Spitfire'a Tamiyi . To jest sens jego filmów , a maluje bardzo radośnie i szybko . I mówi na początku zawsze - hello - , co mnie osobiście cieszy . Ostatnio niestety używa słowa " hi " i odbiega od wykonywania modeli na rzecz czystego przedstawiania nowego asortymentu w swoim sklepie . 

Kzugaj napisał tylko : " moze się komuś przyda " . Co oznacza , ze świeżą , nową farbę można tylko " letko" rozcieńczyć i też idzie pomalować . Przecież nie radzi , że tak trzeba , tylko że można w określonym przypadku . A wy się szykujecie do bitki .

Pozdrawiam Hello

Widzisz taka juz osobowosc tutaj co niektorych. Sami nic nie pokazuja a nabijaja posty i wszczynaja gownoburze  a potem maja z tego ubaw. Wystarczy czytac ze zrozumieniem. Porada dla swiezakow zeby mieli od czego zaczac i tyle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bez przesady. Ktoś wstawia poradę, inni tą poradę komentują. Jaka to gównoburza? Nie przesadzacie aby? to normalny sposób dyskusji.

Moim zdaniem ta porada jest po prostu zła. I to w wielu wymiarach: po pierwsze w zależności od koloru rozcieńczenie będzie różne, po drugie mnie uczono od dzieciaka, że nie rozcieńcza się więcej farby niż zamierza się zużyć, i nigdy w opakowaniu w którym farbę się przechowuje. Po trzecie w zależności od efektu czasem potrzebna jest farba gęstsza a czasem rzadsza. 

Jak widzę złą poradę, to ją po prostu komentuję. Właśnie po to, żeby jakiś świeżak nie zaczął tego stosować.

I porada personalna - nie warto brać cudzych komentarzy tak strasznie osobiście. Rozmowa jest merytoryczna, ludzie komentują technikę widzianą na filmie. Dlaczego nagle koledzy zaczęli zachowywać się jakby ktoś ich obraził? I automatycznie obrażać innych? 

Pozdrawiam
Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie jest tylko porada Andiego tylko to jest porada prosto od Tamiya więc zacznijmy od tego.Andy dołaczył to do swojego filmiku ale to Tamiya w ten sposób zaleca mieszać ich farby, gdzieś jest ulotka w necie, łatwo znaleźć.Co nie znaczy, że jest ok.Takiej rozcieńczonej farbie czasami się nic nie stanie jak poleży trochę w słoiczku? bo słyszałem, że może sie popsuć

A jeśli chodzi o jego filmy to lubie.Treściwie, na luzie i czasami z lekka dawką humoru.Oczywiście jakby Andy przyszedł na modelwork i założył warsztat to by z miejsca dostał bana za to że nie dorobił uchwytu na wieży albo nie policzył dokładnie nitów.

Edytowane przez wiesiek_2
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również lubię filmy Andyego. Jeżeli koleś miałby napinkę na robienie modeli w wersji "PRO", to do każdego modelu by dorzucał jakieś dodatki w postaci chociażby blaszek a filmy by trwały jeszcze raz tyle, albo by dzielił to na kilka oddzielnych. A tak to robi modele prosto z kartonu, i do tego fajnie tłumaczy rzeczy, o których początkujący może nie mieć pojęcia (przez co później masa zapytań o te same rzeczy tutaj na forum lub na grupach FB).

Facet ma sklep i podchodzi do tego wszystkiego na luzie, przyjdzie do niego jakiś nowicjusz, kupi model a ten zamiast tłumaczyć co i jak mówi: wejdź na YT zobacz moje filmy, tam wszystko jest.

Wielu początkującym modelarzom nie zależy i nie uda się zrobić modelu od razu na konkurs, tylko wymaga to nabrania praktyki i obeznania z tematem. Jak to ktoś napisał tutaj, dla niego taki model z filmów Andyego może być gniotem, a dla wielu początkujących może to być na tą chwilę szczyt marzeń.

Proponuję nie oceniać innych bo nie tędy droga.

A tak na marginesie, biorąc pod uwagę filmy o modelarstwie na YT, to na naszych rodzimych produkcjach by trzeba się skupić, bo jak słyszę tekst w stylu "mój AREograf", to nóż w kieszeni się otwiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, wiesiek_2 napisał:

Ale to nie jest tylko porada Andiego tylko to jest porada prosto od Tamiya więc zacznijmy od tego.Andy dołaczył to do swojego filmiku ale to Tamiya w ten sposób zaleca mieszać ich farby, gdzieś jest ulotka w necie, łatwo znaleźć.Co nie znaczy, że jest ok.Takiej rozcieńczonej farbie czasami się nic nie stanie jak poleży trochę w słoiczku? bo słyszałem, że może sie popsuć

A możesz znaleźć tą oficjalną poradę Tamiyi? Jestem bardzo ciekawy, nigdy nie słyszałem czegoś podobnego?

Moim zdaniem rozcieńczanie farb w słoiczkach powoduje, że farby szybciej się starzeją i przestają się nadawać do malowania. Nie wiem jak jest w przypadku Tamki, ale bazą do większości farb nie są rozcieńczalniki, których używamy do malowania. Dlatego rozcieńczanie farby w opakowaniu zawsze było błędem. Owszem, jak ktoś taką farbę zużyje w dwa tygodnie, to nie ma tematu, ale u mnie większość farb stoi rok albo dwa. 

Pozdrawiam
Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.