Jump to content

Recommended Posts

Witam,

Mam problem z użyciem Vallejo Decal Fix.

Model został pomalowany i polakierowany Vallejo Polyurethane Glass Varnish celem przygotowania pod kładzenie kalek. 

Na miejsce gdzie ma trafić kalka nanoszę cienką warstwę Vallejo Decal Fix (po dobrym wymieszaniu ma on w moim przypadku mleczną konsystencję). Przenoszę kalkę. Zmiękczam kalkę dodatkowo Vallejo Decal Softenerem, aby się dobrze dopasowała do nierówności modelu. 

Niestety po wyschnięciu Decal Fix pozostawia matowy film na lakierze z połyskiem - nie sposób nanieść go tylko pod kalkę - zawsze mam go trochę więcej dookoła. 

Czy jest to zachowanie normalne w przypadku stosowania tego fixu firmy Vallejo i nie należy się nim przejmować tylko nanieść ponownie warstwę lakieru z połyskiem lub finalnie matowego na całość czy też coś robię nie tak lub preparat ten wchodzi w jakąś reakcję z lakierem?

Zastanawiam się czy ponowne polakierowane zniweluje różnice w połysku/jego braku pomiędzy miejscami z wyschniętym matowym fixem, a wcześniej położonym lakierem z połyskiem nie wpływając na kolor pod spodem - czy w miejscach gdzie jest fix nie będzie tego widać pod nową warstwą. Czy ktoś z szanownych forumowiczów ma może w tym zakresie jakieś doświadczenia?

Na próbce wygląda to jak na załączonym zdjęciu - środek sam lakier, lewa strona Fix położony na lakier, prawa Softener położony na lakier, aby zobaczyć jak zachowa się ten preparat (co ciekawe też matowieje). Fix i softener pozostawione do wyschnięcia. 

Zarówno fix jak i softener dają się na próbce zmyć na mokro co pozwala przywrócić połysk lakieru spod spodu jednak w przypadku położonej kalki metoda nie jest już tak efektywna gdyż grozi uszkodzeniem kalek. 

Z góry dziękuję za zabranie głosu i wszelkie sugestie. 

83ECB7BE-9E46-4232-98CA-E8B7D9F1D837.jpeg

Link to post
Share on other sites

Nie używałem tego specyfiku.Raczej trzymam się klasyki pod kalki połysk tamiya lub gunze.Ale jak opisałeś spróbuj to potraktować lakierem połyskiem lub matem.Parę delikatnych warstewek i zobacz jaki to da efekt.Powinno być dobrze.

Link to post
Share on other sites

Decal fix to klej na poprawianie przyczepności kalkomanii. Generalnie zbędna rzecz, chyba, że używasz jakichś starych deskowatych kalek. Musisz go zmyć za nim wyschnie. 

Edited by mbrnnr
Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Hej ! Dopiero teraz przeczytałem, a powinienem wcześniej :)

Mam to samo: Decal fix zostawia ślady na glossakrylu Tamiya. Na szczęście zrobiłem próbę na modeliku testowym. Ufff....

Już nie będę używał :)

 A po?

Vallejo Decal Softener to chyba to samo co Decal Medium (przynajmniej mają ten sam numer katalogowy 73212 )

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.