Jump to content
MichalZ

B-24 J w Polskich Barwach, czy występowały?

Recommended Posts

Witam,  nie za bardzo wiem gdzie zamieścić takie pytanie, ale czy znane są komuś zdjęcia lub informację o tym czy Liberatory B-24 w wersji J występowały w jakiej kolwiek Polskiej jednostce z Polską szachownicą? 

Pozdrawiam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A są jakieś zdjęcia tego SAMOTU? , w Brytyjskim nazewnictwie to Liberator MK. VI, 

Pozdrawiam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proszę nie wprowadzać zamieszania. Pomijając taki drobiazg, że Wikipedia nie jest zbyt wiarygodnym źródłem wiedzy, to nawet tam a konkretnie w tym drugim linku jest mowa o używaniu w naszej eskadrze wersji III, V (B-24D) i VI (B-24J). Najpełniejsza i najbardziej aktualna wiedza na temat naszych Liberatorów jest zawarta we wspomnianych powyżej numerach MiniRepliki. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam, mam wszystkie 3 numery  miniRepliki , w sumie jest tam wszystko co mi potrzeba , z tym że...,  Są Liberatory które wywodzą się z wersji J , 

o wersji J można również przeczytać w tym materiale http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/702/126/Consolidted-Vultee-B-24-Liberator2

zależy mi konkretnie na wersji J (głównie z powodu wieżyczki z przodu i  kuli dla strzelca pod samolotem) , pojawia się w internecie takie zdjęcie  ,które często jest podpisane jako "Polish Liberator" ,   

 

Liberatorami które wywodzą się  z wersji J są samoloty o  literach GR_U oraz GR_R ,  czy nie było by zbyt wielkim przekłamaniem wykonanie samolotu w wersji J (przed zmianami) z oznaczeniami już po zmianach ( największe to właśnie usunięcie przedniej  wieżyczki i zastąpienie szklarnią oraz strzelec  w dolnej części kadłuba) .

 

Pozdrawiam. 

 

 

Polish_B-24_Liberator.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

W 1586 eskadrze nie były używane Liberatory w wersji bombowej o jaką pytasz. Są to wersje specjalnie dostosowane do dalekich lotów i zrzutów zaopatrzenia i skoczków. Do eskadry na pewno przybywały już po dostosowaniu ich do tych zadań tzn. wersje GR.III (D) i GR.VI.(J). Nie posiadają wieżyczki Sperry pod kadłubowej i mają wieżyczkę ogonową boulton Paul z 4 km browing 0.303 (taka sama jest w Halifaksie) zmiany dla odciązeniea konstrukcji i aby powiększyć zasięg.

Zdjęcie przedstawia wersję transportową liberatora bez uzbrojenia.

Dołączam zdjęcie (źródło internet) wieżyczki liberatora GR z  dywizjonu Czeskiego. W tle masz liberatora z podobnym oznaczeniem  - raczej nie polskim.

Pozdrawiam   

Liberator GR _06.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.